Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tadzio421

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

tadzio421's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. COP a7w35 jest z tabliczki na pompie. Na stronie hewalexu jest wykres zależności COP od temp powietrza i temp wody dla tej pompy.. Dla 20 stopni powietrza i 55 stopni wody, wg wykresu COP jest powyżej 4. Dlatego dziwnym mi się wydaje, że w rzeczywistości wychodzi ok 2.7, ale być może jest to w normie. Nie znam się, pierwszy raz mam styczność z pompą ciepła, dlatego pytam
  2. Hej, teściu zainstalował ostatnio pompę ciepła do grzania wody Hewalex 2,5kW. Deklarowany cop a7w35 to 3,8. Jest to osobna jednostka, która grzeje zbiornik 300l. Ostatnio sprawdziłem, że pompa do podniesienia temp. z 40 do 50 stopni, zużyła ok 1,3kWh. Temp pobieranego wówczas powietrza ok 20 stopni. Teoretycznie grzejąc czystym prądem potrzeba na to 3,5kWh. Czy wyliczony cop ok. 2.7 jest w normie dla podanych warunków, czy należałoby się skontaktować z producentem pompy lub instalatorem?
  3. Czy ktoś może próbował robić GWC na rurach pe flex? Można kupić całe zestawy do GWC z tych rur (pomijam kosmiczną cenę), ale nie znalazłem żadnych opinii na ich temat. Mam możliwość zakupu takich rur 160 w dobrej cenie, dlatego pytam. Na tym forum, ktoś pisał, że w przypadku rur flex, nie trzeba robić studzienki na kondensat, choć nie bardzo rozumiem co ma typ użytej rury do możliwości powstawania kondensatu? Jeśli chodzi o sam GWC rurowy, ponieważ mam trochę utrudnioną sytuację na działce, wymyśliłem poniższą koncepcję: GWC z dwóch rur pe flex 160, każda po ok 12m Rury oddalone od siebie ok 2m, łączą się w pomieszczeniu technicznym, a z drugiej strony w czerpni. Ponieważ taki GWC nie będzie miał dużej wydajności, w takim układzie pracowałby głównie zimą jako ochrona przed zamarzaniem reku. Rekuperator pracowałby głównie na powietrzu z czerpni ściennej, a GWC byłby uruchamiany tylko jeśli temp powietrza zewnętrznego spadnie poniżej zera stopni celcjusza, co pozwalałoby na regeneracje gruntowego wymiennika. Podobnie w lecie, GWC uruchamiany byłby po przekroczeniu pewnej temperatury. Z całością, czyli rura + czerpnia ogrodowa + robota powinienem zmieścić się w ok 1700zł Co o tym myślicie?
  4. Gdybym jednak się uparł na zrobienie GWC, to jesteście w stanie podpowiedzieć, który mógłby się najlepiej sprawdzić w moim terenie? Okna od południa mają zaprojektowane specjalne okapy, aby w lecie słońce nie wchodziło do domu. Różne zasłony, rolety itp nie są dla mnie rozwiązaniem, bo najczęściej w tych porach dnia jestem w domu, a nie chce czuć się jak w bunkrze.
  5. Reku też planowany jest "tymi ręcami", dlatego pomysł z GWC. Ale może rzeczywiście macie rację, żeby kasę na GWC włożyć w lepszy reku. Nie łudzę się, że GWC będzie mi chłodził dom. Raczej to miałby być sposób na spowolnienie nagrzewania się jego.
  6. Myślę nad zrobieniem GWC "tymi ręcami". Jednak zanim zacznę proszę o pewne podpowiedzi. Domek ok 120m2 pow uż., dobrze ocieplony, wentylacja mechaniczna, będą mieszkać 3 os. Założenia: ochrona przeciwzamrożeniowa rekuperatora zimą, i chłodniejszy nawiew powietrza latem. Warunki na działce (warstwy ziemi): humus / 20cm pył piaszczysty / 100cm zwietrzlina gliniasta (piaskowiec z domieszką gliny) / dalej zwietrzlina i glina pylasta Sucho, ale w okresach mokrych mogą uaktywnić się sączenia śródwarstwowe. Przymierzałem się do GWC żwirowego, ale nie jestem pewien czy aby na pewno mam odpowiedni teren. Ziemia jest mocno spoista, po dłuższych opadach woda lubi stać, robią się kałuże. Na glikolowy wydaje mi się, że jednak za sucho. Czy dobrze kombinuję, że zostaje mi tylko rurowy?
  7. Cześć, zaczynam w tym roku przygodę z budową. Mam nadzieje, że wspomożecie dobrym słowem Pozdrawiam, Tadeusz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...