Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jck1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jck1

  1. Dzięki, ale chodzi mi generalnie o informację, czy pompy w moim przypadku powinny się kręcić cały czas czy może wyłączać się gdy piec nie pracuje? Które rozwiązanie ewentualnie wpłynie na mniejsze zużycie gazu ( o ile w ogóle wpłynie) bo na zużycie energii el. to wiadomo.
  2. Witam wszystkich, Posiadam kociół Victrix Tera Plus 24kW z pogodówką i CARv2. Kocioł poprzez zestaw mieszający ze sprzęgłem Afriso (https://www.afriso.pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-z-rozdzielaczem-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps-na-3-obiegi/produkt/9090110 ) zasila ok. 150m2 podłogówki (dwa rozdzielacze) oraz 4 grzejniki w przyziemiu/piwnicy i dwie łazienkowe drabinki. Mam pytanie o optymalny sposób sterowania tymi pompami za sprzęgłem. Obecnie mam je podłączone pod najprostszy sterownik Tech, który załącza je na podstawie temp. ustawionej na sterowniku 24*C (czujka na sprzęgle). Zatem w okresie, kiedy włączone jest ogrzewanie, pompki są gonione 24h/7 co zużywa jakąś tam ilość energii elektrycznej. Czy taka praca jest OK? Co jest korzystniejsze również pod kątem zużycia gazu?Czy może powinienem wdrożyć jakieś sterownie, które będzie włączać i wyłączać te pompki tak jak pracuje pompa w kotle? Będę wdzięczny za porady. Dodam jeszcze, że np w piwnicy temp.16*, w części mieszkalnej utrzymuję ~21,5*. Pompa od grzejników na najniższym biegu, od podłogówki na 3 z 4 biegów. Przykładowo przy temp. zasilania 34-35*, temp. za sprzęgłem na grzejniki 33* na podłogę ~32*, powrót z podłogi 22-23*, z grzejników praktycznie powrót=zasilanie, no może 1-2* różnicy max.
  3. Witam, Dzięki. Listwa KL06 Salus jak się okazuje również ma taką możliwość. Znalazłem w dokumentacji: "Do listwy KL06 możemy podłączyć do 6 regulatorów temperatury oraz aż do 24 siłowników. Każdy z regulatorów może za pomocą listwy sterować maksymalnie 4 siłownikami."
  4. Witam, Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy można za pomocą jednego regulatora pokojowego poprzez listwę sterować więcej niż jednym elektrozaworem? Chodzi o to, że w salonie mam dwie pętle podłogówki i otwartą kuchnię na salon z jednym obwodem. Chciałby aby jeden regulator umieszczony między kuchnią a salonem sterował jednocześnie obwodami salonu i kuchni.
  5. Witam, Dziękuję za Twoje podpowiedzi. Czyli reasumując: 1. Zrezygnować ze sterownika zdalnego kotła lub ewentualnie używać go tylko w trybie włącz/wyłącz kocioł + do sterowania/informacji C.W.U. 2. Zrezygnować ze sterowania pogodowego. 3. Połączyć piony grzejników łazienkowych oraz grzejników z przyziemia i sterować nimi poprzez termostaty. Czy potrzebna dedykowana pompa? 4. Zrezygnować ze sprzęgła i proponowanego zestawu pompowego dla podłogównki na rzecz zaworu termostatycznego np. Afriso Zawór termostatyczny mieszający ATM 343. 5.Zastosować sterowanie pokojowe z wykorzystaniem listw sterujących oraz elektrozaworów na rozdzielaczach w skrzynkach podłogówki. Czy dobrze zrozumiałem? Czy wystarczy jedna pompa do tego czy na grzejniki osobna a na podłogę osobna?
  6. Obwód grzejników drabinkowych w łazienkach chciałem załączać osobno głównie z powodu okresów przejściowych, kiedy nie będzie jeszcze pracowała podłogówka. Grzejniki w przyziemiu nie muszą jeszcze wtedy "chodzić". Ale czy to własnie nie ten siłownik wyreguluje zawór 3-drogowy aby obniżyć temp. na podłogówkę? Czyli za pomocą jakich urządzeń proponujesz rozdzielić układ podłogówki od grzejnikowego jeżeli nie sprzęgło i zestawy pompowe? Nie chce puszczać całego c.o. na pompie wewnętrznej kotła. Planowany kocioł to Immergas Victrix 12kW. Sugerujesz zrezygnować ze sterownika zdalnego kotła, a zamiast tego kupić 2 listwy sterujące do rozdzielaczy podłogówki (pater+poddasze) i regulatory pokojowe? W takim wypadku sterowanie pogodowe nie wchodzi w grę, czy tak?
  7. Chociaż jedna osoba się zlitowała, dzięki:D. Odniosę się zatem do Twoich uwag. Schodzą mi do kotłowni osobne rury od grzejników z łazienek, od podłogówki (parter+poddasze razem niestety) oraz z grzejników z przyziemia, więc ten punkt chyba spełniony. Rozdzielacze posiada tylko podłogówka, grzejniki podłączone są w taki sposób: Przewidywano dla podłogówki: Grupa pompowa PrimoTherm 180-2 Vario DN25, Grundfos UMP3 Hybrid 25-70 zawór mieszający ARV KvsVario, siłownik ARM 343 ProClick. Przewidywano dla grzejników: Grupa pompowa PrimoTherm 180-1 DN25 - wyposażona w pompę Grundfos Alpha 2 L25-60 180 mm. Nawet jeżeli chcę załączać łazienki osobno a przyziemie osobno? Jakiś konkretny zestaw mógłbyś polecić? Proponowano mi taką automatykę Salus: T9KL06230V - Listwa centralna ogrzewania podłogowego (KL06 230V) T9HTRS230V(30) - Przewodowy, natynkowy, cyfrowy regulator temperatury - dobowy, 230V, biały, serii EXPERT HTR T9T30NC230VM30X1,5 - Siłownik termoelektryczny bezprądowo zamknięty 230V - średnica M30 ale tylko na poddasze co wydało mi się bez sensu ponieważ, gdyby na dole było cieplej bo np imprezka w salonie, gotowanie, kominek, to kocioł zjedzie z temp. podłogówki. Teraz na górze w pokojach może zrobić się chłodniej, regulatory pokojowe zaczną odkręcać elektrozawory na rozdzielaczu, ale to nic nie da bo woda będzie w podłodze za zimna. Czy moje rozumowanie jest słuszne?
  8. Witam, Wiem, że tematy związane z mieszaną instalacją były już na forum, jednak nie znalazłem wątku który opisywałby sytuację podobną do mojej. Mamy nowy domek z poddaszem użytkowym i przyziemiem. Przyziemie wygląda tak, że jedna ze ścian jest całkowicie zakryta ziemią, dwie połowicznie, a ostatnia jest całkowicie nad ziemią. W tym przyziemiu znajduje się garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Instalacja CO i CWU jest wykonana. Wygląda tak jak na poniższym rysunku (pominąłem CWU) . Planuję zastosować sprzęgło hudrauliczne + dwie grupy pompowe z czego jedna z zaworem trójdogowym. Jak to powinno być pospinane aby: 1. Móc załączyć grzanie tylko samych drabinek w łazience. 2. Móc załączyć grzanie tylko samych grzejników w przyziemiu. 3. Móc załączyć tylko samą podłogówkę lub wszystko razem. 4. Uniknąć sytuacji, w której wysoka temp. w części mieszkalnej spowoduje np. wyłączenie kotła, lub obniżenie temp. zasilania na tyle,że grzejniki w przyziemiu nie dogrzeją odpowiednio. Sterownik do kotła na parterze. Z góry dziękuję za pomoc.
  9. Witam wszystkich, Chciałbym podłączyć się do tematu ponieważ w najbliższym czasie chciałbym wykonać taras w moim nowo budowanym domu. Taras całkowicie oddzielony od domu. Wymiary i kształt jak na zdjęciu nr1. W projekcie mam ten taras wykonany jako płyta betonowa gr.16cm na słupach i ścianie betonowej jak na rys nr2 . Chciałbym jednak zrezygnować z tej ściany na rzecz dodatkowych słupów, żeby całość wyglądała mniej więcej tak jak na zdjęciu nr3. Na czerwono zaznaczyłem ddatkowe słupy. . Mam jednak dylemat czym wykończyć ten taras? Płytki wiadomo, mogą odpadać, deska kompozytowa też może przysporzyć problemów. Myślałem zatem o plytach betonowych ułożonych luzem. Boję się tylko czy to nie za duże obciążenie. Od rodzaju wykończenia zależy również poziom górnej powierzchni płyty tarasowej w stosunku do podłogi w salonie. Wiadomo im warstwa pokrycia tarasu cieńsza, tym poziom płyty tarasu bardziej zbliżony do poziomu podłogi. Czy ktoś mógłby coś doradzić?
  10. No właśnie boję się, że ekipa nie będzie się za bardzo przejmowała czy jakaś woda dostała się pod styro czy nie. Dodatkowo teraz pada a od jutra zapowiadają dość mocne mrozy, zwłaszcza w nocy. Co do kleju, to kupiłem już 10 puszek kleju Insta stik Więźbę wolałbym przykryć ponieważ kupiłem suszone drewno. Bez sensu żeby teraz mokło.
  11. Witam, @siendziaty oraz @Lucjan123 jaką w końcu podjęliście decyzję pod koniec zeszłego roku? Ja właśnie jestem obecnie w podobnej sytuacji. Przez prawie miesięczne opóźnienie w pracach budowlanych, nie mam jeszcze wykonanego dachu. Obecnie czekam na więźbę dachową, która suszy się w suszarni. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie u mnie i zacznie się wykonywanie dachu. Prognozy pogody na najbliższe dni dla mojej okolicy są nie najlepsze, lekki mróz, możliwe opady. Mam skosy lane, dach dwuspadowy, pokrycie - dachówka. Skosy, jak większość osób w tym wątku panuję ocieplić styropianem: 15cm pod krokwie oraz 15cm pomiędzy krokwie. Krokwie wysokie na 18cm. Cześć poziomą będę ocieplał po wykonaniu dachu. Obawiam się jednak co będzie jeżeli podczas przyklejania styro do skosów zacznie padać deszcz lub śnieg i woda zacznie spływać po skosie pod styropian. Co moglibyście mi poradzić? Robić, czy czekać do wiosny? Będę wdzięczny za wszelkie porady.
  12. Nie będzie to miało żadnego wpływu.. Ja będę miał prawdopodobnie skrzynkę nawiewną i wywiewną na różnych kondygnacjach.
  13. Dziękuję za Twoją wypowiedź. O wentylacji czytam już dość długi czas i nie tylko na forach internetowych. Wydaje mi się, że wiem już dość dużo, natomiast wątpliwości jakieś tam zawsze się pojawią ponieważ nie jestem instalatorem i robię to dla siebie więc wiadomo, że chce uniknąć błędów. Co do Twojej opinii na temat garderoby to wg mnie sprawa nie jest super jasna ponieważ, z jednej strony masz rację pisząc o niższej temperaturze przy wstawieniu tam nawiewu, ale z drugiej strony jak sam piszesz: W związku z tym na logikę wolałbym już mieć tam troszkę chłodniej lub nie robić w ogóle tam wentylacji niż dawać wywiew wpuszczając tam zużyte powietrze. W kwestii wiatrołapu jak najbardziej się z Tobą zgodzę, albo wywiew (jeśli wiatrołap ogrzewany), albo wcale.
  14. Mówisz, że wszystkie kanały masz równe, ok. 9m. A czy można zrobić tak, że wszystkie kanały nawiewne są równe najdłuższemu nawiewnemu, a wszystkie wywiewne równe najdłuższemu wywiewnemu? Byłaby to oszczędność na przewodach, bo najdłuższy nawiewny może mieć u mnie również ok. 9m, podczas gdy najdłuższy wywiewny np. 4-5m. A co z różnicą długości głównych kanałów? Czy 2-3m różnicy ma jakiś wpływ? P.S. A przy dołożeniu dwóch nawiewów nie będę musiał czasem dołożyć również wywiewów?
  15. Dzięki za uwagi. Tu może być ciężko bo do pokoju na poddaszu obok łazienki kanał wychodzi 2x dłuższy niż do pozostałych dwóch. Czyli chyba wygięcie krótszych kanałów pozostaje? A czy różnica 2-3 metrów w długościach kanałów głównych między nawiewem a wywiewem ma znaczenie? Z jakich rur radziłbyś wykonać kanały główne? A co z różnicą przekrojów między kanałem głównym a kanałami do pomieszczeń? Centrala z wyjściami fi 200 to ~314cm2. Ja mam 7 nawiewów czyli ~218 cm2. Różnica chyba spora. Wyrzutnia w ścianie piwnicy chyba nie bardzo, bo będzie blisko ziemi. Natomiast w ścianie szczytowej na strychu z jednej strony byłaby od strony drogi głównej i wszelkie ewentualne zacieki szpeciłyby przód domu. W drugiej ścianie szczytowej z kolei ewentualna woda z wyrzutni będzie kapać na balkon i na głowę. Jakieś inne pomysły?
  16. Witam wszystkich, Jestem nowy na tym forum i potrzebuję pomocy w temacie wykonania wentylacji mechanicznej. Planuję w najbliższym czasie rozpocząć budowę domu. Dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 122 m2. Do tego całkowite podpiwniczenie z konieczności (działka dwupoziomowa z dużym pochyłem). Ilość osób na tę chwilę to 2, jak się poszczęści to w przyszłości max 4. W piwnicy będzie garaż, pomieszczenie nazwijmy je kotłownią (kocioł gaz. kondensacyjny) i magazynek. Piwnica wentylowana grawitacyjnie. W kotłowni chciałbym umieścić centralę WM. Czerpnię umieścić w ścianie piwnicy od strony wschodniej, natomiast wyrzutnie poprowadzić obok komina. Kanały główne planuję wykonać alu flexem ocieplonym wełną, natomiast kanały od skrzynek rozdzielczych do pomieszczeń PE-FLEX fi75. Niby wszystko rozpracowane, ale mam pewne wątpliwości, mianowicie: 1. Czy zastosować tylko po jednej skrzynce rozdzielczej na nawiew i jednej na wywiew obsługujące parter oraz poddasze? Jeżeli tak, to czy umieścić je w podłodze poddasza i z kanałami do obsługi poddasza polecieć na "strych" ? Czy może skrzynki umieścić na stryszku w ociepleniu poddasza i tam rozprowadzić kanały obsługujące poddasze, a z kanałami dla parteru zjechać z powrotem w dół? 2. Czy lepiej może lepiej zastosować skrzynki przelotowe dla parteru i końcowe dla poddasza? 3. Czy można ewentualnie, gdy zastosujemy po jednej skrzynce rozdzielczej na nawiew i wywiew, jedną z nich dać w podłodze poddasza, a drugą na stryszku w ociepleniu poddasza? 4. Jaki wpływ będzie miała otwarta klatka schodowa? Bedzie jakoś zaburzać przepływ, czy raczej traktujemy parter i poddasze jakby były oddzielnymi zamkniętymi obiektami? 5. Na poddaszu nawiewy oddzielone są od wywiewu dwoma drzwiami, natomiast na parterze jednymi. Czy w moim przypadku nie pogorszy to przepływu powietrza przez łazienkę na poddaszu? 6. Czy zastosować kanały główne fi 160 czy lepiej fi 200? Nie ukrywam, że wolałbym mniejsze, ale jeżeli stwierdzicie że lepiej 200 to ok. 7. Czy centrala 300 m3/h w moim przypadku będzie OK? A może będzie aż nadto? 8. Jakiś pomysł na wyprowadzenie wyrzutni na dach? 2 kominki wentylacyjne (drogie ) + trójnik? Czy może podwójne pustaki wentylacyjne od strychu ponad dach razem z kominem + trójnik? 9. Czy dołożyć nawiew w garderobie na poddaszu oraz wywiew w wiatrołapie ogrzewanym? Poniżej załączam mój schemat, będę bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne uwagi. P.S. Pralni-suszarni na poddaszu nie będzie. Całość pomieszczenia to łazienka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...