Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

puszo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O puszo

  • Urodziny 09.03.1992

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Jastrzębie-Zdrój
  • Kod pocztowy
    44-335
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

puszo's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam. W przyszłym roku planuję budowę domku szkieletowego, niecałe 150m, parter i poddasze użytkowe, dom jest na razie na etapie projektowania więc nie mam dokładnych danych dotyczących izolacji. Chciałbym żeby był energooszczędny, może prawie pasywny:p Chciałbym ogrzewanie nadmuchowe PC PP do tego klimatyzator kanałowy połączony z rekuperacją, coś takiego: ale klimatyzator nowszy z czynnikiem r32: https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-a-series-bluevolution/ Czy jest możliwość zastąpienia tego PC PW + Klimakonwektor kanałowy + rekuperacja żeby działało na takiej samej zasadzie jak wyżej z klimatyzatorem? Wtedy jedną PC mógłbym wykorzystać również do CWU, i zamontować bufor który grzałbym/chłodził w tańszej strefie. Nigdzie nie znalazłem podobnego schematu z użyciem klimakonwektora kanałowego, mogły by być ewentualnie 2 jeden na poddasze, drugi na parter ale nie chcę w każdym pomieszczeniu jednostki wew. Proszę o jakiś konkretny schemat lub opis takiej instalacji i nazwę lub link do urządzenia które mogłoby się sprawdzić w takiej instalacji. A może to w ogóle nie ma sensu? Może nie znalazłem schematu takiej instalacji, bo jest po prostu nieopłacalna lub ma jakąś wadę która dyskwalifikuje pomysł na starcie, a której ja nie widzę?
  2. Trochę poczytałem, różne materiały które od was dostaje. Dużo się kłócicie na tym forum ale jest to dzięki temu istna skarbnica wiedzy gdyż każdy broni swojej racji. Choć z tego co piszecie, ogólnie nie tylko w tym wątku, to są tu sami sprzedawcy albo ludzie biorący kasę za reklamę. Ale do sedna; Podoba mi się opcja ogrzewania kanałowego z wykorzystaniem istniejącej instalacji WM albo zamiast niej. Taka jak opisana tutaj (ze schematem): https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-rzqgl-i-ogrzewanie-nadmuchowe/ Znalazłem nowsze klimatyzatory bez czynnika chłodzącego r410, a z r32: https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-a-series-bluevolution/ ale w cenniku klimatyzatory kanałowe z nowym czynnikiem widnieją jako jednostki komercyjne, nie będzie problemu z podłączeniem tego w domu ? Czytałem też trochę o klimakonwektorach i też się wydają ciekawą opcją ale wolałbym uniknąć montowanie jednostek wewnętrznych w każdym pomieszczaniu, widziałem że są klimakonwektory kanałowe ale nie znalazłem żadnego schematu takiej instalacji w domu. Czy istnieje możliwość podłączenia klimakonektora kanałowego do sieci wentylacji z rekuperacji tak aby była to jedyna instalacja grzewczo/chłodząca w domu? Mogły by być np. 2 jednostki, jedna na parter, 2 na poddasze współpracujące lub działające niezależnie. Jeśli jest taka możliwość to zamontował bym do tego PC PW i odpada problem CWU. Wolałbym klimakonwektor niż klimatyzację, klimatyzacja kojarzy się raczej negatywnie.. z zanieczyszczoną instalacją, z suchym powietrzem, są to raczej skojarzenia z samochodów czy samolotów ale nie wiem czy podobnie nie jest w domu z klimatyzacją jako jedynym źródłem ogrzewania/chłodzenia, nigdy nie byłem w takim domu. Jeśli istnieje coś takiego to bardzo bym prosił o jakiś konkretny model klimakonwektora, a najlepiej schemat takiej instalacji w domu.
  3. @Rec Chętnie dowiem się więcej o instalacji jaką posiadasz, już napisałem na priv. Dobrze wiedzieć że istnieje możliwość ogrzewania nadmuchowego bez jednostek wew. czy klimatyzacji, a wykorzystującą i tak istniejącą sieć kanałów wentylacyjnych z rekuperacji. @Clarnet Przydatne linki z dużą ilością przydatnych i napisanych w zrozumiały sposób dla laika informacji. Dość tendencyjne ale i tak się skłaniam bardziej w stronę pomp PP. Dlaczego system TwojegoPana będzie zakazany? Jednostki wew. nadmuchowe będą wycofane z produkcji? Ciekawą alternatywą może być CO z klimakonwektorów ale to musiałoby być takie urządzonko w każdym pomieszczaniu jak dobrze rozumiem, a to będzie raczej dość spory koszt inwestycji przy załóżmy 10 pomieszczeniach i pewnie 10 takich klimakonwektorów też trochę prądu zeżre i pewnie urządzenie też będzie wytwarzać jakiś szum.
  4. Witam. Jestem na etapie projektowania domu, chciałbym żeby w przyszłym roku na jasień już stał. Dom z konstrukcji szkieletowej, dobrze izolowany około 150 m2. Od miesiąca czytam o ogrzewaniu w każdej wolnej chwili, wstępny plan to był gaz + kominek ale już dawno nie aktualny.. Obecnie są 2 opcje i liczę z waszej strony na pomoc w wyborze i wyjaśnieniu jednej kwestii. Chciałbym PC powietrze/powietrze nadmuchową ale czy istnieje możliwość połączenie systemu z rekuperacją w taki sposób żeby uniknąć montowanie jednostek wewnętrznych? W domu będzie duża ilość pomieszczeń i koszt montowania jednostek wewnętrznych nadmuchowych, jakiego rodzaju by one nie były będzie drogi, poza tym podobno powodują szum który może być irytujący. Ogrzanie powietrza bezpośrednio po wyjściu z centrali rekuperatora i rozprowadzanie go po domu wydaje mi się dużo tańszą i bardziej komfortową opcją. Do CWU w zimie zapewne będzie potrzebna grzałka elektryczna, chyba że da się taką pompę również wykorzystać do ogrzania wody, w lecie chłodząc dom, wyciągnięte ciepło będzie ogrzewać wodę. Taka opcja pozwala na wykonanie drewnianych podłóg (strop drewniany na ścianach fundamentowych, zamiast płyty fundamentowej) i dodatkowe odizolowanie się od gruntu, dodatkowo daje oszczędność bo nie ma potrzeby tworzenia instalacji CO, o kominie i kotłowni nie wspominając. Druga opcja to pompa typu multisplit i tu już musi być CO, podłogówki, wylewki betonowe. Pompa grzeje także CWU, może mieć jednostki wew. nadmuchowe ale w tym wypadku raczej używałbym ich do chłodzenia latem, niż do grzania zimą i raczej nie w każdym pokoju. Wolałbym nie używać podłogówki do chłodzenia domu latem, mam raczkujące dziecko i drugie w planach i nie chcę zimnych podłóg. A może dać sobie spokój i zamontować po prostu pompę powietrze/woda i nie kombinować więcej? Jeśli ta pierwsza opcja w ogóle jest możliwa do realizacji to bardzo bym prosił o nazwę lub link do takich urządzeń, ogólnie bym prosił o pomoc w doborze konkretnych modeli do całej instalacji. Każda sensowna wypowiedź osoby która wie o czym pisze jest dla mnie cenna. Na koniec mało znaczące pytanie: Sądzicie że warto do tego montować fotowoltaikę? Szymon
×
×
  • Dodaj nową pozycję...