Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ozehov

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ozehov

  1. No właśnie wiem o tym, że otworów nie zlikwiduję i w sumie co to zmienia ta izolacja w takim razie?
  2. Cześć, mam do Was pytanko. W domu drewnianym mam dwa kominy systemowe, które ponad płaszczyznę dachu wystają jakieś 1,6m (średnio, bo dach skośny) i teraz chciałbym na nich przykleić kamień naturalny, który jak wiadomo jest ciężki. System, który mi poleciła osoba zajmująca się układaniem kamienia to: dobry klej z mocną siatką zbrojącą, następnie jakaś hydroizolacja Murexin to zagruntować Mapei eco prim grunt plus i przykleić kamień na sopro No 1 lub sopro FF 455 i zafugować sopro tnf. Wszystko brzmi super, tylko wiadomo, że powszechnie poleca się kominy systemowe ocieplić, ale kamień na wełnie trzymać się nie będzie (albo do czasu), styropian może wypadłby lepiej, ale jakby nie było to materiał palny i w razie czego też mogą być problemy z ubezpieczeniem przy kominach dymowych obłożonych styropianem. A gdyby zostawić bez docieplenia? Będzie się skraplać mocno w kominach wentylacyjnych? Bardzo duże straty ciepła? Może ktoś ma i opisze swoje doświadczenia? Pozdrawiam, Marcin
  3. Nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale u nas jest po prostu opaska drewniana zarówno wokół drzwi jak i okien. Opaska to deska calówka i dla ozdoby ma sfazowane krawędzie pod kątem 45 stopni. Nie mogę dodać zdjęcia z jakiegoś powodu, niestety. Zależy też, z której strony drzwi to maskowanie ma się odbyć. W ścianie z bala zazwyczaj wymagane to jest tylko od strony, na którą drzwi się otwierają i tam łatwo taką maskownicę z deski zrobić bo framuga jest zlicowana z balem. Z drugiej strony nie powinno być w ogóle konieczności maskowania, bo słup wiązany, w który wstawia się drzwi ma specjalne wcięcie na framugę i po wstawieniu ładnie wszystko wygląda, ale to zależy od technologii, więc trudno coś w szczegółach doradzić.
  4. U siebie mam na górze grzejniki, więc z własnego doświadczenia nie powiem nic ciekawego, ale jeden znajomy w łazience na górze na stropie drewnianym zrobił wylewkę cementową właśnie pod ogrzewanie podłogowe i raczej sobie chwali, ale pisał mi, że wyraźnie w tym miejscu "siadło" bardziej (to jednak masa betonu). Szczerze to przed taką wylewką na stropie drewnianym upewniłbym się, że tragarze są wystarczająco grube i wystarczająco gęsto, żeby taką masę utrzymać - jeśli ten warunek będzie spełniony to chyba nie ma przeciwwskazań, chociaż domu drewnianego, który miałby na górze wylewkę cementową po całości nie widziałem. Jak dom jest z bala litego, a nie klejonego to wg mnie będzie strzelał tak czy siak, ale nie wiem czy to wada, ja tam to lubię. Poza tym, może warto rozważyć coś takiego: http://almarsystem.pl/wp-content/uploads/2017/03/legar3.jpg Jest trochę takich systemów, gdzie rozkłada się elementy montażowe do wpięcia rurek i bezpośrednio na tym klei się płytki ceramiczne lub układa panele czy co tam kto chce. Wiadomo - traci się w ten sposób zdolności akumulacyjne ogrzewania podłogowego, ale podobno fajnie to działa.
  5. No właśnie ja jestem na zupełnie odwrotnym biegunie jeśli o to chodzi, dlatego się nie przejmuję specjalnie stratami ciepła i nie sprowadzam tego do absurdu. Dla mnie najważniejsza była dywersyfikacja źródeł ciepła i tak: gaz jest, kominek akumulacyjny jest i od biedy PC też kiedyś w przyszłości da radę założyć jak nie będzie wyjścia. Tak czy siak, dzięki za dobre słowo. Nie dajmy się zwariować.
  6. Nie wiem w sumie, tak jak napisałem - dla mnie jest w porządku. Niektórzy wrzucają tu naprawdę imponujące wyniki przy większych domach.
  7. Niezłe wyniki macie. Ja mogę coś napisać o moim domu. Dom wg projektu Jurgów 5dw z bali drewnianych, powierzchnia użytkowa 102m2 na fundamencie tradycyjnym, fundament ocieplony EPS 5cm, podłoga jakieś 12-13cm twardego EPS, ściany na dole tylko w połowie domu ocieplone wełną 5cm i obłożone deską lub płytą GK od środka, druga połowa to tylko półbal ~22cm, a góra to pianka ~20cm + 5cm wełny między stelażem pod GK, jeszcze są braki, bo dopiero tam działam. Okna drewniane 2-szybowe, dachowych też jest kilka i też zwykłe 2-szybowe, więc oszczędne na pewno nie są. Wentylacja grawitacyjna. Od 18 grudnia do 18 stycznia poszło 160m3 gazu. Na dole podłogówka, a na górze grzejniki. Temperatura w domu tak 21 stopni w dzień, w nocy piec chodzi w trybie ekonomicznym, bo nie lubimy spać w takiej temperaturze i do rana spadnie tak pewnie ze 2-3 stopnie (nie sprawdzałem ile dokładnie, bo jak wstaję to już cieplej). Kominek jest i odpalony był 5 razy w tym czasie w godzinach późnopopołudniowych-wieczornych. Dla mnie jest spoko, nie jest tanio i oszczędnie, ale zaczynając już budowę wiedziałem, że nie będzie to dom energooszczędny czy pasywny. Zapomniałem dodać, że w tym jest CWU dla 2 dorosłych i 2 dzieci
  8. Dzięki za odpowiedź. Fundamenty już są, ale kominów nie ma. Tak podejrzewam, że ten jeden kanał jest dla salonu. Generalnie sam układ kominów i to jak wypadają w pomieszczeniach jest dla mnie ok, ale rozchodzi mi się głównie o zwieńczenie takiego komina i otwory wywiewne - przy takim układzie praktycznie odpada zrobienie tego jak zazwyczaj się robi i jak wg mnie jest najbardziej elegancko, czyli każdy kanał ma otwory wywiewne na przestrzał. Można pewnie je zostawić otwarte do góry pionowo, ale to wymusza nasady wentylacyjne, które są raczej brzydkie - widziałem w mieście takie niziutkie, których nawet z ziemi nie bardzo widać, ale sam się takich w necie doszukać nie mogę. A komin byłby tak czy siak, bo po prostu lubię kominek, więc nawet jakby była WM, to komin byłby tak czy siak, tylko wiadomo już nie byłoby problemu z kanałami wentylacyjnymi.
  9. Dzięki za uwagę, szanuję. Mimo wszystko nie zdecydowałem się na WM - może ktoś ma jakąś konstruktywną uwagę w ramach WG? Czy można przykładowo przebić na wylot dwa "dolne" (na rysunku dolne) kanały na przestrzał? Wtedy bym miał przynajmniej dwa poprawnie zrobione kanały w tym kominie przy kominku, a dwa zamknięte.
  10. Cześć, Może ktoś doradzi jakieś sensowne rozwiązanie. Poniżej rzuty parteru i piętra: Chodzi głównie o komin przy kominku, gdzie jest komin dymowy z 1 kanałem wentylacyjnym (obsługującym łazienkę na poddaszu) i dodatkowo 3 kanałowy pustak wentylacyjny, który obsługuje chyba kuchnię (wentylacja i okap), a trzeci kanał jest chyba bezużyteczny, bo na projekcie nie widzę, żeby gdzieś miał wlot. W takim układzie nie ma jak przebić kanałów wentylacyjnych na przestrzał. Przemyślałem to już na milion sposobów i jedyne co mi się udaje ugrać to zrobienie w kotłowni komina z pustaków 2x2-kanałowy, co by mi dało możliwość zrobienia spalinowego do kotła gazowego z kwasówki i 2 kanałów wentylacyjnych, którymi obsłużę kotłownię i łazienkę na górze, dzięki czemu przy kominku 1 kanał by mi odpadł, ale to chyba i tak niewiele zmienia. Wyloty wentylacyjne do góry? Nie zaciągnie spalin z kominka? Musiałby być pewnie daszek jakiś nad całością, albo nasadki, ale to z kolei trochę lipnie będzie wyglądało w domu z drewna... nie mam już pomysłów. Pozdrawiam, Marcin
  11. ozehov

    Domy z bali

    Witam, No właśnie, temat pewnie już poruszany kilkakrotnie, ale czy w tej chwili da się postawić dom z bala bez dodatkowego ocieplenia, żeby bal nie miał 80cm średnicy, tylko normalnie - koło 40cm. Jak do tego podchodzą projektanci i wykonawcy, a jak kierownik budowy i nadzór budowlany? Jakie jest ryzyko kombinatorstwa z tymi przepisami? Może ktoś ma jakieś aktualne doświadczenia? Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...