Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

juki1920

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez juki1920

  1. Czy pomp wysokotemperaturowych również dotyczy kwestia min ilości wody w instalacji jak ma to miejsce w przypadku niskotemperaturowych? Siłą rzeczy przy grzejnikach tej wody w układzie jest dużo mniej niż przy podłogówce. Tak na szybko licząc jest u mnie może z 50l...
  2. Chciałem podłączyć pompę ciepła pod chłodnicę kanałową bezpośrednio więc jedyny koszt to chłodnica i rurki. Chyba że bezpośrednio się nie da?
  3. Co prawda nie mam jeszcze pompy ciepła, planuję kupić ale moje pytanie jest takie. Wg faktur z PGNiG gazu zużyłem na CO i CWU 18200kWh. Czy da się z grubsza obliczyć ile prądu zużyje pompa ciepła w tym samym domu?
  4. Ok zdaję sobie sprawę że nie będzie to klima ale nie o to chodzi. Satysfakcjonującym efektem dla mnie będzie jeżeli powietrze za taką chłodnicą nie będzie wyższe od temp wywiewu
  5. Chcę u siebie wykorzystać chłodzenie pompą do chłodnicy kanałowej przed rekuperatorem. Tylko mam pytanie czy taki układ jest w ogóle do zrealizowania. Chodzi mi o to czy można na pompie ustawić aby latem grzała CWU a jak nie grzeje to chłodzi chłodnicę kanałową? Kolejna kwestia to jak rozdzielić obiegi na podłogówkę i do chłodnicy - automatycznie, ręcznie to wiadomo.
  6. Dzięki, może faktycznie trochę obłożę jeszcze kanały wełną, zawsze to dodatkowy stopień, może dwa W domu mam 22-23st.
  7. Reku stoi w piwnicy więc zakładam trochę straty ciepła mam po drodze zanim powietrze z pomieszczeń trafi do niego. Chociaż mam wszystko myślę dobrze ocieplone, nawet kanały 75 które leżą na strychu nieogrzewanym dostały swoją otulinę 2cm... Temp wywiewu wzrasta znacząco przy zwiększeniu przepływu ale chodzi o to że przepływu nie chcę podnosić bo i tak mam tylko 40% wilgotności a jeszcze mrozów nie było... Kolejne foto ze sprawności mojego reku:
  8. Mam pytanie do użytkowników Airpacka 4 (albo i pozostałych). Otóż na niskich nastawach tak do 30% mam wydaje mi się bardzo niezadowalający wynik odzysku ciepła. Różnice na poziomie 4st pomiędzy wywiewem i nawiewem przy dodatniej temperaturze na zewnątrz. Strach myśleć co będzie na minusie :/ Sytuacja poprawia się znacząco tak od ok 50%. Wtedy różnica jest na poziomie 1-2st. Czy taka sytuacja jest normalna? Wydawało mi się że im mniej powietrza tłoczę tym lepiej dla sprawności a u mnie jest odwrotnie...
  9. Jak rozdzielacie powietrze na parter? Wyliczyłem że opcje są: 1. Trójnik 45st ale czy będzie wtedy równomierny strumień powietrza na parter i piętro? Raczej nie... 2. Trójnik Y. Tu strumień rozdzielony równomiernie ale problematyczny dla mnie w realizacji... 3. Powietrze doprowadzone do skrzynki rozdzielczej przelotowej takiej jak tu: Czy stosuje się takie skrzynki? Czy mają jakieś minusy? Czy lepiej na trójnikach? Obawiam się że powietrze będzie wyhamowywać w takiej skrzynce :/
  10. Faktycznie! Teraz już mi się wszystko ładnie zgadza Zastanawiam się tylko jak rozdzielić powietrze na parter i piętro. Czy poprawnym będzie zastosowanie trójnika 45st ? Myślę że jest zdecydowanie korzystniejszy dla przepływów niż trójnik 90st. A może tylko i wyłącznie trójnik Y aby strumień powietrza był równomiernie rozdzielany? Zapomniałem dodać plany pomieszczeń ale u mnie raczej się nie sprawdzi. Nawiew w wiatrołapie jakoś do mnie nie przemawia. Śnieg, błoto, wilgoć, smrodek z butów i potem to wszystko pchać na dom aż do kuchni która leży na drugim końcu domu? Raczej nie. Nad garderobą się zastanowię ale też nie bardzo mi się to widzi. Zapach noszonych ubrań, perfum dmuchany do sypialni, nie bardzo. Gdyby garderoba była na korytarzu, blisko łazienki to wtedy tak.
  11. Panowie czy ktoś mógłby rzucić okiem czy moje rozważania są poprawne? Wychodzi mi że ogółem mam kanały o polu 0,0485 natomiast pole rury reku 200 to 0,0314. Jak powinienem to rozdzielić aby uniknąć sytuacji w której powietrze będzie szło najkrótszą drogą do najbliższych anemostatów a do najdalszych nie dojdzie? Reku stoi w garażu na parterze. Czy prawidłowym będzie dać za reku trójnik 200 na 150(parter) i 160(piętro)? Czy można wykorzystać trójnik 45stopni? A może powinienem przeliczyć całą instalację na przewodach 50 zamiast 75? Poniżej obliczenia:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...