Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

EdytaMaz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez EdytaMaz

  1. Niestey, nie znam.odpowiedzi. Od producenta otrzymalam odpowiedź: "Zgodnie ze sztuką, aby układ był poprawny hydraulicznie powinien w takim przypadku być rozdzielony sprzęgłem. Pompy nie powiny pracować szeregowo".
  2. Na konkurencyjnym forum ktos mial podobny dylemat ze sprzeglem i padla odpowiedz: "stosowanie sprzęgła ma sens przy średnich i dużych układach CO albo gdy układ ma znaczną pojemność zładu (np kotły w układach kaskadowych lub przy wielu obiegach grzewczych, przy wymianie kotła w instalacji CO o dużej pojemności wodnej). Te 140 m2 powierzchni do ogrzania (wymagana moc kotła to ok 12-14kW) trudno jest nazwać instalacją średnią czy dużą i CO można wykonać z pominięciem sprzęgła hydraulicznego. Warto natomiast zainwestować w kocioł z dobrym sterownikiem (obsługa min 2 obiegów grzwczych w tym obsługa mieszacza ewentualnie obsługa pompy cyrkulacyjnej gdy ma być zestaw kocioł + zasobnik, sterowanie pogodowe), a zastosowanie sprzęgła jest przy tak małej instalacji jest prawdopodobnie zbędne".
  3. Hmm...w roznych sieciowych poradnikach powtarzaja, zeby przy doborze sprzegla mnozyc moc kotla x 2. Najmniejsze jakie znalazlam to 28kW. Rzekomo przewymiarowanie nie jest szkodliwe, ale czy na pewno potrzebuje 70kW?
  4. Przy schemacie instalacji producenta jest napisane: "W kotlach Pellux Compact 12 i Pellux 100 obsluga sprzegla tylko za posrednictwem dodatkowych modulow rozszerzeniowych CAN I/0 MC-1". W praktyce oznacza to, ze mam dokupic jakies dodatkowe moduly?
  5. Pod jakim haslem szukac tego "sprzegla"? Ono tez dobiera sie w opraciu o jakies konkretne parametry do danej instalacji? Kupie je i ma zamontowac, a jak nie to poszukam innego instalatora.
  6. Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Podswiadomie rozwazam tez dunskiego BS plus.
  7. Dziekuje za wyjasnienie. Niestety moj instalator nie rozumiem zwiazku sprzegla z zaworem vrg. Twierdzi, ze ze sprzegla rezygnujemy, ale zaworu vrg nie musimy.
  8. nstalatora do zaworu 3d z silownikiem, ale walczymy teraz ze slusznoscia instalacji zaworu schladzajacego. Kategorycznie odmawia mi jego instalacji. W jednej z wypowiedzi wyzej kolega Kondenat wspomnial o tym, ze jesli planuje montaz zaworu Esbee 55 stopni to wypadaly zastosowac sprzeglo, a instalator uwaza, ze sam ten zawor jest juz sprzeglem w instalacji. Wylumaczy mi ktos? Nie chce dac sie wprowadzic w przyslowiowe maliny.
  9. Tak wiec zrobie. Ten, ktory byl najbardziej nie mogl, albo nie chcial zrozumiec tego zaworu 3d w sensie, czemu tylko 4 kvs mowiac, ze "nie wiem, ile bedzie Pani czekala az grzejniki sie zagrzeja i nie wiem jak pompa bedzie z czyms takim pracowala". Wiec albo ja blednie wytypowalam zawor, albo instalator nie rozumiem zasady jego dzialania.
  10. Dumam, czy zamiast omawianego kotla nie kupic duńskiego kotla BS+ 10kW. Czy w jego przypadku daloby się wykorzystac ww. akcesoria, ktore posiadam (nie mam juz mozliwosci zwrotu)?
  11. Pytanie do kolegi Pulawiak. Ale co ustalac? Wyszlam z zalozenia, ze "sztuka" jest jedna dla danej branzy i jest np. uklad zamkniety jak u mnie to pewne elementy montazu pozostaja wspolne, tj. w oparciu o czesto te same, ale o roznych parametrach technicznych elementy (a te w oparciu o rady kolegow z forum dobieralam dobiazgrowo). Wyczulam, ze instalator wolalby popracowac 5-6h i "skasowac" te same pieniadze niz przy zgodnym ze sztuka montazu, ale 2-dniowym.
  12. Nie mam sil do lokalynch "instalatorow". Przyjechal "fachowiec" wyslany do mnie prze samego producenta kotla. Rzucil okiem na to, co skompletowalam do montazu i mowi: jedna pompa 2L niepotrzebna, zawor temepraturowy 55 Esbe niepotrzebny, zawor schladzajacy niepotrzebny, reduktor do zaworu Regulus niepotrzebny, grupa bezpeczenstwa niepotrzebna, zawor 3d i silownik niepotrzebne, wklad kominowy niepotrzebny, Z-etka niepotrzebna. Wzamian proponuje jakis zawor 4d i zero innych dodatkowych "gadzetow". Czy moze mi ktos z kolegow-instalatorow wytlumaczyc, czemu producent kotla wysyla czlowieka, ktory proponuje montaz niezgodny z wlasnym schematem i wbrew przepisom o kotlowniach? Rece opadaja.... Moze ktos z Panow instalatoow czytajacych chcialby podjac sie montazu w okolicy Suwałk?
  13. Dojechal reduktor Honeywell. Czy manometr do niego jest konieczny?
  14. Ale wlasnie u mnie jest zupelnie inaczej, bo nie mam wody z wodociagow tylko z wlasnego ujecia, czyli w kotlowni mam zalezny od pradu hydrofor, a w studni zalezną od pradu pompe. Dlatego zapytalam, jaka funkcje spelni u mnie zawor schladzajacy w wypadku braku pradu, ze kolega Pulawiak nie jest przychylny zasilaczowi UPS?
  15. Czemu wiec napisales w jednej z wypowiedzi, ze nie pusclibys kotla bez urzadzenia schladzajacego? Jaka fuknkcje pelni u mnie ten zawor w przypadku braku pradu?
  16. Dziekuje, skontaktuje sie z nimi, choc prawdopodobie komponenty uzyte do produkcji zasilacza i tak przyplynely w kontenerach z Chin, a u nas zlozono w calosc. Zreszta chyba caly swiat wpyrodukowano tam i nie ma co w czasach globalizacji sugerowac sie pochodzeniem produktu. Czyli chińczyk. Podpisali się w prawym-górnym rogu.
  17. Lokalni instalatorzy, ktorzy zatrzymali sie mentalnie w latach 80 proponuja mi montaz w oparciu o zawor 4d, a mnie interesuje montaz zgodny z wytycznymi producenta, ktory udostepnia czytelny schemat montazu i w miare mozliwosci zgodnie "ze sztuka". Oni dla polowy z tych akcesoriow, ktore skompleowalam nie widza sensu zastosowania i takim Panom podziekowalam. Znalazlam jednego z innego miasta, ktory podejmie sie "prawidlowego" montazu. Tym bardziej, ze nie oczekuje taniej instalacji tylko fachowej i jestem sklonna kupic wszystko, co potrzeba. Jeden producent UPSow proponuje mi urzadzenie: UPS 900W pełny sinus, automatyczne zalaczanie i ladowanie aku, z wbudowanym aku 18Ah. Czy bedzie odpowiedni?
  18. Bardzo dziekuje kolegom za dotychczasowe podpowiedzi, bo w oparciu o nie buduje instslacje, a pozniej lokalnego instalatra postawie przed faktem dokonanym i poprosze o motanz z wykorzystaniem wszystkich akcesoriow, ktore kupilam. Do zaworu schladzajacego dokupilam zawor napełniający VF06 Honeywell. Teraz jestem na etapie doboru zasilacza UPS przez firme sie tym specjalizujaca.
  19. Podobno w przypadku braku prądu taki zawór nie zadziała - pompa od hydroforu nie będzie tłoczyć wody, czyli nie schłodze kotla. Czesc lokalnych instalatorow uwaza, ze kotla pelletowego i tak "nie da sie ugotowac".
  20. No wlasnie, ale kolega Kondensat uwaza tak samo jak moj instalotor, ze przy hydroforze jest zbedny. Zostawie go chyby dlatego, ze dtr nakazuje jego zastosowanie w ukladzie zamknietym.
  21. Sama juz wiec nie wiem. Z jednej strony mam mozliwosc oddania w sklepie zaworu Regulus i zamiany na zawor 3d, z drugiej strony, czy warto z gory zakladac, ze bedzie wystepowal czesty brak pradu i zrezygnowac z montazu zaworu schladzajacego?
  22. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak fachowo, tj. podnjakim haslem mam szukac odpowiedniego reduktora do zaworu schladzajacego Regulus? Nie mam pojecia, czy insalacji rzekraczalo 6bar, ale profilaktycznie warto doinstalowac? Nie chce zrobic taniej instalacji tylko dobra i sztko, co potrzeba.
  23. Silownik ARA661 wystepuje w dwoh roznych napieciach. Kupic ten o nizszym, czy napieciu?
  24. Lokalny instalator twierdzi, ze "nie ma szans na ugotowalnie kotla peletowego". Sama nie wiem, czy pozostac przy tym ukladzie zamknietym i montowac w oparciu o to co juz kupilam, czy rozdzielac te obiegi...
  25. Myslalam, ze ma byc koniecznie jak pisales 131, ale pod tym oznaczeniem rozmiar 1' nie wystepuje o Kvs4. Ale juz wszystko jasne. Nie wiedzialam tylko jakie znaczenie ma gwint zew./wew. Ssukam wiec oferty na ten zawor wraz z tymi zlaczkami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...