Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ghostoen

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    118
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ghostoen

  1. A jaka jest instalalacja , bufor do pompy, oraz metraż domu, zapotrzebowanie w energię i gdzie zainstalowana jest pompa w sensie strony świata.
  2. Proszę o więcej informacji, czy to Dom jednorodzinny, zakład, blok , mieszkanie w apartamencie. Jaka instalacja , czy jest więcej grzejników czy jest podłogówka. Z rad doraźnych proszę zamknąć każdy grzejnik i podłogówkę i zobaczyć czy zacznie grzać jeśli tak należy wyregulować instalacje hydraulicznie. Jeśli nie proszę go odpowietrzyć ale na zimnej instalacji bez pompy obiegowej , najpierw na zamknietym powrocie potem zasileniu. Następnie to samo ale z pompa i po raz trzeci jak uruchomi Pan instalacje. Jeśli jest Pan w bloku na ostatnich piętrach może dochodzić do zapowietrzania górnych pionow i grzejników z powodu prac remontowych niżej, ubytków wody w instalacji, nie odpowietrzenia i dolania wody do układu przez konserwatora po sezonie letnim.
  3. Odpływ liniowy podłogowy tece około 1100 zł ale bezproblemowo podłączysz, ewentualnie liniowy ścienny lub ścienny podłogowy
  4. Jestem zdania że można zdjąć żeberka za dużo ich
  5. A więc tak temat przerabiany już od lat , prawo dość sobie zaprzeczające, qle wykładnia jeat taka generalnie robiąc rury gazowe w garażu jest problem odbiorem instalacji, i późniejsza wyplata odszkodowań jak coś wybuchnie. Sprawdzony sposób jest taki wrzucić te rury gdzieś indziej nie przez garaż np bezpośrednio doprowadzić rurę w ziemi do kotlowni z tyłu za garażem albo przez inne pomieszczenia nie będące garażem. Druga opcja wizyta u projektanta i z garażu zrobić pomieszczenie gospodarcze, i można wrzucić gaz już normalnie i bez problemu odbiorem. Przy odszkodowaniu należy pamiętać że jak znajdą tam wrak auta to go nie będzie;) Można używać miedzi do instalacji wewnwtrznej gazu pod warunkiem że jest na latach twardych( spawanie tak naprawdę) lub na specjalnych kształtkach zaciskowych z uszczelkami do gazu. Należy pamiętać że instalacja wchodząc do domu nie można wejść rura pe ani z domu nie można wyjść miedzią na zewnątrz jest to zabronione. Przejście należy wykonać kształtka pe stal ponad ziemię a następnie wykonać przejście przez ścianę do domu rura stalowa bez szwu, p9laczenia powinny być spawane lub można zastosować prefabrykowane przejścia przez ścianę, wtedy bez spawania. Na instalacje I jej przebieg w nowym budynku powinien być projekt i powinna być wykonana zgodnie nim , przy modernizacji starej instalacji także obowiązuje wykonanie projektu zmiany i wykonanie go zgodnie z nią. By wykonać instalacje gazowa i wykonać niezbędne formalności do jej odebrania wykonawca powinien mieć uprawnienia na wykonywanie i nadzór nad tego typu instalacja.
  6. A więc tak dobrze by było gdybyś umiescił choć schemat rysunkowy twojej instalacji. Ale co mogę wywnioskować z dość haotycznego opisu problemu to Jeśli pompa na maksymalnych ustawieniach daje uciążliwy hałas to jest to znak zbyt małych przekrojów w instalacji. Dwa powiedziałeś że główna rura idzie 28 mm w miedzi i rozejścia na ile grzejników łącznie? Czy wszystkie grzejniki mają ten sam objaw nie nagrzania całości grzejnika czy tylko niektóre a jeśli tak to jakie ? Według mnie bardzo dużo żeberek 20 - 25 po co tak dużo? Przy podłączeniu krzyżowym mamy 2 narożniki widocznie chłodniejsze niż reszta grzejnika . Takie podłączenie powinno być stosowane już od 15 żeberek. Chociaż korzystniej jeśli już tyle żeberek być musi rozdzielić na 2 grzejniki po 10 sztuk każdy. Czy zamocowałeś zawory zwrotne które przy sprzęgle powinny być na obiegach ? Czy pompa nabijajaca na sprzęgło ma równa wydajność w stosunku dobpompy co / podłogowej i nabijajacej cwu ? Czy sprzęgło jest dobrze podłączone oraz czy jest dobrana jego wielkość do instalacji? Czy źródło wysokotemperaturowe podłączyłeś w najwyższym punkcie a niskotemperaturowe niżej?
  7. Nie widzę żadnego zdjęcia, ale może to tylko u mnie tak. W każdym razie powodów tego może być sporo , źle wykonany węzeł, stary już wysłużony i zaszły kamieniem i żelazem wymiennik ciepła, brak bypassa w którym krąży krotki obieg wody wraz z zbiornikiem przeponowym w którym ten zapas by się znajdowal. Bez zdjęć lub schematu ciężko orzec
  8. Potrzebne jest zapotrzebowanie budynku w energię do ogrzania i wyliczyć z zapotrzebowania i specyfiki dla danego pomieszczenia gęstość ułożenia rur jak i ich ilość oraz średnicę. Dla mnie to nie projekt ani wyliczenia, temp zasilania 45 to powinna być maksymalna a obliczenia powinno się wykonywać dla odpowiedniej temp tak by średnio zasilanie oscylowało w przedziale 25-34 stopni.
  9. Ustawy ustawami, jeśli chodzi o nowobudowane budynki to poprostu przepisy wymusza, w modernizacjach to że producenci się dostosują do przepisów i będzie brak na rynku takich rozwiązań. Co zaś tyczy się instalacji gdzie piec będzie trwały to tak naprawdę prawnie taka ustawa nie są w stanie Cie zmusić do wymiany źródła ciepła, na upartego można w sądzie wykazać ze technologicznie wymiana dobrego źródła ciepła na to ekologiczne pociąga za sobą straty finansowe jak i bierzace ponieważ sama zmiana źródła ciepła wymusza modernizację instalacji która była dobrana pod wysokotemperaturowe źródło ciepła. Można zaproponować że jeśli pokryją wszelkie koszty z państwowych/ wojewódzkich/ gminnych środków na modernizację instalacji wraz źródłem ciepła oraz koszty związane z doprowadzeniem do stanu z przed modernizacji chętnie się wymieni, a jak nie to w takim razie niech pokrywają różnice w stracie która będę ponosił w ramach wymiany źródła bez uwzględnienia instalacji .
  10. Jeśli chodzi o nowe piece gazowe podgrzewające wodę tak mają modulacja ilości wody oraz temperatury ale to nie jest tak że jak Pan odkręci ledwo ledwo to piec będzie wiedział że ma podgrzewać bo w nim jest turbinka która przy przepływie się kręci i daje sygnal do odpalenia podgrzewacza, sama operacja te trwa kilka sekund i woda zanim się ogrzeje do porządnej temp też z minute plus musi przepłynąć tyle metrów ile ma instalacja żeby trafiła do Pana. Jeśli chce się wodę oddrazu to jak Pan wspomniał zbiornik plus instalacja cyrkulacja, I tak są większe koszty ale jak to ktoś powiedział wygoda kosztuje. Co do przeniesienia podgrzewacza z miejsca a do b widzę się to z przebudowa instalacji gazowej co znacznie wydłuża proces papierologii i czasu oraz podraza inwestycje. Dodatkowo to że ma Pan miejsce to nie znaczy że długość przewodów kominowych dopowadzajqcych spaliny do komina usatysfakcjonuje kominiarza a zarządca budynku i gazownia mogą optować za projektem do przebudowy instalacji a już na 100 % poświadczonej próby szczelności. Dodatkowo jeśli piec jest w piwnicy to jeśli wstawi Pan dwufunkcyjny tulko i wyłącznie twm droga przebycia tej wody przez 1.5 piętro może być jeszcze bardziej wydłużona, I przysłowiowo przy myciu rąk zdąży pan umyć zanim doleci. Według mnie piec 2 funkcyjny w domu i wyrzucenie podgrzewacza albo piec w piwnicy i dorzucić cyrkulacja i maly zbiornik dedykowany zamiast piec na węgiel.
  11. Styropian który klada ludzi to EPS 100 czyli czyli 1 płyta przenosi ciężar 100 kg czyli zakładając 2 szt na metę mamy 200 kg a posadzka cementową rozkłada nam ciezar w trapezie na więcej płyt więc zazwyczaj mamy nosnosc około 280 do 340 kg zależy czy jest zbrojenie. W każdym razie ponieważ posadzka rozkłada nam to na kilka płyt zbiorniki do 800 litrów niesa w stanie nic zrobić.
  12. Należy zgłosić, przyjdą zdejmą licznik i zaplombują, po wykonaniu instalacji przez osobę z uprawnieniami gazowymi i dozorem gazowym wykona ona próbę szczelności na nowej instalacji na legalizowanym manometrze do tego. Po udanej próbie zostanie sporządzony protokół szczelności z którym należy udać się do gazówki po czym założą licznik ponownie. Dodam że instalacja gazu jeśli jest z miedzi w Polsce do jest wyłącznie dopuszczona w wykonaniu lutem twardym lub przez połączenia specjalnymi kształtkami zaciskowymi. Nie jest wymagany projekt instalacji gazowej najczęściej.
  13. To co pokazane się nie nadaje, są firmy specjalizujące się w takich rzeczach jeśli jest to ważna sprawa warto skorzystać, jeśli wkręcenie jakiegoś wkręta to lepiej przykleić dobrym klejem, można też skorzystać z usługi firmy od audytów energetycznych ale muszą posiadać b czuła kamerę
  14. Najlepiej dobra kamera termowizyjna byle jaka pokaze plamy q nie dokładny przebieg rur plus wychlodzona posadzka do jak najmniejszej temp i potem puszczenie maksymalnie ciepłego czynnika.
  15. Jeśli mamy możliwość to podłączany bocznie a jeśli sytuacja tego wymaga rozdzielamy 1 grzejnik na 2 mniejsze, by grzały cała powierzchnia. Nie ma sensu przewymiarować grzejnika gdzie po 15 /17 zeberkach przepływ będzie tak maly że nie będzie reszta grzała albo będzie to robiła nieefektywnie. Ale jeśli nie ma możliwości rozdzielenia na dwa grzejniki i jest tak duże pomieszczenie by wymagały tyłu żeberek to podłączyć możemy albo na skos ( licząc że ucieknie nam jakieś 14- 20 % wydajności zaleznie od producenta ) ale grzeje nam większą powierzchnia grzejnika niż przy podłączeniu bocznym. Albo podłączamy go tzw podłączeniem siodelkowym gdzie też o około 6 do 15 %/ nam ucieka ale jest to i tak dużo mniej niż w przypadku podłączenia takiego grzejnika z boku z mojego doświadczenia wynika często że ,,fachowcy ""zakładają za dużo żeberek, nie instalują głowic i dobierają za duże pompy obiegowe i za małe średnicę rur do zasilenia i powrotu
  16. Rura jest w piance więc minimalny ruch ma, ale żeby kompensować wzdłużnie material należy wykonywać kompensację i punkty stałe trzymające w konkretnych miejscach dane rury a zapewne instalacja nie jest i nie będzie tak wykonana. Więc można powiedzieć że nie ma to większego znaczenia jest cała rura będzie w izolacji i przy tak krótkim odcinku. Chyba że chcesz wykonać instalacje według książki ale nie wiedziałem by się ktoś na to decydował ,mówimy tu o standardowym inwestorze i wykonawcy.
  17. Pompy ciepła to dobre rozwiązanie do dobrze ocieplonych domów passywnych z grzaniem powierzchniowym. Ale takie domy można ogrzać żarówka ( oczywiście to żart ale jednak uzmysławia pewne rzeczy ) co do domu z instalacja 50 na 50 to już niekoniecznie dobry wybór, tak można PC stosować z grzejnikami ale muszą być przewymiarowane. Czyli albo niedogrzejemy pomieszczeń albo będzie trzeba zainwestowac kilka tys w wymianę grzejników. Lub pogodzić się ze PC będzie żarła prąd podgrzewając czynnik grzałka elektryczna. Obecnie fotowoltaika zmniejszy koszty ale nie tak jak na starych zasadach że zwroci się inwestycja w nie. Do obu rozwiązań czy to piec gazowy czy PC należy mieć zawory termostatyczne i sterowanie obwodami podłogówki by miało to wymierne korzyści finansowe bo wymiana źródła ciepła nie zrekompensuje a w tych 2 przypadkach przy braku armatury sterującej może nawet pogorszyć wydatki na ogrzewanie. Minus PC to to że bez przeglądów brak gwarancji a to dość drogie urządzenia . Nawiązując do pytania skłaniałbym się do gazówki i pełna modulacja mocy. A i jeszcze wiatraki PC z czasem lubią hałasować jak każdy wiatrak z czasem.
  18. Jest rura karbowana ze stali nierdzewnej z geberita ale jest drogawa co do fi 32 pex należy założyć sprężynę by wygiąć bardziej. Ale nie rozumiem w jaki peszek chce Pan to wkładać i po co ?
  19. Sprawa jest bardzo prosta, płyta która zammontowales obudowując stelaz nie nadaje się na jego obudowanie głównie stosuje się ją do obudowy wanien by nie murować z suforeksu gdzie nie występują siły duże lub w ogóle nic nie naciska. Stelaż wedle sztuki budowlanej powinien być zabudowany płyta gk zielona o podwyższonej odporności na wilgoć i powinno się od strony miski dać 2 płyty gk plus płytka ceramiczna, dopuszcza się też montaż płyt klejonych prasowanych z sklejki zabezpieczonych odpowiednim gruntem . W tej płycie która Pan zastosował jest siatka zaciągnięta klejem a w środku odpowiednik pianki montażowej tyle że bardziej twardej który nie jest odporny na siły nacisku, jeśli Pan tego nie wymieni przynajmniej od strony misy to może spowodować pęknięcie miski ustępowej lub przeciek na krotcach lub w najlepszym przypadku pękanie płytki ceramicznej dookoła stelaża.
  20. W sandpolu, bims plus lub armatura hurtowniach powinni mieć te zawory. Co do grzejnika przybocznym podłączeniu maksymalnie 15 żeberek jeśli więcej to albo rozdziela się to na 2 grzejniki jeśli już musi być tyle albo podłączenie w skos gdzie traci się około 20-30 procent wydajności z grzejnika. Ten grzejnik starczył by na 30-35 metrowe słabo ocieplone pomieszczenie, a pewnie pokój ma z 20 metrów, z takim podłączeniem realnie grzeje 15 żeberek a cała reszta prawie nie, grzejnik ma nagrać i glowica go odciąć żeby była oszczędność w opale. , Na ile ustawić to zależy czy drabinka pełni funkcję suszenia ręczników czy ogrzewania pomieszczenia. A jeśli to drugie to jaka temp jest na kotle ustawiona
  21. Jak kolega wyżej dobrze powiedział do sterowania temp w pomieszczeniach służy armatura regulacyjna jak choćby głowice na grzejnikach. Czy bardziej wyrafinowane systemy. Chwilowy wzrost temp po paleniu drewnem da tyle że żona okno otworzy wyziębi się a piec spali więcej i oszczędności żadnej. A z kolei jak nie zamknie energia pójdzie w komin nie ogrzewając domu bo nie zostanie zużyta. Sądząc po opisie chodzi o oszczędność ponieważ ma Pan łaś i dostęp do drewna, proponuję bufor ciepła nadmiar Energi wykorzysta pan wtedy kiedy będzie pan potrzebował a piec gazowy podepnie Pan pod bufor i wtedy podbije on jedynie temp o tyle ile będzie roznica w zadanej a osiągniętej przez drzewo. Co do kar można mieć piec gazowy z stałopalnym ale należy spełnić odpowiednie przepisy jeśli chodzi o kominy spalinowe, wentylację oraz kubaturę pomieszczenia. Te piece które Pan przedstawił są jak to kolega wyżej dobrze powiedział fajnym marketingiem ma nieświadomego nie obeznanego klienta dodatkowo w 2 piecu producent wyrazie mówi że nie można palić drewnem bo w Polsce jest to ograniczone poprzez konstrukcje i automatykę pieca do opału peletem i owsem. Myślę że sam bufor i głowice grzejnikowe dadzą radę dużo Panu opłu oszczędzić. Można też kupic pełnoprawny piec peletowy z dodatkowa półka na spalanie drewna który będzie miał fajna wydajność.
  22. ghostoen

    Ciepłomierz

    Tam jest instrukcja, ciepłomierz rejestruje temp ciepla na zasileniu i potem na powrocie i różnica między nimi to ciepło oddane za które płacicie podane w kJ
  23. ghostoen

    Ciepłomierz

    https://www.google.com/amp/s/docplayer.pl/amp/13606442-Cieplomierz-licznik-chlodu-pollustat-e-instrukcja-montazu-i-obslugi-pollustat-e-mh4100pl-instrukcja-instalacji-pollustat-e-edycja-07-2013-strona-1.html
  24. Zawory powinny być termostatyczne z nastawami bez różnicy jakiej firmy, przepływy i nastawy do grzejników masz w projekcie instalacyjnym. Jeśli takiego nie posiadasz zasada prosta im grzejnik dalej tym nastawa większą im bliżej pionu lub źródła ciepła nastawa mniejsza dodatkowo drabinki mają mniejsze opory hydrauliczne więc można zmniejszyć nastawa o 1- 0.5 w stosunku do grzejnika standardowego. Sprzęgło hydrauliczne działa jak tak Separator ale mniej wydajnie, jeśli posiadasz zawór trojdrozny bądź czterodrożny i automatykę to warto jeśli jest to najprostsze rozwiązanie instalacji to sprzęgło z zaworem spustowym wystarczy i regularne spuszczanie. Inhibitor zabezpiecza instalacje zwalniając procesy jeśli ma się miedziana instalacje I aluminiowe grzejniki a piec stalowy należy pamiętać o łączeniu ich przez specjalne zlaczki wkładkami z tworzywa żeby zapobiegać korozji elektrolitycznej , I obowiązkowo odpowiedni inhibitor i regularnie według zaleceń producenta uzupełniać instalacje. Bardziej mnie martwi że posiadasz grzejnik z 25 żeberkami ( po co tak duży grzejnik ? I czy podłączony jest z jednej strony czy na skos ? )
  25. Pętle daje się zazwyczaj do 90 m z dojściem nie powinno się przekraczać na rurze fi 16 120 mb pętli ale tak jak mówię im mniejsze tym później mamy możliwość ustawienia przepływu . Pompa jest dobierana do zapotrzebowania domu w ciepło nie do ilości rozdzielaczy, należy jednak pamiętać że ilość mb w całym domu uwarunkowuje dobór pomp do domu bo umówmy się pompka w PC nie obsłuży dużego domu sama a dwa pompa obiegowa w PC powinna podawać czynnik grzewczy do zbiornika cwu oraz przez bufor do grupy pompowej z pompa dobrana do oporów instalacji w domu bo 2000 mb rury to dom duży zapewne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...