Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

agevinu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez agevinu

  1. Takie coś: sterownik do zaw. mieszających i pomp c.o. 11M 440 - https://allegro.pl/sterownik-do-zaw-mieszajacych-i-pomp-c-o-11m-440-i6692650335.html ? Czy tu dodatkowo nie muszę kupić/zamontować jakiś czujnik temp powrotu? Czy może być wobec tego taki: SALUS CYFROWY REGULATOR DOBOWY VS35B https://allegro.pl/salus-cyfrowy-regulator-dobowy-vs35b-vs35w-i7333694187.html ? Czy on będzie z tym działał? Tę bezwładność ustawia się na tym sterowniku zaworu mieszającego?
  2. Czyli przechodząc do konkretów np: kupuję ZAWÓR MIESZAJĄCY 3 DROGOWY + SIŁOWNIK (np https://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drogowy-1-cal-herz-silownik-i7018417772.html) i do niego podłączam regulator tygodniowy (np https://allegro.pl/sterownik-tygodniowy-salus-htrp230v-50-regulator-i7139762085.html) i on swoim sprytnym algorytmem PWM będzie tak ustawiał temperaturę wody wchodzącej do obiegu, że jak ustawię temp 21 w pokoju nie będzie mi skakać pomiędzy 19 a 23 stopnie? Będzie to działać? A nie mogę tego regulatora tygodniowego podłączyć do pompy aby ją włączał i wyłączał? Wtedy to nie zdziała? Zaraz sprawdzę ofertę firmy TECH.
  3. Czy udałoby się aby każda ze stron sporu (bez jego rozstrzygania tutaj) zaproponowała najlepsze według niej, konkretne rozwiązanie?
  4. Pisałem, że nie mogę mieć pogodówki. Czyli wg Ciebie najlepiej kupić 3 termostaty + 6 elektrozaworów + inne co do tego potrzeba i w ten sposób tym sterować? I jakich użyć termostatów aby zapobiec bezwładności podłogówki? To jest jednak trochę kosztów - na prawdę nie da się tego zrealizować podobnie tylko jednym termostatem sterować całością na wejściu do rozdzielacza? Nie da się tego technicznie zrobić, czy uważasz, że nie uda się dobrze zróżnicować przepływów na rotametrach? Mogę prosić trochę konkretniej? Czy ktoś mi może podać przykłady tych mądrych termostatów PID z funkcją PWM cokolwiek to jest? I czy nie mogę zastosować takiego jednego zamiast trzech?
  5. Prawdopodobnie z pewnych względów nie będę mógł zastosować sterowania pogodowego ogrzewaniem podłogowym, więc mam pytanie jakie sterowanie najlepiej wybrać aby zachować komfort? Pisałem już w innym temacie ale przypomnę jeszcze raz sytuację: podłogówką zasilaną wodą z CIEPŁOWNI ogrzewane będą trzy pomieszczenia: a) Salon całkowicie połączony z kuchnią - w sumie 40 m2 b) Przedpokój dochodzący do salonu (bez drzwi) - 10 m2 c) Łazienka - 5 m2 Osobne dwie nieduże sypialnie będą ogrzewane kaloryferami. Będą osobne obiegi dla podłogówki oraz dla kaloryferów, także obieg kaloryferów nie ma w tej sprawie żadnego znaczenia. Parter, budynek nowy, dość dobrze ocieplony. Jesteśmy raczej zimnolubni. W wersji standardowej (bez dopłaty) instalacja podłogówki jest oferowana z grupą mieszającą z zaworem termostatycznym. Sprawę wyższej temperatury w łazience oraz niższej w przedpokoju (to akurat ma małe znaczenie) mam zamiar ustawić na zasadzie ustawieniem różnych przepływów poprzez rotametry. Myślę, że to się sprawdzi. Widzę następujące wyjścia: 1. Biorę standardową wersję i w razie potrzeby pokręcę zaworem termostatycznym w skrzynce - czytałem, że ponoć taka sytuacja zdarza się kilka razy w roku. Myślę, że jest to dla mnie do zaakceptowania, jeśli nie będzie tak, że temp będzie się wahać i najczęściej będzie za zimno lub za ciepło. 2. W salonie montuję prosty regulator (termostat) pokojowy, na nim ustawiam temperaturę przy której pompa pompująca wodę do obiegu włącza się lub wyłącza. Tu wystąpi problem z bezwładnością, raz będzie za ciepło, raz za zimno. Uważam to chyba za najsłabsze rozwiązanie. 3. Jak punkt 2. tylko montuje jakiś mądry regulator, który na podstawie historii włączeń/wyłączeń (?) steruje pompą - tzn jakoś ją mądrze włącza i wyłącza - ponoć są takie rozwiązania. Polecacie jakiś regulator? 4. Jak punkt 3. tylko steruje nie włączaniem/wyłączaniem pompy a temperaturą wody wchodzącej do obiegu. Są w ogóle takie rozwiązania? Co trzeba zastosować? Jaki regulator polecacie? A może jeszcze jakiś inne rozwiązanie? Wszystkie uwagi wskazówki będą dla mnie bardzo cenne. pozdrawiam JK
  6. Dzień dobry, piszę pierwszy raz na tym forum. Jestem laikiem jeśli chodzi o instalacje ogrzewania, wiem tyle ile się dowiedziałem w ciągu ostatniego tygodnia kiedy to musiałem podjąć decyzję o ogrzewaniu podłogowym w naszym mieszkania, a jako że na temat ogrzewania podłogowego z zasilaniem z ciepłowni jest bardzo mało informacji w sieci to co rusz napotykałem na niewiadome. Krótko nakreślę sytuację - podłogówką ogrzewane będą trzy pomieszczenia: a) Salon całkowicie połączony z kuchnią - w sumie 40 m2 b) Przedpokój dochodzący do salonu (bez drzwi) - 10 m2 c) Łazienka - 5 m2 Osobne dwie nieduże sypialnie będą ogrzewane kaloryferami. Będą osobne obiegi dla podłogówki oraz dla kaloryferów. Standardowa instalacja podłogówki jest oferowana z grupą mieszającą z zaworem termostatycznym - z tego co rozumiem musiałbym kręcić zaworem w skrzynce w zależności od temp na zewnątrz, bo jak rozumiem ten zawór ustawia stałą temp wody wchodzącej do obiegu. Tak więc ja postanowiłem podłogówką sterować regulatorem pogodowym połączonym z jednym termostatem pokojowym w pomieszczeniu reprezentatywnym - będzie umieszczony w salonie koło wejścia do przedpokoju. Regulator pogodowy będzie podłączony do zaworu trójdrożnego z mieszaczem i on będzie ustawiał temperaturę wody wchodzącej do obiegu. Termostat pokojowy pozwoli na ewentualnie obniżenie temperatury zadanej wody w obiegu grzewczym o ustaloną wartość LUB zatrzymanie przepływu wody w obiegu grzewczym z chwilą zadziałania styku termostatu poprzez wyłączenie pompy obiegowej. Sprawę wyższej temperatury w łazience oraz niższej w przedpokoju (to akurat ma małe znaczenie) mam zamiar ustawić na zasadzie ustawieniem różnych przepływów poprzez rotametry. Dodatkowo chcę zamontować termostat bimetaliczny, przylgowy w celu zabezpieczenia układ ogrzewania przed przegrzaniem - miał on służyć wyłączeniu pompy w sytuacjach awaryjnych (awaria regulatora pogodowego, awaria samego zaworu mieszającego) i bardzo wysokich temperaturach czynnika grzewczego 1. Nie mam pojęcia jak się podłącza ten zawór trójdrożny z mieszaczem - czy to powinno być tak, że: a) z jednej strony (A) wchodzi woda z ciepłowni, z drugiej strony (B) wchodzi woda z powrotu z obiegu, a z trzeciej strony © wychodzi woda do obiegu? Jeśli tak to czy nie ma obawy, że jak będę potrzebował w obiegu wodę np o temp 20 st. to nie uda się do obiegu wysłać wodę o tak niskiej temp? b) z jednej strony (A) wchodzi woda z ciepłowni, z drugiej strony (B) wchodzi zimna woda, a z trzeciej strony © wychodzi woda do obiegu? Jeśli tak to czy nie jest to marnotrawstwo ciepłej wody? c) może powinno być jakoś inaczej? Jak? 2. Czy ma ktoś doświadczenia z tego instalacjami z podłączeniem do ciepłowni? Macie jakieś ogólne uwagi? 3. Czy coś z moich założeń jest błędne i wg Was należałoby to zmienić? Najważniejszy obecnie dla mnie jest punkt 1. Będę wdzięczny za porady Pozdrawiam JK
×
×
  • Dodaj nową pozycję...