Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PLC_00

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    208
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    10

Ostatnia wygrana PLC_00 w dniu 18 Lutego

Użytkownicy przyznają PLC_00 punkty reputacji!

O PLC_00

  • Urodziny 09.09.1988

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    STCE
  • Województwo
    świętokrzyskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

PLC_00's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

145

Reputacja

  1. Teraz to żeś wypalił. Który wg Ciebie typ/zakres pomiaru i jaki jego wynik może wskazywać na opisywane problemy ? Bardzo jestem ciekaw. Chyba że chodzi Ci o pomiary stacji transformatorowej SN/nN ale skąd autor tematu miałby mieć ich wyniki ?
  2. Z prawnego punktu widzenia możesz tak zrobić . Żaden przepis czy norma tego nie zabrania. W praktyce takie układy stosuje dosyć często. Przykładem może być łącznik do gniazda montowanego na tarasie wykorzystywanego do pompy ogrodowej , grila elektrycznego , kosiarki elektrycznej itp. Zasada ogólna jakiej musisz się trzymać to obciążalność każdego elementu tego układu. Czyli jak w rozdzielni głównej obwód tego gniazda jest zabezpieczony B16 to przewód , łącznik i gniazdo muszą wytrzymać te 16 A . I to tyle.
  3. Czy jak gdzieś wspomniałem choćby słowem że B gdzieś stosować nie można ? Logiczne jest że jeżeli istnieje wymóg stosowania Rcd co najmniej o klasie A to każda wyższa jest dopuszczalna. Natomiast wymóg stosowania typu B wynika z normy DIN VDE 0100-530 która nakazuje stosowanie wyłączników różnicowoprądowych typu B w obwodach z urządzeniami które muszą być stosowane do prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej.
  4. Co ja niby ma Ci udowodnić i dlaczego w ogóle mam to chcieć zrobić ? Gdybyś nie był takim ignorantem to jeszcze pociągnął bym temat ale wiem że żadne argumenty do Ciebie nie trafią. Każdy więc niech pozostanie przy swoim.
  5. Czego niby ma dowodzić fakt że jakiś Niemiec ma nieprawidłowo wykonaną instalację elektryczną ? Niemieckie przepisy nakazują wprost stosowanie RCD typu A . Są równie opisane sytuacje gdzie należy obowiązkowo zastosować RCD typu B.
  6. Uprawnienia w końcu chcesz zrobić że tak dopytujesz ? Zapoznaj się z Niemiecką normą DIN VDE 0100-530 . Tam znajdziesz odpowiedz dlaczego AC są u naszych sąsiadów od wielu lat zakazane. Ale może wcześniej Twój robot kuchenny dostanie upływu na misę i bez sprawdzania norm przyswoisz trochę wiedzy praktycznej.
  7. Może ocali Ci kiedyś życie ta odpowiedz. Na przykładzie dwóch sprzętów używanych praktycznie w każdym domu i pomiarów oscyloskopem : -suszarka do włosów - grzałka włączona pierwszy bieg wiatraka - prąd jednopołówkowy. Pełne obroty - pełen sinus -wiertarka - lekkie wciśnięcie przycisku (niskie obroty) - prąd jednopołówkowy. Obroty na maksa - pełen sinus Wyłącznik AC NIE ZADZIAŁA * w pierwszej sytuacji czyli przy prądzie jednopołówkowym. Wyłącznik A ZADZIAŁA w każdym przypadku. *Lub zadziała sporadycznie I to jest przykład tylko dwóch sprzętów . A ile urządzeń jeszcze w domu może mieć kształt jednopołówkowy ? Np cala masa małego AGD . RCD typu AC to sobie można wsadzić wiadomo gdzie . Czytając posty co po niektórych mam wrażenie że elektryki uczyli się z uletek Castoramy.
  8. Instalacji może nie być ( i w 99% nie ma ) co nie jest przeszkodą w montażu złącza kablowo- pomiarowego przez zakład energetyczny . Natomiast do montażu w przygotowanym złączu licznika pomiarowego instalacja musi być .
  9. Raz że rozważyłbym wykorzystać teraz taki kabel który posłuży później za docelowy. ( jeżeli odległości będą podobne) Dwa że taka forma "odsprzedaży" energii przez sąsiada jak napisał qwerty1986 jest niedozwolona przez ZE Trzy że oczywiście brakuje danych jakie obciążenie planujesz mieć w tej rozdzielnicy żeby dyskutować o przekroju. A jak chcesz na już jakąś informacje to zastosuj YKY 5x4mm2
  10. Pełna zgoda . I dla tego taka usługa musi odpowiednio kosztować
  11. Pozwolę zwrócić uwagę że norma PN-HD 60364-6 2016 obliguje nas przy pomiarach okresowych do sprawdzania rezystancji izolacji poprzez pomiar tylko między przewodami czynnymi a przewodem ochronnym jeżeli w obwodzie mamy wyposażenie które może wpłynąć na pomiar lub zostać uszkodzone Dlatego też nie zachodzi konieczność odkręcania tak zwanych "żarówek". Inaczej mieliśmy w normie z 2000 r gdzie pomiar musiał być każdy z każdym . I jeszcze trochę inaczej w wersji z 2008 roku. Co do pomiarów przez wspólnoty to chyba nie jest żadną tajemnicą że są robione albo na odpierdziel albo wcale. A autorowi tematu chyba nie pozostaje nic innego jak zaprosić elektryka który zna i stosuje zapisy normy PN-HD 60364-6 2016 co powinno dać gwarancję rzetelnego przeglądu. Co do uprawnień elektryka to eksploatacja + dozór + pomiary. Chociaż tu może się zaraz dyskusja nowa urodzić. Na koniec protokół z wynikami badań / sprawdzeń + zalecenia.
  12. Ogrzewanie + CWU : październik 2022 - 64 m3 październik 2023 - 41 m3 listopad 2022 - 120 m3 listopad 2023 - 106,5 m3 grudzień 2022 - 140 m3 grudzień 2023 - 118 m3 Temperatury : [ATTACH=CONFIG]467670[/ATTACH] Problem jaki u mnie występuje i wpływa na zużycie niekorzystnie to moc minimalna kotła : 3.2 kw. Aktualnie za oknem mam -10 "C i kocioł pracuje z mocą minimalną . Jak jest trochę cieplej to już te minimum jest za duże .
  13. Bzdury do sześcianu. ( oprócz zależności temperatura - sprawność ) Przypadek 1 : Czy z regulatorami czy bez temperaturę zasilania ustawiamy względem pomieszczenia które ma mieć najwyższą temperaturę (najczęściej łazienka) . Może wystąpić też sytuacja że temperaturę zasilania ustawiamy względem najbardziej niedogrzanego pomieszczenia. Tak ustawiona temperatura pozwoli regulatorom mieć "z czego" podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu i oczywiście ją obniżyć zamykając przepływ. Przypadek 2: Mamy instalację wykonaną tak że nie musimy podnosić specjalnie temperatury względem np łazienki z uwagi na odpowiednie zagęszczenie pętli ogrzewania czy dodatkowe źródło ciepła jak drabinka elektryczna. Najczyściej przepływy będą w łazience na poziomie wyższym niż w sypialni. Gdy będziemy chcieli mieć wyższą temperaturę w sypialni to bez zmiany temperatury na źródle ciepła a tylko na samym regulatorze zwiększymy przepływ i osiągniemy pożądany skutek. A bez regulatorów pozostaje nam : - zwiększanie krzywej i przegrzewanie całego domu - kręcenie w skrzynce z rotametrami A co do autora tematu : Wyższa temperatura na kotle w Twoim przypadku przyśpieszy tylko nagrzewanie pomieszczeń kosztem sprawności ( czy to będzie zauważalnie widoczne w rachunku to kwestia dyskusyjna)
  14. W cenie . Ne słyszałem u siebie w okolicy żeby ktoś dodatkowo liczył ( Chociaż pewnie ktoś się znajdzie gdzie zaniży na wycenie robocizny a doliczy za papiery i sumarycznie wyjdzie to samo)
  15. Co do zasady potrzebujesz dwóch dokumentów : - do dostawcy energii elektrycznej - wzór / nazwa dokumentu zależy od dostawcy / regionu . W PGE dokument ten nazywa się " protokół o gotowości do przyłączenia" . Do dostarczenia tego dokumentu obligują nas wewnętrzne przepisy zakładu energetycznego. - do nadzoru budowlanego - podobnie jak wyżej - wzór / nazwa dokumentu zależy od regionu. Najczęściej dokument ten nazywa się " protokół odbioru przyłącza" Do dostarczenia tego dokumentu obliguje nas prawo budowlane art, 57 ust 7 " Protokoły badań i sprawdzeń" Można teraz dyskutować czy protokół badań i sprawdzeń instalacji elektrycznej musi zawierać tabelę z pomiarami czy samo ich podsumowanie. Tu sprawa zależy od lokalnego nadzoru budowlanego . Jeden nadzór będzie chciał samo podsumowanie a drugi całość pomiarów. Ja w swoim regionie wystawiam sam protokół podsumowywujący z adnotacją że pomiary zostały przekazane inwestorowi. Za 200 zł jeżeli to ma być rzetelnie zrobione to można wystawić protokół odbioru rozdzielnicy w garażu z dwoma gniazdkami a nie instalacji w domu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...