Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aschriel

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Aschriel

  1. @Mały1115 Na PC już jestem zdecydowany, także nie trzeba mnie namawiać. Nawet nie robię przyłącza gazowego. @kulibob Drogi/nie drogi kwestia punktu odniesienia. Cena jest dla mnie satysfakcjonująca jeśli faktycznie to co jest napisane na stronie się sprawdza. Czyli własności oczyszczające / nawilżanie-osuszanie / i dodatkowo zyski temperaturowe lato/zima. Jeśli z drugiej strony nie będzie schładzał/grzał do takich temp. jak podane to faktycznie drogi i nie zamierzam się w to pchać. Dlatego też próbuję uzyskać odpowiedź na temat realnych wartości od kogoś kto to ma i użytkuje.
  2. Witam, Wielkie dzięki za odpowiedź. Będę zaczynał budowę w marcu więc z tą decyzją mogę poczekać. Jestem ciekawy rezultatów. A ciągnąc trochę temat: Decydowałeś się na GWC bo widziałeś go gdzieś w akcji, czy na podstawie opinii forum/instalatora/prasy branżowej?
  3. Witam wszystkich, Jest to mój pierwszy post na tym forum, jako, że jestem na etapie wyceny/adaptacji projektu domu. Zastanawiam się nad zakupem i wykonaniem w domu energooszczędnym płytowego gruntowego wymiennika ciepła. Konkretnie czytałem o GWC firmy pro-vent. Jako, że nie znam nikogo kto miałby jakikolwiek GWC, nie mówiąc już o wentylacji mechanicznej to chciałbym zasięgnąć tutaj informacji na temat tego rozwiązania. Uprzedzając pytania, rozmawiałem z trzema instalatorami zajmującymi się wentylacją mechaniczną i mam 3 skrajne opinie na ten temat(poniżej) stąd pytanie na forum: 1) Opinia pierwszego instalatora skrajnie negatywna, na podstawie rurowego GWC: nie działa, zyski uzyskane przy przejściu powietrza przez GWC są tracone przez zwiększenie oporów dla wentylacji mechanicznej. Konkluzja: Wentylacja mechaniczna jest do wentylowania a nie do grzania/chłodzenia 2) Opinia drugiego instalatora - skrajnie pozytywna (instalator polecony przez pro-vent). Wg. wykresów na stronie producenta temp przed wymiennikiem = 31 stopni, za wymiennikiem ~16, temperatura po przejściu przez wentylacje mechaniczną na wyjściu z nawiewów ~22 stopnie. Mam kilka referencji które zamierzam sprawdzić niezależnie. 3) Opinia trzeciego instalatora umiarkowana z punktem bezdyskusyjnym na który wcześniej nie zwróciłem uwagi - GWC działa, jeśli nie jest zalany. Wszystkie 3 instalacje GWC wykonane przez tego instalatora zostały zalane przez niski poziom wód gruntowych. Podsumowując, pomijając punkt trzeci, (który wg mnie faktycznie dyskwalifikuje GWC i zamierzam go sprawdzić przy okazji wykonywania odwiertów pod fundamenty) czy ktoś z forumowiczów może się podzielić swoją wiedzą doświadczeniem na temat działania GWC, a najlepiej GWC płytowego. Czy faktycznie odczuwalna jest różnica temperatury w lato przy skrajnych upałach, bądź zimą przy skrajnych mrozach? Czytałem/wiem o pozostałych zaletach GWC (nawilżanie/osuszanie/oczyszczanie/odgrzybianie). Natomiast same te zalety to dla mnie za mało, żeby rozważać dodatkowe koszty. Natomiast jeśli faktycznie można się spodziewać takich różnic temperatur w skrajne dni, to pozostałe zalety przeważają u mnie szale na rzecz zainstalowania GWC. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe dane na temat planowanego budynku, chętnie uzupełnię informacje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...