Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bicykl

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez bicykl

  1. Mój kocioł Brotje jest tradycyjny żeliwny i funkcjonuje bezawaryjnie i prawie bezkosztowo (tylko wymiana anod w cwu i czyszczenie palnika oraz żeber) od 2000 roku podobnie jak i zasobnik na cwu.
  2. Jeśli w Mitsubishi ZUBADAN wyświetlasz kod 003 w parametrach pracy i pokazuje Ci liczbę 21, to należy ją przemnożyć przez 100 i otrzymasz 2100 startów sprężarki.
  3. Tak, wiem,że tak to działa. Natomiast moje rozważania dotyczą współpracy z oprogramowaniem MelCloud po ustawieniu w panelu głównym, że odczyt ma być brany z czujnika temperatury znajdującego się w pomieszczeniu (przy wyłączonej krzywej grzewczej)
  4. Też mi się wydaje, że tak to powinno działać. Problem jest taki, że musiałbym zakupić sterownik i odbiornik PAR aby się o tym przekonać. Napisałem pytanie do Mitsubishi, zobaczymy czy i co odpowiedzą. Niepokojące jest to, że tych sterowników pokojowych może być do ośmiu więc skąd MelCloud miałby wiedzieć, który z nich brać jako referencyjny..
  5. OK, tylko czy jeśli w ustawieniach ustawię/wybiorę np. Room RC1 z termostatu PAR to wówczas kiedy w MelCloud wybiorę sterowanie wg temperatury pomieszczenia, to zamiast czujnika w panelu głównym program będzie "karmiony" temperaturą z RC1?
  6. Przez MelCloud na pewno nie ma możliwości dokonywania zmian skąd pompa bierze info o temperaturze natomiast pozostaje kwestia, czy jesli zainstaluję termostat bezprzewodowy PAR to w ustawieniach Hydroboxu nie ma np. za pomocą przełączników ustawienia takiego aby info z termostatu bezprzewodowego było traktowane nadrzędnie w stosunku do czujnika ze sterownika głównego i wówczas MelCloud brałby pod uwagę te dane.
  7. MelCloud jest użyteczny kiedy ogrzewany dom jest używany sporadycznie (np. letniskowy) lub nasz tryb pracy powoduje dłuższe nieobecności w domu. Aplikacja pozwala miedzy innymi na sterowanie wg krzywej grzania, według stałej temperatury przepływu oraz wg temperatury pomieszczenia. Niestety nie jest prawdą informacja zawarta w materiałach Mitsubishi, że za pomocą tej aplikacji można sterować wszystkimi ustawieniami. Nie można np.wcale ingerować w krzywą (np. przesuwać ją w dół lub w górę itd). Mam natomiast następujące pytanie do instalatorów ponieważ w dokumentacji, którą znalazłem w Internecie nie widzę wyjaśnienia. Hydrobox EHSC posiada główny sterownik wyposażony w czujnik temperatury pomieszczenia. Ustawienie sterowania wg temperatury pomieszczenia powoduje, że to wg tego właśnie czujnika odbywa się sterowanie. Główny sterownik można wymontować z Hydroboxu i przenieść do referencyjnego pomieszczenia,które ma stanowić wzorzec temperatury. Połączenie między Hydroboxem a tym głównym sterownikiem jest jednakże przewodowe. czy zastosowanie bezprzewodowych sterownika i odbiornika PAR-WT50R-E i PAR-WR51R-E będzie widziane przez MelCloud i umożliwi sterowanie za pomocą temperatury pomieszczenia branej z takiego bezprzewodowego sterownika zamiast z czujnika z panelu głównego?
  8. Dziękuję za porady. Zarejestruję urządzenie w CRO. Zażądałem od instalatora weryfikacji zakwaszenia oleju w instalacji oraz pomiaru kontroli szczelności.
  9. Zostały wymienione sprężarka oraz płyta główna w jednostce zewnętrznej. Sprężarka była uszkodzona (nieprawidłowa rezystancja miedzy poszczególnymi złączami fazowymi i masą). Ilość czynnika w instalacji była taka jak na tabliczce znamionowej. Serwis producenta interesował się i deklarował wizytę podczas prac ale zrezygnował. Co zrobił z analizą (i czy wogóle jej dokonał) mojej karty SD nie wiadomo. Czy przeanalizowano w Mitsubishi przyczyny pierwszej awarii sprężarki też nie wiadomo. W tej chwili instalacja znowu pracuje (po 23 dniach przerwy!). Jak długo ten stan potrwa czas pokaże.
  10. Wiele elementów związanych z pompami i fotowoltaiką potaniało w ostatnich latach. Wiem, że aktualnie ten moduł można kupić w Internecie poniżej 400 zł. Również w połowie 2018 można go było kupić trochę taniej jednakże była to kwota pomijalna w porównaniu do kosztu całej instalacji wraz z kosztem ogrzewania podłogowego.
  11. Ja płaciłem dwa i pół roku temu 720 złotych. Moduł daje możliwość wykorzystywania aplikacji MelCloud, która ma trochę przydatnych funkcji takich jak właczanie i wylączanie instalacji, zmiana ze sterowania wg krzywej grzania na przepływ o określonej zadawanej temperaturze, programy wakacyjne, pokazywanie błędu itd Aplikacja nie daje możliwości zmian krzywej grzania.
  12. Dziękuję za link do dokumentacji serwisowej. Przejrzałem ją i nie ma tam zastrzeżeń dotyczących minimalnej długości instalacji. Są natomiast tabele informujący ile czynnika należy dodać przy dłuższych instalacja ale to mnie nie dotyczy. Nie wiem czy pierwsza sprężarka uległa spaleniu. Bład U6 oznacza: Compressor overcurrent interruption/Abnormal power module. Nie była robiona diagnostyka na miejscu awarii chociaż z tego co widzę urządzenie ma całkiem duże zdolności do przeprowadzania różnych procedur diagnostycznych. Wg instrukcji serwisowej błąd U6 może mieć 5 przyczyn: - outdoor stop valve is closed - decrease of power supply voltage - looseness, disconnection or converse of compressor wiring connection -defective compressor -defective outdoor power circuit board
  13. Panowie Zarówno przy pierwszej jak i drugiej awarii kompresora nie było sytuacji aby instalacja stała ze zdemontowaną sprężarką. Za pierwszym razem tzw. przez instalatora chłodniarz przyjechał i w ciągu kilku godzin zdemontował oraz zainstalował nową. Podobnie jest przy aktualnej awarii. W poniedziałek 23 listopada ma przyjechać i dokonać analogicznych czynności. W protokole z pierwszego uruchomienia z istotnych danych mam: -czy była wykonana próba nadciśnieniowa (azot 41,5 bar) - tak - czy było wykonane osuszanie instalacji pompą próżniową (0,03 mbar) - tak - dodanie czynnik chłodniczego jeżeli potrzeba - nie - całkowita długośc orurowania (mierzona po rurze cieczowej) zewnętrzna-wewnętrzna - 3 m - różnica wysokości (od przyłączy chłodniczych) zewnętrzna-wewnętrzna - 1 m - ciśnienie na ssaniu (bar) - nie podano wartości jest tylko znaczek V - ciśnienie na tłoczeniu (bar)- jak wyżej Diagnoza w pierwszym przypadku polegała na wizycie instalatora po to tylko aby przekonał się, że rzeczywiście na wyświetlaczu jest błąd U6 Diagnoza w drugim przypadku polegała na wizycie i zabraniu karty SD. Moja jednostka zewnętrzna to PUHZ-SHW80YAA. Pompa zasila instalację grzewczą podłogową (nie wytwarza ciepłej wody użytkowej). Jeśli mogę prosić Johna o link do dokumentacji instalacyjnej, to bedę wdzięczny (do jednostki wewnętrznej mam).
  14. W lutym 2019 była wymiana sprężarki więc związane ztym czynności można chyba uznać za odpowiednik przeglądu. W październiku 2019 był robiony przegląd. Wymianę sprężarki robiła inna osoba niż instalator pierwotny (na jego zlecenie). Postudiowałem trochę fora instalatorów klimatyzacji i muszę przyznać, że jestem zdegustowany podejściem do minimalnej długości instalacji chłodniczej. To co zanotowałem na tych forach: - niektórzy producenci podają zarówno minimalną i maksymalną długość instalacji - niektórzy producenci podają tylko maksymalną długość (nie wiem czy dla Zubadana producent podaje minimalną długość ale nie mam dostępu do dokumentacji instalacyjnej jednostki zewnętrznej) - część instalatorów twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak minimalna długość instalacji i się tym nie przejmują a nawet protestują kiedy inwestorzy każą im robić zgodnie z dokumentacją producentów, którzy taką wartość minimalną określają. - część instalatorów stosuje minimalną długość np. 3 m ale nie znalazłem żadnego racjonalnego z punktu widzenia technicznego wytłumaczenia. Są różne teorie dotyczące powodów stosowania minimalnej długości rur a wg mnie powinna być jedna zgodna z prawami fizyki i obowiązująca wszystkich a nie polegająca na domniemaniach. Może jest na forum jakiś przedstawiciel techniczny producenta, który potrafi w racjonalny i w zgodzie z nauką wyjaśnić to zagadnienie?
  15. Ciąg dalszy mojej awarii. Instalator otrzyma drugą sprężarkę w celu wymiany. Otrzymałem informację, że możliwą przyczyną dwukrotnej awarii sprężarki może być zbyt krótka instalacja tzn połączenie od jednostki zewnętrznej do ECODANA. Instalator zamierza dołączyć rurę o długości ok. 3m. W chwili obecnej jednostka zewnętrzna znajduje się ok. 0,5 m od ściany budynku, rury przechodzą przez ścianę 40 cm i do jednostki wewnętrznej jest jeszcze ok 1 m - razem zatem ok.190 cm. Co o tym sądzicie?
  16. Moja instalacja znajduje się 110 km od Szczecina i 95 km od Koszalina.Bliżej niż w tych miastach nie ma autoryzowanych przez Mitsubishi instalatorów. Z mojego punktu widzenia to serwis Mitsubishi jest zły. Mitsubishi podjęło decyzję aby świadczyć serwis gwarancyjny nie za pomocą serwisu fabrycznego lecz rękami autoryzowanych instalatorów i to jest jego sprawa ale z punktu widzenia użytkownika jest to serwis produktu Mitsubishi LES. Też jestem zdania, że zawsze należy wybierać firmę specjalistyczną i tym się kierowałem. Oczywiście są specjaliści i specjaliści czego nie sposób sprawdzić w momencie zamawiania instalacji. Postaram się jutro przysłać zdjęcia jednak w mojej ocenie niewiele pokażą ponieważ od strony estetycznej niewiele można instalacji zarzucić. Myszy w rozdzielni, która znajduje się praktycznie w mieszkaniu są wykluczone. Błąd U6, który u mnie się wyświetla jest opisany jako: Error Message U6: Hardware Issue (U6). Jeśli chodzi o kartę, to niemożliwe było jej skopiowanie i wysłanie zawartości ponieważ pompa pracuje w domu niezamieszkałym w tym okresie a ja mam ponad 300 km.do tego domu. Standardem jest (przynajmniej w IT) zdalny dostęp i zarządzanie oraz konfigurowanie urządzeń).
  17. Dziękuję za radę. Zażądam protokołu z diagnozy.
  18. Grzałki można włączyć. Mają 9 kW więc trochę drogo. To jest dom używany sezonowo więc musiałbym tam pojechać (300 km) tylko po to aby włączyć grzałki. Napiszę jak to się skończyło mam wrażenie, że po raz drugi w ciągu dwóch lat uszkodzeniu uległa sprężarka.
  19. Mam Zubadan 8 kW od dwóch lat. Wszystkim rozważającym zakup pod rozwagę: Po 3 miesiącach od instalacji awarii uległa sprężarka. Był to środek zimy (styczeń). Wymiana sprężarki zajęła serwisowi 23 dni i w tym czasie dom był pozbawiony ogrzewania. W chwili obecnej od tygodnia ponownie jest awaria z błędem U6, który może świadczyć o ponownej awarii sprężarki. Serwis Misubishi jest niesprawny i nie dostosowany do szybkich napraw. Serwis zażądał aby instalator świadczący przeglądy i będący gwarantem (!) udał się do ECODANa i wymontował kartę SD, która zawiera logi systemowe (w ten sposób instalator, który ma siedzibę 110 km od mojej pompy zrobił wycieczkę po to aby wziąć kartę). Niezrozumiałe dla mnie jest dlaczego serwis Mitsubishi nie ma narzędzi do zdalnego odczytu logów z Ecodana (moja pompa ma moduł internetowy). Wydaje się, że teraz karta zostanie odesłana do serwisu w celu analizy a mój dom znowu pozostanie bez ogrzewania przez długi czas.
  20. Przytaczam odpowiedź instalatora wskutek mojej interwencji po 8 dniach od zgłoszenia awarii: "Została zdiagnozowana przez Mitsubishi, oraz zamówiona odpowiednia część zamienna - obecnie jest ściągana z zagranicy więc trochę to z pewnością potrwa. Jak przyjedzie już do mnie - skontaktuję się z Panem". Ciekawe jak to się ma do twierdzeń CNC o błyskawicznej dostępności części Mitsubishi?
  21. Sprawdzałem strony MEL w Polsce. Kiedy napisałem do serwisu technicznego, to odesłali mnie do instalatora. Kiedy próbowałem zrobić zgłoszenie awarii na ich stronie to okazało się,że jest ona dostępna tylko dla instalatorów (login, hasło).
  22. Witam Do: CNC Proponowałbym więcej zastanowienia przed pisaniem tekstu. Skąd przypuszczenie, że moim kryterium wyboru pompy była cena? Było dokładnie odwrotnie. Cena nie była istotna. Istotne były jakość, sprawność oraz możliwość zarządzania przez Internet. Instalator został polecony przez regionalnego przedstawiciela Mitsubishi więc miałem prawo oczekiwać profesjonalnej usługi. Każde urządzenie techniczne może ulec awarii, czasem wskutek niewłaściwej instalacji a czasem wskutek wady produkcyjnej. Nie wiem jak była przyczyna błędu U6 (current overload) w mojej pompie. Natomiast jeżeli jest tak jak pisze CNC,że Mitsubishi dostarcza w krótkim czasie podzespoły do napraw to prosiłbym o wskazanie metody zmiany gwaranta-instalatora Mitsubishi na życzenie właściciela pompy. Zgadzam się, że wzorem wielu producentów różnych urządzeń technicznych wiedza instalatorów powinna podlegać weryfikacji przez producenta raz na rok. "Mój" instalator posiadał ogólnie doświadczenie w instalacjach klimatyzacji natomiast widać było,że z pompą Mitsubishi spotykał się rzadko a z modułem komunikacji internetowej pierwszy raz. Moim warunkiem przed wyborem rozwiązania pompy była maksymalnie rozbudowana możliwość zdalnego zarządzania. Instalator przekazał mi informację, że zarządzanie zdalne jest praktycznie pełne. Kiedy okazało się, że tak nie jest (pompa jest w domu letniskowym i funkcja ta dla mnie jest ważna) instalator zasłonił sie, że taką informację przekazał mu inżynier Mitsubishi. Tymczasem aplikacja MelCloud nie potrafi wiele.
  23. Podzielę się moimi doświadczeniami "biznesowymi" dotyczącymi pompy Zubadan oraz Mitsubishi w Polsce ogólnie. Producent udziela na Zubadan gwarancji 5 lat ale pod warunkiem dokonywania raz w roku płatnych przeglądów (kilkaset złotych) dokonywanych przez tzw. gwaranta na, którego Mitsubishi Electric wyznacza instalatora, który zamontował pompę. Jeżeli instalator okaze się być kiepskim fachowcem, to nie znana mi jest metoda zmiany tego "gwaranta" na innego. Zamontowana jesienią 2018 roku pompa Zubadan po niecałych 3 tygodniach eksploatacji uległa poważnej awarii (kod błedu U6-to dla fachowców na tym forum) być może polegającej na uszkodzeniu kompresora. Karta gwarancyjna MEL (Mitsubishi Electric) wymaga zgłoszenia awarii do instalatora a nie do serwisu producenta. Instalator nie dysponuje częściami zamiennymi więc jego rola wydłuża czas naprawy o czas przybycia na miejsce awarii, potwierdzenie błędu, który możnaby stwierdzić zdalnie, przekazanie informacji do serwisu MEL i następnie czekanie na podzespół. W moim przypadku część została zamówiona poza Polską i okres oczekiwania na nią jest bliżej nie określony. Oznacza to, że rynek polski nie jest traktowany poważnie (gdyby w Polsce był magazyn serwisowy, to część byłaby dostępna nazajutrz, gdyby w Europie był odpowiednio zaopatrzony magazyn serwisowy, to część byłaby dostępna do wymiany w 2-3 dni). Karta gwarancyjna mówi, ze naprawa powinna zakończyć się w ciągu 28 dni (co oczywiście oznacza, że może trwać dłużej). Jedynym źródlem ogrzewania mojego domu jest pompa ciepła więc powyższe dowodzi, że podejście producenta do użytkowników nie świadczy o poważnym traktowaniu rynku. Na marginesie: zarówno polska strona tej firmy jak w szczególności przetłumaczona na polski aplikacja MELCLOUD do zarządzania pompą są na poziomie amatorskim oraz zawierają błędy. Ok. 4-5 miesięcy temu niektóre z nich wskazałem producentowi i otrzymałem informację, ze pracują nad poprawieniem i prace (niezbyt skomplikowane) trwają do dzisiaj. To tyle jeśli chodzi o stronę "biznesową" dla osób zastanawiających sie na kupnem pomp ciepła MEL.
  24. Te obrazki to tylko teoria. Aplikacja melcloud jest prymitywna i źle przetłumaczona. Wersja angielska ma przynajmniej poprawne hasła.Np. kiedy ustawimy abu pompa działała wg ustawionej temperatury płynu zasilającego to zostało to przetłumaczone jaki "siła sygnału WiFi(!!!)". Nie ma możliwości zdalnej zmiany krzywej grzania, aplikacja uruchomiona na komputerze nie pamięta ustawień logowania pomimo zaznaczenia odpowiedniego okna itd. Wydawałoby się, że Mitsubishi mogłoby mieć także system zarządzania ogrzewaniem podłogowym (termostaty pokojowe, sterowniki, oprogramowanie) jednakże nie ma. W przypadku zaprogramowania w aplikacji melcloud czasów działania i wyłączenia pompy w poszczególnych dniach pompa załącza się w sposób niezgodny z programem.
  25. Czy ktoś posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie zdalnej obsługi pompy Zubadan poprzez aplikację melcloud.com? Moje dotychczasowe obserwacje: aplikacja posiada zakładkę dotyczącą krzywej grzania jrdnakże funkcja ta nie działa aplikacja posiada funkcję ustawiania temperatuty przepływu. Po jej wybraniu pojawia się zakładka "siła sygnału wifi" (????? raczej bez sensu) aplikacja ma okno pokazujące aktualną pogodę jednakże nie działa (jedynie pokazuje temperaturę zewnętrzną) Czy ktoś ma wiedzę na następujący temat: wg informacji od wsparcia technicznego Mitsubishi Ecodan (mam EHSC) posiada możliwośc uruchomienia i zaprogramowania automatycznego wygrania posadzki. Nie znajduję takiej funkcji w instrukcji obsługi ani instalacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...