Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

redzik78

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

redzik78's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Boże widzisz i nie mówisz o co koledze chodzi Ok. Postaram się zrobić projekt mojej rozdzielnicy (trochę to potrwa ale myślę że jutro podeśle). I powiesz mi czy czegoś się nauczyłem z pomocą twoich uwag.
  2. - mój dom nie ma takich urządzeń. Jedynie co chce zrobić to lodówkę na osobny zasilaniu. Gdy wyjadę wyłączam korki ale lodówkę zostawiam. - hmm łazienka na dole raczej nic takiego nie będzie. A na poddaszu inny temat. Jak pisałem wcześniej będzie dodatkowa rozdzielnica to wtedy będę się martwił - z tym może być problem. Chyba że w kotłowni dam rozdzielnice. Ale i tak będzie to zasilanie na jednym przewodzie - czyli jeżeli chodzi o salon to telewizor , wieża , konsola są stałymi połączeniami i nie wymagają jak dobrze rozumiem ? - czytałem o tym GSW. Czy uziemienie od fundamentu zakonczone listwa to jest to ? Od tej listwy idzie przewód 10mm w miedzi do skrzynki rozdzielczej. - ok - Czyli wyłącznik główny 1 fazowy? Trochę bez sensu. Wyłącznik ma odcinać całą rozdzielnice od prądu za jednym ruchem.
  3. Nie do kursu. Tylko ładnie pytam i proszę. Aby zrozumieć język elektryka trzeba mieć odpowiednie szkoły. No niestety ja inna szkolę kończyłem. Więc dlatego pytam. Ok wskazałeś mi stronę i poczytałem ale czy mógłbyś mi w prosty sposób odpowiedzieć na moje powyższe pytania. Bardzo proszę jeżeli możesz.
  4. A czy teraz jak już wiesz jaka sieć. To czy muszę przerabiać instalacje ? A jeżeli tak to co najważniejsze ? Jakie urządzenia w kuchni muszą mieć osobne zasilanie ? Czy czy oświetlenie na parterze na jeden b10 wystarczy ? czy rozbić to na kilka ? . Do kuchni jak i do oświetlenia mogę dodatkowo przewody puścić. Musze tylko skrzynkę wymienić na większa. Ale to nie jest aż taki wielki problem. Obwód na łazienkę poza RCD ? A co z kuchnią indukcyjną mam ją na tym samym przewodzie co siła w kotłowni tez przez RCD ? Skoro to sieć TN-C to rozdział przewodu PEN robię w skrzynce rozdzielczej na listwie PE ? I ostatnie bardzo dla mnie pytanie. Jaka grubość przewodów w skrzynce rozdzielczej po wyjściu z bezpiecznika głównego? A co z własnym uziemieniem musi być czy nie ? Proszę Cię o pomoc.
  5. A no się przygotował. Tylko pytasz mnie o rzeczy o których akurat nie wiem. Firma wykonując przyłączę nie dostarczyła odpowiednich dokumentów. I skąd ja to miałem wiedzieć. Ale dzisiaj dzwoniłem do firmy i otrzymałem informacje że mój układ sieci to TN-C. I poprosiłem ładnie o wysłanie owej dokumentacji.
  6. Bo jak pisałem , Ci którzy zakładali skrzynkę mówili że to przewód N. Ale skoro są 4 przewody 3 czarne i jeden niebieski to chyba logika mówi że niebieski przewód Neutralny. Przewód PEN ma inny kolor , a PE też inny. Zgadza się moja wiedza na temat elektryki jest nie wielka. Jeżeli chodzi o teorie. W praktyce to inaczej wygląda. Może ekspertem nie jestem , ale swoje wiem. A jeszcze dodam że jestem podłączony do słupa, gdzie są podpięte mój obecny dom w którym mieszkam i tutaj nawet nie ma uziemienia. Jak również sąsiad ta sama sytuacja.
  7. No w skrzynce mam 4 przewody 3 fazowe i 4 N . Pamiętam jak zakładali skrzynkę to mówili aby uziemienie sobie sam zrobił. Lub podciągnął od uziemienia skrzynki.
  8. Jedyny wpis jaki znalazłem to coś takiego: Rodzaj przyłacza YAKXS 4x120mm Wymagania w zakresie budowy instalacji odbiorcy : instalacji 3 fazowa (tzw. siłowa), rodzaj przewodu ochronno - neutralnego PEN na PE i N należy lokalizować poza złaczem - w instalacji odbiorcy (nie dotyczy sieci w układzie TT) Uziemienie robocze instalacji o rezystancji 30
  9. No niestety nie mam takiej informacji. A możesz powiedzieć jak to rozpoznać jeżeli nie ma wpisu ? Czy w skrzynce da się to sprawdzić ?
  10. To ja wiem. Ale nie mam nic takiego. a powiedz jak mniej więcej dokument się powinien nazywac
  11. A mniej ważne są ? elpapiotr Nie wiem jaką mam sieć. Nie mogę znaleźć w dokumentacji. Ze skrzynki energetyki idą do domu przewody 4x10mm. Uziemienie jest zrobione we własnym zakresie. Idzie od fundamentu domu. Zabezpieczenie w skrzynce energetyki jest to : MCN 340E C40 firmy hager. A tak na serio co w końcu pod ta RCD się podpina: Gniazdka w salonie , w pokoju, w kuchni oprócz lodówki. A oświetlenie ? . A co z siła też ma być róznicówka ? A co z kotłownią ?
  12. Rozdzielnie będę zmieniał. Bo jest za mała. Napiszę później co mam i co chce mieć.
  13. Dobra siedziałem trochę czasu na budowie i stwierdziłem że jednak muszę wykonać instalacje według obowiązujących przepisów. Chociaż uważam to za marnowanie pieniędzy ale prawo to prawo. Tego nie przeskoczę. Będę musiał wykonać trochę prac z tynkiem i dodać dodatkowe przewody. Więc mam trochę pytań w związku z tymi pracami. 1. Jakie urządzenia muszą być w skrzynce rozdzielczej. Bo muszę wymienić skrzynkę i chce wiedzieć. 2. Czy tak jak gniazdka tak i oświetlenie muszą być zrobione każdy pokój na osobny wyłączniku ? 3. Jaki wyłącznik nad na gniazdka a jaki na oświetlanie ? 4. Jak powinna być zrobiona kuchnia. Ile obwodów. Bo na pewno jeden obwód na wszystkie gniazdka nie starczy. 5. Jakie urządzenie nie łączy się z RCD. 6. Jaki powinien być wyłącznik główny? 7. Zastosować RCD jednofazowy czy 3 fazowy. Jeżeli ktoś ma ochotę proszę o pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...