Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

guest123

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

O guest123

  • Urodziny 01.01.1973

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków
  • Kod pocztowy
    31-300
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

guest123's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Hmm, może niejasno się wyraziłem, albo za długi wstęp bo nie bardzo rozumiem odpowiedź? Napisałem o ogrodzeniu nie budowie domu. I faktyczie jak sąsiad wspomniał są pewnie miliony posesji w PL gdzie rura z gazem z drogi musi jakoś pod czy przez mur ogrodzeniowy przechodzić prawda? Już nie mówiąc że ja muru nie planuję z drugim sąsiadem stawiać, a chodzi mi o niezwiązaną ze słupkami podmurówkę 15cm nad ziemią i ze 30cm pod ziemią a rura pod nią znacznie głębiej i nie wzdłuż a pod kątem prostym po prostu będzie przechodziła pod granicą. Może teraz jasno wyjaśnione Może też obrazowo z przykładowej drogi jaką znam/jak w załaczniku. Jak widać droga wyasfaltowana, w niej jest gaz i odchodzi do posesji z tej głównej pod kątem prostym do budynków. Jakoś wszyscy mają podmurówki, ogrodzenia a nawet mury. I co wszystko to nielegale z proszeniem się o kłopoty? Co wy opowiadacie? Nadmienię skrzynki z gazem na tej ulicy ludzie mają nie w ogrodzeniach a jeszcze na budynkach. I niby co, dociąganie gazu do budynku powoduje zakaz budowy ogorodzenia innego niż słupki i siatka? https://www.google.it/maps/@50.0276663,19.971112,3a,75y,264.73h,98.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEyEjcraPc60RGqqlw5BmCA!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl&authuser=0
  2. hmmm, skrócę więc pytanie Czy nikt z Was nie budował podmurówki czy nawet całych murów nad rurą gazową? Pytaliście o to jakieś urzędy, zgłaszaliście gdzieś czy po prostu zrobiliście?
  3. Były podobne tematy, ale niedokładnie odzwierciedlające moją sytuację/wątpliwość, więc z góry sorry za nowy temat i przydługawy opis, ale myślę istotny. Od dawna mam w działce rurę gazową biegnącą 1m od ogrodzenia i wzdłuż ulicy. To jest jakaś plastikowa rura ze 40mm średnicy, niskie albo średnie ciśnienie i z tego co doczytałem to strefa ochronna 1m czyli po 0,5m w obie strony od osi. Ogrodzenie teraz to zwykłe 2 calowe rurki z siatką. Na końcu działki oczywiście rura gazowa idzie prosto dalej wzdłuż drogi przecinając w rogu prostopadle granicę działki mojej i sąsiada X. Też jest tam w naszej granicy siatka na supkach. I tu pytanie. Modernizujemy z sąsiadem X to ogrodzenie. Słupki stare płytko betonowane zastąpiliśmy solidniejszymi z profili 80x80 wkopanymi na metr. Pomiędzy nimi będą przęsła i do nich dokręcone sztachety, więc nic wymyślnego. Ale chcemy też ze względu na podkopujące się psy, zrobić między nimi płytką podmurówę, gdzieś ze 30cm w ziemi i z 15 nad nią. Taką w formie powiedzmy zazbrojonego wylanego w szalunku nadproża leżącego niejako na fundamentach słupków. Wiem że są takie gotowe elementy, ale one są za płytkie dla nas, poza tym wzdłuż drogi też będziemy robić podmurówkę, ale już głębszą by kiedyś na niej wznieść mur, więc taka prefabrykowana ni przypiął/ni dopiął by wyglądała. Nie będziemy się w związku z tym dokopywać nawet w okolice rury gazowej, podmurówka będzie pewnie z pół metra nad nią. Po przeciwległej stronie mam innego sąsiada Y i podobną sytuację, ale mur i to pełny już nad rurą stoi. Sąsiad stawiając go kilka lat temu się gazociągiem nie przejmował. W sensie nie pytał żadnego urzędu czy sąsiada (popprzedni właściciel mojej działki) czy może, bo do 2,2m wysokości i na jego działce cały postawiony. Z sąsiadem Y dobrze żyję, i często coś doradza (jest budowlańcem – wykończenia). Twierdzi, że przecież murów jest pełno i jakoś gazociągi muszą pod nimi albo przez nie przechodzić, byle bezpiecznie i zgodnie ze sztuką. Ale rozmawiałem z nim jak to było u niego i twierdzi że jak wykonawcy mur mu stawiali to po prostu na rurę z gazem założyli jakąś rurę osłonową i ona przechodzi przez podmurówkę, która ma 1m głębokości. Z obu stron muru nie ma też żadnego problemu z dostępęm do gazociągu. Tak samo nie będzie problemu z dostępem gdzie stawiamy z sąsiadem X ogrodzneie i sąsiad Y twierdzi, że nadgorliwość pierwszym stopniem do piekła i byśmy robili ogrodzenie a nie filozofowali. Tak mamy zamiar zrobić, ale bardziej z ciekawości pytam czy są na to jakies przepisy czy doszukuję się tak zwanej dziury w całym?
  4. Szukam elementów systemowych, szukam tematów o tym i nic nie mogę znaleźć. Chodzi mi o to czym przykryć dach kopertowy kryty blachodachówką w szczytowym punkcie gdzie schodzą mi się 4 gąsiory? Szopa więc nic wymagającego ale dziwne że nie mogę żadnego systemowego rozwiązania znaleźć. Może źle szukam/nie mogę znaleźć bo nie znam fachowej nazwy. Jakieś "portki: czy coś? Ostatecznie chcę kupić jakąś nierdzewną płytką miskę, pomalować i przykręcić no ale dziwne że nic nie mogę namierzyć. Poniżej co znalazłem dla nieco innej sytuacji i wygląda to chałupniczo takie przycinanie/szpachlowanie gąsiorów, widać cuś jest na rzeczy. Ktoś coś zasugeruje? Dzięki https://forum.muratordom.pl/showthread.php?199296-Jak-po%C5%82%C4%85czy%C4%87-g%C4%85siory
  5. dobra, nieaktualne, do zamknięcia, już sobie kupiłem
  6. Potrzebuję wiertło SDS+ o roboczej długości 1000mm, czyli to będzie wiertło o długości gdzieś pewnie 1200mm. Średnice tak od 20 do 24mm. Nie mniejsze by się się w betonie nie ukręciło. Znalazłem w archiwum Alledrogo takowe, ale to dawno temu i obecnie nie ma nic, oraz ten zestaw Silverline, ale na kilka dziur za drogo i nie potrzebuję 3szt. Dzięki z góry za jakieś linki/namiary. http://sklep-drakpoltools.pl/wiertla/1895-zestaw-dlugich-wiertel-udarowych-sds-plus-3-szt-1500-mm-5055058190260.html https://archiwum.allegro.pl/oferta/wiertlo-do-betonu-sds-plus-22x1200mm-23967-i4425396898.html
  7. Głębokość wiadomo, że poniżej przemarzania, u mnie na 110cm, a grunt cholerny do kopania, zbity, twardy jak kamień, ilasty pełno krzemieni, można stawiać i 100 piętrowy skyscrapper . Ale już mam potwierdzenie od fachowca więc w sumie piszę jakby ktoś szukał kiedyś.
  8. Dobra sam sobie odpowiem Dodzwoniłem się w końcu do gościa od murów - może być 30x30. Dzięki.
  9. Dużo jest różnych tematów o fundamentach ogrodzeń, ale konkretnej odpowiedzi na frapującą mnie wątpliwość nie znalazłem. Dlatego pozwolę sobie założyć nowy temat i pytanie czy mógłby ktoś doradzić w kwesti szerokości fundamentu pod ogrodzenie murowane z kamienia? Nietypowo podchodzę do tematu, więc opiszę krótko jak to ma wyglądać. Ze względu na fundusze ogrodzenie robione będzie na raty. Docelowo, na 110cm, co 3m będą słupki luzem, z betonowym zbrojonym 4x8mm rdzeniem, murowane z kamienia łupanego. Pomiędzy nimi płycej tak na 50-60cm dylatowana od słupków zbrojona 4x8mm podmurówka, na której także z kamienia łupanego niski murek, no i przęsła jakieś między słupkami z drewna. Czyli można powiedzieć taki standardowy standard. Na teraz chcę wykonać samą podmurówkę i słupki z wystającym zbrojeniem. Z racji zakładania ogródka nieco wyżej od sąsiadującej ślepej szutrowej drogi (pewnie kiedyś będzie podniesiona) ponad fundament zalany w gruncie będę jeszcze to teraz szalował i wychodził na ok 30cm ponad ziemię. Pręty ze słupka będą wystawać w górę z 40cm i tymczasowo nasunę na nie i dospawam profile stalowe 80x80, jako tymczasowy słupek pod przęsła. Strzemiona zbrojenia słupków robię z ciętych 20mm kawałków profila, więc same pręty są idealnie rozstawione by na nie profil ciasno nasunąć i przyspawać. Docelowo zetnę profile, pręty przedłużę w górę i normalny słupek murowany zrobię. Na podmurówce też potem jeszcze niski murek pójdzie z kamienia. Chcę więc fundament słupka jak i podmurówki zrobić już pod docelowy murowany typ ogrodzenia i jednocześnie jak najwęziej/najsmuklej - mniej betonu, materiału, pracy z kopaniem ręcznym i zabranego miejsca. Myśle o szerokość słupka 30x30cm no i podmurówka też 30cm szerokości. Docelowo, więc słupki będą ze zbrojonym rdzeniem betonowym wewnątrz i obkładane kamieniem łupanym. Nie chcę jednak by były za wąskie no i chcę by od razu cała ich szerokośc była na mojej działce by się ktoś potem nie czepiał gdyby trzebabyło murować szerzej np. po 5cm w obie strony od podmurówki. I pytanie czy szerokośc podmurówki 30cm i słupka 30x30cm wystarczy? Dziękuję z góry.
  10. A czemu hydroizolacja ??? Przecież to nie łazienka, balkon czy jakiś strop nad garażem tylko betonowe zbrojone ściany postawione na ponad metrowych w ziemi zbrojonych słupach a wnętrze zasypane tłuczonką ceglaną i ubite skoczkiem, piach do wyrównania i 10cm zazbrojona płyta. Dodatkowo pod spodem na około domu a pod tym tarasem idzie porządny drenaż w otoczakach zawiniętych w geowłóknine a nawet opaska pod rynny nad tym odwadniająca. Zagruntować to chciałem by beton nie był taki suchy/pylący/nasiąkliwy stąd chę coś użyć co go powierzchniowo po prostu dobrze zwiąże, wypełni jakieś mikro rysy i woda będzie łatwo spływać, spadek od domu 3cm na 2,85m. A nie tam papy, folie w płynie i takie tam przerosty formy nad treścią, to tylko betonowy taras. That is it.
  11. Nie ma się co denerwować, dzieki za wypowiezi. Papa oczywiście odpada no bo jakbym miał chodzić po tarasie, uzywać go. Ja w domu mieszkam, żyję, korzystam normalnie z tarasu. Ostatecznie nic się nie podzieje. Spróbóję/zagruntuje tym CT17 jak mi w ciastoramie doradzili. W końcu jak by się coś działo to będę widział na wiosnę czy powtórzyć, czy czymś innym dodatkowo pojechać. A na teraz jak jest sucho zawsze będzie mniej pyląca ta wylewka i zawsze mniej nasiąkliwa. Tym bardziej że nie wiem czy dam płytki czy te sztuczne deski tarasowe. Ja się płytek boję, wg mnie nie ma opcji, odejdą w końcu jak te które po 20 latach zrywałem - trzymały się jedna drugiej i odchodziły jak dywan razem z klejem od betonu Mnie się podobają te sztuczne deski, ale żona jojczy, że te rowki będą brud zbierać.
  12. nikt nic nie umie doradzić, czy wakacje ?
  13. Mam pytanie o dobry środek penetrująco/uszczelniająco/zabezpieczający. Remontowałem/powiększałem taras betonowy usuwając też stare płytki i skuwając górną warstwę. Na to poszła wylewka betonowa B30, taka gotowa z worków. Nie jestem pewien jeszcze czy będę go wykańczał znów płytkami (chyba nie ma siły by po jakimś czasie w końcu nie odłaziły jak stare po 20 latach) czy może się zdecyduję na droższe deski kompozytowe. W każdym razie nie będę tego robił w tym roku i chciałem jakoś zabezpieczyć całą powierzchnię przed wodą, mrozem i brudem. Górną warstwę betonu wyszlifowałem tarczą diamentową - masakra, 2 wiadra pyłu . Ale teraz powierzchnia jest gładka, porowata i pozbawiona jakiś elementów które mogły by odłazić. Widziałem już po miesiącu kilka minimalnych rys w betonie po wymyciu dokładnie Karcherem. Lałem wodą po wykonaniu ale musiał się widać jednak pokurczyć I teraz nie wiem czym konkretnie i najlepiej to zabezpieczyć. Tak na szybko to w marketach są jakieś uniwersalne tanie grunty do podłoży po 30-50PLN za 5l albo niby specjalistyczne do tego. Znalazłem np. Ceresit CT-17 i znacznie droższy niby dedykowany impregnat do betonowych tarasów Ultrament. Możecie się wypowiedzieć na temat tych środków ewentualnie doradzić jakieś lepsze/sprawdzone? z góry dziękuję
  14. Mam pytanie związane z tym tematem choć nie takie samo. Czy ktoś się orientuje czy można jakoś odzyskać pieniądze za przyłacze kanalizacyjne wykonane od posesji właśnie drogą prywatną do ulicy publicznej? Sytuacja wygląda tak, że z 4 sąsiadmi mamy domy w 2 i 3 linii zabudowy (więcej nie będzie) do których prowadzi nasza wspólna prywatna ślepa droga kończaca się właśnie na 3 lini zabudowy. Droga ta łaczy się z droga publiczną w której miasto będzie niedługo wykonywać kanalizację. Adresy mamy oczywiście z tej publicznej drogi. Wiadomo, że nie ma co liczyć że nas podłączą, ale pewnie będą „straszyć” że skoro w drodze publicznej kanalizacja jest to musimy się podpiąć. Wszystko ok, chcielibyśmy to zrobić w końcu, ale przypuszczam, że własnym kosztem musimy z sąsiadami wykonać projekt przyłacza z działek do zbiorczej rury w tej prywatnej drodze oraz przyłacza tejże rury do tej w drodze publicznej. Zakładam musimy też się zrzucić początkowo na wykonanie też tego zbiorczego odcinka w prywatnej drodze i tu pytanie. Czy miasto w jakiś sposób po jego wyonaniu i podłączeniu skoro jest on w prywatnej drodze powinno partycypować jakoś w kosztach? Może można to jakoś przekazać wodociągom i uzyskać rekompensatę jakąś? W końcu za ścieki czerdżować będą . Problem jest taki, że 100mb takiego przyłącza pewnie tanie nie będzie. Miasto KRK. Może ktoś mógłby też podać pirazyoko jaki jest koszt takiego przyłącza?
  15. Mam więc 2 opcje, podnieść dach, dobić na krokwie z 5cm podkładki, założyć grubszą izolację i z powrotem łaty folia kontrłaty i dachówki no i obróbki blacharskie, szlifowanie dachówek, deski podrynnowe, rynny - dużo się tego robi. No albo ta pianka. Chyba będzie znacznie tańsza i prostsza bo nie bedę musiał dachu podnosić. Pod krokwiami konstrukcja stalowa pod suche tynki jest tak zamontowana, że od krokwi do suchego tynku jest więcej niż grubość profila stalowego bo jakieś 5cm, więc jak tą przestrzeń dodatkowo wypełni pianka + między krokwiami jest 16 to mam już 21cm chyba lepszego niż wełna ocieplenia. Dziękuję za odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...