Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Neutral

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Neutral's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. My niestety nie mieliśmy okazji być w domu z takimi korytarzami i to jest coś czego się obawiam w tym projekcie. Szerokość tego korytarza to 1.2m. Ten projekt, który wrzuciłaś jest bardzo fajny. Nie rozumiemy w nim natomiast tej przestrzeni między bryłami, która się tworzy. NA wizualizacji wygląda ładnie, ale praktycznie trudno nam to uzasadnić.
  2. Świetnie, że zwróciłaś uwagę na to okno z łazienki na taras. Rzeczywiście kompletna pomyłka. Nie widzę tam sensownej zmiany miejsca dla łazienki więc musiałaby być bez okna. Kwestia sypialni to rzeczywiście - pokoje dzieci mają widok na sąsiadów, ale sypialnia rodziców już nie. Od strony zachodniej mamy skarpę i rząd drzew liściastych. Chociaż w tym ZX 142 chyba bym wolał okno od północy, bardziej na ogród. Generalnie dziękuję za świetne uwagi. Jak myślisz, mocno te projekty różnią się od siebie kosztem budowy przyjmując podobny metraż?
  3. Zastanawiam się nad tymi dwoma projektami: Projekt domu Zx166 https://z500.pl/projekt/30087/Zx166,nowoczesny-dom-parterowy-z-duzymi-przeszkleniami-oraz-garazem-2-stanowiskowym.html Projekt domu Zx142 https://z500.pl/projekt/1192/Zx142,parterowy-dom-jednorodzinny-z-garazem-dwustanowiskowym-i-tarasem.html Projekt ZX142 wymagałby pewnych zmian, żeby obniżyć koszty budowy tj. zmniejszenie przeszkleń i zastosowanie okien fix, zmniejszenie pomieszczeń więc finalnie metraż zbliżony do ZX 166 Muszę przyznać, że ZX 142 jest dla nas bardziej intrygujący. Mam obawy odnośnie samej bryły budynku i elewacji czy podniesie to znacząco koszty? ZX 166 jest bardziej zwarty i właściwie minusem jest (albo i nie), że wymusza ekspozycje w dwóch kierunkach. W naszym przypadku będą to okna wschód-zachód (salon). W kosztorysie zawartym na stronie, biorąc pod uwagi zmiany w projekcie ZX 142 i stosując efekt skali, cena powinna być zbliżona do tego ZX 166, ale podejrzewam, że te kosztorysy to nie są za specjalnie trafione. Serce podpowiada ZX 142, a rozum 166. Jeżeli koszty byłyby zbliżone to chyba zechciałoby się na realizacji tego ZX 142 (przy różnicy kilkudziesięciu tysięcy) Podoba mi się bardzo wyraźny podział stref, bryła, rozmieszczenie pomieszczeń, litera L będzie nam tworzyć prywatny "taras" oddzielony od sąsiadów, odległości pomiedzy pomieszczeniami zdają sie przerażać, ale też fascynować. Wydaje się, że nawet na starość na elektrycznym wózku nie będzie problemów z pokonaniem tych odległości Plusem ZX 166 jest właściwie to, że wydaje się bardziej rozsądny przez to, że jest zwarty. Posiada nawet zadaszoną część tarasową czego w 142 brak. Proszę dajcie znać z Waszego punktu widzenia jak postrzegacie te dwa projekty i czy będą się różniły w kosztach budowy przy tym samym metrażu. Z góry dziękuję za poświęcony czas
  4. Dziękuję olekolek. Każde zdanie się liczy. Problem z przegrzewaniem się salonu rozwiązuje zadaszenie tarasu od strony zachodniej. Analiza zacienienia pokazała, że można również liczyć albo będzie można liczyć na drzewa. Muszę się im dokładnie przyjrzeć ile mają Wysokości i jaki dokładnie będzie cień. Mniejsze okno od południa w salonie, które wydziela strefę TV i tworzy efekt przestrzeni ala okno narożne. Oba okna FIX. Co mnie zastanawia? Przejście do łazienki przez garderobę. Czy przy wentylacji mechanicznej istnieje ryzyko wilgoci w garderobie? Chciałbym mieć szczelne drzwi wejściowe i obieg powietrza od sypialni przez garderobę do łazienki. Zastanawiam się również czy mieć za ścianą salony sypialnię to dobry pomysł głównie ze względu na akustykę. Myślę o zastosowaniu w tej przegrodzie bloczków silikatowych po podwyższonej akustyce - czy ma to sens? Dodatkowo za przemawia: - jak dorośli imprezują to z reguły razem - krótsza komunikacja pomiędzy wyjściem z domu-kuchnią-sypialnią-tarasem - garderoba z łazienką oddzielają od pokoi dzieci - gdybym zdecydował się zrobić gabinet w pokoju obok łazienki i garderoby (pokoje dziecka przenieść całkiem na wschód -[w planach dwójka] to problem sąsiadowania łazienki z jednym z pokoi odpada. Ale za to jedno dziecko będzie miało pokój od wschodu, a drugie od południa. Ten od wschodu będzie sąsiadował z kotłownią/pralnią Minusy to sąsiadująca toaleta z pokojem jednak w salonie może lecieć głośno muzyka/film szczególnie jak pracuje na zmiany i fajnie się nie krępować Rozwiązanie: przenieść masterbedroom na wschodni kraniec domu. Tam gdzie pokoje dzieci minusy: dłuższa komunikacja sąsiedztwo jednego z pokoi dzieci z łazienką sąsiedztwo sypialni z kotłownią/pralnią Nie wiem na ile głośna jest pompa ciepła i reku Jak to widzicie? Przyjmę uwagi Za jakiś czas dokonam dekoracji jednak na razie zbieram opinie Liczę na Waszą krytykę.
  5. Kuchnia i salon od wschodu przecież nie pasuje do tego układu skoro wjazd jest również ze wschodu. Pisałem, że ciszę i spokój mamy od zachodu więc jakie jest uzasadnienie tej zmiany? Taras przy sypialni od ogrodu (zachodu) brzmi świetnie, ale nie sądzę, żeby było to praktyczne rozwiązanie. Dlatego wolałbym mieć go tylko od strony kuchni/salonu więc znowu to wraca na zachód. Dlaczego zaproponowałeś takie rozwiązanie? Dzięki za uwagi
  6. Dzień dobry, Jestem na etapie wyboru pomiędzy tymi dwiema koncepcjami. Dałem sobie tydzień czasu na podjęcie decyzji. Szanse, że uda się złożyć wniosek na pozwolenie na budowę w tym roku spadają, ale nie jest to wykluczone. Miałem mnóstwo koncepcji, sporo razy już je zmieniałem, ale mam nadzieję, że na dobre mi wyjdzie to szukanie ideału. Jesteśmy parą bez dzieci. Docelowo planujemy mieć ich dwójkę. Projekty, które Wam przedstawię mają taką samą ilość pokoi, natomiast różnią się usytuowaniem. Nie potrafię skłonić się bardziej do jednego z nich. Każdy ma tyle i takie pokoje jakie chcę mieć i każdy układ ma swoje wady i zalety. Orientacja działki: wjazd od strony wschodniej. Nie zaznaczyłem tego na zdjęciach, ale patrząc na szkic pomieszczeń jest wschód od prawej (wjazd) północ na górze (garaż) lewo zachód i dół południe. Założenia to: 2 pokoje dla dzieci 1 pokój rezerwowy, w którym jeśli nas nie przybędzie, chcemy mieć pralnio-garderobę-suszarnie gdzie będzie również miejsce rekuperator 1 łazienka ogólna 1 łazienka przy sypialni 1 garderoba przy sypialni kuchnia z wyspą i częścią jadalnianą salon garaż na 1 auto i kilka gratów i ewentualnie na piec gazowy/pompę ciepła wyjście na taras z jadalni Koncepcja 1 opinia + Bardzo ładne oddzielenie strefy dorosłych od strefy dzieci + Spełnia założenia + ścianka przy jadalni tworzy miejsce na biurko dla mnie w salonie Nie do pracy, ale wolę spędzać wolny czas przed laptopem niż przed telewizorem + zachodnia część ogrodu ma największą przestrzeń. Mamy od tej strony las i tam chcemy się kierować + na projekcie nie udało mi się tego zaznaczyć, ale wejście na taras jest z tego przeszklenia z jadalni i tylko stamtąd. - dzieci mają okna na wschód. Chociaż nie wiem czy to aż taki problem - układ dachu wschód-zachód. Nie aż tak dobra wydajność paneli fotowoltaicznych, na które po budowie nie będzie mnie stać - sypialnia obok salonu Właściwie nie wiem co by jeszcze stanowiło minus tej koncepcji. Do kuchni od wejścia w cale nie jest tak daleko. Ewentualnym minusem może być to, że rekuperator nie będzie na środku domu, ale to chyba też nie jest aż taki problem? (będzie tam gdzie widać pralkę) Koncepcja 2 opinia +spełnia założenia + orientacja północ południe (spora część pokoi w kierunku południowym) + robi się wnęka za garażem na taras osłonięty od południowego słońca + wszystkie pokoje daleko od salonu - nie za bardzo widzę miejsce w salonie na biurko - do pokoi dzieci prowadzi droga przez salon - więcej południowego ogrodu (zależy nam na zachodnim) Z plusów to może być jeszcze to, że rekuperacja będzie bardziej na środku (najmniejszy pokój obok pokoi dzieci) Wyjście na taras tutaj jest również z jadalni, a drzwi w kuchni nie będzie. Liczę na Waszą krytykę!
  7. Pytam ponieważ jestem w fazie tworzenia projektu i wybierania różnych rozwiązań. Ja niestety nie zrobię tego sam i wydaje mi się, że wybrałbym tutaj technologię prefabrykowaną. Ostatecznie jednak troszkę niepokoi mnie posiadanie stropu z płyt kartonowo gipsowych. Aktualnie mieszkam pod betonowym i przejście z tego na drewniany dach + sufit z płyt wywołuje u mnie niepokój. Zdarzają się wichury i mam obawy jak to się będzie zachowywać.
  8. Szacowałeś już koszty wiązarów i sufitu podwieszanego? Dopytam jeszcze bo nie jestem pewien czy wiązary będziesz robił sam czy może decydujesz się na prefabrykowane?
  9. Czy ma ktoś podobny kalkulator jak ten: https://silikaty.com.pl/produkt/silikat-n24e Zastanawiam się nad materiałem i właściwie na zewnątrz jet mi obojętne czy będzie to BK czy Silikat. Architekt powiedział, że zastosowanie silki 18 odpada jako argument podał, że coś w rodzaju tego, że bezpieczniejsza jest większa szerokość przy ścianach nośnych bo lepiej rozkłada się ciężar. Dlatego pod uwagę biorę 24 albo 25 bo takie też widziałem, ze są. Przy podobnej cenie zdecydowałbym się na silikat. Ciężko mi podjąć decyzję nie znając cen, a próba porównania jest bardzo trudna. Jak poradziliście sobie z tym problemem?
  10. Dziękuję swierol Dosyć dużo osób tutaj na forum z tego co czytałem w dziennikach przy domu parterowym decyduje się na wiązary właśnie. Wspominasz, że jest tam drewno certyfikowane, a to chyba dużo znaczy. Z tych trzech rozwiązań, które wydaje Ci się najbardziej optymalne pod względem finansowo-jakościowym? Bryła domu ma 15m na 12m
  11. Witam, architekt powiedział mi, że mam się zastanowić nad rodzajem stropu i dachem jaki chce mieć w domu. Zastanawiam się nad stropem drewnianym i kopertowym. Moje obawy dotyczą przede wszystkim tego, że taki strop za 20 lat trzebabędzie wymienić przez złej jakości drewno. Dodatkowo dochodzi kwestia impregnacji drewna. Nie wiem na ile to jest częste i trudne po czasie. Zastanawiam się czy powinienem się również obawiać wichur? Za dachem kopertowym przemawia głównie estetyka i to, że nie potrzebuje miejsca na poddaszu.Czy pokrycie dachu trapezem będzie ok czy lepiej wybrać dachówkę? Decydując się na strop betonowy nie widzę powodu, żeby nie zrobić już dachu betonowego (płaski/jednospadowy). Przez to, że boję się drewna na suficie z wcześniej wspomnianych powodów zdecydowałbym się właśnie na takie rozwiązanie. Niestety dość sporym minusem jest estetyka, ale może da się jakoś z tego wybrnąć. I tak dla kogoś kto miał z tym kontakt to czy dobrze to uzasadniam? Jeśli zdecydowałbym się na strop betonowy to nie ma sensu robić dachu spadowego tylko płaski bo będzie spora oszczędność?
  12. tomasziolkowski dlaczego radzisz płytę zamiast ław? giman macie na myśli pompy powietrze-woda? Od siebie dodam, że zaczynałem z myślą, że nie przekroczę 130m^2 powierzchni użytkowej. Aktualnie jestem na ~170m^2 i do tego garaż 40m^2 i jestem załamany bo tutaj wszyscy budują małe domy. Za cholerę nie umiem zejść z metrażu. Każdy pokój ma swoją rację bytu i każdy metr na wagę złota. Być może jestem spaczony przez to, że mieszkam w domu z pokojami nie mniejszymi niż 18m^2 . Te nowe mają po 16^2, ale nie da się urwać do 14 bo się bryła niepotrzebnie komplikuje przez to, że nie da się tego proporcjonalnie zmniejszyć. Próbuję się przekonać, że jak już buduję to najwyżej +5lat kredytu, ale żeby to miało ręce i nogi. Jestem dobrej myśli, może uda się to odchudzić
  13. Ja przez te wojny dostaję rozdwojenia jaźni i raz wiem, a potem nie wiem czy to chcę Mnie w wm przeraża to, że są to kolejne urządzenia, które mogą się zepsuć oraz to, że nie działa inteligentnie. Dla mnie jeśli po nocy jest szansa odczuwania zaduchu w sypialni to ogromna porażka wentylacji mechanicznej. Bardzo się tego obawiam, że wyłożę na to pieniądze, a się okaże, że nie działa tak jak trzeba albo, że trzeba ciągle biegać z pilotem i regulować moc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...