Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ARexx2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ARexx2

  1. Takie rozwiązanie ma zalety i wady ... Zużyjesz więcej gazu (te 40l w zbiorniku jest ciągle podgrzewane) ale mniej wody... z tym, żeby w pełni cieszyć się komfortem ciepłej wody po odkręceniu kranu, należało by mieć dodatkowe rurki do cyrkulacji, bez tej zamiany i tak trzeba poczekać aż ciepła woda dotrze do punktu poboru. Dodatkowo te 40l starczy na takie bieżące zapotrzebowanie, może jeden prysznic. Do wanny czy prysznica dla kilku osób kocioł będzie grzał wodę po staremu.
  2. To tak do końca nie jest, bo ten kocioł ma wbudowany syfon wewnątrz. Musisz tylko zadbać aby połączenie odpływu kondensatu z kanalizacją było szczelne. Druga sprawa, syfon w kotle powinien być regularnie czyszczony, minimum raz w roku wraz z przeglądem.
  3. Kupował / widział ktoś z Was te kotły z Castoramy ? Niby 15kW dla ogrzewania z modulacją 1:5 z tym że według strony producenta moc dla CO jest 20kW i nie wiem czy do błąd na stronie Castoramy czy jakaś specjalna wersji dla tej sieci ?
  4. Koledzy zamiast sterownika zaproponowali Ci budowę nowego domu ... tanio nie będzie. Zobacz na stronę firmy Tech i na układ zbudowany na bazie sterownika WiFi 8s / 8s mini. Do tego w każdym pomieszczeniu musisz założyć czujnik temperatury i siłowniki na głowicach grzejnikowych.
  5. Tak jak napisałeś, optymalnie będzie popróbować w zakresie 40-55 stopni. Ustawiasz 45 i obserwujesz piec, jak się wyłączy a termostat w pokoju jeszcze nie osiągnie 22 stopni, to zmieniasz na 47 i tak aż do momentu kiedy piec będzie w jednym cyklu zał/wył termostatu pracował bez gaszenia i ponownego zapłonu palnika.
  6. Nic, bo ta moc jest chwilowa, tylko po zapłonie. Następnie piec na postawie temperatury zasilania i powrotu CO reguluję tą moc tak aby osiągnąć zadaną temperaturę CO. Możesz to sprawdzić obserwując dwie ostatnie cyfry na liczniku gazowym. Mierząc przez 30sek życie gazu wyjdzie Ci przybliżona moc pieca (bardzo przybliżona). Wyreguluj sobie temperaturę tak aby piec na jednym pełnym grzaniu osiągał zadaną temperaturę i zostaw do czasu jak temperatury spadną poniżej 0. Wtedy prawdopodobnie twój piec będzie już pracował w dłuższych cyklach.
  7. Ze względu na konieczność wykonania analizy spalin to raczej tylko serwis, w instrukcji procedurę masz opisaną na stronie 29. A tak przeglądając tą instrukcję to wprowadziłem Cię trochę w błąd, bo w przypadku Twojego pieca oprócz mocy minimalnej i maksymalnej jest jeszcze moc zapłonu która ustawiona jest na 41% mocy pieca tak wiec start pewnie jest w okolicach 10KW.
  8. Witam, Nic nie musisz zmieniać ustawieniach pieca bo piec sam sobie moduluje tą mocą. Zaczyna od 20kW i wraz ze wzrostem temperatury CO obniża tą moc do min, aż dojdzie do punktu w którym już nie jest w stanie jej obniżyć i wtedy właśnie się wyłącza. Możesz ewentualnie obniżyć moc maksymalną, tak aby nie startował od 20kW tylko np. od 12/14KW (w zależności ile mocy Twoje mieszkanie potrzebuje w największe mrozy). Możesz sprawdzić jedną rzecz, czy twoje kaloryfery obierają ciepło dostarczane przez piec. Jeżeli masz termostaty to odkręć je na 5-tkę (temperaturą i tak steruje Auraton) i ręcznie lub termometrem sprawdź czy grzejniki na całej powierzchni mają zbliżoną temperaturę do tej którą ustawiłeś na piecu. Jeżeli jest OK to nic nie zrobisz, musisz czekać na mrozy. Pozdrawiam,
  9. Tak jak koledzy wcześniej pisali ciężko jest to oszacowywać, bo może być np. zima stulecia, lub codziennie będziesz lał pełną wannę wrzątku, ale myślę że wartości 150zł do 200zł max w sezonie letnim i 500zł do max 700zł przy wielkich mrozach w miesiącach zimowych możesz przyjąć.
  10. Piec stary, nie kondensacyjny tak więc sprawność w okolicach 89% max. Z tych wyliczeń wychodzi że płacił bym praktycznie tyle samo co teraz - temperatury mam 20stopni w dzień i 19 w nocy + jak jestem w pracy. Do tych wyliczeń trzeb było by dodać jeszcze z 600W-800W grzejnika do łazienki.
  11. Witam, Mieszkanie 55m na poddaszu obecnie ogrzewane gazem. Problem w tym mieszkaniu jest taki że w zimie jest zimno w lecie gorąca... W tym roku muszę wymienić piec gazowy koszt około 6tyś i zastanawiam się czy nie przejść na klimatyzator. Miałbym przynajmniej w lecie chłodno.. tylko mam kilka pytań : 1. Czy jeden klimatyzator wystarczy na dwa pomieszczenia ? Salon z kuchnią (27m) + sypialnia 11m 2. Do łazienki 6m dodatkowy grzejnik elektryczny ? 3. I najważniejsze, jeżeli w sezonie zimowy spalam 1000m3 gazu jak to się przełoży na zużycie prądu ?
  12. Gaz w takim metrażu wyjdzie Ci ok 3tyś na rok razem z podgrzewaniem ciepłej wody. Kominek może trochę mniej (zależy czy na pelett, drewno czy śmieci...) ale roboty trzy razy więcej, Tak więc jeżeli masz możliwości techniczne - przyłącze gazu i instlacja wkładu kominowego jak i długość samego komina pozwoli na podłączenie kotła kondensacyjnego to tylko gaz.
  13. Piec włącza i wyłącza Ci się w tedy jak temperatura spadnie lub przekroczy zadane 20 stopni na sterowniku (przeważnie 19,8 i 20,2 stopnie C). Temperaturę wody ustaw na piecu taką aby piec mógł nagrzać pomieszczenie do tych 20-stu stopni. Przy temperaturze na zewnątrz w okolicach zera, powinno wystarczyć 50 st.C a przy -20st.C na zewnątrz to i 75st.C na piecu może być za mało. Wszystko zależy od powierzchni grzejników jak i od ogrzewanych pomieszczeń. Termostaty na grzejnikach w pomieszczeniu w którym masz regulator odkręć na 5, w pozostałych pomieszczeniach wg upodobań
  14. A była by możliwość bardziej łopatologicznego wytłumaczenia skąd ta bardziej ekonomiczna praca przy ciągłej pracy kotła kondensacyjnego. Zakładając że temp wody w obiegu CO mamy 45*C i piec pracuje na minimalnej mocy 3kW to taki piec pali około 0,4m3 gazu na godzinę, co przy 24h daje 9,6m3 na miesiąc ok 280m3. A czytając inny watek na tym forum odnośnie zużycia gazy na poziomach 100m3 w domach 200m to takie wyniki można osiągnąć tylko przez czasowe wyłączenia pieca ?
  15. Jak popracujesz więcej z tym piecem to napisz swoją opinię. Sam w styczniu zamierzam wymienić piec i właśnie ten Bosch 2300 mnie bardzo interesuje, zwłaszcza że cena za sam piec to ok 3,5 tyś. Zastanawiam się jeszcze na Termetem Silver/Gold w podobnym przedziale cenowym.
  16. Mógłbyś coś napisać jak Ci się sprawuje nowy piec, zużycie gazu spadło ?
  17. Tutaj pewnych rzeczy nie przeskoczysz, piec o mocy 10kW spali w ciągu godziny 1,2m3 gazu, u ciebie jest to 1,34 pewnie z tego że na początku piec grzeje z wyższą mocą i czasie nagrzewania się wody w obiegu schodzi do tych minimalnych 10kW - tak więc mniej niż te 1,2m3/h nie zejdziesz. Piec z mocą minimalną 3kW spala na godzinę np. 0,4m3 co na 24h daje 9,6m3 i mniej nie będzie i to tylko przy założeniu że te 3kW wystarczy do ogrzania mieszkania. Tak więc jak widzisz jedyne oszczędności na zużyciu gazu możesz mieć ze skrócenia czasu grzania, jak i wydłużenia okresów bez pracy pieca a to już zależy od instalacji CO i samego mieszkania ...
  18. Dziękuję za odpowiedź, właśnie przeglądam katalogi producentów w celu wyboru nowego pieca, i muszę napisać że bardzo zaciekawił mnie piec z oferty Junkers / Bosch Condens GC2300W. Piec będzie zainstalowany w łazience i zleży mi również na niewielkich wymiarach (szerokośc 45cm max, głębokość 35cm) jak i na bardzo cichej pracy pieca. Czy ten piec spełnił by moje wymagania ? O co powinienem pytać się jeszcze sprzedawcy przy zakupie (dodatkowe czujniki, sterowniki pokojowe itp.) Po drugiej stronie, głównie ze względu na cenę stoi piec Termet ECOCONDENS SILVER 20kW. Pozdrawiam,
  19. Witam, Sam zmagam się z podobnym problemem, mieszkanie 54m i zużycie gazu 5-7m/dobę. Stary budynek nie ocieplony do tego poddasze nie użytkowe bez ocieplenia. Co do pieca mogę Ci doradzić abyś zwiększył temperaturę, szybciej Ci się nagrzeje i piec nie będzie tak często się załączał, dodatkowo odkreć termostaty na max jeżeli masz przy kaloryferach, bo może być tak że Ci się kaloryfery pozamykały a woda krąży tylko w rurkach. U mnie piec ma modulowaną moc 9-24kW i przy tej mocy nagrzanie mieszkania z 20 do 20,5 stopnia zajmuje mu ok. 20-30minut pracy ciągłej pieca po czym piec ma ok godziną przerwę (wyłącza go termostat pokojowy). Mam pięć grzejników ściennych w układzie.
  20. OK, dzięki teraz już wszystko jasne. Zwłaszcza jak teraz u mnie temperatury spadły poniżej 0 to piec nawet przy tych min. 9KW i temperaturze wody 60stopni przestał taktować i nagrzewa wodę przez 0,5h potem ma godzinę wolnego a temperatura w pomieszczeniu trzyma się w zadanych 20 stopniach. Tak więc będzie jak napisałeś że ta niższa moc w moim mieszkaniu przyda się przy dodatnich temperaturach i niższej temperaturze wody w obiegu CO bo w temperaturach poniżej 0 i tak piec będzie grzał z mocą podobną do obecnej... Mam tylko inne pytanie, czy nowe piece kondensacyjne też działają na tej zasadzie że czujnik pokojowy włączy i wyłączy piec przy zadanych temperaturach w pomieszczeniu i nie zwraca uwagi na temperaturę wody w obiegu CO, czy może mają taką funkcję że nie zależnie od termostatu jak temperatura wody spadnie poniżej powiedzmy 40 stopnie potrafią się załączyć aby ją zagrzać z powrotem do jakiegoś minimum ? I czy w ogóle taka funkcja była by bardziej ekonomiczna od całkowitego wychłodzenia wody w obiegu i ponownego nagrzewania od 0 ? Pozdrawiam,
  21. Dzięki za odpowiedź, Podsumowując, aby uniknąć efektu zimnych/gorących kaloryferów powinienem założyć piec o mniejszej mocy wyposażony w czujniki temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia ? Wtedy piec będzie chodził dłużej ale z mniejszą mocą palnika i woda w obiegu CO będzie podgrzewana w sposób ciągły a jej temperatura będzie zależała od temperatury na zewnątrz ? Bo najbardziej zależy mi aby grzejniki nie wychładzały się do zera bo w tedy idzie strasznie dużo gazu, lepiej by było w sytuacji kiedy piec podgrzeje wodę do zadanych 65stopni a potem by sobie tylko ją dogrzewał co jakiś czas... Teraz przez termostat działa to na zasadzie włącz/wyłącz ...
  22. Witam, Mam trochę laickie pytanie ale mam nadzieję że mi pomożecie: Do tej pory mieszkałem w bloku z ogrzewaniem z sieci miejskiej gdzie grzejniki w mieszkaniu w okresie zimowym były zawsze ciepłe. Jak na zewnątrz było na plusie to były lekko ciepłe jak ściskały mrozy do czasami aż nie można było ich dotknąć... Teraz mam mieszkanie ok 50m w którym jest zainstalowany piec 24kW do CO i CWU + sterownik. Na sterowniku na razie 20 stopni dzień/ 18 stopni w nocy. I tutaj ten piec działa w ten sposób że jak temperatura spada poniżej 20 stopni, piec odpala i nagrzewa przez ok 10-15 grzejniki do 60stopni, jak na termostacie będzie 20,25 stopni to sterownik wyłącza piec. Przeważnie po takim grzaniu temperatura w mieszkaniu potrafi dociągnąć do 22 stopni. Po czym przez ok 1,5h - do 2h piec się już nie włącza a grzejniki praktycznie stygną do zera. Próbowałem zmniejszyć temperaturę na grzejnikach do 50 stopni ale w tedy piec pracuje przez 30-40minut i w tym okresie palnik potrafi włączyć i wyłączyć się kilka razy. Moc pieca dla CO jest niby modulowana i skręcona przez instalatora na płycie do minimum (ok 9-10kW) ale po płomieniu nie widać zmian. Przy grzaniu wody jak temperaturę skręcę do 30 stopni to płomień lekko "pyka" przy CO cały czas daje na ful. Jest to prawidłowe działanie tego pieca ? Czy może wezwać serwis ? Piec jest leciwy model to Energy 24 firmy Brotje. Jak na wiosnę chciałbym zmienić piec na taki 2-3kW dla CO, to czy możliwe jest w ogóle wyeliminowanie efektu gorących-zimnych na przemian grzejników ?
  23. Witam, Panowie mam problem z demontażem obudowy z akrylowej wanny narożnej firmy Lamsan. Musze dostać się do odpływu a nie chce połamać jakiś zaczepów albo samej wanny. Obodowa na pewno nie jest wsuwana w klasyczne metalowe zaczepy w wannie i w podłodze. Z góry dzięki za pomoc Arek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...