Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ManiekFelek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    20
  • Rejestracja

O ManiekFelek

  • Urodziny 01.01.1974

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Siewierz
  • Kod pocztowy
    42-470
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ManiekFelek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, sprawność cieplna = efektywność cieplna = efektywność spalania (efficiency of the combustion) prawda czy fałsz ? Pozdr.
  2. Jestem po rozmowie z urzędem wojewódzkim w tej sprawie. Przeanalizowali dostępne materiały w tym analizy prawne przygotowane do uchwał anty-smogowych i nie znajdują w nich odpowiedzi na pytanie jak ma być dokumentowana przez użytkownika 80% sprawność Mam wysłać zapytanie to będą się nad tym zastanawiać. A więc najpewniej użytkownicy piecy zduńskich i nie tylko będą w roli tego Zajączka uciekającego przed wykastrowaniem (kara 5 tys PLN).
  3. Witam, dla posiadaczy "wyrobów" zduńskich w wielu miejscach polski (na pewno w śląskim), został rok na przygotowanie do udowodnienia kontrolerowi, że użytkowany piec spełnia wymóg: " ... wymagania wskazane w § 5 dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku, będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, chyba że instalacje te będą: osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 % lub zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. ..." No to jak to widzicie ? szczególnie policzenie sprawności cieplnej - metoda (wzór) ? będą uznawane samodzielne wyliczenia ? jeśli nie a pewnie tak będzie to kto ma to policzyć i wystawić dokument ? Dla uniknięcia nieporozumień nie mówimy tu o piecach z wkładami stalowymi, czy też prefabrykowanych fabrycznie tylko o piecach budowanych tradycyjnie - metodą zduńską.
  4. znalazłem w trochę inne wersji: Zalecane prędkości przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych (okrągłych i prostokątnych) to: DOMY MIESZKALNE JEDNORODZINNE – 2 do 3 m/s w przewodach doprowadzających powietrze bezpośrednio do nawiewnika/wywiewnika/kratek wentylacyjnych, dt. domów jednorodzinnych, – 3 do 4,5 m/s w przewodach głównych rozprowadzających powietrze, https://poradnikprojektanta.pl/przewody-wentylacyjne-okragle-nomogram-doboru/ Nominalny przepływ będę miał na poziomie 2m/s a maksymalny 3,6 m/s. Maks będzie trochę głośniejszy niż te zalecenia ale to będzie sytuacja nie częsta i spać przy maksie nie będę.
  5. Anemostat bez skrzynki rozprężnej jest w tym systemie tylko dla 1 kanału 75. Ja u siebie (mały domek) mam maksymalnie po 2 kanały 75 na pomieszczenie i poważnie rozważam zastosowanie po 2 takie anemostat na pomieszczenie.
  6. A ja myślałem, że wentylacja to jednak pochodna nauk ścisłych a tu też nie ma jasnych zasad. Najczęściej na tym forum informowano, że optymalne prędkości przepływu powietrza to 2-5 m/s.
  7. Sam się prosiłem i teraz jestem głupszy niż byłem przed zadaniem pytania . Przyznając się do bycia amatorem (jak mi przypisano powyżej) wróciłem do użycia tych samych kanałów i w tej samej ilości po stronie nawiewu i wywiewu aby uniknąć problemu. A teraz inny forumowicz zastrzelił mnie koniecznością tych samych długości kanałów po obu stronach - no to już będzie problem - mam robić esy floresy po stronie wywiewu aby wydłużyć kanały ???
  8. Policzyłem. Bardzo chciałbym jakoś praktycznie wykorzystać Twój wpis ale nie znajduję sposobu na to.
  9. Witam, Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów. Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ? Pozdr.
  10. Tylko, że przy kanałach PE 75 celuję się w małą już prędkość strumienia powietrza (2,5 - 3 m/s), więc pytanie czy jeszcze jest coś koniecznego do rozprężenia ?
  11. Witam, Co sądzicie o tym patencie ? Pomijając kwestie estetyczne (więcej anemostatów w pomieszczeniu) widzicie jakieś inne zagrożenia ? https://awentapro.pl/user/themes/abootstrap/images/dopobrania/anemostaty%20wywiewne%20VAW%20-%20karta%20produktu.pdf Pozdr.
  12. Zdopingowany przez kolegę jeszcze trochę poczytałem i nieco zmieniłem. Może ktoś oceni a może komuś się przyda przy zgłębianiu zagadnienia podobnego projektu.
  13. Dzięki za zwrócenie uwagi. Przerobiłem projekt jednak na PE 75 i do sypialni pójdzie przynajmniej 2 x PE75 a może 3 x PE75 kosztem salonu. Pozdr.
  14. Czyli udało mi się wymodzić projekt bez zarzutu
  15. Przebrnąłem przez wątek ten i inne podobne. W efekcie wymodziłem załączony projekt rekuperacji parterówki 90 m2 z centralą 250 m3 na poddaszu nieużytkowym. Kanały PE 90 mm (zew.) pójdą w pomiędzy karton-gipsem a wełną izolacyjną. Centrala dostanie swoje iglo. Między centralą a skrzynkami rozdzielającymi spiro izolowane śr. 160 mm. Bardzo Was proszę o krytykę dzieła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...