Witam wszystkich forumowiczów.
Zanim postanowiłem napisać starałem się jak najwięcej informacji znaleźć samemu. Dzięki radom Pana Andrzeja wiem już mniej więcej na co zwrócić uwagę na etapie budowy dachu. Pozostało niestety kilka wątpliwości, stąd prośba o pomoc.
Założenia: dach dwuspadowy, kąt nachylenia 36st, długość krokwi od murłaty do kalenicy 8 m, na jednej połaci lukarna, deskowanie + papa.
1. Czy przy tej długości krokwi wystarczy zastosować kontrłaty grubości 4 cm. Czy pomimo zastosowania grubszych niż standardowe 2,5 cm kontrłat należy dodatkowo zastosować dachówki wentylacyjne w pobliżu kalenicy?
2. Kwestia prawidłowej wentylacji obydwu przestrzeni w lukarnie:
Zamierzam zastosować te nawietrzaki:
Lukarna będzie miała taki kształt:
Rzut więźby w lukarnie:
2.1: zamierzałem zastosować nawietrzaki w miejscach oznaczonych na zielono, czy prawidłowo? czy ta mała przestrzeń pomiędzy K13 a K14 wymaga ich zastosowania?
2.2: czy należy nad nimi stosować dachówki wentylacyjne czy wystarczy że powietrze zaciągane będzie z okolicy kosza?
2.3: jakie duże otwory nawierca się pod takim nawietrzakiem?
2.4: czy taki otwór należy jakoś dodatkowo zabezpieczyć przed dostawaniem się wody do przestrzeni z ociepleniem, czy nie ma tam możliwości podwiania deszczu?
2.5: czy kalenicę w lukarnie wykonuje się tak samo jak tą główną (w sensie jej rozcięcia i zastosowania "czapki" z papy)
Mam nadzieję, że pytania są w miarę jasne i sensowne.
Serdecznie proszę o pomoc.