Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wojcieszkom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Wojcieszkom

  1. Witam serdecznie. Mam w zamontowane 2 pokojach wywietrzniki, które rurą spiro fi 100 są odprowadzone do kominka na dachu. Oba pomieszczenia mają po 30m2 i obie rury mają długość 4m. Chciałbym do nich zamontować jeden wentylator kanałowy, który przy porannym wietrzeniu pokoi w zimę, pozwoli mi szybciej wymienić powietrze w pokoju. Pomożecie jaki powinienem zakupi? Jaka moc, firma? Z góry bardzo dziękuję.
  2. Witam serdecznie. Mam 3 pytania i będę wdzięczny za odpowiedź. Pytanie dotyczą tego czy takie opcje pozwalają na skorzystanie z ulgi. 1. Montaż paneli fotowoltaicznych. Czy mogę zamontować je na ziemi i podpiąć w garażu który stoi obok domu (nie jest z nim połączony)? Oczywiście garaż elektrycznie jest połączony z domem, ale nie ominę wykorzystywania prądu z fotowoltaiki w tym garażu. Czy tak będzie ok? 2. Przeczytałem forum i dobrze rozumuję, że wydatki poniesione w 2019 r. rozliczam w picie 2020, a wydatki z następych latach w kolejnych pitach, byleby się z inwestycją zmieścić w 53tyś i 3 latach? 3. Skorzystałem z programu czyste powietrze. Załóżmy, że dostałwm zwrotu 20tyś. a wydatki łącznie wyniosły 50tyś, to mogę bez problemu 30tyś wliczyć w ulgę?
  3. Panowie pilna porada. Zdecydowałem się na Al-ko. Pytanie jednak co do 2 tych samych kosiarek o różnych silnikach. Highline 46.6 SP-B Plus - Silnik Brigg 163ccm, 2,4kW Highline 46.9 SP-H Plus - Silnik Honda 145ccm, 2,7kW Jak będzie według Was różnica mocy w tych silnikach? Ja się na tym nie znam, a nie chciałbym, żeby kosiarka zatrzymywała się przy gęstej i wysokiej trawie. Briggs ma w stosunku do Hondy większą pojemność, ale za to mniejszy moment obrotowy... Co będzie ważniejsze. Bo w trwałości w teorii Honda lepsza.
  4. Czy każda Twoja wypowiedź musi mieć jakąś złośliwą zaczepkę? A jak braknie paliwa, a Ty go nie kupiłeś to nie będzie dupy? Zaraz napisze, że to mój problem... Ok, ale jak kupię kosiarkę z zasięgiem koszenia do 600m koszenia, a ja mam 300 to nie pozostanie mi nic innego jak ją pomiędzy koszeniami naładować, a nie zajmie mi to nawet 10s, bo się samo naładuje
  5. kryzys nie do końca Cię rozumiem Przecież łatwiej się obrzucać wyzwiskami niż merytorycznie wypowiedzieć w temacie... Właściwie teraz zacząłem się zastanawiać na kosiarką akumlatorową. na 400m to niejedna mi wystarczy, tylko ciekawe jak długo wytrzymują w nich baterie i jaka jest ich moc np. porównując do spalinowe 1600cc.
  6. Panowie ja również pozwolę sobie zadać pytanie licząc na Waszą pomoc. Trawnik do skoszenia to jakieś 400m2, nawadniany automatycznie, gęsty... Chciałbym mocną kosiarkę (myślałem) o jakiejś bez napędu, ale nie mogę nic konkretnego znaleźć. Czy do np. powierzchni 15m/20m w prostokącie napęd będzie dobrym rozwiązaniem? Mogę na kosiarkę przeznaczyć jakieś 1800zł i więcej bym nie chciał. Z kosiarek z napędem myślę o poniższych opcjach: 1. AL-KO HIGHLINE 51.6 SP-B / AL-KO HIGHLINE 4.66 SP-B PLUS z tego co czytam podobne kosiarki z tym samym silnikiem, wyrzutu bocznego nie potrzebuję. Różnią się szerokością koszenia (może przy mniejszej szerokości pomimo napędu będzie łatwiej manewrować?). 2. AL-KO HIGHLINE 46.9 SP-H PLUS Tutaj silnik Hondy. Czy będzie lepszy? 3. KOSIARKA OLEO-MAC GV 53 TK ALLROAD4 Silnik Emak (Loncin) Możecie doradzić która według Was będzie dla mnie najlepsza? Honda jest jednak dosyć droga... Ale na upartego. Z góry wielkie dzięki.
  7. Dzięki za odpowiedź. Dla mnie to nie problem, jeżeli tak może się wydarzyć. Mam tylko pytanie czym podkleić tą uszczelkę? Silikonem? I jak to najlepiej zrobić? Z tego co widzę to wyciągają ją drzwi od strony zewnętrznej ościeżnicy. Czy posmarować tą ściankę delikatnie silikonem, czy zrobić to tylko jakoś miejscowo co ileś cm?
  8. Witam serdecznie. Panowie zakupiłem drzwi Wikęd optimum. Problem jest taki że z ościeżnicy wypada mi uszczelka. Chodzi mi o uszczelkę znajdująca się od strony zamka. Nie da się jej za żadne skarby włożyć do drzwi ponieważ przy otwieraniu odrazu wypada. 2 pozostałe uszczelki się trzymają ale tak prawdę powiedziawszy to wyglądają jakby zaraz miały wypaść. Czy ktoś ma może na to jakiś patent? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  9. Panowie mam pytanie. Jak będę montował komin zewnętrzny do ściany bocznej domu, to czy pomiędzy kominem, a ścianą (ściana bez ocieplenia) powinienem zrobić jakąś izolację i jak coś z jakiego materiału? Czy po prostu można taki piec połączyć ze ścianą zaprawą? Oczywiście zostaną użyte do mocowania obejmy z płaskownika.
  10. Może zadam w takim razie jeszcze jedno pytanie. Czy w tej sytuacji o której pisze kris lepszym rozwiązaniem może być komin zewnętrzny stalowy? Czy wyjdzie na to samo? Z tego co czytam taki stalowy jest mocno polecany ( i nie potrzeba żadnych pozwoleń na budowę, projektów). Natomiast jego już tym bardziej nie można ocieplić, więc jak się ma sprawa w takich kominach z np. ciągiem? (mówię o stalowym dwuściennym).
  11. Witam. Moi drodzy mam taką sprawę. Zdecydowałem, że postawię w domu (dom z początku lat 90) nowy komin systemowy na zewnątrz budynku (będę palił nowym piecem 5klasy na ekogroszek). Obecny komin jest już popękany (wykorzystam go jako wentylacja w piwnicy), a wkładanie do niego wkładu chyba byłoby nieopłacalne. Pytanie do Was czy możecie polecić jakiej firmy taki komin zakupić? Nie mam na to przeznaczonego majątku dlatego pytam o jakieś sensowne cenowo firmy. Komin będzie miał wysokości około 10m. Postawię go przy jednej ze ścian (nieocieplonej) i następnie cały dom z kominem zostanie docieplony styropianem (czyli styropian będzie na 3 ścianach komina, a 1 ściana będzie przylegała do budynku, tutaj również pytanie, czy komin można docieplić styropianem). Oprócz firmy mam pytanie czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Nie będzie żadnych problemów na ścianie wewnątrz budynku od strony postawionego komina?
  12. Bardzo ciekawi mnie właśnie spalanie... Mój brat ma podobny dom, do ogrzania około 230 metrów, u mnie będzie po powierzchni 250m2. Jego średnie spalanie przy obecnych temperaturach w granicy -3/+3 to jakieś 20kg na dobę. Dlaczego więc ja miałbym spalić z tego co piszesz 8 ton? Czy m2 aż tak wpływają na spalane ilości groszku/pelletu? Ciekawi mnie również inna rzecz. zdecydowana Większość osób które palą obecnie pelletem tak naprawdę mają w domu kotły na ekogroszek. Czy w takim domu piec na pellet paliłby im mniej peletu niż ten kocioł groszkowy?
  13. Moi drodzy pytałem już o kocioł na ekogroszek, ale pojawiła się opcja pelletu. Możecie napisać co Waszym zdaniem powinienem wybrać do dużej powierzchni ogrzewania? Nie chciałbym mimo wszystko zbankrutować, ale może jak zakupię typowy kocioł na pellet to koszty nie będą dużo większe niż ekogroszku? http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9 Dodam jeszcze, że ten moment CWU to kocioł 150 litrów. Dom jest stary idą po nim stare grube rury (2 i 1,5 calowe), jedynie grzejniki wymienione na aluminiowe żeberkowe. Będę bardzo wdzięczny za sugestię.
  14. Moi drodzy mało kto porusza temat jakości paliwa do kotłów dotowanych w programie czyste powietrze. "Instalacja kotła na paliwo stałe (węgiel lub biomasa) • Dopuszczalny rodzaj paliwa – węgiel, którego parametry są określone w instrukcji eksploatacji kotła oraz obowiązujących przepisach prawnych lub biomasa, wg poniższej definicji. • Biomasa – pochodzenia leśnego i rolniczego, tj. różne formy drewna niepełnowartościowego, które nie spełnia wymagań jakościowych wymienionych w normach określających wymagania i badania dla drewna wielkowymiarowego liściastego, drewna wielkowymiarowego iglastego oraz drewna średniowymiarowego dla grup oznaczonych jako S1, S2, S3 oraz nie będąca materiałem drzewnym powstałym w wyniku celowego rozdrobnienia tego drewna, różne formy słomy, traw i roślin energetycznych, niepełnowartościowe ziarna zbóż." Teraz pytanie co to oznacza? Mam rozumieć, że węgiel (ekogroszek) ma być taki jaki jest podany w DTR kotła który zakupimy... Czyli bardzo często bardzo drogi ekogorszek o kaloryczności powyżej 28Mj/kg. Jakie nam natomiast daje informację powyższa informacja odnośnie pelletu? Nie mamy podanej żadnej kaloryczności, wilgotności, nic... Czy to oznacza, że przeciętny użytkownik może zakupić pellet w pobliskim składzie gdzie często nie ma żadnej etykiety na worku? Jak to będzie wyglądać w praktyce?
  15. rafcioa4 a jak wygląda Twój dom? Lata budowy, jak wygląda instalacja i docieplenie?
  16. Jarecki79 sugerujesz aby był to np piec*Klaster5 14 z palnikiem ardeo azp-tr 25 (palnik z pieca 24Kw). Jaką moc w przybliżeniu może więc mieć ten piec po zwiększeniu palnika? Nie sugeruję (nie znam się, a jedynie bazuję na opinii znajomych), że lepiej aby ten piec był mocniejszy (aczkolwiek ja coraz bardziej przestaję im wierzyć). Co według Was wybrać? Może jakieś podpowiedzi czy ten piec czy może jeszcze coś innego dla porównania? Dodam, że w domu muszę*mieć jakieś 23 stopnie nie mniej (to nie mój wymysł...)
  17. Panowie zrobiłem ponowne wyliczenia: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9 Troszeczkę wcześniej z mojej nieświadomości wdał się błąd (nie wliczałem do powierzchni ocieplania zamontowanych na stałe szaf...) Sprawa wygląda tak, że jak się ostatecznie okazuje do ogrzania będę miał około 245m2. Piwnica jak wspomniałem wcześniej pod połową a nie całym domem z tym, że w pozostałej części jednak nie jest podłoga ogrzewana więc to ciepło i tak będzie tamtędy uciekać. Według wyliczeń jak widać potrzebuję 19kW. Poradzicie teraz co robić? Podam jeszcze ilość żeberek na grzejnikach w kondygnacjach, bo różnica w metrach nie jest duża a już w grzejnikach tak... Może to coś pomoże? Dół 133m2 – 145 żeberek – 1 drabinka Góra 117m2 - 94 żeberka – 1 drabinka 15 żeberek pośrednie pomiędzy piętrami
  18. Moi drodzy zadałem to pytanie w jedym z tematów, ale zapewne nie każdy tam zagląda a jednak chciałbym opinii większej ilości osób... Ogromna prośba o pomoc. Posiadam dom w którym muszę ogrzać 240m2 (liczona powierzchnia w domu), dom docieplony 15cm styropianu. Stare budownictwo (lata 90), ściana ze styropianem ma 60cm (styropian 15) . Piwnica pod połową domu, poddasze docieplone 10cm wełną. Mam w planach do tego kotła dobudować komin. Myślę o czymś takim (https://allegro.pl/komin-4m-fi-200-l...922346145.html). Podaję link do wyliczeń: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9 Więcej informacji 2 posty niżej... I pytanie przedwszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...? Brat na taką wielkość ma Ogniow Eko Plus 25 i jest, a dom podpobny...
  19. To mnie zakłopotaliście ... Wynik pokazuje 19/15 średnio licząc ze piwnica pod połową domu to 17, a Wy polecacie 15/12 ... Nie znam się więc nie mam zamiaru dyskutować, ale czy możecie mi wyjaśnić skąd pewność że to wystarczy? To jednak jest stare budownictwo ... A jak się to ma do 25 kW u mojego brata? Dlaczego jemu to polecali?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...