Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taczi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Taczi

  1. Dlaczego chcesz robić termoizolację wewnętrzna? ściana ma być zaizolowana z dwóch stron? czy tylko od wewnątrz? Izolowanie budynku od wewnątrz nie jest dobrym rozwiązaniem.
  2. Czy na działce jest juz jakis budynek mieszkalny? Masz plan miejscowy dla działki, pod jaką zabudowę jest przeznaczona? Jak oznaczony jest budynek na mapie? W sensie jaka cyfra, czy na pewno nie ma na mapie taka cieniutka linia tej przybudowki zaznaczonej? Jeżeli robisz coś na zgłoszenie to nie musisz mieć pisemnej zgody, urząd po prostu w ciągu 30 dniu nie wnosi sprzeciwu i tym samym dostajesz milcząca zgodę. Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru jako gospodarczy, musisz zgłosić się do projektanta po projekt zmiany sposobu użytkowania budynku, jeżeli będziesz zmieniał układ w środku będzie to projekt zmiany sposobu użytkowania z przebudowa. Jeżeli nie zmieniasz parametrów zewnetrznych budynku czyli nie ma rozbudowy, możesz ta zmianę zgłosić korzystając ze wzoru bodajże B3. Jeżeli zmieniasz to musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
  3. Z ciekawości zapytam co to za program? to co narysowales to rozbudowa domu rodzinnego. Musisz udać się do projektanta po projekt rozbudowy, jeżeli będziesz planowal jakieś zmiany w środku budynku to będzie rozbudowa z przebudowa. Przez rozpoczęciem prac projektowych bedziesz musiał zamówić u geodety mapę do celów projektowych, zlozyc wniosek o warunki zabudowy jeżeli nie ma planu miejscowego. Projekt będzie wymagał także inwentaryzacji budynku, podejrzewam, ze nie masz dokumentacji. I dopiero po tych czynnościach wniosek o pozwolenie na budowę.
  4. fundamenty powinny być posadowione na gruncie rodzimym, nie nasypowym. Jednak robienie tak głębokich fundamentów nie ma sensu przy niepodpiwniczonym budynku. Jeżeli budynek będzie posadowiony na gruncie naruszonym, pod fundamentami można by wykonać podbudowę z piasku stabilizowanego cementem. A podsypkę pod posadzką konstrukcyjną starannie zagęścić mechanicznie warstwami. Powinno być to uwzględnione i szczegółowo opisane w projekcie konstrukcyjnym.
  5. Postawienie drugiego budynku przy tym kształcie działki, może być ciężkie. Tutaj faktycznie dużo lepszym rozwiązaniem była by rozbudowa. Ja bym szła w coś takiego: Być może będzie można tą działkę potem podzielić na dwie i będzie budynek jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej. A jak nie to będzie traktowane jako budynek jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi. Ale najpierw trzeba sprawdzić czy w ogóle plan miejscowy pozwala na tak dużą rozbudowę, jakie są dopuszczalne wielkości pow, zabudowy itd.
  6. Dokładnie tak jak pisze przedmówca, dopuszczalną wysokość masz 3,5m. Zostaje tylko zmienić projekt, bo inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Zgoda sąsiada nic nie da..
  7. No tak, ale zgłoszenie budynku gospodarczego do 35m2 wyglada zupełnie inaczej niz zgłoszenie budowy domu (wzor B2), w którym wymagana jest pelna dokumentacja budowlana, tylko czas oczekiwania krótszy. Co nie jest potrzebne w zwykłym zgłoszeniu. Tutaj ciężko powiedzieć, warto skontaktować się bezpośrednio z Urzedem, w którym będziesz to składal, liczenie takiego zadaszenia do pow zabudowy budynku jest kwestia sporna, teoretycznie nie powinno się tego liczyć, bo to element drugorzędny zgodnie z normą.
  8. Jezeli linia jest naniesiona na mapę, wydaje mi się, ze projekt warunków powinny byc uzgodnieniy z zakładem energetycznym. Na pewno jest norma, która określa te odległości. Chyba, dla takiego napięcia jest minimum 3m od lini w poziomie. A jeśli ma być nad budynkiem to mimum 5.2m od dachu. Ale nie chce wprowadzic Cie w błąd. Myślę, ze powinni Ci pomóc w zakładzie energetycznym z tym tematem
  9. Nie mam pojęcia jak wyglądają ceny projektów w Twojej okolicy. Ale to nie jest tak, że jak zamówisz projekt u konstruktora to projekt będzie tańszy. Niezależnie od tego czy wiesz dokładnie co chcesz ktoś musi przenieść to na papier i zrobić dokumentacje. Do uzyskania pozwolenia potrzebujesz projekt architektury, konstrukcji, elektryczny, CO i wod-kan. Jeżeli Twój projekt wykona konstruktor, to będzie musiał wykonać projekt i architektury i konstrukcji i tak czy siak będziesz musiał za to zapłacić. Konstruktor też nie będzie robił tego za darmo. Pomimo ściśle sprecyzowanych celów, czasem warto posłuchać kogoś kto zna się na rzeczy. Doświadczony konstruktor także może zasugerować Ci zmiany i zaproponować lepsze rozwiązanie niż, te które wymyśliłeś To nie jest tak, że przychodzi architekt i robi wszystko po swojemu, bo jest taki super mądry i tak ma być. Jeżeli Twoja propozycja będzie dobra, to nie sądzę, że będzie wciskać coś na siłę. Warto być otwartym, dom to duża inwestycja i najważniejsze, żebyś czuł się w nim komfortowo
  10. Wg mojej logiki "w odniesieniu" w przypadku uprawnień architektury tyczy się zarówno projektowania jak kierowania robotami. ...Jeżeli uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej uprawniają do projektowania architektury, to w takim razie po co w ogóle powstał zawód architekta. Kierując się Twoją logiką zawód architekta jest całkowicie niepotrzebny i w ogóle coś takiego nie powinno powstać... Temat jest sporny. Poprosiłam o interpretacje znajomego konstruktora (ma też dodatkowe uprawnienia do proj małej arch. i nieograniczone do budynków przemysłowych). Po przeczytaniu przepisu jego opinia była taka sama jak Twoja, że konstruktor może projektować jedno i drugie. Po głębszej analizie uznał, że jest to bubel prawny, bo jak konstruktor bez wykształcenia architektonicznego może projektować architekturę i, że mija się to z celem. A więc podsumowując każdy ma inne zdanie na ten temat, nasze przepisy są nieprecyzyjne i niedokładne. Pozwalają na interpretacje każdemu jak mu się podoba. Dołączyłam na forum niedawno i zdecydowanie nie zrobiłam tego po to, żeby się kłócić, a tym bardziej, żeby ktoś mnie obrażał (tak poczułam się urażona zdaniem "Niestety w Polskiej rzeczywistości często gęsto prawo interpretują Tobie podobni, którzy kierują się tylko i wyłaczenie "swoją" logiką...". Zwłaszcza, że sama nie zamierzałam nikogo urazić.
  11. Nieprawda, nie ma tego samego. Fragment o uprawnieniach dla architektów brzmi tak: § 11. 1. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu. zakres określony jest po przecinku dla projektowania i kierowania robotami. w uprawnieniach na Konstruktorów : Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu. Jest wyraźne rozdzielenie. Tak przynajmniej ja to rozumiem. Osobiście nie mam nic to tego, żeby konstruktorzy mogli projektować domy. Nie rozumiem też nienawiści pomiędzy konstruktorami i architektami. Kłótni o to kto jest mądrzejszy, bardziej ważny i kto lepiej zaprojektuje. Przecież to dwie różne branże. które powinny ze sobą współpracować. Być może gdyby nie ta nienawiść i uznawanie architektów za idiotów powstawałaby lepsze projekty, bardziej śmiałe. I nie podważam tu zdania, że żeby coś wisiało musi być zamocowane Ścisła współpraca na etapie koncepcji na pewno pozwoliła by uniknąć problemów konstrukcyjnych.
  12. Moim zdaniem ten zapis "Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu LUB kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu." wcale nie uprawnia konstruktora do projektowania architektury. Jest w nim wyraźnie napisane, że uprawnienia pozwalają na projektowanie konstrukcji, nie architektury. Natomiast uprawnienia do kierowania robotami pozwalają na nadzorowanie jednego i drugiego. A tak poza tym, jeszcze w starym systemie konstruktorzy dostawali z automatu ograniczone uprawnienia architektoniczne dla małych prostych obiektów, i w drugą stronę architekci dostawali uprawnienia ograniczone do konstrukcji. Teraz takiego zapisu w uprawnieniach nie ma. Uważam, że to było bardzo dobre i pozwalało na uniknięcie konfliktów między branżami i zastanawiania się co kto może
  13. jeżeli nie ma Planu Miejscowego, warto złożyć przed zakupem działki wniosek o warunki zabudowy. Wtedy będzie wiadomo czy będzie problem czy nie.
  14. zmiana materiału ocieplenia na pewno nie zostanie zaklasyfikowana jako zmiana istotna. Niemniej jednak jeżeli projektant zalecił wykonanie 20cm ocieplenia, nie zmieniałabym tego. Osłabi to parametry izolacyjności cieplnej budynku. Co do obszaru oddziaływania budynku zmniejszenie grubości izolacji nie powinno także zmniejszyć obszaru oddziaływania. Budynek postawiony zgodnie z przepisami, odległościami od granic itd. nie wykracza poza na działkę, na której jest budowany. Odnośnie przyłącza czy na pewno chodzi o przyłącze? Czy o zewnętrzną sieć gazową? Projekty przyłączy gazu wykonuje gazownia na osobne zgłoszenie. I pytanie do czego ten gaz w budynku miał służyć do ogrzewania? Czy to kuchni gazowej? Jeżeli do ogrzewania niezbędny będzie projekt zamienny w zakresie branży CO. Jeżeli chodzi o przyłącze i zewnętrzną sieć kanalizacji sanitarnej, również będzie potrzebny projekt zamienny. A także dodatkowy projekt przyłącza kanalizacji. Uzgodniony przez wodociągi. Co to zmian, projekt zmienny można składać w trakcie trwania robót budowlanych. Projektant będzie musiał napisać, że budowa została rozpoczęta i w miarę możliwości napisać na jakim jest etapie. Urząd poprosi także o ksero książki budowy.
  15. Projekt wcale nie musi być podpisany przez architekta, pod warunkiem, ze konstruktor posiada także ograniczone uprawnienia do projektowania budynków o prostej formie architektonicznej (kubatura do 1000m3). Trochę nie rozumiem skąd strach przed zaangażowaniem do prac projektowych architekta. A tak poza tym, jak już ktoś wcześniej zauważył stwierdzenie, że architekt zajmuje się tylko bryła jest totalną nie wiedzą. W projekcie architektury znajdują się wszystkie niezbędne rysunki potrzebne do wykonania projektów branżowych.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...