Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomek 33

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

O tomek 33

  • Urodziny 06.01.1978

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Sosnowiec
  • Kod pocztowy
    41-200
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

tomek 33's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dobry wieczór, chciałem zapytać jakie ostatecznie rozwiązanie Pan wybrał jeśli chodzi o kominek:

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352561-Tani-kominek-akumulacyjny

    Mam w zasadzie dokładnie takie same parametry i założenia jak Pan opisał i ten sam dylemat. Będę wdzięczny za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Marcin

  2. tomek 33

    Tani kominek akumulacyjny

    Czy kupę kasy to nie wiem ponieważ muszę uwzględnić profesjonalny montaż. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem będzie kiedy 1 firma zrobi wszystko od A do Z z dostawą wszystkich komponentów. Trzeba uwzględnić obudowę na gotowo itd. Co do samego wkładu/wygladu to niestety ale względy estetyczne też mają znaczenie. Chciałbym aby kominek miał w miarę prostokątny kształt z dłuższym poziomym bokiem. Nie potrzebuje szyby narożnej (przy akumulacji to chyba nawet nie jest zalecane) ale innych "bajerów" ale fajnie by było aby wygląd wkładu był w miarę tradycyjny. Napisze do Ciebie na priv z prośbą o propozycje i konkretną wycenę.
  3. tomek 33

    Tani kominek akumulacyjny

    Proszę weźcie pod uwagę, że ja się na kominkach praktycznie kompletnie nie znam (znam się na czym innym i na innych forach sam udzielam porad). Jednak na tyle zainteresowałem się tematem, że doszedłem do wniosku, ze chce zrobić taką pseudo-akumulację zamiast zrobić zwykły kominek dekoracyjny jak to robi 90% ludzi w tego typu domach. Jednym z powodów jest właśnie bardziej liniowe oddawanie ciepła co nie powoduje takiego "przegrzania" salonu. Z tego co wyczytałem to dobry wkład z podwójną szybą (czy nawet potrójną) nawet przy niezbyt zaawansowanej akumulacji nie generuje w bezpośredniej bliskości kominka tak wysokich temperatur jak nazwijmy to "tradycyjny kominek" beż żadnej akumulacji. Mam salon połączony z kuchnią i przedpokojem i daje to powierzchnie ok. 50 m2. Dodatkowo kominek będzie w pobliżu schodów na górę. Wydaje mi się, że ciepło generowane przez kominek będzie miało dokąd pójść. Mam 2 alternatywy. Albo zrobię jak 90% ludzi "zwykły kominek" i dam sobie spokój z jakąkolwiek akumulacją albo zrobię kominek z prostą akumulacją (pseudo akumulacją czy namiastką akumulacji jak kto woli). Jak pisałem budżet mam ograniczony i nie stać mnie na prawdziwą akumulację/prawdziwy piecokominek to po pierwsze a po drugie z ekonomicznego punktu widzenia na dziś dzień było by to bardzo mocno dyskusyjne bo podstawowym źródłem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Firma Godzic proponuje do "taniej akumulacji" wkład kominkowy Isty w nowej wersji specjalnie fabrycznie dostosowany do kanałów nasadowych. Koszt samego wkładu to 7150,00 zł netto. Wydaje mi się, że mogę znaleść jakąś tańszą alternatywą - może nie tak dobrą ale do krążków akumulacyjnych + płyt akumulacyjnych wystarczającą. Czy wkłady Unico Dragon można traktować jako alternatywę dla tego wkładu? Podobno nadaje się do prostej akumulacji. Rozumiem, ze moc wkładu powinna być dostosowana do wielkości masy akumulacyjnej. Jakie wkłady/zestawy możecie zaproponować do takiej pseudo-akumulacji? Jaki może być całkowity koszt inwestycji? Początkowo zakładałem na kominek budżet w wysokości 10 tys. złotych ale zdaje sobie sprawę, że nawet do taniej akumulacji będę musiał dołożyć. Niestety nie jestem w stanie dołożyć zbyt wiele (np. kolejnych 10 tys.) a poza tym nie potrzebuje prawdziwej akumulacji. Będę wdzięczy za wszelki porady i dziękuje wszystkim za dotychczasową dyskusję.
  4. tomek 33

    Tani kominek akumulacyjny

    Wnioskuje z tego, ze po pierwsze jak ma być tanio to trzeba robić samemu oraz że (co zostało wcześniej napisane) akumulacja ma sens tylko wtedy gdy masa akumulacyjna wynosi minimum tonę. Chodzi jednak o to, ze ja nie potrzebuje "prawdziwej akumulacji" tylko myślałem o czymś co będzie bardziej efektywne od zwykłego kominka konwekcyjnego. Jeśli takie krążki akumulacyjne czy ważące 300-500 kg nasadowe kanały akumulacyjne są na rynku oferowane to pytanie do kogo skierowana jest ta oferta? Za bardzo jest tutaj rozkładany na czynniki pierwsze aspekt finansowy bo nie on jest najważniejszy. Kominek jeśli się w nim pali i tak generuje koszty wiec nawet jak nie będę go brał w ogóle pod uwagę jako dodatkowe źródło ciepła to za drewno zapłacę x. I wtedy można napisać, ze każdy tradycyjny kominek jest bez sensu pod względem ekonomicznym wiec najlepiej w ogóle nie budować kominka. Może powinienem zapytać czy jest w ogóle sens stosować do tradycyjnego kominka jakiekolwiek krążki nasadowe oraz płyty akumulacyjne takie jak np. produkuje CEBUD? Czy to coś da i jakie będą tego efekty. Czy w takim przypadku wkład kominkowy wystarczy " tradycyjny" o dobrych parametrach czy aby był sens potrzeba czegoś co da wyższa temperaturę spalin. Budynek już stoi i w zasadzie kominek można już montować. Budynek jest w technologi tradycyjnej ocieplony 20 cm styropianu i 25 cm wełny mineralnej na dachu. Zainteresowałem się "akumulacją" nie tyle ze względów ekonomicznych a bardziej chodzi mi o inne zalety m.in bardziej liniowe oddawanie ciepła. Grzanie "przez ściany" jest też lepsze od nawiewu bo mniej wysusza powietrze i mimo wszystko nie brudzi. Palenie w kominku, w którym praktycznie całe ciepło idzie w komin jest nie tylko nieekonomiczne ale nieekologiczne bo spalam drewno dla samego" funu" palenia w kominku. Co do cen drewna to jestem w stanie sobie wyobrazić scenariusz, że gaz drożeje pięciokrotnie natomiast zasoby drewna są ogromne i znajdują się w rękach setek tysięcy prywatnych osób. Cena może pójść w górę ale na pewno nie ma takiego zagrożenia jak w przypadku prądu/gazu czy innych paliw (olej opałowy, węgiel itd.). Sam na działce rodziców mam kilkadziesiąt drzew wiec jak by co to ......
  5. tomek 33

    Tani kominek akumulacyjny

    Czynnik ekonomiczny jest tutaj w sumie drugorzędny. Szacunkowy koszt ogrzewania gazem to 2,5-3 tys zł na sezon. Większego kosztu ekonomicznego to nie ma a w każdym razie perspektywa zwrotu jest bardzo odległa. Ale kominek robi się raz a akumulacja ma szereg innych zalet a dodatkowo nie wiadomo czy za 10-20-30 lat gaz nie podrożeje np. 5-krotnie i się okaże, że dogrzewanie się kominkiem daje naprawdę spore wymierne oszczędności. Może jestem w błędzie bo się na tym kompletnie nie znam ale wydaje mi się, że "normalny" wkład kominkowy dobrej jakości "swoje" kosztuje i taki wkład nadający się do PROSTEJ akumulacji nie musi być dużo droższy a wręcz może to być ten sam wkład. Rozbudowany system akumulacyjny jest drogi ale wydaje mi się, ze prosta akumulacja w postaci nieskomplikowanych kanałów nasadowych/krążków + płyty akumulacyjne nie podnosi jakoś drastycznie kosztów inwestycji.
  6. Witam serdecznie Przymierzam się do zrobienia kominka w nowo wybudowanym (jeszcze nie wykończonym) budynku o powierzchni użytkowej 140 m2 (Sosnowiec). Budynek jest dobrze ocieplony i posiada wydajne ogrzewanie gazowe (dół podłogówka, u góry kaloryfery + podłogówka w łazience) i nie ma potrzeby posiadania dodatkowego źródła ogrzewania jednak mimo wszystko chciałbym aby kominek nie pełnił tylko funkcji dekoracyjnej ale skoro już ma być i będzie w nim palone to aby "para nie szła w gwizdek" tylko aby wykorzystać bardziej efektywnie energię ze spalania. Dlatego pomyślałem o jakiejś prostej akumulacji czy takiej pseudo akumulacji, która nie podniesie jakoś drastycznie kosztów inwestycji bo budżet niestety mam ograniczony. Chciałbym zlecić jakiejś firmie lub profesjonaliście wykonanie wszystkiego od A do Z bo to chyba najlepsze rozwiązanie ale chciałbym jak najlepiej wiedzieć w kierunku jakiego rozwiązania czy konkretnych produktów pójść. Myślałem nad wkładem Unico Dragon 2 + krążki akumulacyjne + płyty akumulacyjne (cp. CEBUD) i to chyba jest najtańsza sensowna opcja. Fajne rozwiązania ma firma Godzići -mam od nich ofertę ale niestety wychodzi dość drogo - zmienili nieco ofertę na 2019 rok i jest niestety drożej. Na tyle drogo, że raczej aż tyle budżetu nie nagnę. Proszę o poradę co sensownego można zrobić i poczynając od wkładu kominkowego bo on jest chyba podstawowym elementem. Nie oczekuje od kominka, że ogrzeje mi cały dom ani nawet porządnie cały dół ale, że mimo wszystko będzie pełnił funkcję dodatkowego ogrzewania (jak już będę palił) i alternatywne źródło ciepła w przypadku awarii czy innych nieprzewidzianych sytuacji. Konkludując będę wdzięczny za wszelkie porady w powyższym temacie. Pozdrawiam Tomek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...