Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MiG25

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    2 080
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    9

Ostatnia wygrana MiG25 w dniu 8 Stycznia 2024

Użytkownicy przyznają MiG25 punkty reputacji!

1 obserwujący

O MiG25

  • Urodziny 28.05.1978

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Żyrardów
  • Kod pocztowy
    96-300
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

MiG25's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

169

Reputacja

  1. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Pewnie nie , i bez kontaktu z Panasonic się tego nie dowiesz. To ma na celu to , że jak ktoś sprzeda/przejmie to samo urządzenie CZ-TAW1 i podłączy do innej pompy , to żeby tej historii poprzednika nie widział...
  2. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Zależy ,czy grzejesz to przez bufor równoległy ,czy bezpośrednio zasilasz grzejniki ( a masz bufor np. na powrocie). W tym drugim przypadku , niska delta to generalnie większy przepływ , a jak jest przepływ zduszony( fizycznie przez jakieś zwężki , czy to w menu zmniejszony max. przepływ) to ograniczenie w produkcji mocy. No a jak większy przepływ to mogą wystąpić większe szumy , choć raczej byś na to narzekał w przypadku defrostu ( kiedy ustawienie max. przepływu jest ignorowane i obiegówka jedzie na max).
  3. Miałbyś 450l ale w samych buforach , a ile jest w pozostałej instalacji ? Jeśli jest pomijalnie mała to tak można przyjąć , natomiast jeśli byłoby to również drugie 500l ( w co wątpię ) to już nie bardzo Po to też Andrzej pisał o mocy cieplnej grzejników.... Znasz temperatury zasilania , byłoby wiadomo w jakim czasie temperatura spadnie do temperatury załączenia...
  4. No to podgrzewa Ci wodę w buforze z 31 do 34 stopni. Podstawiając to pod formularz z linka masz , daje dokładnie ten sam wynik ( rożnica temperatur 2x mniejsza, ale wody 2x więcej).
  5. Znacząco nie . Można to w miarę dokładnie wyliczyć Znając od jakiej temperatury wody pompa startuje i na jakiej się zatrzymuje ( po prostu przyjąć ,że wydłuży się o czas podgrzania tej dodatkowej objętości wody). Przy założeniu ,że pompa ciepła ma 5kW , różnica temperatur pomiędzy stopem a startem wynosi 6 stopni , to czas wychodzi 12,5min.... https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php
  6. Jak masz taką podłogówkę , co w nią wpuszczasz 35 stopni albo wyżej , to może i nie mieć znaczenia. A dwa , bezwladnosc jakaby nie była ,to nie jest z gumy ,i w koncu przestanie sie ogrzewac beton a zacznie to wszystko puszczac do mieszkania.
  7. To też kwestia jakimi temperaturami wody się operuje. Jeśli ma się tylko podłogówkę i to gęstą , to jest odczuwalna różnica , czy wpuszczasz wodę o temperaturze 28 stopni czy 29 ( a połówki ,czyli 28,5 się nie da). Przy kaloryferach siłą rzeczy są to temperatury o 10 stopni wyższe , i tam już ma to mniejsze znaczenie , czy wpuszczasz 38 czy 39 , tak tego w pomieszczeniu nie odczujesz , stąd łatwiej taką krzywą da się ustawić . Dwa , problem też jest z samą logiką ponownego startu kompresora , tam musi być różnica bodajże 4 stopnie pomiędzy wejsciem do pompy w momencie wyłączenia. Czyli jak grzeję 28 ,to ,żeby pompa się wyłączyła to musi przekroczyć temperaturę wyjściową 31 , na powrocie wtedy jest powiedzmy 28 , więc temperatura wody musi ostygnąć do 24 stopni ,żeby się spreżarka ponownie załączyła. To też trwa zdecydowanie za długo , w domu może już być dość zimno a woda w podłodze jeszcze nie schlodziła się dość ,żeby się pompa włączyła. Takie rzeczy przy grzejnikach nie występują , tam woda schłoadza się o 4 stopnie w ciągu minut... Dlatego nie twierdzę ,że Andrzej nie ma całkowicie racji , jak najbardziej ją ma , tylko nie należy tak od razu generalizować , że krzywa grzewcza jest lepsza.
  8. A przy mojej 7-letniej eksploatacji PC Panasonic najkorzystniej dla mnie są dwa termostaty ( jeden na parter , drugi na pietro). Przy krzywej grzewczej nie dało się ustawić temperatur , było albo za gorąco , albo za zimno . Poza tym załączona objegówka na cały czas (mimo ,że pompa nie grzała ) , też mnie denerwowało.
  9. Przy termostacie on/off tak samo ustawiasz albo Prostą ( czyli jedną temperaturę docelową grzania wody) ,albo krzywą grzewczą właśnie , więc nie są to dwie rozdzielne sprawy , jak to próbujesz "wmówić" w temacie Jeśli teraz Ci pompa się włącza na 4-5 godzin , no to obniż o 1 stopien temperaturę docelową.. ( może to spowodować ,że będzie się wyłączać częściej , w zależności czy te grzejniki + podłogówka są w stanie "odpromieniować do pomieszczen tą moc). Możesz też ustawić Tryb Cichy 3 , wtedy pompa nie będzie tak od razu produkowała na full , to też się sprawdza przy grzejnikach i w okresie przejściowym.
  10. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Ust. instalatora / Ust.serwisowe / Max.prędkość ..... i tam przejechać na pole , gdzie jest napis WYŁ. i zmienić go na Odpow. no i czekać jak się proces wykona ( tak może z 10-15min.). Jak się zmieni z Odpow. na WŁ. to będzie koniec. Wtedy zmienić na WYŁ. i wyjść.
  11. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Na ilość wyłączeń i załączeń tak , ale jak pisałem wcześniej pogorszy jeszcze bardziej COP... Możesz oszacować jaką moc grzewczą ( przy temperaturze zasilania możliwie jak najniższej , zbliżonej do Twojej) mają łącznie te grzejniki ? Pewnie też ich jest za mało ,żeby odebrać choć połowę mocy wytwarzanej przez pompę...
  12. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Te osobne pompki załączają się razem ? Co nimi steruje ? Trzeba by było temperatury pomierzyć , w sensie ile wychodzi rzeczywiście na podłogę a ile wraca , i to samo na grzejniki. Jakiś miernik z czujnikami przylgowymi do rur przyczepionymi , żeby jednocześnie widać było te temperatury.. Bo jeśli tylko o taktowanie chodzi to najprościej jeszcze podnieść temperaturę wody ( bo w tej chwili pompa ją po prostu osiąga i przekracza). Może delta tak duża nie jest potrzebna...
  13. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Po pierwsze bład jest taki ,że na górze masz grzejniki i to pociąga po kolei następne problemy. Aby pompa ciepła miała jak największy COP , to temperatura do grzania musi być jak najniższa. A tu grzejesz do 40 tylko po to ,żeby ją wymieszać z zimną do 30 ( przy grzaniu dołu) .... Można to z różnych materiałów wyczytać jaki COP byłby przy jakiej temperaturze , ale to gdzieś tak 3,2 vs 2,0 .... Ja bym jak najprędzej myślał o dwóch systemach i buforze zaprojektowanym tak ,żeby cieplejszą wodę pobierać na kaloryfery a zimniejszą na podłogę , jest taki schemat Panasonica do tego , zaworem trójdrożnym steruje Pompa ciepła ,a nie jest ustawiony na stałe 30 stopni.
  14. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Nie , nie jest tak. Przy termostacie jest tak samo , albo Ciągle krzywa grzewcza ,albo prosta ,czyli ciągle definiujemy temperaturę docelową , a to przekłada się na temperaturę wyjściową wody i modulację. Jak źle ( za wysoko) ustawimy temperaturę docelową to będzie działała de facto jak on/off (a nawet jeszcze włączy grzałki jak już totalnie będzie w ustawieniach popsute) , jak za nisko to się w ogóle kompresor nie włączy ( mimo ,że termostat ją włączył ,żeby grzała) , tylko sama obiegówka będzie mielić wodę ,licząc na to ,że w końcu się ochłodzi do takiej , żeby się włączyć wg ustawionej docelowej.
  15. MiG25

    Panasonic Aquarea

    Dokładnie tak działa funkcja termostatu ( w teorii) , Załącza pompę kiedy jest za zimno , wyłącza kiedy jest za gorąco , a samą wodę grzeje wg krzywej grzewczej ( może też wg prostej ). Tyle ,że w praktyce termostat wewnętrzny ( bo tak się da wykorzystać ten sterownik przeniesiony z pompy do pokoju) ma fatalną histerezę ( nie da się ustawić nawet połówek stopni , tylko całe ) , i w skrócie załącza pompę kiedy jest już zimno ( a zanim pompa nagrzeje to się jeszcze schładza bardziej) , i wyłącza też jak jest w najlepszym razie optymalnie ( a jak się podłoga nagrzała to jeszcze bezwładnością zrobi się za ciepło...) . Jak przejrzysz te 1025 stron to wiele razy o tym było Tak czy inaczej najlepszy jest do tego zewnętrzny termostat ( taki co ma ustawianie zadanych temperatur co 0,1 stopnia albo dokładniej)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...