Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Juras44

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

2 obserwujących

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Juras44's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

21

Reputacja

  1. U mnie PC pobrała około 733kwh a dała ciepła około 2030kwh. Ten pobór to również pompa na krótkim obiegu. A ona chodzi na 3 biegu grundfos alfa 1 25-40. Po prostu licznik energii wpiąłem w skrzynkę od PC gdzie zlicza on wszystko co jest do niej podpięte. Także trochę zużycie jest wyższe. Gdy PC nie grzeje to licznik pokazuje zużycie w okolicach 5w. U mnie Rotenso 7kw puki co moduleje w granicach 900kwh z hakiem. Wiem ,że udawało się komuś zejść do 700w. Ciekaw jestem jak bym zjechał jeszcze z temp. pobór spadłby ale poniżej 35stc dawać na grzejniki to może być za mało. Obecnie dziś u mnie niecałe 2stc jest. Nie robię klasycznego ładowania bufora wyższymi temperaturami. Po prostu krzywa pogodowa grzeje wg ustawień bufor i z niego druga pompa wyciąga wodę na grzejniki. Tą pompą steruje regulator pokojowy salus. Potrafię tak to ze sobą zgrać ,że regulator pokojowy bardzo długo pracuje czytaj nie zgłasza dogrzania. W domu ciepło ale np brakuje mu około 0,5stc do wyłączenia pompy obiegowej i tak sobie śmiga na temp 22,5stc w pomieszczeniu.
  2. U mnie PC Rotenso 7kw Unico przeróbka. Zamontowana w lutym 2023r. W domu same grzejniki. Ogrzewanie CO 10szt grzejników plus z bufor 1000l .Cwu 300l plus grzałka 3kw a latem solary. Mam oddzielnie zrobione CO i CWU. Za grudzień wyszło mi 733kwh same CO. W domu około 23stc . Sprężarka na 60% mocy . PC mogę grzać w formie basic lub maxi. Maxi to pod bufor z krzywą pogodową a basic to zwykłe grzanie też wg krzywej. COP za grudzień 2,8. Średnia załączeń dziennie to 4-5razy za grudzień Testuję sobie różne sposoby grzania raz jest lepiej raz gorzej. Mieszkam na południu polski granica z Czechami i potrafi być zimno, wietrznie. Wiem ,że najlepszym sposobem na poprawę COP byłaby wymiana grzejników na niskotemperaturowe o podłogówce nie ma mowy. Z racji posiadanego bufora (wewnątrz domu ), może nie byłaby potrzeba w przyszłości montować mocno przewymiarowane grzejniki czytaj duża grubość o czym żona nawet nie chce słuchać. Tylko wymiana na te niskotemperaturowe. Pożyjemy zobaczymy. Aktualnie styczeń zaczynam grzać w formie basic i zjechałem z temperaturami PC , krzywej pogodowej . Np teraz na grzejniki idzie 35-36stc i przy pracy sprężarki na 10% tak moduluje to PC grzeje z mocą około 2,6kw i pobiera 920w. Wiem ,że przy takim ustawieniu to może ona chodzić nawet 2-3 dni non stop. Zobaczymy jak to sie przełoży na zużycie i komfort cieplny.
  3. Została jedna ściana do docieplenia od strony północnej. Latem biorę się za jej docieplenie. W domu wszędzie okna plastikowe dwuszybowe , które już trochę lat mają i na razie spokojnie musi tak zostać. Drzwi wejściowe wymienione w zeszłym roku. Piwnica również docieplona styro 10cm. Ale piwnica znajduje sie tylko pod jednym pomieszczeniem o wielkości około 15m2. Powyższe zużycie to początki zabawy z PC przeróbką. Dużo bym zyskał w zaoszczędzeniu na kwh gdybym wymienił wszystkie grzejniki na niskotemperaturowe i przewymiarowane ale puki co koszty za duże i nie widzi mi sie pakować potrójne do pomieszczeń nie ładnie to wygląda. Zresztą zakup takiej przeróbki do tradycyjnej PC to ogromne oszczędności już na starcie. U nas ceny markowych PC oscylują w kwotach 50tyszł i wyżej za 7kw. A mnie zestaw kosztował poniżej 9tyszł, wszystko nowe. Oczywiście doszły jeszcze koszty zakupu innych gratów i mogłem się zamknąć w kwocie trochę ponad 12tyszł z własnym montażem. Obecnie w marcu zużycie dobowe waha się na granicy niecałych 20kwh. Przypominam ,że nadal jest zimno i na zewnątrz biało. Mieszkam blisko granicy z Czechami także za ciepło nie jest. Co by nie pisać z obecnego rozwiązania jestem mega zadowolony. I co bardzo ważne nie ma wcale potrzeby aby wydawać grubej kasy na markowe PC jak można mieć za śmieszne pieniądze takie rozwiązanie jak u mnie. Dodatkowo trzeba pamiętać w domu same grzejniki zwykłe tradycyjne i bez inwestowania w nowe PC spokojnie daje sobie radę tym bardziej ,że jeszcze moc jest skręcona także pozostaje tylko cieszyć się i mieć nadzieję ,że pochodzi to dość długo.
  4. U mnie od lutego 2023r zamontowana PC Rotenso Unico 7kw przeróbka. PC wpięta bezpośrednio do bufora 1000l. PC tylko do CO. Ustawiona na krzywą pogodową . Temperatury na bufor max 38-39stC i wystarcza. Obecnie około 4-5 załączeń na dobę. Za luty łyknęła 780kwh. A teraz za 7 dni wzięła 148kwh. Dodać musze ,że luty był mroźny nawet po minus18stc było. Obecnie marzec ten zimny i kilka dni na minusie. Nie mniej jestem mega zadowolony z faktu zamontowania sobie takiej Pompy Ciepła i oszczędności są ogromne w stosunku do grzałek jak miałem wcześniej. Wreszcie może uda się wyjść na zero z PV lub ciut będzie do zapłacenia. A nie jak wcześniej za 2021 było 3800zł dopłaty za 2022r 4600zł wyszło. A po nowych cenach zakręcił bym się w okolicach 10tyszł szok.
  5. Nie chcę zakładać kolejnego wątku. Myślę ,że tutaj spokojnie mogę napisać. Sytuacja spowodowana jest min tym iż od 2023r cennik za energię idzie bardzo mocno w górę. I jeśli się nic nie zmieni w tej materii to w moim przypadku trzeba pomyśleć o używce PC monoblok On-Off. PC zasilała by tylko bufor CO 1000l. A z bufora przez zawór 3d na grzejniki np 40stC by starczyło. Monoblok zalałbym np glikolem. Obecnie w buforze mam ze 20-30l glikolu. Przy obecnym zużyciu prądu w g12w pod koniec 2023r przy ich nowych cenach rachunek oscylowałby na kwotę około 7-8tyszł z PV. Co jest mega zaporowym rozwiązaniem. Stąd pomysł na PC jakąś używkę nawet przewymiarowaną do bufora 1000l i myślę ,że byłoby oki. Kurde fajna była taryfa g12w do czasu mega podwyżek. Puki co w Tauronie jeszcze sami nie wiedzą jak będzie rozliczana kwh w g12w po przekroczeniu limitu a po narzuceniu sztywnej ceny przez URE. TZN Po ile będą sobie liczyć w I i II taryfie. Stąd niecierpliwie zacząłem rozglądać się za używaną PC monoblok .Masa ludzi przerabia klimatyzatory na PC ale dla mnie to tylko literatura do poczytania sobie. Na olx też można spotkać takie przeróbki do sprzedaży. Ale wiadomo każdy dom inny i przeróbka też rządzi się swoimi prawami. Dla tego chyba najrozsądniej byłoby zakupić prostego monobloka i jakoś to spiąć z moim buforem .Na pewno takie rozwiązanie będzie dużo tańsze w zużyciu energii elektrycznej.
  6. Sorki nie zauważyłem Twojej odpowiedzi. Właśnie w tych moich starych (KMT plus) głównym problem jest nieszczelność pomiędzy futryną. Ale ta nieszczelność pochodzi głównie z powodu obchodzenia sie z nimi byłego właściciela. Same skrzydło jest oki. Nawet po tylu latach ponad 17. W innym wątku zwróciłem się z prośbą o wskazanie porządnej ekipy i sklepu która by przyjechała pomierzyła zobaczyła co i jak a następnie zamontowała mi drzwi .Myślałem o Premium termo wzór 43B. Mieszkam w rejonie Kotliny Kłodzkiej . Pozdr
  7. Podpowiedzcie ,gdzie można zamówić drzwi Wikęd na Dolnym Śląsku . Teren przy granicy z Czechami. Rejon Kotliny Kłodzkiej. Myślę nad Premium Termo wzór 43B otwierane na zewnątrz. Nad drzwiami jest daszek. Drzwi będą schowane bliżej wejścia także do końca muru zewnętrznego będzie ze 40cm. Montaż w takiej dość głębokiej wnęce. Stare KMT obecnie otwierane do wewnątrz maja już ze 20lat i ościeżnica jest zajechana przez wcześniejszego właściciela i dmucha po bokach jak też od dołu. Zamawiałem oryginalne uszczelki ale i tak nic to nie daje. Dom nie jakiś mega oszczędny. Okna plastiki dwuszybowe styro 10cm . Przeczytałem cały wątek tu na forum i wynika z tego ,że bez odpowiedzialnego montażu to można zapomnieć o tych drzwiach zresztą i nie tylko zapewne o tych . Martwią mnie też liczne wpisy o wypadających uszczelkach , lub ich brak czy też za krótkich uszczelkach. Pomijam fakt klamek AXA na które też były skargi itd itd. Dla tego bardzo ważna jest sprawa montażu. Może ktoś z Was ma sprawdzonego dystrybutora i ekipę , która montuje takie drzwi w moim rejonie. Nie ma nic bardziej denerwującego jak po montażu nowych drzwi zaczyna być z nimi kłopot i na dodatek trudno jest cokolwiek załatwić w ramach serwisu czy gwarancji. Także będę wdzięczny za polecenie sprawdzonej ekipy i sklepu.
  8. Też w tym roku będę zmieniał drzwi wejsciowe. Obecnie mam KMT metalowe. Myślałem nad Wikęd i KMT. Problem w tym że W obu przypadkach serwis to fikcja. Taka przynajmniej wybija się opinia w sieci. Druga sprawa reklamacja i też masa opinii negatywnych. Dla tego też zaczynam zastanawiać się nad drzwiami pcv gdzie pod domem mam producenta takich drzwi . Ale Rowniez i w jego wypadku jest masa złych opinii na temat montażu czy różnych reklamacji. Do tego dochodzi olewanie klienta. Na zwymiarowanie drzwi czekam już 4tygonie i cisza. Ogólnie w sieci w większości przypadków panuje opinia że jak już drzwi są Oki to montaż lipny i później same problemy z tym związane. Obok mnie stoi parę nowych domów. U wszystkich kłopoty z nowymi drzwiami. U jednego już są trzecie wstawione . A następnego zaraz po montażu drzwi były tak krzywo wstawione ,że musieli na nowo wycinać ościeżnice. U następnego chłop nie może się doczekać wizyty serwisu gdyż jak twierdzi drzwi nie działają jak trzeba Po prostu ma problem z zamkami. U następnego drzwi PCV po 3latach jakoś tak się odksztalcily że masakrycznie przez nie wieje mu do chałupy i za żadne skarby już takich nie kupi. Obecnie robi drugie mieszkanie dla dzieci i bierze drzwi marketowe gdzie w kwocie 6tyszl to przez lata wymieni bodajże ze 3sztuki. A tak 6tyszl wywalone itd itd. Nie wiem te moje obecne mają już z 15lat. I gdyby wcześniejszy właściciel nie wyważał futryny aby dostać się do domu to byłoby Oki A tak już uszczelki 4 razy wymieniłem na oryginały aż w końcu pora je wymienić tylko teraz na co. Interesuje mnie kolor antracyt bez żadnych szybek. Drzwi musza być przed wszystkim ciepłe bez jakiś tam mega antywłamaniowych zamków itd.
  9. W dobie masowej likwidacji kopciuchów przy ,montażu pv z nadwyżką energii do odebrania zimą i w naszych warunkach byłby to strzałem w kolano. Puki co pv tylko dla prądu jest porostu za drogi A po drugie i tak musimy czymś ogrzewać domy czy mieszkania. A tak na marginesie. Dopiero co wróciłem z Wrocławia od rodziny do siebie. I za cholerę na dłużej nie idzie otworzyć okna bo taki smród, spalenizna itd że nie idzie wytrzymać. A we Wrocławiu w mieszkaniu w bloku okno non stop otwarte i nic.A u mnie kilkanaście domków i przy takiej aurze pogodowej strach wychodzić na zewnątrz. Dodam jeszcze że czynnie uprawiam biegi i niekiedy po bieganiu chyrlam przez dwa dni bo tak zawalone jest powietrze. A mieszkam w Kotlinie kłodzkiej w kieunku Wałbrzycha. Miejscowość położona w takiej dolinie i czasami jest masakra. Straż Miejska przejeżdża o 7:30 rano niby kontrolują a od 8:00 już wokoło jest siwo. I taki schemat jest co roku.
  10. Kurde w tym roku tez mam do roboty podwórko. Podwórko nie duże ale za to trochę trudne . Spady , nie równe boki itd. Do tego z racji chęci wymiany drzwi wejściowych otwieranych do wewnątrz na takie otwierane na zewnątrz będę musiał przerobić trochę schody i je trochę powiększyć, aby otwieranie nie sprawiało kłopotu. No i schody dobrze by było mieć tez pod kolor kostki. Aktualnie ogrodzenie i brama w kolorze szarym a dom biały i podmurówka z klinkieru w kolorze czerwonym. Do wyłożenia będzie max 120m2 z podjazdem na auto. Z racji nie dużego podwórka myślałem o większej kostce tak aby wizualnie trochę powiększyło się. Do tego latem pada dużo słońca także kostka musi być odporna na temperature i słońce. Myślałem o Pol bruk ale opinie coraz gorsze i sam człowiek nie wie co wybrać. Pewne jest ,że kostka musi być trochę większa. Sam się za to nie będę brał z racji nierówności itd. Może ktoś podpowie u kogo kostkę wziąć tak aby nie było później z nią kłopotu. Najlepiej to z gwarancją zarówno na materiał jak i na wykonaną robociznę.
  11. No ja też czekam na fakturę. PV chodzą dopiero od lipca 2020r. Dom ogrzewany prądem w g12w. Większość 2020r przesiedziane w domu 4 osoby. Pobór T 1 800kwh , T2 5900kwh . Generacja T 1 1830kwh, T2: 1408kwh. W sumie ogólnie pobór mam około 6670kwh i w magazynie 3237kwh. z podziałem na strefy wychodzi 88% poza szczytem (5800kwh) a 12% szczyt (803kwh). Z tego co wyczytałem do tauron policzy wg klucza procentowego zużycia. Ale jak to będzie na fakturze to dopiero zobaczę.
  12. Dzień dobry Panu, mam zamiar zrobic u siebie podlogowke wodna z dwowma buforami, jeden do co, drugi cwu, kociol elektryczny i w perspektywie fotowoltaika on- grid, domek nowy 100 m.kw. parterowka. Czytalam, ze ma pan podobne rozwiązanie tylko z grzejnikami. Co moglby mi pan poradzic, czy bedzie to dobre rozwiazanie? Gazu brak, inne ogrzewanie nie wchodzi w grę. Pc nie chcę. Dziękuję Patrycja
  13. Faktycznie z cenami bywa mega różnie. Ja chce zamontować pv pod 10kw na SE. Ceny mam od 42- 48tyszl. W przypadku innych rozwiązań ceny od 38-46tyszl. W tym drugim przypadku tak na szybko popatrzyłem ceny na allegro za sam sprzęt i całość bez żadnych upustów w paru przypadkach wachala się w kwocie 24-28tyszl mowa bez SE. Przypomniam firma wycenia na średnio na 44tyszl. Gdzie wszyscy wiemy że dla instalatorów ceny są zupełnie inne. Można sądzić że praktycznie w kosztach tych połowa idzie na sprzęt a reszta gdzie?. Mówię tutaj o cenach za sprzęt dla instalatorów. Dodatkowo często duże firmy mówią o stabilności o gwarancji a w efekcie sam montaż zlecają komu popadnie lub kto jest w tej chwili na danym terenie i ma wolne tzw okienko. Także z tymi cenami jest różnie ale przeważnie czytaj wszyscy chcą zarobić. Pół biedy jak zarobek jest w miarę relatywny do poniesionych kosztów a nie odwrotnie.
  14. Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze. Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją. Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE. Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu. Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.
  15. Faktycznie pozostaje jeszcze sprawa starzenia się modułów i wtedy jak znalazł ten 8kw będzie dłużej pracował. To temat falownika i opty uważam jest w pełni do zaakceptowania. Teraz pozostaje jeszcze kwestia czy moduły na płasko czy jednak na stelażu tak jak w wizualizacji. Wtedy część śnieg będzie leciała w drugą stronę prosto na podwórko, w miejsce gdzie parkuje auto. Na w/w stelażu koszty w granicach 48tyszł. Znowu na płasko nie wiem jak dowali śniegu czy pv nie będą miały mikropęknięć itd. W sumie przez 13lat tylko raz byłem na dachu zgarniać śnieg. Może przesadzam z tym śniegiem i śnieg spokojnie zjedzie po modułach. Kąt opadania dachu w drugą stronę to może 8-10st. Kolejna sprawa na w/w instalacje chce dostać dotację i aby nie było problemu z montażem z wymogami audytorów z gminy że oni to widzą tak i tak i nie ma gadki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...