
mookie
Użytkownicy-
Liczba zawartości
39 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez mookie
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
mookie odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Montuję w mojej willi zmiękczacz - mam łącznie 3 łazienki + pralnie, zużycie wody ok. 10m3/msc. Mój hydraulik chciał najpierw zamontować BWT AQUADIAL softlife 25, ale przytargał Pentair Softena 20 i chce go montować. Który z powyższych będzie lepszy? Na pierwszy rzut oka ten drugi (Pentair) wygląda na budżetowy, różnica w cenie spora 4k vs 1,8k co mnie zastanawia. Woda z sieci, twarda. -
Rozebrałem stary taras i chciałbym wyremontować go odpowiednio. Jest on dla mnie sporym wyzwaniem, gdyż pod spodem mam pokój mieszkalny a sama konstrukcja tarasu jest problematyczna. Problemem są wystające belki dwuteowe z płyty stropowej, które są obetonowane na półokrąg i wystają ok 10cm powyżej poziomu samej płyty przez co ułożenie izolacji będzie problematyczne. Myślałem, by zrobić izolację z piany PUR zamkniętokomórkowej z uformowanym spadkiem i na to bezpośrednio jastrych cementowy 5cm. Zależy mi na tym, by było ciepło i sucho. Taras planuję wykończyć deską. Poziom dolnej ościeży jest jednocześnie poziomem podłogi, Dojdzie okno z progiem. Wykonawcy twierdzą, że piana PUR zamkniętokomorkowa od razu stanowi hydroizolację, więc teoretycznie paroizolacja na spód niepotrzebna ale czy powinienem stosować dodatkową hydroizolacje? Rysunki poglądowe tarasu:
-
Przerabiam wentylację w budynku, chciałbym zaadoptować nieczynny kanał dymny na 2 kanały wentylacyjne (grawitacyjne), które będą wentylowały pralnie oraz dodatkową kuchnie w przyziemiu. Przekrój kanału to 14x27 cm, od kratki do ujścia komina będzie ok. 8 metrów. Komin ma założoną "czapkę", jak na załączonym zdjęciu. Jak prawidłowo wykonać taką wentylację? Z tego co doczytałem, można zastosować izolowane rury spiro, ale proszę o poradę. W przypadku sztywnych rur trzeba będzie ściągać czapkę albo się przez nią przebijać, czy można wykorzystać elastyczne rury?
-
Pytanie o rozliczenie materiałów zakupionych przez wykonawcę
mookie odpowiedział mookie → na topic → Prawo i finanse
Miałeś rację, robią w ch... Zadzwoniłem dziś do tej hurtowni i wypytałem o ceny, nie wiem czy aż tak bardzo się zmieniają w czasie ale otrzymałem 15-20% niższe niż na WZ wykonawcy już na dzień dobry jako anonim. Poprosiłem wykonawcę o przedstawienie faktur a nie WZ i czekam. -
Pytanie o rozliczenie materiałów zakupionych przez wykonawcę
mookie odpowiedział mookie → na topic → Prawo i finanse
Przykładowo cena za YTONG 60x20x10 PP4/0,6 to 7,09 PLN (x cała paleta 120 szt.) a płyty OSB 9x1250x2500 po 72,99 PLN Teraz jeszcze raz zobaczyłem, że to co dostałem od wykonawcy to WZ a nie Faktura Vat. Ceny tych materiałów wydają mi się podejrzanie wysokie w porównaniu z tymi znalezionymi w internecie czy chociażby w castoramie, zamierzam zadzwonić do hurtowni i się zapytać jakie ceny i jak z rabatami. -
Pytanie o rozliczenie materiałów zakupionych przez wykonawcę
mookie odpowiedział mookie → na topic → Prawo i finanse
Inny problem, że jak zacząłem porównywać ceny na tej fakturze z hurtowni to wyszło, że są o około 30% wyższe niż ceny materiałów tych samych producentów w takiej Castoramie. Zastanawiam się, jak podejść do tematu bo czuje się troche dymany. Oczywiście zawsze jest opcja zmiany wykonawcy, tym bardziej że nie podpisywaliśmy umowy. -
Jako inwestor dogadałem się z wykonawcą na wykonanie usługi budowlano-remontowej, dogadaliśmy kwotę samej robocizny (bez materiałów) powiedzmy na 10 000 PLN BRUTTO, Zakup materiałów zleciłem wykonawcy i umówiliśmy się, że ja za nie zapłacę oraz będę miał wgląd do faktur z hurtowni. Wykonawca zakupił materiały, przedstawił mi fakturę na łączna kwotę brutto 10 000 PLN na której widnieje podatek VAT 23%. Wykonawca po wykonaniu prac, wystawił mi łączną fakturę na kwotę 20 000 PLN brutto, z wyróżnionym podatkiem VAT 8% od całości. Domyślam się, że wykonawca w ten sposób "dorabia" na zakupie materiałów w hurtowni, odliczając sobie później VAT 15%. Czy takie działania są powszechnie stosowane i praktykowane w branży budowlanej?
-
Zabieram się powoli za remont hali typu kostka, łącznie 1000m2 + balkon i taras. Była już robiona elewacja, izolacje fundamentów - teraz pora na zajęcie się starym wnętrzem w którym jest wiele pomieszczeń, niektóre wykończone boazerią. Mam następujące rzeczy do zrobienia w tym: - rozebranie boazeri i desek ze schodów - skucie starych posadzek i wylanie nowych - burzenie ścianek - wykucie otworu w ścianie nośnej - powiękrzenie otworu okiennego + nowe okno - nowa hydraulika/C.O. - nowa elektryka - zrobienie balkonów/tarasów (zrobienie izolacji, barierek) - wygładzenie ścian - wyrównanie schodów wylewanych
-
Spróbuję jednak ze styrobetonem.
-
Witam szanowną grupę. Szukam ekipy do remontu stropu w domu (wyrównanie do belek, wylewka). Czy możecie kogoś polecić? O ile sama wylewka z mixokreta to nie problem, to wyrównanie już bywa problematyczne.
-
A jakie proporcje tego dawać? To musiałbym pewnie zrobić tak, zalać perlitobetonem do górnych poziomów belek. Następnie instalacje, potem na to sytro i jastrych. Dobrze?
-
Trochę poczytałem o tym perlitobetonie, wydaje się najlepszy - potrzebuję uzyskać wypełnienie + izolację akustyczną. @kryzys, możesz napisać na czym polega nieciekawość tej roboty? Mam do dyspozycji ok 9cm do wierzchu belek, następnie około 10-11 cm do punktu zero. W tym będą biegły rurki woda, kanalizacja (50), oraz prąd. Pytanie jak i czym zrobić te warstwy, tak żeby instalacje dobrze pochować?
-
Do głosu doszedł jeszcze Styrobeton. Problem jest taki, że chciałem zrobić instalacje w podłodze (woda i elektryka), więc muszę czymś wyrównać do belek. Na tapecie jest Perlit lub Keramzyt lub Styrobeton. Ten ostatni najlżejszy, ale chyba najwięcej roboty z nim.
-
Robię remont starego przedwojennego domu - w którym chciałbym urządzić biuro ze względu na położenie w centrum. Wykonałem już prace wyburzeniowe, zerwana jest podłoga do samego stropu. Tynki pozostają, ale będą ryte pod zupełnie nową elektrykę. Okna wymienione na nowe, zgodnie z zaleceniami konserwatora. Najpierw robić instalacje czy podłogi?
- 2 odpowiedzi
-
- dom
- instalacje
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Strop typu półciężkiego (cegły na płask oraz na sztorc), płyty na dwuteownikach 18x8cm (6mm) co 1.4m + poprzeczne druty w żebrach. Płyta od góry pokryta gładzią betonową ok 1.5cm. Stropy w bardzo dobrej kondycji, nigdzie nie spękane, ktoś ewidentnie robił to dla siebie, pomijając fakt że dużo alkoholu pito bo podłogi i ściany krzywe jak to w tamtych czasach, to konstrukcja trzyma się nieźle. Stare warstwy posadzki to żużel + beton. Z powierzchi 60m2 zrzuciłem około 18m3 żużlu i betonu, raczej nie przejmuje się nowym obciążeniem bo co bym tam współczenego nie położył to cięższe nie będzie. Zapotrzebowanie domu na energię: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5x08
-
Kilka dodatkowych informacji i pytań. Dom wydaje się ciepły, ściany zewnętrzne ok. 42 cm, dwuwarstwowe - cegła na zewnątrz, w środku suporex oraz pustak żużlowy. ocieplenie 10cm styropian grafitowy. Przed zmianą okien, za cały sezon grzewczy (październik 2018/ kwiecień 2019) - zapłaciłem za gaz ok. 2.8k, grzane 3 kondygnacje za wyjątkiem garażu i kotłowni, razem ~160m2, 5 osób. Teraz wymieniłem stare 20-letnie okna na 3-szybowe Oknoplast Winergetic, wiec spodziewam się jakichś tam zysków energii. Zanim zabiorę się za instalacje muszę wyrównać strop Kleina (9cm do poziomu dwuteowników), do poziomu zero będę miał do dyzpozycji kolejne 10-11 cm, planuje styro 4cm + wylewka 5,5cm i wykończenie panelami. Pytania: 5) Czym wyrównać strop? Opcje brane pod uwagę to styrobeton lub keramzyt M + szlichta - czy w przypadku podłogówki to ma jakiekolwiek znaczenie? 6) Jaka wylewka będzie najelpsza? Jastrych z miksokreta, anhydrytowa, suchy jastrych? 7) Czy wylewkę na podłogówce zbroić? Rozsądnym wydaje się tak, bo na rurkach będzie mniej ale wolę się upewnić.
-
Jestem w trakcie remontu generalnego starej kostki z lat 90-tych. Zacząłem od piętra, podczas gdy zamieszkuję parter i piwnicę - po remoncie piętra będę szedł w dół z remontami. Zdarłem już podłogi aż do stropów, więc pojawiła się opcja założenia podłogówki i wycięcie kaloryferów. Fachowiec od ogrzewania proponuje mi poprowadzenie nowego pionu na pexie (obecnie 3 piony na miedzi), zamontowanie rozdzielacza na piętrze z którego będzie wyprowadzenie na pokoje. Źródłem jest piec kondensacyjny, dwufukcyjny do którego będzie dołożony mieszacz (na parterze i w piwnicy mam kaloryfery). Docelowo chciałbym w całym domu założyć podłogówkę, ale chcę to robić kondygnacjami. Moje pytania: 1) Czy to ma prawo działać i czy jest sens inwestować w podłogówkę podczas remontu? 2) Czy jest sens dokładać termostaty (dodatkowy koszt) by regulować każdy pokój osobno? 3) Czy dokładać coś w łazience - dodatkowa drabinka, mata grzewcza elektryczna? 4) Czy wycinać stare piony na piętrze (miedź) czy je zaślepić i zostawić?
-
Jak powinny wyglądać warstwy izolacji na takim stropie? W projekcie mam warstwę wyrównawczą, na to izolacje i wylewka ale chciałbym trochę obniżyć podłogi. Kierbud zaproponował styrobeton który będzie robił zarówno za wyrównanie jak i za izolacje. Na to od razu wylewki. [ATTACH=CONFIG]448461[/ATTACH]
-
@OknoHouse, dzięki za poradę - też nad tym myślałem, więc próg planuję zrobić dwuwarstwowy z izolacją pomiędzy wykonaną choćby z pianki. Dodatkowo od tarasu próg będzie przylegał do izolacji tarasu. Okno PSK musi mieć i tak 30mm poszerzenie od dołu - tak mi mówią fachowcy od tego okna, zdaje się po to by przymocować do niego dodatkowe kotwy podtrzymujace szynę jezdną od dołu, widzę, że przewidziane poszerzenie jest 82 mm, czyli takie jak profil okna. Pytanie czy to poszerzenie 30mm może być z węższego profilu, ułatwiło by nieco sprawę.
-
@Jareko, z tego co tam widzę, to taras jest zaizolowany następująco: Folia PE, Wylewka, Papa, Styropian, Wylewka, Papa. Zamierzam w przyszłości zdjąć wierzchnią pape, zrobić jakąś hydroizolacje i dać na to płytki lub gres. Co do samego okna, pojawił się pomysł, by zrobić podmurówkę (próg) do wysokości powyżej izolacji tarasu, i okno osadzić na podmurówce zamiast na poszerzeniu, tak by można było wejść z izolacją pod ościeżnice okna od strony tarasu, podsunąć np. parapet, obróbkę blacharską albo jakąś płytkę czy gres. Sam taras ma dosyć spory spadek. Wyglądałoby to mniej więcej jak na obrazku. Pytanie czy to dobry kierunek. Z poszerzeniem jest ten problem, że między okno a poszerzenie nic nie wcisnę, a pomiędzy próg a okno już tak. [ATTACH=CONFIG]432338[/ATTACH]
-
Jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia, taras jest wyżej niż podłoga bo jest ocieplony (różnica tarasu względem wylewki ok 13.5 cm, względem podłogi 9 cm). Teraz pytanie z którą warstwą mam licować dolną ramę drzwi tarasowych, stropową, wylewki, posadzki? Ze względu na różnicę wysokości, do okna zaproponowano mi poszerzenie systemowe 10 cm, czyli dolna rama na poziomie wylewki.