Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

MatiC2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez MatiC2

  1. Tak wiem że taka pompa będzie grzała do maksymalnie 45c ale dobre i to. 80L to mało al emoże z czasem będzie większy, wiadomo koszta.. Myślę żeby dołożyc grzałke która w godzinach 18-21 dogrzeje CWU do 55 stopni. Jeszczy spytam czy taki sposób podrzewania wody (wymiennik po za boljerem) jest dobry? Chłodna woda zasysana będzie pompka z podejścia ZWU i tłoczona przez wymiennik do wyjścia CWU, Oczywiście pompka pracować będzie tylko podczas pracy sprężarki żeby nie wychłodzic nagrzanej już wody.
  2. Witam Zwracam się z pytaniem odnośnie pomysłu wspomnianego na drugiej stronie tego tematu, dokładniej pompa ciepła do CWU z kompresora od lodówki. Chciałbym taką wykonać i zastanawia mnie jak nią sterować, czy zwykły termostat on/off z kapilarą w bojlerze wystraczy? Po prostu standardowo wyłącz grzanie przy 45°c a załącz przy 40°c. Oraz też jak ogrzewać CWU, mam zwykły bojler 80L z jedną wężownicą (taki do kotła węglowego) i zastanawiam się czy na wejściu zimnej wody do bojlera nie zrobić poboru wody na wymiennik pompy ciepła z którego to woda była by tłoczona na samą górę bojlera (w miejsce ujścia cieplej z bojlera), gdyż nie mam możliwości wstawić wężownicy gazowej w środek bojlera. Przez wężownice wodną myślę że będą zbyt duże starty (bo gaz-Woda-woda), ake jest wolna. Oczywiście taka pompa ciepła tylko na lato, w zimę i tak pracuje kocioł. Parownik powiesił bym na zewnętrznej ścianie domu, od północy ale myślę że to nie będzie duży problem. (Schemat dostarczę później)
  3. Witam Osobiście ustawiłbym kocioł na 75-80°C A na CWU założyłbym zawór antypoparzeniowy, to pomogło by zwiększyć zład użytecznej wody. Jeszcze mam pytanie o pralkę i zmywarkę, w jaki sposób są podłączone do ciepłej wody? To są specjalne wersje sprzętu?
  4. Jak Pan ocenia współpracę pompy ciepła z buforem? I dlaczego pompa gruntowa? Jak wykonane jest dolne źródło? Warto zrobić skraplanie w buforze czy jednak lepiej wymiennik po za. Sam przymierzam się do budowy układu pompa ciepła+kominek+bufor ciepła i jestem ciekaw jak to będzie działać, czy warto podłączyc pompę ciepłą pod bufor.
  5. Oczywiście że sie da zrobic CWU z wężownicy w buforze, na czysteogrzewanie pl jest pokazany jej kształt, a tu na forum jest opis jak ja wykonać (że powinna zaczynac się w 1/3 wysokosci bufora (patrząc od dołu) i zagęszczać zwoje im bliżej góry bufora będzie, wyjście CWU wyżej niz wyjscie na CO)
  6. Witam Ja przychodzę z pytaniem o objętość złoża dla GWC żwirowego, dla domu 140m2 i wymianie 200m3 (oczywiście nie ciągle, to wartość powyżej średniej). czy 36m3 żwiry wystarczy? Myślę zrobić bardzo płaskie GWC tzn o grubości 0,5m i objętości 36m3, czyli wychodzi mi żwirowiec 8x9x0,5. Oczywiście będzie on dzielony na pół (4x9x0,5) i pracował w systemie 12/12.
  7. " " Postaram się Jak najlepiej umiem wykonać dolne źródło dobrze, tak żeby zapewniło chłodzenie pasywne, oczywiście nie grzejnikiem czy podłogówka, tylko dedykowanym systemem, myślę tylko jakim. A chłodzić aktywnie pompa ciepła będę dooieor gdy DZ nie wydoli, ale to zobaczymy. A może zamiast bawić się w chłodzenia zrobić dobrego żwirowca?
  8. Dolne źródło zwykły kolektor płaski?* Czemu nie spiralny od Konceptus?
  9. Właśnie tego się obawiam, mimo płaszcza wodnego. Kominek na szczęście dużej mocy być nie musi, nie chce w nim palić co wieczór.
  10. I to mnie cieszy, dlatego zamierzam pompę ciepła jako główne źródło ciepła. Jaką ma Pan pompa? Kominek byl by rekreacyjnie uruchamiany. Przemyślałem I CWU będę grzał bojlerem podpiętym pod pompe ciepła. A na wszelki wypadek zrobię wezownice w buforze, koszt to jest Ale lepiej to zrobić na początku niż 3 razy rozcinać baniak.
  11. Nie przegrzwa się salon w momencie pracy kominka? Nie zakladam palić w nim latem, ale już tak w deszczowy wrześniowy wieczór tak, A wtedy jeszcze te 10kW z kominka to dla domu dużo będzie (ocieplenie według WT2021). I z tego względu chciałem go do bufora dorzucić.
  12. Pompę od dawna zakładałem gruntową, Chcoiaz nie wykluczam zmiany (jeszcze przed montażem oczywiście) na powietrzną. Wiem że pompy gruntowe są już praktycznie niespotykane w nowobudowanych domach. Kominek ma być źródłem rekreacyjnym, nie będzie pracować codziennie. A żeby nie przegrzewał mi salonu to zamierzam wpiąć go w bufor, żeby magazynowa energię z niego. I teraz przemyślałem I do CWU zrobie bojler 300L grzane pompa ciepła, najprościej i najtaniej.
  13. Witam Ostatnio analizując projekt przyszłego domu myślałem nad ogrzewaniem. Jestem nastawiony na gruntową pompę ciepła. Jednak w domu ma być jeszcze kominek, i tak sobie pomyślałem że żeby nie przegrzewał mi salonu będzie to kominek z płaszczem wodnym. Więc żeby akumulowac energię z kominka planuje wykonać bufor ciepła, myślę nad 2500Litrow. Oczywiście pompa ciepła również wpięta do bufora. Dom 120m² parter ogrzewany podłogówką+ maty kapilarne, podpiwniczony (piwnica bez ogrzewania) oczywiście z rekuperacja. Pytanie mam jak pogodzić grzanie CWU? Myślałem dac pompę ciepła Powietrzną do CWU z bojlerem 300L i postawić tak żeby chłodziła jedno z pomieszczeń w piwnicy (z warzywami, przetworami). Myślałem że lepiej może dac wezownice w buforze, jednak w kominku palone będzie żadko, glownie chce ohrzewac pompa ciepla która będzie ustawiona na 45°C. Jak dla mnie do CWU to trochę mało. Robić przepływowe grzanie w buforze i pompa ciepła ustawić na wyższy parametr (np 55°C Ale to już COP leci na dol) czy moze CWU grzac innym źródłem ciepła?
  14. Witam Zastanawia mnie połączenie dwóch buforów. W kotłowni, która będzie po za domem będzie bufor, duży wręcz bardzo duży, jak główny akumulator ciepła myślę 10000L. Z tego bufora będzie odchodzić instalacja w ziemi do budynku gospodarczego oraz w domu. W domu ma być bufor 2000L w którym będzie wężownica CWU, bufor ten będzie robił jako "sprzęgło". Automatyczny układ dwa razy dziennie będzie uzupełniał w nim ciepłą wodę, która potem będzie rozprowadzana na grzejniki podłogówkę oraz CWU. Drugi taki bufor ale mniejszy, może samo sprzęgło bezie w budynku gospodarczym. Jak dobrze pójdzie to instalacja będzie mocno rozbudowana (dom i 2 osobne budynki gospodarcze) Jeszcze tylko czy jest sens tłoczyć ciepłą wodę na odległość 200m, woda o temp 85*c, bufor główny będzie ładowany do tych 90, 95*c. Może lepiej zrobić osobne mniejsze kotłownie? Rurociąg podziemny będzie wyglądał tak że w rurze kanalizacyjnej 110 będzie włożona rura 1,5 cala owinięta wełną. zakopane to na 2m poniżej terenu.
  15. A dlaczego mogło by zaszkodzić?
  16. Witam A ja zwrócę się z takim pytaniem. W wątku było wspomniane o zamarzaniu DZ w PC GW oraz że opady deszczu/roztopy śniegu pomagają podnieść temperaturę DZ. Zakładając bardzo pesymistyczny scenariusz czyli suchą i mroźną zimę oraz zamarzające DZ, więc przy tym założeniu w czasie budowy rozłożyć nad DZ żółte rury drenarskie (widziałem już takie rozwiązanie). Oryginalnie służyło ono do rozprowadzania wody z rynien, jednak podczas tak niekorzystnych warunków jakie wskazałem czy dobrym sposobem ratowania się przed zamarznięciem DZ było by przepompowania wody w te rury drenarskie. Np 5 czy 8 m3, woda ma dosyć duże ciepło właściwe więc czy to realnie mogło by nam pomóc?
  17. Witam. Podczas ostatnich upałów trochę przegrzało sie poddasze w domu rodziców, sytuację ratowało otwieranie okna na noc, które były dosyć zimne jak na sierpień. I zwracam się z takim pytaniem czy ktoś z Państwa próbował przez wymiennik lamelowy zamiast glikolu z Dz puścić wodę z studni? Sprawdziło się takie coś? Nie mówię że chce zastąpić tym Klimatyzację, tylko trochę obniżyć temperaturę powietrza wpadajacego do domu. Myślę że dało by radę osiągnąć punkt rosy w takim układzie
  18. Witam

    Pisze do Pana z pytaniem odnośnie wątku o GGWC. Niedawno przeczytałem go całego i trafiłem na Pana post o tym że, na nagrzewnice w kanale przed reku zamiast włączyć obieg glikolu, puścił Pan wodę z hydroforu. Post jest z bodjarze 2017 roku. I czy dalej Pan stosuje ten układ? Sprawdź się to? Przy obecnych upałach schładza powietrze? Czy liczył Pan o ile °C w dół?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...