Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kamil Rutkowski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kamil Rutkowski

  1. Moim zdaniem Zehnder lub AerisNext (produkowany przez Zehnder'a) są dużo lepszymi urządzeniami niż Thessla. Świadczyć może o tym fakt, że Thessla ma prawie o połowę mniejszą powierzchnię wymiennika ciepła niż Zehnder czy AerisNext. Thessla deklaruje ten sam poziom odzysku ciepła co konkurenci, natomiast rodzi się pytanie czy to prawda, a jeśli tak, to kosztem czego jest to uzyskane przy jak już wspomniałem dużo mniejszej powierzchni wymiennika ciepła. Poza tym, z tego co się orientuję Thessla generuje większe zużycie energii elektrycznej oraz hałas niż konkurencja. Warto przeanalizować karty techniczne urządzeń.
  2. Załącznik jest nieczytelny, proszę o przesłanie go jeszcze raz.
  3. Nie spotkałem się z czymś takim. Pytanie co miał na myśli instalator? Fajnie by było jakby doprecyzował gdzie się leje. Tak jak już wcześniej pisałem jedyne co mi się nasuwa to możliwość przelania się skroplin.
  4. W praktycznie każdym rekuperatorze dostępnym na rynku wykrapla się para wodna, w tym celu należy zapewnić odprowadzenie skroplin z rekuperatora do kanalizacji. Jeśli urządzenie jest zlokalizowane w kotłowni mamy z reguły przygotowane takie odprowadzenie dla pieca, wystarczy wtedy zastosować trójnik i rozejście do rekuperatora. Jeśli urządzenie nie ma odprowadzenia skroplin to może się zdarzyć, woda po napełnieniu tacki na skropliny będzie szukała ujścia na zewnątrz urządzenia. Z reguły takie zjawisko możemy zaobserwować przez pierwsze dwa do trzech lat użytkowania budynku. Później sytuacja się normuje i raczej tego nie zauważamy.
  5. Obliczanie zapotrzebowania na ilości powietrza dostarczanego, na godzinę do budynku jest liczone dla 3 biegu rekuperatora, czyli dla maksymalnych obrotów urządzenia. Tego wymaga norma. Stąd to pozorne przewymiarowanie urządzeń. Przy obliczaniu bilansu powietrza trzeba wziąć pod uwagę dwa parametry tj.kubaturę wentylowanych pomieszczeń oraz minimalne ilości powietrza jakie mają być wtłoczone bądź usunięte w oparciu o wytyczne z normy dla konkretnych pomieszczeń względem ich przeznaczenia. Oba parametry muszą być spełnione. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna zapewnić nam komfort użytkowania już na 1 biegu (około 30% mocy urządzenia). Mam na myśli dostateczną ilość świeżego powietrza oraz to, że praca instalacji będzie niesłyszalna. Zdarza się, że w bardziej skomplikowanych budynkach, aby uzyskać wyżej opisany komfort instalacja musi pracować na 2 biegu (około 60% mocy urządzenia), natomiast wtedy może być już słyszalna dla bardziej wrażliwych użytkowników. Maksymalne obroty urządzenia tj. 3 bieg, z zasady powinien być używany do chwilowego przewietrzania pomieszczeń, np. podczas imprezy gdy jest dużo ludzi lub po intensywnej kąpieli. Z założenia instalację rekuperacji projektuje się w taki sposób, żeby użytkownik zauważał, że jest dostarczane świeże powietrze, a przy tym praca instalacji była dla niego niesłyszalna oraz żeby odzysk temperatury był możliwie jak najwyższy (natomiast to już zależy od parametrów zastosowanego urządzenia oraz oraz parametrów budynku).
  6. 1/ Najprawdopodobniej gniazdo LAN jest pozostawione, aby można było podłączyć moduł internetowy pozwalający na sterowanie rekuperatorem poprzez aplikację na telefonie. W AerisNEXT, który jest produkowany przez Zender, podłącza się moduł internetowy kablem LAN do rekuperatora i do routera, następnie pozostaje już tylko ściągnąć aplikację Zender'a na telefon i powiązać z urządzeniem. 2/ Z jakiego materiału została wykonana instalacja? Jak jest zlokalizowana, chodzi mi o to czy idzie pod sufitem, jest w jakichś zabudowach, czy może jest poprowadzona po stropie w warstwie izolacji?
  7. Witam, proponuję zacząć od sprawdzenia czystości filtrów. Zapchany filtr zmniejsza przepływ powietrza na kanale, który obsługuje. Skutkuje to tym, że rekuperator chcąc utrzymać bilans powietrza zwiększa ilość obrotów na wentylatorze, który obsługuje ten kanał. Na dłuższą metę takie zjawisko może skutkować uszkodzeniem elementów rekuperatora takich jak np. wymiennik lub któryś z wentylatorów. Ponadto filtry raczej nie zużywają się równomiernie. Jeden filtruje powietrze dostarczane z zewnątrz, a drugi powietrze usuwane z budynku. Z tego mogą wynikać różnice w ilości obrotów na poszczególnych wentylatorach. Uważam, że najbezpieczniej będzie skontaktować się z serwisem lub firmą, która sprzedała bądź montowała urządzenie. Samodzielne naprawy mogą skutkować utratą gwarancji na urządzenie tak samo jak stosowanie zamienników filtrów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...