Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grzesiek17bn

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    77
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez grzesiek17bn

  1. Styczeń 2020 280m3 CO+CWU+gotowanie 5 osób temperatura 22,5 stopnia średnio ocieplony kwadraciak
  2. Tez mam taki zestaw. Dla mnie czasami te 45 stopni to za dużo ale już tak zostawiłem. Miałem ustawione 8-23 a teraz mam ustawione przedziały czasowe 6-8 18-23 i szczerze nie widzę żadnej różnicy w ekonomi.
  3. Grudzień 2019 Dom słabo ocieplony 120m2 CO,CWU,Gotowanie (rodzina 2+3) Temperatura 22° Parter podłogówka Piętro Grzejniki 250m3 Gazu
  4. grzesiek17bn

    Sterownik VRC 700/6

    Też mam ten kocioł i ten regulator. Wrzuciłem na tydzień czasu "adaptacja krzywej grzewczej" i dla podłogówki z 0.4 zszedł mi do 0.2 ale kilka dni trwało aż zmienił ustawienia. Ja jednak też używam opcji termostat.
  5. Oczywiście, że odpowiednio dobrana krzywa jest najważniejsza
  6. No to znaczy że masz dobrze dobraną krzywą i ta metoda ogrzewania jest najbardziej komfortowa ale już nie najbardziej ekonomiczna. Jeśli chcesz obniżyć temperaturę na noc lub masz długie okna czasowe w których nikogo nie ma w domu to jednak opcja termostat się przydaje
  7. kwarti sprawdź te strefy o których pisze Marek, ja w pierwszym dniu bawiłem się ustawieniami i dziwiłem się dlaczego mi coś nie działa a okazało się że na głównym regulatorze miałem włączoną strefę grzejników jako domyślną i cały czas błędnie ustawiałem temperaturę nie na tym piętrze co potrzeba:) U mnie też przekłamanie na termostacie to zazwyczaj 0,5 stopnia
  8. Krzywa grzewcza dla grzejników została zmieniona z automatu z 0,9 na 0,75. Zastanawiam się tylko jak długo ta adaptacja ma być włączona, czy ma działać tak cały sezon czy może wyłączyć jak przeleci każdą możliwą temperaturę.
  9. Zapewne do prawidłowego pomiaru powinna być stała temperatura ale ja też mam ustawione 22 w dzień i 21,5 w nocy.
  10. Będziesz to widział w pozycji KG, ale tak jak pisałem, u mnie sterownik zmienił sobie tą wartość dopiero po kilku ładnych dniach.
  11. Ja mam taką sytuację w łazience, jest tam b. mało rurek i jak w salonie mam już 22 to w łazience niekoniecznie, w przyszłości pomyślę też nad opcją korekta. Na tę chwilę bawię się rotametrami żeby w tej łazience był większy przepływ.
  12. Tylko , że szukanie KG powinno odbywać się bez ustawienia Termostat . Robisz brak i patrzysz na jakiej KG będziesz miał temperaturę na sterowniku którą chcesz , w zależności od potrzeby jedziesz w dół i w górę. Ja tak miałem jeden dzień i nie mogłem wytrzymać, może dlatego , że zacząłem od wysokiej KG 0,4 i przy 24 stopniach leciało chyba 35° w podłogę , gazu to chyba spalił wtedy 3x tyle co w inne dni. Przełączyłem na termostat i uruchomiłem funkcję adaptacji i jestem zadowolony bo nie przegrzewa mi chaty a dostraja sobie(teraz woda w podłogę maks 30°) i już zszedł w dół a skoro nie przeskoczył o 0,5 tylko o 1 stopień to musiało być coś na rzeczy. Masz ten sam sterownik co ja więc możesz sobie wypróbować tą funkcję.
  13. Kostka gierka z lat 70 średnio ocieplona(styro 10cm elewacja ,10cm strop nad piwnicą, brak ocieplenia dachu)parter OP , piętro grzejniki Temperatura: 22°-23° dzień 21,5° noc CWU 45° 5 osób CO+CWU+gotowanie=175m3 Listopad
  14. Ja mam mniejszy kocioł 146, pierwszy sezon , dwa obiegi(OP+grzejniki)próbowałem ustawić KG(mowa tylko o podłogówce) bez funkcji termostat i przy 0,4 i temperaturze ok 2° na zew. i miałem 24 w pokoju. Zszedłem do 0,3 i do tego włączyłem funkcje "adaptacja kg" dzisiaj zobaczyłem , że sterownik sam sobie przestawił KG od razu na 0,2(po kilku dniach)i przy temp 0° na zew. mam 22 w pokoju. Za listopad CWU(5 osób)+CO+gotowanie wyszło mi 175m3 czyli podobnie ale ja mam średnio ocieploną chatę.
  15. Dejson Weź już przestań pisać tak agresywnie bo nie o to chodzi. LuuKee Nie otrzymasz żadnej konkretnej odpowiedzi na forum ile gazu pójdzie na ogrzanie Twojego domu. To , że ktoś rzuci kwotę 3k/rok nie oznacza że nie będzie to 2k lub 5k. Tak jak poprzednicy pisali zleca się OZC. Te Twoje obliczenia odnośnie pelletu też są wróżeniem niczym nie poparte. Ja nie robiłem OZC (nie budowałem nowego domu ) ale miałem już gaz i tylko zmieniłem kocioł na kondensat z podłogówką . Z tego co pisałeś to masz mieć podłogówkę po całości więc kondensat pod tym względem jest bardzo dobrym wyborem.
  16. Od połowy sierpnia mieszkam już w wyremontowanej kostce takiej jak u Ciebie. Ja początkowo nie brałem pod uwagę wymiany instalacji co a jedynie kocioł gazowy na kondensat. Ale w trakcie remontu za namową wielu osób padło na ogrzewanie podłogowe na parterze plus drugi rozdzielacz do kaloryferow na piętrze. Jakbym mógł cofnac czas to machnął być podłogowke wszędzie że względu na b. Dobry komfor cieplny. Dodam tylko że mialem już ocieplenie z zewnątrz.
  17. To znaczy że bedziesz ustawiac jedna temperature dla piwnicy, parteru, piętra i poddasza?
  18. A dlaczego do skrzynek? Jeśli pompy i zawory trójdrogowe zostaną w kotłowni a skrzynki z rozdzielaczami nie będą ruszane to w jakim celu maja tam być przewody? Ja mam wszystkie pompy w kotłowni a na rozdzielacze leci już woda z odpowiednią temperaturą już wymieszana lub nie.
  19. Ja się odniosę tylko do tego 1. sterowanie nie jest w szafce tylko masz w pokoju na piętrze zawieszony regulator VR90 (wtedy łączysz go kablem z VRC700 na parterze a jego łączysz kablem z modułem VR70 w kotłowni) lub dokładasz kilka stówek i wybierasz opcje z F bezprzewodowo i nie ciągniesz żadnych kabli pomiędzy kondygnacjami. Ten sterownik VR90 wysyła sygnał do kotła jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej żeby zaczął grzać. 2. podłogówką steruje VRC700 na parterze (czyli główny sterownik) i tak samo jak VR90 wysyła informacje do kotła jeśli trzeba grzać. To są dwa obiegi sterowane osobno.
  20. Kurde nie łapie tego . Jak pójdę do kotła po 24h to pozycja D.082 pokaże mi zapewne tą samą wartość i co mi to daje? Nie oblicze ile razy palnik załączył się w ciągu ostatniej doby.
  21. Dobra odczytałem kilka informacji z kotła ale jakoś nie bardzo potrafię je pojąć Ktoś mnie oświeci? D.080 Godziny pracy trybu ogrzewania 255h D.081 Godziny pracy podgrzewania ciepłej wody 34h D.082 Ilość załączeń trybu ogrzewania 2x100 D.083 Ilość załączeń podgrzewania ciepłej wody 1x100
  22. Sorry , nie wyłapałem tego i to zmienia trochę postać rzeczy. Ja mam rozdzielacz na parterze od podłogówki do którego wpięta jest pętla od łazienki z piętra. Co za tym idzie w łazience na piętrze mam temperaturę uzależnioną od zadanej na regulatorze z parteru. Mój cel był trochę odwrotny do Twojego bo chciałem mieć tam cieplej więc podkręciłem przepływ rotametrem ale czy tak samo można w drugą stronę to już nie wiem ale również jestem ciekaw jak obniżyć temperaturę tylko na jednej pętli.
  23. Dwie strefy z moim wypadku są raczej potrzebne , na dole mam podłogówkę a na górze grzejniki i różne temperatury. Te okna czasowe to właśnie jeden z powodów dla którego stworzyłem ten temat i które będę korygować.
  24. Moduł mieszacza VR70+VR91 daje Ci dwa regulatory i dwa osobne obwody. Mogę ustawić inną temperaturę na parterze na multiMATIC 700 a całkiem inną na piętrze na VR91 Moduł mieszacza VR71+ 2xVR91 pozwoli Ci dołożyć do mojej instalacji jeszcze jeden obwód(np. kolejną kondygnację) ze swoją temperaturą. Tylko nie wiem czy jest sens tak rozbudowywać tą instalację i dokładać kilkaset złotych tylko po to żeby mieć regulator na strychu. Pewnie można grzejnik stamtąd podpiąć pod piętro a głowicą termostatyczną obniżyć mu temperaturę jeśli nie chcesz grzać z taką temperaturą jak na piętrze.
  25. Aha , to trochę błędnie myślałem z tymi głowicami. Czyli wszędzie ustawić maksa a kręcić imbusem? Grzejniki są podłączone do rozdzielacza na piętrze z rotametrami , czy zamiast kryzowania imbusem mogę ten przepływ ustawić właśnie nimi?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...