Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pittero

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

O pittero

  • Urodziny 20.02.1987

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Zakopane
  • Kod pocztowy
    34-500
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

pittero's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dziś rozmawiałem przez dłuższą chwile z Panem z firmy Neoklima, i jak nikt bardzo dużo mi rozjaśnił jeśli chodzi o pompy.. większość moich obaw, podparł logicznymi i rzeczowymi wyjaśnieniami. Faktycznie jak kolega Kasy1 zauważył, nie patrzy się na moc pompy znamionową, tylko taką którą ma przy -15 stopniach (może przy -20 w zależności od regionu). Po analizie zebranych danych, tj: projektowego OZC oraz doborów pomp przez kilka firm, uważam że wystarczy mi pompa która da 12kW przy -15 stopniach. Mój drugi wniosek jest taki, że chyba nie warto pchać 2x więcej pieniędzy w wysoką półkę pompy (12-14kW to koszt ok 40-45 tyś) - licząc na to że wytrzyma potem 20 lat, tylko lepiej kupić sprawdzoną pompę z tanim i dostępnym serwisem za jakieś 20-25 tyś, która też ma gwarancję na 5 lat z możliwością rozszerzenia do 7 lat, później coś ją podremontować, a za 10 lat poprostu wymienić na nową - i dopiero wtedy wydamy tyle co na markową... To samo tyczy się różnic w COPach itd, jak wielokrotnie ktoś tu na forum to policzył, w skali roku to różnice typu 200-300zł, wiec warto wydać 20 tyś więcej żeby mieć wyższy COP ? Biorą pod uwagę powyższe, czytają różne wątki na tym forum, spróbuje zamontować Samsung EHS Split Inverter 16kW, nie będę go badał, sprawdzał żadnych wykresów i mieszał w ustawieniach, jak go już ustawię to zostawię w spokoju i niech sobie działa na podstawie tego co tu wyczytałem, to i tak koszt ogrzewania domu będzie niższy o jakąś połowę w stosunku do pelletu, a to jest rewelacja! dziękuje wszystkim którzy wnieśli coś do wątku, jak już zamontuje pompę, to podziele się uwagami po pierwszym okresie grzewczym Pozdrawiam!
  2. Chwilę mnie nie było, ale ten czas poświęciłem na zgłębieniu mojego tematu.. Tzn: 1. Rozmawiałem z projektantem odnośnie jego obliczeń OZC, i powiedział że wziął pod uwagę że to V strefa, ustawienie domu względem stron świata, powierzchnie okien, średnią temp. brał z najbliższej stacji meteorologicznej, grubości ociepleń takie jak w projekcie (czyli takie jak zrobiłem), więc nie mam powodu żeby mu nie wierzyć że jego obliczenia są błędne - skoro gość ma uprawnienia, pracuje w firmie która wykonuje takie instalacje więc na codzień to liczy... on twierdzi że pompa 14kW to świat... 2. Zastanawia mnie jednak dobór mocy pompy przez różnych wykonawców,.. tzn - firma oferująca pompę np. Vaterkotte - dobrała pompe 12kW - i twierdzi że jest z zapasem, i jeszcze gość twierdził że przy pompie ciepła, nie trzeba dodawać zapotrzebowania energi na CWU do OZC - co o tym sądzice? 3. Druga firma która ma w ofercie Mitsubishi (ZUBADAN), powiedziała że wg nich wychodzi zapotrzebowanie 17kW, a Zubadan jest albo 14 albo 23kW, no i tu jest problem taki że różnica w cenie to aż 15tyś zł... Oni z kolei twierdzą że zapotrzebowanie na CWU jak najbardziej trzeba dodać, bo przecież przy -20 też trzeba grzać wodę.. No i zgłupiałem.... - obie firmy to duże firmy, które mają setki realizacji za sobą... Najbardziej zastanawia mnie skąd taka różnica w dobieranej mocy? jedni mówią 11, drudzy 17 kW ?? może te 14kW wystarczy? wtedy ewentualnie przy dużych mrozach (-20) włączą się grzałki, ale takich temperatur mamy może 7-14 dni w roku... Zarzucę temat, kolega polecił mi taką firmę pomp: http://www.tweetop.pl/ podobno polski producent, dość dobrze i dokładnie są opisane na stronie, czy ktoś może się wypowiedzieć coś na temat tej marki?
  3. Przepraszam ze odpisuje z opóźnieniem ale nie było mnie kilka dni... Wyjaśnię może kilka kwesti.. Projekt miałem robiony indywidualnie (od początku do końca), a zatem projekt Wod Kan również indywidualnie, od początku projektanci (z Krakowa), wiedzieli gdzie będzie budowany dom, ale nie dam sobie ręki uciąć którą strefę założyli do obliczeń.. Z tego co znalazłem w projekcie to przy założeniach: - powierzchnia użytkowa ogrzewana - 257m 2 (ja podałem po podłodze, plus dorobiliśmy piwnicę pod garażem której nie było w projekcie, stąd ja podałem więcej metrów) - Kubatura ogrzewana - 450m3 - obliczenia projektant wykonał w programie instal-OZC/Therm 4.13 wyniki: Całkowite zapotrzebowanie na moc cieplną: - centralne ogrzewanie - 11,03 kW - ciepła woda użytkowa - 4,73 kW W bilansie cieplnym budynku są takie wyniki: - Zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym - 6848 kWh (sezon grzewczy założył od połowy września do końca kwietnia) - wiec wydaje się że ok Z tym że różnica do tego co jest obecnie w stosunku do projektu to (w piwnicy zamiast 3 grzejników zrobiłem podłogówkę, na parterze była część podłogówki i 4 grzejniki - ja zrobiłem wszystko w podłogówce, Co do docieplenia, to zrobiłem to zgodnie z projektem, i nie zabardzo mam możliwość to zmienić - poddasze jest już zrobione, a z zewnątrz nie puszczą mnie okapy dachu, które są wypuszczone tylko o grubość ocieplenia czyli 15-16cm. Pomimo że to V strefa, to nie ma tragedii z mrozami (poniżej -15 jest może 10 dni w roku, reszta to -3 do -7), dałem wełnę od podwyższonej lambdzie 15+10cm, a na elewacje dam 15 grafitowego styropianu i musi być Kolego Kubson, nie dam rady już skasować grzejników - jestem po wylewkach, ale może są jakieś grzejniki niskotemperaturowe dedykowane do pomp ? Dyskusja na temat wspomnianego przez kolegę Asolta OZC i jego aktywności na formum uważam za zbędną.. napisał co uważał, a 5 postów z przepychankami po co to zrobił, że ma automat itd.. nie wnosi nic do tematu... nie napisał przecież że proponuje swoją usługę, (nawet mi to przez myśl nie przeszło), tylko napisał że warto to porządnie zrobić o ile nie jest zrobione.. Ewentulanie ile kosztuje zlecenie dokładnego obliczenia OZC? Więc rozumiem że moc pompy wynika strikte z wyniku OZC, i tu pewnie będzie wahała się pomiędzy 11-15kW, pytanie co jeśli wezmę za dużą pompę o 2kW? po drugie, jakiej firmy pompy polecacie i dlaczego? bo jest tego mnóstwo na rynku, i rozbieżność od 20-40 tyś... za ok 10kW.. czy warto dołożyć te 20tyś?
  4. Niestety nie dam rady już przerobić tych grzejników, i mam świadomość że to niestety negatywnie wpłynie na zużycie prądu, ale są to sypialnie, z reguły będą przykręcone, więc też nie powinno być tragedii. Tak jak napisał asolt , nie mam OZC - chyba że jest to zawarte w projekcie, to będę szukał. Lub może jest jakaś stronka gdzie się to wylicza?
  5. Witam wszystkich forumowiczów, jestem na etapie wyboru ogrzewania, i od początku budowy miał być piec na pellet, ale ostatnio przekonałem się do pompy ciepła powietrze - woda. I tu pojawia się pytanie, którą markę pompy wybrać? jaką moc ? dodam że nie chce kupić najtańszej pompy, ale też nie wygrałem w totka, chce kupić porządne urządzenie które mi posłuży 15-20 lat, i jeśli będzie trzeba dorzucić parę groszy do lepszej pompy/ bardziej energooszczędnej - to niema problemu. Poniżej opiszę obecny stan rzeczy: - Nowy dom w Zakopanem (małopolska), wybudowany z białych pustaków Ytong gr 24cm, do tego pójdzie grafitowy styropian 15cm, okna PCV 3 szybowe - jest sporo przeszkleń, poddasze ocieplone wełną 15+10cm. Drzwi wejściowe też ciepłe - aluminiowe. Powierzchnie i rodzaj ogrzewania: - parter o powierzchni 95m2 - w tym garaż ok 30m2, wszędzie podłogówka - w garażu też - poddasze o powierzchni po podłodze ok 95m2 - korytarz, 2 łazienki - podłogówka, 3 pokoje dzieci i sypialnia - grzejniki, w łazienkach dodatkowo ręcznikowce - piwnica - pod całym domem - ok 95m2 (cała w ziemi - nie widoczna, ocieplona styrodurem 8 lub 10cm), w tym pomieszczenie na kotłownie - ok 15m2, ok 40m2 magazynek na rzeczy ogrodowe, a pozostała część być może będzie użytkowana w formie siłowni, sauny, miejsca na mecz, - ale to jeszcze nic pewnego - wszędzie podłogówka - oprócz kotłowni - będzie zbudowany kominek (14kW), bardziej dla celów dekoracyjnych - bez nawiewów i płaszcza, ale zawsze coś dogrzeje parter - który jest prawie cały otwarty - kuchnia, jadalnia, salon - połączone) Wstępnie zastanawiam się nad pompą Mitsubishi Zubadan 14kW i Waterkotte ok 11 kW, czy taka moc wystarczy? czy ma ktoś doświadczenia z tymi firmami? ewentualnie czy możecie polecić godne zainteresowania firmy? Z góry dziękuje za każdą podpowiedź
×
×
  • Dodaj nową pozycję...