Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sokam

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

sokam's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dzień dobry. Zacznę od opisu sytuacyjnego. Na parterze rozdzielacz podłogowy (9-obiegowy) z trzema pętlami do 100 mb fi16 oraz trzema do 50 mb fi 16. Oczywiście zestaw z grupą pompową. Pozostał spory zapas na zestawie ponieważ w trakcie zmieniły się założenia i miało być więcej obwodów a w efekcie rozrzedziłem ułożenie rurek co 20 cm. Na piętrze rozdzielacz (3-obiegowy) zasilający dwie łazienki i garderobę. Ciężko powiedzieć ale pętle króciutkie. Garderoba może coś koło 3 m2 a łazienki po 5-6 m2 nie powierzchni ale pola rurek przy rozkładzie co 10 cm. Górny rozdzielacz jak na razie bez grupy pompowej. Pytanie brzmi czy całość zadziała jeśli górny rozdzielacz podłączę do końców belek rozdzielacza dolnego tak, jakby był on przedłużeniem i kolejnymi sekcjami - obwodami? Coś jakby dłuższe belki dolnego rozdzielacza. Czy może górny rozdzielacz podłączyć do zasilenia i powrotu ostatniego obwodu na dolnym rozdzielaczu i otworzyć obwód na full? Chciałbym poznać Wasze zdanie odnośnie takiego rozwiązania. Dziękuję.
  2. Czyli rozumiem, że nawet zalecasz romano78 aby zainstalować odpowietrznik automatyczny i wychodzić z belki do dołu i dopiero na piętro przez co naturalnie mamy większą szansę na auto-odpowietrzenie(?) Oczywiście nie zmienia to faktu, że oba podejścia do tematu są ok tylko mogą się różnić skalą zapowietrzenia przy napełnianiu układu i sposobu jego późniejszego odpowietrzenia. Dobrze rozumiem?
  3. Dzień dobry. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania aby rozdzielacz CO dla grzejników na piętrze zainstalowany został pod sufitem na parterze? Oczywiście w moim przypadku istnieje jakaś ostateczna alternatywa abym zainstalował ten rozdzielacz na piętrze jednak byłaby to część zabudowanej szafy czego chciałbym uniknąć. Oczywiście nie skupiamy się tutaj na aspektach niewygody w montażu czy późniejszej obsłudze lecz samych założeniach dotyczących dobrych praktyk i funkcjonowania w zgodzie z prawami fizyki. Dziękuję.
  4. Dzień dobry. Na wstępie przedstawię sytuację. Podstawowym źródłem ogrzewania dla CO i CWU będzie kocioł gazowy ale alternatywnie przygotowana jest druga kotłownia pod kocioł na paliwo stałe (ekogroszek, pelet). Zakładając że jeśli kiedykolwiek dojdzie do instalacji kotła na paliwo stałe a chciałbym alternatywnie przygotować instalację to czy może zostać ona wykonana z PEX-y? Oczywiście zakładamy że piec nie będzie prostym kopciuchem a urządzeniem zaawansowanym na tyle na ile pozwala dzisiejsza i przyszła technologia. Wiem, pisze się o zaleceniach co do miedzi do instalacji przy samych źródłach zasilania. Zakładając jednak, że nowoczesne kotły mogą pracować na niskich temperaturach a zagotowanie wody jest pewnie na tyle prawdopodobne co wybuch gazu w kotle gazowym to czy są jakieś przeciwwskazania na wykonanie wszystkiego z PEX-y? Dziękuję
×
×
  • Dodaj nową pozycję...