Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzegorz_Z

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Grzegorz_Z

  1. Po wizycie konstruktora najlepsza, pewna i wbrew pozorom najtańsza opcja to podparcie stropu od spodu. Prawdopodobnie będą to połączone ceowniki 160. W ścianach wykonuje się kieszenie i w te kieszenie wmurowuje się połączone ceowniki, które podpierają strop. Ja doraźnie wdrażam jak opisałem w 3 punkcie i szykuje się do podpierania stropu od spodu. Całą tą dyskusje można podsumować, może komuś się przyda : 1. Jedyne pewne i przystępne cenowo rozwiązanie problemu z obwisnietym, pekajacym i drgającym stropem to podparcie go od spodu. Do tego najlepiej użyć połączone ceowniki ( łatwiej wnieść do pomieszczenia 2 ceowniki niz 1 dwutewonik ). Sufit w pomieszczeniu pod stropem obniży sie o jakieś 20cm 2. Na rynku sa dostepne tasmy karbonowe, natomiast sa bardzo drogie oraz sam strop musi byc z dobrego betonu bo inaczej klej nie złapie.Do tego i tak musisz zerwać tynk od spodu pomieszczenia, wiec całe pomieszczenie bedzie do remontu tak czy inaczej ( jak w przypadku opcji nr1 ) 3. Najlepsze co możesz zrobić jako rozwiązanie doraźne to maksymalnie odciążyć strop ! Najlżejsza podłoga to dopasowane do krzywizny stropu legary drewniane + płyta OSB ( u mnie około 500kg na 20m2 ) 4. Najgorsze co możesz zrobić to wylewać kolejne warstwy betonu !!! Najgorsza opcja to wylewka betonowa. Np. 5cm gruba na 20m2 to jakies 2700kg. Co najgorsze w tym rozwiązaniu to najwięcej betonu będzie na samym środku wygiętego stropu, gdzie jest najbardziej wrażliwy na obciążenie 5. Styrobeton - nie możesz na nim ułożyć paneli/płytek. Musisz dać warstwę dociskową minimum 4cm wylewki betonowej. W sumie wyjdzie i tak duże obciążenie.
  2. szerokosc belki moze byc 20cm, klasa betonu najwyższa, pręty jakie potrzeba to sie zastosuje. Tak jak wspominałem koszty nie są tutaj najważniejsze.
  3. Dzieki za obliczenia. Czy możesz obliczyć to samo ale dla belki żelbetowej ? podparta w taki sam sposób ale o wysokości 10cm.
  4. Dzięki, bardzo dużo mi rozjaśniłeś sytuacje. Jak liczyłem to w tym pomieszczeniu wykończenia jak podłoga/meble itp będzie maksymalnie 2 tony i to juz z buforem, natomiast rozumiem założenia/normy które przedstawiłeś. Kluczowe w tym wszystkim będzie to ugięcie, cokolwiek powyżej 10mm na środku nie wchodzi w grę, bo panele będą się rozłazić Czy możesz mi jeszcze policzyć ile kg tego obciążenia udźwignie taki HEB80 i PN 80 nie przekraczając ugięcia w okolicy 10mm na środku ?
  5. Dzieki za wyliczenia. Prosze popraw mnie jesli błednie to interpretuje : 1. obciazanie na metr 100kg, czyli 460kg na jedna belke. Dla PN to maksymalne obciazenie przed zwichrzeniem, a dla reszty odpowiednio 50% i 40% ? 2. Ten wspołczynnik 1.35 to wspołczynnik bezpieczenstwa ? 3. Ugiecie podałeś na środku przy danym obciazeniu ? np PN 80 przy 100kg na metr ugnie sie na srodku 48mm ?
  6. Tak jest taka możliwość, z tym że w tych ścianach poniżej jest otwór okienny na 2mb oraz drzwi 90cmi obawiam sie zeby nie nadproza gdzies pekac. Znalazłem tez ogłoszenie w jednej z hurtowni, która posiada dwuteowniki o parametrach : Szerokość stopy: 80 mm Grubość podstawy: 9 mm Grubość wysokości: 6 mm stal s235 waga 1mb około 14kg https://www.olx.pl/d/oferta/dwuteowniki-heb-hea-80-12-mb-CID628-IDW7xPg.html Jakie nie dwuteownik to moze inny materiał ?
  7. W ogole dziekuje Wam za te odpowiedzi i za zaangażowanie w temat. Strop oglądało juz kilku budowlańców i każdy miał inne pomysły. Dorzucam linki do tych rysunków : https://zapodaj.net/plik-0sLtPpRACp https://zapodaj.net/plik-pWqClVro4O Dodatkowo rzut z boku : https://zapodaj.net/plik-B7grl9Ov1t Odpowiadając na Wasze pytania : 1.Stary strop betonowy, nierówno wylany, prawdopodobnie opadł po zdjeciu deskowania. Wisi tak juz 60 lat. Była na nim stara podłoga : trociny rozsypane ( na środku grubiej, a przy scianach mniej), na trocinach kantówki 6cmx6cm , na to nabite deski podłogowe, a na tym wszystkim panele. Rysa dookoła jest, przy chodzeniu odczuwalne sa drgania. 2. Plan był taki żeby jak najwięcej ciężaru nowej podłogi i wyposażenia przenieść na ściany nośne 3. Dwuteowniki przed zwichrowaniem byłby chronione przez wspawanie miedzy nimi poprzeczek z profila np 80x20, tak jak na rysunku 4. dodatkowo skrajne dwuetowniki dolegajace po długosci do scian, myslałem zaktowic je do tych scian na szpilkach/kotwie chemicznej
  8. Opisze sytuacje : Dom rodzinny z lat 60. Chodzi o odciążenie stropu, a dokładnie o przeniesienie ciężaru ze stropu na ściany nośne. Strop jest zapadnięty środkiem oraz posiada rysy. Nie mam w tym roku możliwości naprawy go od dołu. NIe chodzi o finanse ale o niepełnosprawnych rodziców. Pomieszczenie ma 4.6m na 4.4m. Po demontażu starej podłogi ( trociny z wapnem , legary oraz deski podłogowe) mam 10.5cm do poziomu innych pomieszczeń. Pomysł na jego odciążenie był taki, żeby wywiercic w scianach nosnych kieszenie na głebokosc 30cm po obydwóch stronach i wmurować tam dwuteowniki 80mm wysokie. Dodatkowo chciałem je "pospinac" miedzy soba w poprzek profilami 80x20x4 w celu usztywnienia całosci. W miejscach gdzie strop jest zapadniety chciałem uzupełnic to keramzytem lub styrobetonem, tak żeby dwuteowniki w razie ugiecia miały podparcie rozkładajace sie równomiernie na stropie. Na całosc płyta OSB/panele no i wyposazenie jak w kazdej sypialni. Stad prośba do Was o wyliczenie obciazenia jakiego moze przesniesc akurat taki IPN oraz ile bedzie wynosiło jego maksymalne ugiecie. W załaczniku rysunek pogladowy pokoju ( na czerwono dwuteownik, na niebiesko obrys pomieszczenia, na czarno obrys scian ) oraz rysunek jak planowałem polaczyc dwuteownik z poprzeczkami z profila 80x20x4 Jeśli macie inne koncepcje to bardzo chetnie przyjme kazde porady, jak wyjsc z tej sytuacji nie ruszając pokoju poniżej.
  9. Witam wszystkich ! Próbowałem korzystać z dostępnych kalkulatorów, ale większość z nich to wersje demo gdzie nie mogę zmienić parametrów samego dwuteownika. Założenia sa takie : 1. Długość 5m 2. Podparty na końcach na odcinku 30cm z każdej strony 3. zabezpieczony przed skręcaniem 4. Parametry techniczne dwuteownika przesyłam w załączniku Chciałbym się dowiedzieć jakie obciążenie maksymalne może przyjąć taki dwuteownik oraz jakie będzie jego ugięcie przy tym obciążeniu.
  10. Witam wszystkich ! Chciałbym podpytać w jaki sposób można odnowić ogrodzenie z cegły klinkierowej. Cegła jest miejscowo popękana ( lico cegły się kruszy ). Po rozmowie z polecanym w okolicy murarzem , powiedział on żeby to zatynkować tynkiem wapiennym i na to jakiś tynk ozdobny. Po przeczytaniu kilku postów w internecie wychodzi na to ze klinkier to paskudna powierzchnia do tynkowania, ale podobno z użyciem dobrej chemii budowlanej jest to możliwe i w miarę trwałe. Czy możecie polecić jakieś konkretne produkty pod to tynkowanie lub może jakąś inna metodę ? Z góry dziekuje !
×
×
  • Dodaj nową pozycję...