Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mishungh

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Mishungh

  1. Powinno to działać tylko by temperatura otwarcia była dobra
  2. Temat był omawiany. Wstawienie termostatu np od ciężarówki rozwiązało sprawę. Bez ograniczenia przepływu kocioł był niedogrzany i bufor nie ładował się tak jak byśmy tego chcieli.
  3. Założyć za pompą zawór zwrotny sprężynowy.
  4. 3 wyjście takie jak w zbiorniku CWU środkowe na cyrkulację. Suma sumary wyjdzie ci tak że część wody będzie ci pchało z obiegu cyrkulacji przez zasilanie wężownice z dołu przez cały zbiornik buforowy i będzie ci się szybko uśrednia temperatura w zbiorniku. Odnośnie poboru wody to by się nie po......ło to zastosuj zawory zwrotne.
  5. 1 to mi się wydaje że 50⁰C to za dużo na CWU. ( Mam u siebie 43 i jest git). 2 bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu. 3 to ten 1 na górze najbardziej rozsądny.
  6. Zasilanie z samej góry i możesz sobie zrobić listwę z trójników 1,5” np. powrotu możesz wedle uznania. Na powrotach zaworu zwrotne pomogą na pewno nie zaszkodzą. Bufor bardziej wyższy niż szerszy, ale im większy i wyższy to lepszy.
  7. Trzeba by obliczyć całkowity koszt wyprodukowania 1 jednostki ciepła produkowanej w dzień i w nocy i porównać. Przykładowo iż w nocy będzie miała COP X2 po 40 gr to w dzień już by musiała mieć COP X4 przy 80 gr. Cena za prąd jest podana przykładowa. Jak mamy ciepłomierz na instalacji grzewczej i licznik podpięty do pompy to możemy sprawdzić kiedy lepiej grzać. Czy w dzień czy w nocy.
  8. Bez rozcinania zbiornika by coś zrobić w nim w środku to szkoda tylko czasu i nerwów. Szybciej i prościej rozciąć zrobić porządnie i zespawać.
  9. Podpięcie przez wymiennik może zwiększyć uwarstwienie zladu ale sprawność solara spadnie. Do kolektorów trafiać będzie większa temperatura glikolu i do większej może się nagrzać. Ale im większa temperatura glikolu w solarach tym mniejsza sprawność układu. U siebie zastosowałem funkcje w sterowniku na dwa zbiorniki CWU. Lecz mam jeden bufor z 2 wężownica mi. Jedna (priorytet na górze dla CWU) górna i dolna. I jak mam priorytet na górę ustawiona by osiągnęła min 50⁰C i potem może grzać dolna jak by nie było warunków grzania góry to wtedy mam mniejsze uzyski z kolektorów. Moim zdaniem lepiej jest wykorzystać na maxa solary a górna część dogrzewać kociołkiem lub grzałką ( pv jak ktoś posiada).
  10. Praktycznie nie ma znaczenia. Zależy czy grzejesz w tanich taryfach lub wykorzystujesz nadprodukcję pv. I czy instalacja wytrzyma 24kw grzałki + bytowy prąd.
  11. Możesz przy kotle elektrycznym zrobić układ z zaworem rozdzielającym to będziesz miał sterowanie temp jaka ma iść na bufor.
  12. Bo to nie jest zwykła beczka. Ona ma moc w samej sobie.(Przynajmniej powinna mieć).
  13. Siemka. Po zalaniu inhibilatora przestało ci się zapowietrzać.
  14. Kotły na pellet mają palniki o modulowanej mocy, czyli taki do 25kw moze miec nswet i 7kw mocy chwilowej. Lecz nie jest tak pieknie jak mówią. Załóżmy ze kocioł pracuję około 12-16h w ciągu doby to i tyle czasu jakaś strata kominowa jest. Im mniejsza moc palnika to sprawnosc jest mniejsza( kw oddana do instalacji / kw z opału). Przy instalacji z buforem palnik moze byc caly czas na maxymalnej mocy i ta sprawnisc jest znacznie lepsza. Sam posiadam taki kocioł na pellet. W okresie przejściowym mam mało co mniejsze spalanie dobowe jak w zimę. Jeszcze troche i wstawiam bufor. 230m2 do 22,5°Cplus garaż 42m2 i piewnicy z 80m2 tak do 15-18 °C. kolektorów slonecznych z 500l zasobnikiem. Na sezon 4 tony pelletu( nie najlepszego). W lipcu kupowalem po 740zl z dostawą ( okolice sosnowicy ,parczew) to 3 tyś mnie wyszlo. Kociol mam 20kw. Palnik od 7kw min do 18kw max. Okolo 80m2 czesci mieszkalnej to podłogowe a reszta grzejnik (45° przy - 15). Mam nadzieję że coś pomogłem w podjeciu decyzji.
  15. Sa grzałki z martwym polem. Tz że czesc od gwintu się nie grzeje, taką musisz szukać.
  16. Tak podlaczaja standardowo wiec i u mnie tak podlaczyli. Teraz z dolnej czesci kradne cieplo do innego zacobnika i dogrzewam pralnie, a potem basen bedzie grzany. Jak bedzie bufor to i beda i inne mozliwosci.
  17. Jak pisalem mam 5 solarów i w okresie upałów wystarczyło otworzyć dolne drzwiczki kotła i wszystko. Problem by byl wtedy gdy zamiast kotła typu smieciuch lub pellet( taki mam) bylby na gaz lub pomoa ciepła wtedy trzeba inne rozwiazania. Za które trzeba extra płacić bo z gminy maja standardy. Mnie kosztowało 3 tyś. za caly zestaw. Za tzw bojler 500l bym mało co mniej musiałbym zapłacić. W sierpniu 2 tyg bylismy poza domem i nic się nie działo.
  18. Ja mam 5 kolektorow słonecznych na scianie od południa. To w lutym to i do 50 czasem 60 C dobic 500l zasobnik. A w lecie ewentualne nadwyżki idzie przez kocioł w komin. A w tym roku będzie juz basen wiec po problemie. W dalszym ciagu zbieram klamoty i będzie bufor stał. Fotowoltaiczne panele sa bezobsługowe lecz mniej wydajne.
  19. Pędzi to wszystko zestaw grzałek 3 x (3x1,4kW) zamontowanych w kotle wykonanym wg wskazówek wcześniej wymienionego już Pana. To jes chyba wiecej mocy jak piszecie. 3 × (3×1,4)=3×4,2=12,6 Szkoła podstawowa. A odnosnie przegrzania to nie zawsze grzslka pracuje jak jest zima....
  20. Ja bede dawal dwa niezaleznr obiegi sterowania pompką. 1 z termostatem na czopuch + termostat w piecu (temperatura ładowania bufora) 2 z maksymalną temperatura kotla.(Czyli jak kociol osiagnie graniczna temperature ok 95-9.... to zawsze sie złączy pompka)
  21. Pierwsze palenie w sezonie nagrzać instalacje i dopuścić wody aż przeklęci nadmiarem. I nic więcej chyba że komuś gdzieś ucieka to i się bawi w jakieś dopuszczenie automatyczne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...