Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

emlem

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez emlem

  1. Cześć, nie jestem pewny czy w dobrym miejscu, ale nie chcę zakładać nowego tematu. Dzisiaj przyjechali do mnie panowie z rejonu energetycznego sprawdzić licznik. Na 10 minut musieli odłączyć prąd. Po skontrolowaniu wszystkiego powiedzieli, że mieli zgłoszenie, że oddaję prąd do sieci w nocy i musieli to sprawdzić. Spytali czy mam magazyn energii, co potwierdziłem. Wtedy powiedzieli, że w takim razie pewnie wszystko jest ok. I teraz moje pytanie. Czy rzeczywiście wszystko jest ok? Na wykresie w aplikacji falownika nie zauważyłem nieprawidłowości w związku z pracą magazynu energii. Czy może się rzeczywiście tak zdarzyć, że magazyn oddaje coś do sieci? Albo czy słyszeliście o podobnych przypadkach i kontrolach?
  2. Ok, zapoznałem się. Wobec tego: Salon 2x75 Pokój 2x75 Sypialnia 3x75?
  3. Proszę o ocenę projektu i ew. sugestie co zmienić. Centrala - izzy 302 erv. Kubatura ok 240m3. Powierzchnia 90m2. 2 osoby mieszkające na stałe. Nawiew: Salon 3x75 Sypialnia 2x75 Pokój 2x75 Wywiew: Łazienka 3x75 Kuchnia 2x75 Pom. gosp z WC i pralką 1x75 Centrala ma wyjścia 200mm. Posiadam skrzynki rozdzielcze z króćcem 160mm (kupione dużo wcześniej). Czy stosować od reku rurę spiro 200 i dopiero przed skrzynkami redukcja do 160 czy kategorycznie skrzynki do wymiany? Czy ilość kanałów/rur będzie wystarczająca?
  4. Dzień dobry, W końcu skompletowałem graty do montażu wentylacji w istniejącym domu szkieletowym. Jednostka izzy 302 erv + kanały peflex. Instalacje chcę wykonać sam. W załączniku przesyłam rzut pomieszczenia - dom parterowy 90m2 - poddasze nieużytkowe, nieocieplone. Mam kilka pytań: 1. Czy odpowiednio rozplanowałem kanały nawiewne (zielone) i wywiewne (czerwone)? 2. W sypialni jak widać jest zaplanowana garderoba, na razie jest jednym pomieszczeniem z sypialnią, ale powstanie ścianka działowa. Czy w takim wypadku w garderobie należy zrobić nawiew, wywiew, czy też nie trzeba nic? 3. Czy w wiatrołapie należy zrobić kanał nawiewny, wywiewny, czy też nic? 4. W całym domu mam obniżony sufit na wys. 2,60m. Salon i kuchnia ma sufit na wysokości 3,00m. Czy dobrym pomysłem byłoby poprowadzenie kanałów i anemostatów w tych wyższych pomieszczeniach nie w suficie, a w ścianie od strony niższych pomieszczeń? Jeśli tak to jakiego rodzaju anemostaty użyć? Zwykłe, czy też liniowe (kratki nawiewne)? 5. Czy mogę poprowadzić kanały czerpni i wyrzutni rurą elastyczną sonodec na poddaszu nieużytkowym aż do przejścia przez ścianę na zewnątrz? Czy trzeba taką rurę dodatkowo ocieplić? 6. Bardzo ważne dla mnie - jak widać mam bardzo krótkie odległości od reku do kuchni i pom. gospodarczego. Czy w takim wypadku można poprowadzić kanały peflex "po prostej" w najkrótszych odcinkach, czy trzeba robić zawijasy, żeby wydłużyć te kanały?
  5. Czy @Doriko albo ktoś inny może mi dać namiary na mocowanie szyby prysznicowej? Też będę miał szybę w miejscu gdzie wspornik wypadałby naprzeciwko okna i właśnie głowię się jak to zamontować.
  6. Nawet jeśli będzie to bojler elektryczny?
  7. Witam! Mam wykonaną instalację wody na rurach zgrzewanych PP. Dom w technologii szkieletowej, podłoga Crawl Space więc rury poprowadzone są w stropie, w otulinie i przykryte 20cm wełną. W domu wszystko mam na prąd, również CWU. Używam podgrzewacz przepływowy o mocy 18kw umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym (na zdjęciu 1.10) i od tego rozgałęzienia do kuchni i do łazienki. Gdy po dłuższym nieużywaniu odkręcam, któryś z punktów poboru wody, czekam na nią 60sekund aż zejdzie zimna woda z rur. Podgrzewacz elektryczny przepływowy wybrałem ze względu na to, że płacę tylko za to co zużyje i właśnie na jego natychmiastowe działanie. Po prostu tylko pewnie źle przemyślałem instalację. Drugi raz wybrałbym pewnie bojler + cyrkulacja. Pytanie w jaki sposób mogę to Waszym zdaniem najlepiej rozwiązać? Mam w głowie dwa rozwiązania, ale może doradzicie jeszcze jakieś inne. Podkreślę, że mam cały czas łatwy dostęp do całej instalacji w podłodze. Moje pomysły to: 1. Założyć za rozgałęzieniem zawór zwrotny do kuchni i zawór zwrotny do łazienki. Wtedy podczas odkręcenia kranu np. w kuchni czas oczekiwania powinien być o połowę krótszy, bo mniej wiecej po tyle samo rury jest do kuchni i do łazienki od podgrzewacza... ale wciąż połowa czasu to 30s.... 2. Zrobić cyrkulację, podłączoną do małego ogrzewacza pojemnościowego np. 10l. Czy to ma sens? Jak z ekonomią? Może jesteście w stanie coś doradzić? Z góry dziękuję. W załączniku rzut domu.
  8. Ponawiam pytanie: Która klimatyzacja będzie lepsza jeśli chodzi o (d)ogrzewanie? LG Standard Plus czy GREE LOMO Luxury? Bardzo serdecznie będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam!
  9. emlem

    Ogrzewanie TYLKO prądem.

    Ja też dostałem pozwolenie w listopadzie 2018, ale w projekcie mam gaz + kominek, a chciałbym prąd + kominek - nie wiem co teraz...
  10. emlem

    Ogrzewanie TYLKO prądem.

    Tak mam komin i będę montował kominek. Mam zamiar w nim palić na przemian z grzejnikami elektrycznymi i klimatyzacją. Jeśli się zmieszczę to super, chodzi mi tylko o to co w związku z tym, że w projekcie mam wpisany gaz i kominek po 50%. Czy muszę dokonać w nim jakichś zmian przed odbiorami?
  11. emlem

    Ogrzewanie TYLKO prądem.

    Ok ale co w przypadku jak już mam pozwolenie i wbite jest 50% gaz i 50% kominek?
  12. Ok, nie mówię, że jest to dla mnie decydującym czynnikiem. Ale czy w takim razie polecilibyście GREE LOMO? Czy jest ona lepsza? Pieniądze te same więc chciałbym wybrać mądrze...
  13. emlem

    Ogrzewanie TYLKO prądem.

    Czyli jeżeli w projekcie uwzględnione jest ogrzewanie gazowe i otrzymałem już PnB, ale potem decyduję się na prąd w COP=1 + klima COP=3 to w praktyce co może się wydarzyć? Zaznaczę, że od początku nie planowałem budować kotłowni...
  14. @cezary.pl Super! Dzięki za odpowiedź. Pytanie zatem czy jednostka ok. 3,5kW wystarczy na taki domek? No i którą najlepiej wybrać? Rozważałem LG Standard Plus lub GREE LOMO Luxury. Gree wygląda chyba na to, że ma lepszą sprawność grzania w niskich temp, za to LG ma 10 lat gwarancji. Na którą się zdecydować? Pozdrawiam!
  15. Ok, to jeszcze pytanie - o polecaną jednostkę - zastanawiam się nad Gree Lomo Luxury jak wspomniałeś lub LG Standard Plus - co lepiej?
  16. Wybacz, źle zaznaczyłem na rzucie, dopiero jak mnie spytałeś to zauważyłem. Od wschodu mam 4 okna. W kuchni i w pokoju 145x145 oraz w łazience i pom. tech. 60x90. Od południa nie mam żadnego. Projekt to "Domek Panii Darii" tyle że troszkę zmodyfikowany, stąd dwa duże okna tarasowe z tyłu.
  17. Ok, więc czy dobrze zrozumiałem - autor pierwszego tematu ma jednego splita i daje radę na cały dom. Czy w moim przypadku wystarczy 3,5kW czy lepiej zamontować 5kW?
  18. @Kaizen Dziękuję za odpowiedź, ale jestem niestety laikiem. Co to w praktyce oznacza? Czy np. reku rozprowadzi powietrze z klimy?
  19. Witam! Jestem w trakcie budowy parterowego domu szkieletowego o powierzchni około 90m2. Dom wykonany jest na stropie typu Crawl Space z pustką powietrzną pod podłogą. Ocieplony jest wełną mineralną następująco: - Strop dolny 20cm - Strop górny + sufit podwieszony 35cm - Ściany zewnętrzne 15cm w środku + 15cm na elewacji = 30cm. Zastosowane są okna 3-szybowe ze średnim współczynnikiem U=0,75. W projekcie domu przewidziana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom będzie ogrzewany elektrycznie grzejnikami Atlantic + kominek. W celu schłodzenia latem, ale też dogrzania w okresach przejściowych, a być może też i zimą chciałbym zdecydować się na montaż klimatyzacji, ale podkreślam, że nie ma to być domyślnie podstawowe źródło ogrzewania. Zastanawiam się nad jedną jednostką typu SPLIT o mocy 3,5kw nad witryną w salonie. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające żeby schłodzić też powietrze latem w sypialni czy raczej potrzebna będzie dodatkowa jednostka? W linku poniżej zamieszczam zdjęcie rzutu mojego domu wraz z rozkładem pomieszczeń. Jak widać od południa nie mam żadnych okien. Od zachodu 2 duże okna tarasowe oraz 1 duża witrynka od północy nad którą miałaby znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzacji. Bardzo proszę o poradę jaką klimatyzację zamontować oraz jaką rekuperację? Ewentualnie bardzo bym prosił też o zaproponowanie lepszego rozwiązania jeśli moje jest nienajlepsze. Bardzo dziękuję!
  20. Witam! Podpinam się pod temat z takim pytaniem: Jak w przypadku komina dwuściennego stalowego wykonać obróbkę blacharską w blachodachówce? A druga kwestia jak wywinąć membranę dachową w miejscu jego przejścia? Interesuje mnie chyba podobne rozwiązanie co autora tematu czyli tak jak widać na ilustracji: Pozdrawiam!
  21. Witam! Buduję podobny dom i też nurtuje mnie to zagadnienie. Z resztą sam założyłem temat na forum, bo zastanawiam się nad czystym prądem (grzejniki Atlantic) - koszt takiego systemu grzewczego to 1500-2500zł. Ewentualnie myślę też o klimatyzacji. Oczywiście czysty prąd z COP=1 generuje najwyższe rachunki, ale z tego co czytam w internecie przy odpowiednim sterowaniu może mieć to sens. Budowa kotłowni z piecem gazowym i instalacja CO to koszt 20-30 tyś. Więc nawet jeśli rachunki za prąd będą wyższe to może okazać się, że różnica wynikająca z wyboru gazu będzie zwracała się 10-15 lat. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi. Ostatnio natknąłem się na ciekawy blog: http://www.kanadyjczyk.eu, szczególnie ten post: https://kanadyjczyk.eu/2017/12/08-12-2017-troche-czasu-mineo-wiec-moge/
  22. Dzięki. Mam możliwość kupić tez pompę ciepła powietrze woda Blaupunkt Osaka 6 w cenie 6000zl zupełnie nową. Czy warto zainteresować się tym tematem?
  23. Pozwolę sobie odświeżyć temat. A zatem czy w dobrze ocieplonym parterowym domu 85m2 w technologii szkieletowej na stropie Crawl Space ogrzewanie konwektorami Atlantic + kominek + klimatyzacja ma sens? Jeśli tak to jaka klimatyzacja? Czy w ogóle może z niej zrezygnować i wybrać wyłącznie konwektory + kominek?
  24. Tak oczywiście, będzie też suszarka do ręczników. Więc dokładnie tak chcę to zrealizować. Klimatyzacja i rekuperacja będą dwoma osobnymi instalacjami i osobnymi urządzeniami. Stąd moje pytanie czy w moim wypadku wystarczy klima 3,5kw czy potrzeba mocniejszej? Czy może być np. ta? http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13574-klimatyzator-kanalowy-gree-gud35ps-a-t-gud35w-nha-t.html Na "papierze" wygląda bardzo fajnie.
  25. Skłaniam się ku zainstalowaniu klimatyzacji kanałowej w celu ogrzewania całego domu. Ewentualnie będę się wspomagał kominkiem. Mam nieco przerobiony układ pomieszczeń - widać to na zdjęciu w załączniku. Zakładam, że będę musiał poprawdzić po jednym kanale do każdej sypialni (są dwie) i jeden kanał do salonu, mam rację? Wiatrołap i łazienka będą ogrzewane podłogówką elektryczną (maty wtopione w klej do płytek). Według projektu obciążenie cieplne domu, który buduję wynosi 3,5kw. Czy wobec tego powinienem wybrać klimatyzator o mocy 3,5kw czy lepiej założyć zapas i wybrać 5kw? Czym oprócz COP kierować się przy wyborze klimatyzatora? Rozważam GREE, KAISAI lub DAIKIN. Bardzo proszę o poradę. Dziękuję!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...