Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wacio1967

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wacio1967

  1. Wiem że kocioł jest w tej chwili przewymiarowany, dlatego idzie do likwidacji. Inwestycja już ukończona i na chwilę obecną działa bez zarzutu. Zainstalowany bufor 160 litrów (taki prostokątny, marki nie będę reklamował). Do tego grupa pompowa tej samej firmy, która idealnie pasuje na mocowania bufora. Na wysokości 2/3 zainstalowana grzałka 3x2kW. Grzałka jest podłączona w ten sposób, że każda część grzałki sterowana jest osobno regulatorami, które mają rozmieszczone czujniki na różnych wysokościach. Jeden regulator współpracuje z PV 3,6 kWp ongrid. Na dole bufora grzałka 2 kW podłączona przez sterownik offgrid bezpośrednio z PV 2,6 kWp. Panele 2,6 nigdy nie osiągną pełnej mocy, dlatego są przewymiarowane do grzałki. Są powieszone pionowo na ścianie, tak aby miały największy uzysk na wiosnę i jesień. Od kilku dni instalacja jest uruchomiona i działa lepiej niż się spodziewałam. W ciągu dnia (nawet w pochmurny dzień) bufor nagrzewa się do temperatury 40 stopni. Rano jest "wydojony" przez ogrzewanie do "zera", czyli około 22 stopni. W domu jest cały czas około 22 stopni mimo otwartych drzwi na taras (pies się uparł żeby było otwarte ). Jak przyjdą chłodniejsze dni to załączę górną grzałkę w taniej taryfie. Na chwilę obecną dom grzeje się za free. Jak przetrwam zimę tylko na grzałkach, to piec będzie całkowicie zlikwidowany. Na chwilę obecną jest podłączony do bufora i bedzie czekał jakby grzałki nie dały rady. Jak po zimowym sezonie będę zadowolony, to na lato bufor będzie wykorzystany jako zasobnik CWU. Oczywiście nie bezpośrednio, tylko przez wymiennik.
  2. Bufor jest do tego, aby obniżyć rachunki z 3000PLN na 1500 PLN.
  3. Jaka pojemność i cena.
  4. Po rocznym zastanawianiu się jak obniżyć koszty ogrzewania wymyśliłem rozwiązanie. Od początku żeby było jasno. Domek 127m2. Powierzchnia ogrzewana 96m2. Kocioł kondensacyjny 24kW Do 2019 na dole podłogówka (OP), u góry grzejniki. Od 2019 wszędzie OP i rachunek za gaz 3000PLN na rok. Co roku więcej o 400 PLN. Okazuje się że piec przewymiarowany się zrobił i teraz za to muszę płacić. Bardziej skręcić się go nie da. Po głębokich przemyśleniach jest decyzja. Zakładam bufor z grzałkami, a piec zostaje na rok, lub dwa "w razie czego". Nie zamierzam grzać bufora piecem. Mam założone PV 3,6 kW, co zaspokaja moje potrzeby i zostaje dodatkowo 1 kW do odebrania od Taurona. Dokładam dodatkowe 2,4 kW offgrid, które będą zasilać grzałkę 2kW w buforze non stop do 90 stopni. Takie coś oczywiście tylko w lecie i okresach przejściowych. Druga grzałka (3x2kW) będzie się włączała jak PV 3,6kW będzie za dużo oddawać do Taurona. Jak tego będzie brakować (a na pewno będzie brakować w sezonie zimowym), to grzałka będzie pracować w taniej taryfie. Bufor 500 litrów z wężownicą CWU. W lato CWU za free, w okresach przejściowych też powinno być za free, ale to się okaże w praktyce. Zima wiadomo, będą koszty. Na chwilę obecną za gaz i prąd płacę 4900. Po tych innowacjach za prąd powinienem płacić około 1500 PLN na rok
  5. Witam. napiszę tak z własnego doświadczenia. Temperaturę na piecu miałem ustawiona na 40 stopni. Grzejniki na górze były zimne. Zawór 3d cały czas otwarty. Temperaturę na piecu ustawiłem do 45 stopni. Grzejniki zaczęły grzać. Zawór 3d zaczął pracować. Ustawienia rotametrów to też ważna sprawa. Obecnie przerabiam wszystko na podłogówkę. Będę mógł zasilać niskim parametrem całość instalacji. Pompa i zawór 3d będzie zdemontowany.
  6. Z panelami to nie jest tak do końca jak większości się wydaje. W środku lata przy bardzo mocnym nasłonecznieniu można się niekiedy zdziwić. Panel przegrzewa się i wyłącza. Tego nigdzie nie mówią, a powinni. A co do lampki, to może tak być że przy bardzo nikłym naświetleniu panela zaświeci się dioda, ale podłączona bezpośrednio pod panel. Ale to nie temat o panelach. Wracając do bufora, patrząc po wykresie kolegi "miwok", dalej się zastanawiam nad opłacalnością bufora. Przez 24h temperatura w górnym zakresie spada tylko o 10 stopni. Problem w tym że grzeje zwykłym kotłem, a to się ma nijak do grzałki. Może jest tutaj ktoś, co ma jakieś doświadczenie z podgrzewaniem bufora grzałką.
  7. Ja będę miał takie panele co od księżyca będą dawać prąd.
  8. Mi chodzi o taki prawdziwy zwrot. Bez rezygnacji z komfortu, który teraz mam. Szukam realnych oszczędności, nie jakieś tam wyliczenia przez profesorów itp.
  9. Właśnie liczyłem na jakąś "szklaną kulę". Czyi na chwile obecną, sens ma tylko założenie podłogówki u góry. Dołożenie paneli na wyrost też nie ma sensu, bo się nigdy nie zwrócą. A w przypadku rezygnacji z bufora nie ma sensu w ogóle montowania paneli, chyba że założę kocioł elektryczny. Ale tutaj znowu kółko się zamyka i wracamy do "szklanej kuli". Jeżeli chodzi o OZC to chyba o to chodzi. Oceniany budynek System podstawowy System alternatywny Zapotrzebowanie na energię pierwotną: EP (kWh/m2*rok) 119,83 74,47 Maksymalna wartość wskaźnika EP: EP (kWh/m2*rok) 120,00 120,00 Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji: EUco+w (kWh/m2*rok) 88,16 88,16 Zapotrzebowanie na energię końcową: EK (kWh/m2*rok) 108,94 24,82 Współczynnik strat mocy cieplnej przez przenikanie przez wszystkie przegrody zewnętrzne: Htr (W/K) 85,20 85,20 Współczynnik strat mocy cieplnej na wentylację: Hve (W/K) 74,15 74,15 Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez system grzewczy i wentylacyjny: QPrH (kWh/rok) 15593,15 9598,06 Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez system do podgrzewania ciepłej wody: QPrW (kWh/rok) 1590,69 1080,96
  10. Witam. Właśnie się zarejestrowałem, ale czytelnikiem jestem dość długo. Mam kilka pytań co do celowości bufora w moim przypadku. Domek. Do ogrzania 100m2. Na chwile obecną dół podłogówka, góra grzejniki. Grzejniki ogrzewają około 45m2. Kocioł dwufunkcyjny Vitodens 100. Rachunki około 300 pln/m. Na wiosnę chcę założyć podłogówkę u góry. Metoda na frezowanie w wylewce i na to położę gres. W planach fotowoltaika. I teraz najważniejsze pytanie. Czy przy takich rachunkach jest sens inwestowanie w bufor. Jakbym instalował, to grzałbym go grzałkami w ciągu dnia (wykorzystanie w 100% energii z fotowoltaiki). Czy rezygnować całkowicie z gazu, czy zostawić sobie w przypadku bardzo ostrej zimy jako alternatywę. Jakiej wielkości bufor zainstalować? Wiem że im większy, tym lepszy, tylko czy jest potrzeba np montować 2000l, czy wystarczy 500l. Jakby bufor był tylko do ogrzewania, to nie potrzebuje wysokiej temperatury, jak do CWU to wydaje mi się że 60 stopni powinno starczyć. Zrobiłem kilkudniowy test. Na piecu obniżyłem temperaturę do 30 stopni i tam gdzie jest podłogówka, to temperatura się utrzymała w normie, czyli 21 stopni. Jedynie w łazience spadło do 20 stopni. Tam gdzie grzejniki spadło do 16 stopni (spodziewałem się większego spadku. Miłe zaskoczenie). W trakcie testów temperatura na zewnątrz wahała się w okolicach -8 w nocy i -3 w dzień. Średnia na dzień wyszła około 5 pln na ogrzewanie domu. Moim celem jest zejść z opłatami za prąd i gaz (ogrzewanie) do zera. Domek jest dobrze docieplony, nie ma mostków cieplnych, żadnych wykuszy, balkonów itp. Po prostu kostka w szeregu z pięcioma oknami + 2 dachowe i wyjście na taras.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...