Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

drawaplace

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

O drawaplace

  • Urodziny 25.02.1982

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Drawsko Pomorskie
  • Kod pocztowy
    78-500
  • Województwo
    zachodniopomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

drawaplace's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Tylko, że mi nie zależy na czasie i nie będzie robiła żadna ekipa, Planuje zrobić to sam. Dlatego zadaje tyle pytań. Jak w tym roku zrobię fundamenty to i tak sukces dla mnie.
  2. Bo trudno to nazwać humusem. To tylko 7 letnia trawa na piasku przysypana warstwą starej podbudowy z drogi. Dziś sprawdziłem dokopując się do przysypanej trawy. Warstwa trawy ma około 1 do 2 cm a korzenie sięgają do 5 cm w piasek. Podniesienie terenu robiłem jesienią. Zastanawiałem się nad tym czy jest sens usuwać tą warstwę trawy, bo wtedy muszę usunąć także nasypaną podbudowę.
  3. Jeśli chodzi o utrzymanie poziomu, to ok, z tym sobie poradzę. Zaopatrzyłem się nawet w niwelator optyczny i łaty. Bardziej chodziło mi o praktyczną poradę jak równo nalać betonu do wykopu, kiedy spód wykopu jest na głębokości metra. Planuje kopać fundamenty ręcznie, bo nie muszę usuwać humusu. Myślałem o nabijaniu kołków w dnie wykopu na grubość ławy, ale mam obawy czy to nie osłabi fundamentu. Wbite pręty też są dobrym rozwiązaniem, ale rozumiem, że po wypoziomowani trzeba je wyjąć z betonu. Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia: Ile mam czasu zanim beton przestanie być plastyczny, Wiem że zależy to od warunków pogodowych, ale tak średnio. No i czy konieczne jest zacieranie powierzchni wylanej ławy czy wystarczy ją uklepać deską nabita na kantówkę. (to podpatrzyłem na youtube).
  4. Co sądzisz jajmar o takim zoonku...co z tym zrobić. Jakieś 7 lat wcześniej, na działce gdzie buduje dom, teren został wyrównany i warstwa dawnego humusu została przysypana lub zerwana. Wszystko zależało od nierówności terenu. Na działce jest sam piach, który łatwo się zagęszcza. Po wyrównaniu terenu zasiałem trawę, która rosła z wielkim trudem. Latem teren podniosłem na około 15 cm przysypują trawę podbudową z drogi brukowej. Moje pytanie: Czy jest sens usuwanie ziemi poniżej poziomu trawy gdy warstwa trawy i korzeni ma około 5 cm. To jest wpis z innego tematu, ale jakoś nikt nie umiał pomóc.
  5. Kurka - jak nie zrobisz będzie dobrze, co nie zrobisz będzie źle. Czyli najlepiej zrobić jak w projekcie- chudziak i cała reszta. Analizując ...szalunek chyba jest lepszym rozwiązaniem niż znaczyć prętami.W szalunku będzie dokładniej co zaprocentuje później. Policzyłem obecnie koszt szalunku fundamentów to jakieś do 500 zł. no i dechy zostają na wieńce, schody itp. Na innym forum "nieznających się" budowlańców doczytałem, że folia pod fundamentem może stanowić problem jeżeli planujemy uziom z bednarki w zbrojeniu fundamentu. Ma to jakiś sens. Plastik to izolator. Dzięki za radę.
  6. Czytam i czytam i popieram zdanie: - jak beton prosto do wykopu, to folia koniecznie. Darował bym sobie chudziaka bo szkoda czasu i kasy. Nie wyjdzie taniej niż folia. Przy chudziaku osłonięty jest tylko spód fundamentu a boki dalej mają kontakt z ziemią. Do czasu pełnego związania betonu folia jest konieczna, aby zatrzymać wodę. - na izolacje pozioma papa termozgrzewalna jest najlepsza. Jest elastyczna i bardziej odporna na warunki panujące w ziemi. Folia do izolacji poziomej to nadal folia. Bardziej służy wykonawcom przyspieszając prace budowlane niż dobrej izolacji. Nie jestem budowlańcem, a takie wnioski wyciągnąłem czytając wpisy forumowiczów. Nie doczytałem tylko jednego. Może ma ktoś jakiś fajny pomysł jak równo wylać fundamenty przy ręcznie kopanych fundamentach.....no tak żeby wszystko było w jednym poziomie. Z góry dzięki za porady.
  7. Nie robiłem badań geologicznych, ale mam pewność że na 1,5 metra nie mam żadnego torfu tylko piasek. Do działki mam poprowadzone przyłącza wody i elektryki. Przyłącza mają długość 140 m. i po drodze nie napotkałem żadnego organicznego gruntu tylko piasek i trochę gliny. Ciekawi mnie tylko czy ta cienka warstwa trawy hodowana przez 7 lat na piasku ma jakieś znaczenie. Nie chce generować dodatkowych kosztów i usuwać bez potrzeby tony ziemi.
  8. Miło mi dołączyć do Bocianków 2019. Też planuje budowę domu 130m2 z poddaszem użytkowym. Papiery ogarnięte i mogę już działać. Mam na początek pytanie do fachowców. Oczytałem się na temat humusu i jego konieczności usunięcia z miejsca gdzie będzie budynek. Stwierdzam, że jest to konieczne. Tylko mój problem jest inny. Jakieś 7 lat wcześniej, na działce gdzie buduje dom, teren został wyrównany i warstwa dawnego humusu została przysypana lub zerwana. Wszystko zależało od nierówności terenu. Na działce jest sam piach, który łatwo się zagęszcza. Po wyrównaniu terenu zasiałem trawę, która rosła z wielkim trudem. Latem teren podniosłem na około 15 cm przysypują trawę podbudową z drogi brukowej. Moje pytanie: Czy jest sens usuwanie ziemi poniżej poziomu trawy gdy warstwa trawy i korzeni ma około 5 cm. Z góry dzięki za rady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...