Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mario_k

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    245
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mario_k

  1. Witaj Henok, Gratuluję wyników zimowych. Czy możesz podzielić się informacjami: 1. Jak oceniasz przydatność kolektorów do regeneracji DZ czy bezpośredniego dogrzewania podłogówki (z tego co pamiętam masz takie możliwości)? 2. Jak oceniasz mocno akumulacyjna podłogę? 3. Jak oceniasz nową PC? Również w stosunku do poprzedniej? 4. Czy możesz szacunkowo napisać jaki był koszt powstania Twojego domu (m2)? Dzięki.
  2. Pytam np o stalową rurę łączącą czopuch kasety z wymiennikiem lub jak w przypadku Pita z akumulatorem. Pytam Ciebie bo widziałem zdjęcia Twoich eksperymentalnych konstrukcji. Jaką stal zastosowałeś i jaka była jej trwałość... chodzi mi o to kiedy będzie potrzebna wymiana przepalonej rury na nową.... Dzięki za odpowiedzi...
  3. Bogusław dzięki... Więc trzeba by ten wymiennik postawić obok kasety i odpowiednio podłączyć. Jak oceniasz żywotność stali w rozwiązaniach piecowych? Dlaczego proponowałeś zrobienie wymiennika w ramce stalowej?
  4. Witaj Wojtku, Właściwie to ten bufor CWU będzie również podłączony do podłogówki więc będzie możliwość grzania. (rozładowania bufora). Rozwiązania podlinkowane przeze mnie w poprzednim poście posiadają możliwość zredukowania mocy wymiennika prawie do zera. Czyli również sugerujesz rozwiązanie podpowiedziane prze Bogusława... Jakie są Twoim zdaniem zalety w stosunku do nasadki "fabrycznej"? Cały problem w moim przypadku polega na tym, że kominek nie będzie eksploatowany bardzo często... zatem należałoby znaleźć optimum zysku z użytkowania do komplikacji i kosztożerności układu. Zasada działania całości miałaby być taka: Po rozpaleniu otrzymujemy niemal natychmiast ciepło przez konwekcję powietrza. Aby nie przegrzać domu część energii kumulujemy w ciężkiej obudowie, która potem oddaje ciepło głównie na drodze promieniowania. Dodatkowo przy całej zabawie w palenie mamy trochę ciepłej wody.
  5. Witam, Na początku myślałem o czymś takim lub takim Czy możesz oszacować jak duża jest różnica w sprawności/funkcjonalności tych rozwiązań (tzn. proponowanego przez Ciebie i pokazanego przeze mnie)
  6. Myślałem o tym (wymienniku przeciwprądowym)... nie chciałbym tylko przeinwestować... kominek nie będzie podstawowym źródłem ciepła więc ten wymiennik to tylko taki dodatek. Wstępnie myślałem o prostej nasadce z kratek chyba.... Możesz podesłać jakieś propozycje polecanych wymienników? Dziękuję za zainteresowanie.
  7. Witam szanowne grono. Poproszę chętnych o opinie i sugestie co do pomysłu: Chcę do projektowanego domku energooszczędnego wstawić palenisko usytuowane tak: +----+| B |+----++---+-----+| K | W |+---+-----+ frontgdzie: K-komin; B-zasobnik CWU z mamką; W-zabudowany wkład kominkowy Co chcę osiągnąć: 1. Grawitacyjne grzanie CWU. 2. Kumulowanie ciepła w zabudowie. 3. Grzanie powietrzne konwekcyjne. Jak: a. Wkład kominkowy z nasadką wodną na wylot spalin lub rurką Cu owiniętą wokół czopucha. b. Kumulacyjna obudowa wkładu. Pytania: ad.a. które rozwiązanie preferujecie: nasadkę wodną na wylot spalin czy rurkę Cu owiniętą wokół czopucha ad.b. jak i czym to zabudować aby w miarę sprawnie i tanio osiągnąć 2. i 3. Z góry dziękuję za wszelkie opinie i podpowiedzi.
  8. Spokojnie da rady. Przy Twoim elektrycznym ogrzewaniu możesz w prosty i tani (jak na regulatory) sposób uzyskać właściwie dowolny ułamek mocy systemu grzewczego. Poszukaj pod hasłem: grupowy regulator mocy.
  9. ... i nastał wieczór dzień drugi... Ale co? Za trudne, Za szybko? Czy tak banalne, że wszyscy już kleją pompy, a ja ciągle siedzę w rachunkach na poziomie gimnazjum? Heh, mnie te obrazki niewiele mówią dlatego zapytam: Dla PCi - rozumiem, że są to parametry obliczone dla danego typu sprężarki na podstawie podanych przez Ciebie temperatur TE i Tc? Tzn, że teraz trzeba "tylko" zakupić/zrobić taki parownik i skraplacz, które będą spełniały warunki/parametry wpisane przez Ciebie do obliczeń, czy predefiniowałeś w programie jakieś katalogowe i dla nich są te wyniki i wykresy?
  10. ... no i co gościu... zarżnąłeś taki fajny wewontek tymi obrazkami... A na poważnie wieczorkiem.
  11. Jasne. Nie pamiętam czy powyższy wynik jest dla eksponenty czy jak (a nie chce mi się weryfikować). Jeśli natomiast pompa utrzymuje prawie stałą temperaturę w zasobniku to sprawa jest prosta. Podniosłem ten problem tylko dlatego, że zakładane są tutaj długie czasy pracy pompy i... przy niekorzystnych warunkach może zabraknąć godzin w dobie... Ale w sumie mamy jeszcze grzałkę (no Ci co maja to mają...)
  12. Wiem wiem. Jak kiedyś liczyłem straty na zbiorniku 1m3 (fi=0,8m, H=2m) ocieplonego 0,2m ; 0,04W/mK postawionego w piwnicy: dT ok 90K to mi wyszło : 2,6kWh/dobę.. No załóżmy 2kWh/24h bo dT wyśrubowałem. To przy Twoim założeniu zużycia 6kWh/dobę 30% błędu. To osłabia wiarygodność szacowania.. Ale może się gdzieś rypnąłem w liczeniu
  13. To zapraszam Cię do poskładania dla mnie na tej sprężarce o mocy silnika 250W ciepłej pompy co przepchnie 43 tony par czynnika w ciągu godziny i jak z tego wynika dostarczy mocy: 2,4MW . Płacę każdą cenę. :) Niewiele zależy od tego czy LICZENIE zaczniesz od przodu czy od tyłu - tutaj wszystko jest ze sobą powiązane. :)
  14. Dolicz straty na buforze to czas się skróci i będziesz bliżej prawdy
  15. gosciu01... idziesz jak burza... pomogę w obliczeniach na miarę możliwości: Na początek Freon: 1. Wydedukowana przez Ciebie wydajność na poziomie 43,85kg/h daje wydajność objętościową ok.3m3/h (R134A w temp. 0*C ma gęstość ok.14kg/m3) - Zauważ, że wspomniana przez Ciebie ZR18 przy mocy silnika 1,5KM przepych 4,4m3/h 2. Myślę, że w podanym przez Ciebie źródle faktycznie jest błąd z tym, że poprawna wartość to:12,18kg/h 3. Obliczenia dlatego Ci pasowały, że nie uwzględniłeś ciepła parowania/skraplania. Wg mnie powinno być: Przepływ = 12,18kg/h Ciepło parowania R134a w temp. 0*C = ok. 196kJ/kg Ciepło właściwe pary nasyconej R134a w temp, 0*C = ok.1,7kJ/kgK Z powyższego mamy całe ciepło transportowane 1 kg par czynnika: 1,7kJ/kgK * 9K + 196kJ/kg = 211,3kJ/kg. Przepychając 12,18kg/h mamy moc chłodniczą: 714W. PS.: Tak samo na stronie skraplania pominąłeś ciepło skraplania. Podana temperatura 50*C to temperatura skraplania. Temperatura par czynnika będzie wyższa, dlatego umiejętnie układając wężownicę/skraplacz w buforze można osiągnąć znacznie wyższe temperatury CWU.
  16. Tak przy okazji. Bodajże w 2007 roku zostały opublikowane nowe dane o dziurze ozonowej i z nich wynika że dziura wbrew stężeniu i freonom, które dalej są emitowane zaczęła się zmniejszać o kilkadziesiąt procent. O tym się nie mówi. Gdyż zieloni musieli by się przyznać do pomyłki. Teraz zaczynają z tzw. globalnym ociepleniem. Proponuję przeczytać rozdział 3.1.2. "Wskaźniki ekologicznej oceny czynników chłodniczych" z książki: "Chłodnictwo i klimatyzacja" i przeanalizować pod względem logiki. Arcydzieło naukowego hochsztaplerstwa urozmaicone wykresami i trudnymi wzorami gdzie pojawiają się nawet znaczki sigma. I tak to się nakręciło...
  17. Oczywiście wszystko co piszesz to prawda dlatego: 1. na końcu mojej wypowiedzi jest emot. 2. Nie ulegam propagandzie eko"B" 3. Da się zakupić i troszkę na zapas. 4. W krytycznej sytuacji braku R22 wymiana oleju i R407C Oczywiśce poddałem tylko myśl na podstawie swoich przymiarek do PC glikolowej na ZR22/28 - to inne warunki. Sam przyglądam się Waszym rozważaniom trochę z boku bo powietrzna w obecnej koncepcji nie jest mi potrzebna
  18. Z pewnością przepłacą i jeszcze im nie zadziała:P Ale oni tacy już są... tego nie zmienisz.
  19. Można by dodać drugi wentylator. strumienie puścić równolegle, zsumować i wrzucić na parownik. Ale czy warto???
  20. To wtedy: 1. Odparowany czynnik stanie się parą mokrą. 2. Byćmoże pojawią się skondensowane kropelki ciekłego czynnika (zalezy od aktualnych warunków). 3. Coś takiego (1 i/lub 2) trafi do sprężarki. 4. W efekcie sprężarka przestanie Cię lubić i współpracować. Nieźle kombinujesz... Jeśli już tak to trzeba by jako dolne źródło zastosować wodę (w tym np. dachu) i wydajnością pompy obiegowej dostarczać do parownika odpowiednią moc. Można ... ale czy warto???
  21. Część wody z powietrza zostanie zabrana przez wymiennik reku.... ale ile zostanie??? To niestety fakt. Trzeba by pomyśleć o jakiejś alternatywie.
  22. Ja przynajmniej tak właśnie Cię zrozumiałem. Niestety na mój stan wiedzy to zupełnie nieprzystająca idea do omawianego układu i to chciałem wyrazić. Przykładowe rozwiązanie pokazał Henok... ale to nie ma nic wspólnego ze zbiornikami stabilizującymi ciśnienie w układzie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężarki z wtryskiem par czynnika. (cykl EVI)
  23. Moim zdaniem robi i to sporą. Układ inwerterowy jest w miarę prostym układem w stosunku do układów kaskadowych (bo o takim połączeniu w tym przypadku mówimy). Przy szeregowym łączeniu sprężarek powstaje mnóstwo problemów.... szkoda czasu na rozpatrywanie takiego rozwiązania w podanym we wątku kontekście. PS.:Adam_mk proponował połączenie równoległe co moim zdaniem ma sens przy zakładanej przez niego konstrukcji.
  24. Raczej chyba nie... :) Tylne koło od traktora nie spasuje chyba jako tylne do rowera .... Generalnie ciśnienia i temperatury pracy urządzenia oraz parametry użytych do budowy podzespołów i właściwości zastosowanych płynów muszą ze sobą współgrać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...