Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomek_461

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez tomek_461

  1. Dzięki za odpowiedzi. Chyba najlepszą opcja będzie rozcięcie zbiornika wstawienie wężownicy i ponowne pospawanie. Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa przy cięciu spawaniu zbiornika po propanie to temat jest mi znany.
  2. Będę budował bufor ciepła ze zbiornika 2700 litrów. Musze wspawać króćce do podłączenia kotła i podłogówki, oraz wykonać wężownicę do CWU. Wspawanie króćców nie będzie problemem, nie mam natomiast pomysłu jak umieścić wężownicę w środku, chciałbym uniknąć rozcinania zbiornika. W zbiorniku jest właz rewizyjny o średnicy około 20cm. Ma ktoś jakieś pomysły? Zbiornik jest po propanie wygląda tak: https://www.olx.pl/d/oferta/zbiornik-na-gaz-plynny-butla-2700-l-CID628-IDKnbwH.html#1628a4c9d9 Postawie go oczywiście w pionie.
  3. Jaki budynek tym ogrzewasz? Na jak długo wystarcza bufor po wygaśnięciu kotła podczas mrozów?
  4. Napisz jaki masz kocioł bo nie widzę żebyś wcześniej pisał o swoim kotle.
  5. A jaki kocioł moglibyście polecić? Ten Atmos ma komorę załadunkową125 L to daje nam oko 200kWh z jednego załadunku. Bufor 2700 pomieści około 190kWh przy załadowaniu od 30st.C do 90st.C. Przynajmniej tak wyliczyłem. Więc ten zestaw w teorii powinien dobrze współpracować. Poza tym zbiornik 2700 już mam więc chciałem go wykorzystać, kotłownia będzie w wolnostojącym garażu więc to że zajmie sporo miejsca nie gra dla mnie roli.
  6. Planowany kocioł to Atmos DS25GS bufor 2700L. A więc jest to stosunek 108L na 1 kW.
  7. Dzień dobry wszystkim. Chciałbym zapytać czy na bufor ciepła potrzebne są jakieś "papiery", jakieś certyfikaty itp? Sprawa dotyczy nowo budowanego domu PnB będzie wydane w tym roku. Mam już zakupiony zbiornik z którego planowałem wykonać bufor ale dziś rozmawiałem z projektantem który projektuje dom i dowiedziałam się, że na kocioł i bufor potrzebny jest certyfikat, kocioł to rozumie, ale zaskoczyło mnie że na bufor też coś może być potrzebne i że mój plan budowy taniego dużego bufora może lec w gruzach. Projektant niema doświadczenia z buforami ciepła więc może wprowadził mnie w błąd.
  8. W rozwiązaniu jakie proponujesz trzeba będzie między domem a garażem przesyłać wodę o wyższej temperaturze, co spowoduje wyższe straty na przesyle. Zrobienie izolacji o minimalnych stratach będzie drogie, fabryczny rurociąg z dwiema rurami 32 w rurze osłonowej 200 ma straty ok 12 w/m, na 15 m daje to 180W. Wielkość strat podawana przez producenta jest liczona pewnie dla wysokich temperatur przesyłanej wody. Jeśli umieścił bym zawór trójdrożny przy buforze i przesyłał wodę do zasilania podłogówki o temp 35-40 st. to straty na przesyle będą mniejsze niż gdybym przesyłał wodę o temp 80-90 st. (do tylu trzeba by grzać bufor) i mieszał ją dopiero w domu zaworem trójdrożnym. Jeśli chodzi o kamień w wodzie to mieszkam w okolicy z bardzo twarda wodą, więc jej zmiękczanie też będę rozważał, ale to osobny temat do dyskusji. Mam natomiast pytanie do osób mających doświadczenie w podgrzewaniu wody przez wężownicę w buforze, czy ta wężownica nie ulega zakamienianiu po dłuższym czasie? Dziękuję za przedstawianie różnych propozycji, dzięki nim mogę rozważyć rozwiązania o których sam bym nie pomyślał.
  9. Tak jak pisałem w pierwszym moim poście: "Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji)" Tak więc woda wychłodzona w domu nie będzie podlegać cyrkulacji. A sterowanie pompki termostatem moim zdaniem nie zda egzaminu w takim układzie. Dla ograniczenia strat ciepła i zużycia energii przez pompkę zastosował bym sterownik czasowy który włączał by pompkę w godzinach w których używa się ciepłej wody.
  10. Czyli lepiej będzie poprowadzić CO i CWU niezależnie. Nasuwa się też pytanie czy lepiej dla CO wykonać dwie oddzielne niezależne izolacje w osobnych rurach osłonowych, czy np dwie rury 32 zaizolować otuliną 13 mm po czym umieścić je we wspólnej otulinie 10 mm i włożyć do rury osłonowej 160? Dla CWU wydaje mi się że można rurę zasilająca i tą od cyrkulacji umieścić obok siebie bez izolacji pomiędzy nimi, będzie tam przecież krążyć woda o tej samej temp. więc nie będzie między nimi wymiany ciepła. Realizacja CWU poprzez wymiennik odpada ze względu na niską temperaturę zasilania CO (podłogówka). Poza tym tak jak mówi romano78 byłyby problemy z pozyskaniem CWU latem.
  11. Jeśli zrobienie tego samemu pozwoli uzyskać jakość równą albo lepszą niż rozwiązanie fabryczne, a dodatkowo będzie odczuwalnie taniej to niema problemu żeby zrobić coś "tymi ręcami".
  12. Policzyłem z grubsza i wyszło mi że za materiały do zrobienia tych rur wyszło by przynajmniej 2000zł, więc raczej wybiorę gotowe rozwiązanie. Nadal pozostaje pytanie czy CO i CWU prowadzić w jednej izolacji czy w dwóch oddzielnych.
  13. No niestety około 5 tys. Robiąc dwa oddzielne rurociągi za ruryzapłacił bym około 3,5 tys.
  14. Czyli rozumiem że wykonanie tego 15 metrowego odcinka z cyrkulacją z dobrej rury nie będzie powodowało nadmiernego wychładzania bufora? Czy zastosowanie np takiej rury UPONOR QUATTRO RURY PREIZOLOWANE 2X32X2,9 2X25X3,5 będzie dobrym rozwiązaniem, czy lepiej wykonać dwa niezależne rurociągi dla CO i CWU (ułożyć dwie rury preizolowane w których są po dwie rurki)? romano78 Opcja z załączaniem pompki była by chyba mało wygodna. Mógł byś natomiast bardziej szczegółowo opisać zastosowanie dodatkowego małego baniaczka w domu?
  15. Mam pytanie dotyczące CWU pozyskiwanej z bufora ciepła. Planuję wykonanie kotłowni wraz z buforem ciepła w garażu wolnostojącym i podłączenie się do domu rurociągiem preizolowanym którego długość wyniesie ok 15 metrów. Zastanawiam się natomiast jak mógłbym wykonać podłączenie do domu CWU ogrzewanej w buforze, policzyłem że wykonując przyłącze z rury fi 25 preizolowanej będę musiał spuścić ok 21 litrów z odcinka 15m zanim zacznie lecieć ciepła woda więc takie proste rozwiązanie chyba odpada. Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji). Czy takie rozwiązanie nie będzie nadmiernie wychładzać bufora? A może jednak przyłącze bez cyrkulacji nie było by tak uciążliwe w użytkowaniu (czekanie zanim zacznie lecieć ciepła woda)? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z podobną instalacją i mógłby coś doradzić?
  16. Cześć, Mam zamiar rozpocząć budowę domu na działce która należy obecnie do mojej mamy. Mam w związku z tym pewne pytania dotyczące kolejności działań jakie powinienem podjąć. Może ktoś miał podobną sytuację i będzie mi w stanie coś doradzić. Obecny stan wygląda następująco: Moja mama posiada działkę rolną o powierzchni ok 80 arów, którą może mi przekazać na drodze darowizny, mama jest rolnikiem. Działka nie jest objęta MPZP. Chciałbym na tej działce wybudować dom, a w związku z obecnie obowiązującym prawem dotyczącym obrotu ziemią rolną nie wiem jak się zabrać za sprawy formalne. Pytanie zasadnicze dotyczy tego czy zacząć od notarialnego przepisania działki na mnie, czy może lepiej by było aby to mama zaczęła załatwiać formalności i dopiero później przepisała na mnie działkę? Bardzo proszę o jakieś porady, był bym wdzięczny również za ewentualne pokierowanie mnie do jakiego urzędu powinienem się udać z tym pytaniem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...