
arthi
Użytkownicy-
Liczba zawartości
36 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez arthi
-
Chodzi o wybieg pompy, gdy sterownik pokojowy da sygnał, że można wyłączyć grzanie. Zwiększyłem czas do 240s i tak się zastanawiam czy to jakoś nie wpływa negatywnie na sprawność, większe zużycie prądu, bo do wymiennika trafia zimny glikol.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak macie ustawiony wybieg pompy dolnego źródła. Czy dluzsza praca wyciąga ciepło z wymiennika i oddaje z powrotem do gruntu. Najlepiej jak pompa staje razem ze sprężarką czy pracuje trochę dłużej?
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Sprawa się wyjaśniła, na śrubunku przy rozdzielaczu zrobiła się jakaś nieszczelność i wykapało kilka dobrych litrów.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jaka może być przyczyna nagłego spadku ciśnienia, wczoraj 1,2-1,3bar dzisiaj poniżej 1. Układ spiralny, 4 pętle. Wersja optymistyczna, pesymistyczna? Naczynie wyrównawcze jest szczelne. Obserwuje w zasadzie codziennie, rozdzielacz w piwnicy. Jeszcze wczoraj wszystkie wejścia do gruntu były równomiernie zmrożone podczas pracy. Dzisiaj rano zauważyłem, że jedna z pętli już się tak nie mrozi, musiała mieć dodatnią temperaturę. Instalacja działa od końca kwietnia, na początku długo trwało odpowietrzanie i były spadki ciśnienia, ale co najmniej od lipca, ciśnienie było stabilne. Co mogło się wydarzyć? EDIT: Przymknąłem lekko pozostałe pętle na zaworach odcinających i znowu są zmrożone wszystkie.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
U mnie już jest 1 na wejściu do pompy, szybko to spada, gdzie koniec zimy.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Stężenie -20, czyli w razie czego można będzie przestawić na niższą wartość. Pompa on/off bez wbudowanej grzałki.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jaka może być minimalna temperatura powrotu z dolnego źródła? W ustawieniach sterownika mam -1. Aktualnie powrót ma już 6 stopni. Zastanawiam się do ilu można zejść bezpiecznie przy wymienniku poziomym? Zima jeszcze się nie zaczęła. Na początku sezonu było 15-17 stopni, teraz to już historia. Mniej więcej 600m PE40, pompa ciepła 11kW.
- 6 400 odpowiedzi
-
- dolnego
- temperatury
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tanio się cenisz, to daje zaledwie 800zł na rok różnicy, przy gazowym nie robisz nic, a przy węglowym przynieść, podaj, pozamiataj, wyczysć i jeszcze coś się zatnie, zwrotka zerwie, jakieś regulacje, albo suszenie groszku, bo akurat wilogtny, potem znowu czyszczenie, minął tydzień trzeba dosypać, trzeba wynieść popiół. Wiesz co robi właściciel gazu, nic rekaksuje się za całe 70zł miesięcznie. Każdy dłuższy wyjazd to probem, podziwam te matematyczne umysły uparcie broniące węgla gdy różnica jest tak niewielka Swoją drogą ciekawe czy ludzie byli by skłonni pójść do dodatkowej pracy w charakterze takiego człowieka, który raz na tydzień czy tam stosowanie do spalania ma przyjść do kotła, posprzątać, wynieść popioł, wyczyścić kocioł za taką kwotę 800-1000zł za rok, powiedzmy u sąsiada. Przecież to tyle pieniędzy, a praca taka łatwa 5 minut i mnie nie ma ;D Osobiście jestem przekonany poza tym co wcześniej napisałem, kupisz jakiś bardzo tani opał, że mit drogiego gazu powstał w latach 2000, z roku na rok było drożej, bo wówczas cena zaczęła rosnąć, a węgiel był za grosze dosłownie Zarobki w ten czas też były zupełnie inne.
-
Źle zrozumiałem, myślałem, że to odnosi się do jego domu i raz zużywa 3 raz 4. Jeśli budynku zużywają 3-4 tony węgla to znaczy ni mniej ni więcej, ze potrzebują tyle energii i nie będzie tak, że za gaz zapłacą magicznie mniej. Jeszcze około 8 lat temu węgiel typu ekogroszek był w cenie 400-600zł, a gaz w tym czasie nawet droższy niż teraz.
-
Oczywwiście każdy musi sam policzyć. W twoim przypadku pewnie najwyżej 20-30% przy czym zero pracy. Mnie do gazu nie trzbe przekonywać, od 20 jest kocioł, było parę lat że wspomagany był węglowym, ale przy obecnych cenach nie ma to żadnego sensu dla mnie. To w końcu 3, czy 4? Trudno mi aboslutnie uwirzyć w takie wahnięcia! Przy 3 tonach za gaz zapłąciłbyś około 3500-4000zł, przy 4 około 4,500-500 Biorąć pod uwagę te zużycie 1700-1800 za gz zapłaciłbyś 2100-2500. Może się zdarzyć nawet że wyjdzie taniej jeśli spalałeś węgiel wyjątkowo nieekonomiczne, co raczej przy kotłach na ekogrosek nie jest możliwe.
-
Piec kondensacyjny na gaz Junkers, Vailland czy Buderus
arthi odpowiedział jammo → na topic → Ogrzewanie
Powiem ci taką historie, sam mam kocioł kondensacyjny dokładnie 20 letni. viessmanna vitodens 100 wb1. Jeśli zajdzie konieczność to prawdopodonnie ponownie zdecyduje się na tę firme tylko z jednego powodu, dostęp do części. Minęło 20 lat od wejścia na rynek, a cały czas można kupić każdą część do tego kotła, po 16 latach padła płyta,pewnie kondensatory, ale nie było czasu zastanawiać się nad serwisem, kupiłem nową na niemieckim ebay za 600zł, Cały kocioł jest często na olx w cenie 1000zł gdyby padł wymiennik, każdy sterownik czy czujnik, pompa obiegowa, wszystko można kupić. Druga rzecz dostęp do serwisu, miałem w sumie trzy aware raz wentylato, płyta i raz transformator zapłonowy. Serwisant zawsze przyjeżdał w ten sam lub kolejnego dnia. W przypadku niektórych firm czeka się tygodniami, podejrzewam, że im badziej nietypowy kocioł tym dłużej. Nie ukrywam mam na oku kilka interesujących modeli, ale są tak niszowe, że chyba nie zdecyduje się na nie właśnie z tego powodu. Na twom miejscu poszukałbym jakiegoś kotła sprzed około 20 lat tych firm i spradził czy mają części i w jakiej cenie. Elektrody, transpormator, płyta główna, pompa obiegowa. Czy mógłbyś napisać coś o kotle Gb212 ewentualnie Gb102, jak to rzeczywiście wypada w połączeniiu z instalacją grzejnikową. Nie wiem jak ten drugi, ale podobno sprawność gb212 siąga 106% nawet przy temperaturze powrotu na poziomie 60. Jaka konsepcja przyświeca budowaniu kotła z niemal 100L załadem wody? Jakie ma zalety, wady? Rozumiem, że taki wynik jest nieosiągalny dla żadnego kotła wiszącego, chociaż widziałem. chyba GB162, że deklarujecie nawet 107% przy wysokiej temperaturze powrotu. W tym kotle niepokoją jednak opnie, spotkałem się w sieci, że podobno jest trudny w czyszczeniu i sypią się drogie elementy, a te stojące buderusy to prosta konstrukcja. Czy wiadomo kiedy w Polsce będzie dostępny kb192i, z tego co widzę to ulepszona wersja GB212? Gb102s jest wyposażony w pompę obiegoą, a jak to wygląda z gb212? -
Taka średnioroczna sprawność jest raczej nieosiagalna przy instalacji grzejnikowej, o ile w ogóle biorąc pod uwagę że kotły są za duże na minimalnej mocy, taktują, a podczas ogrzewania wody użytkowej najczęściej nie zachodzi kondensacja. http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3667,eksploatacyjna-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego średniorczna sprawność dla instalacji 55/35 to niecałe 87% Gaz jest droższy, a tym droższy, im taniej kupiłeś węgiel. Można kupić w Polsce węgiel za 600zł za tonę i za 1000zł, a im starszy budynek tym większe zapotrzebowanie. Płacac 3000 za 5 ton,za gaz zapłacisz prawie drugie tyle. Przy ekogroszku dobrej jakości różnica nie jest tak spektakularna, w granicach 30-40%, ale masz święty spokój.
-
Czy ktoś z was przerabiał taki temat i jakie były zmiany w zużyciu gazu? Interesują mnie opinie praktyków kocioł, marka wiek, na jaki został wymieniony i o ile spadło zużyciu. Kociołowi nic nie dolega, to stary alu/żeliwny vitodens 100wb1 z 1999.
-
- kondensacyjnego
- kotła
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jakie ogrzewanie wybrać - po raz n-ty zapewne, ale liczę na pomoc :)
arthi odpowiedział Gapril → na topic → Ogrzewanie
Kominek z PW to najgorsze co możesz wybrać, to taki kocioł na drewno tylko z bardzo ubogim wymiennikiem, poza tym to kotłownia w salonie. Dobrze się zastanów. Powietrzna pompa ciełpa + kominek z DGP, ewentualnei Gaz + kominek z DGP, po całości podłogłówka. -
Mitem jest wysoka sprawność kotłow z podajnikiem. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku&p=5906481&viewfull=1#post5906481
- 28 358 odpowiedzi
-
- ekouniwersal
- granheat
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
@coondelboory Bardzo Ci dziękuję za opinię! Rzeczywiście przeglądając odpowiedzi na problemy innych zwróciłem uwagę na rade o uszczelnieniu dolnej przerwy między wymiennikiem, a rusztem. Jakbyś zagadł u mnie też cegły leżą luzem. Trzeba będzie znowu poprawiać. Co do drugiego patentu. Konsultowałem się z innym użytkownikiem tego pieca gdzie podobno z ograniczonymi wylotami powietrza wtórnego o 80% spala czysto, ale u mnie to jakiś nie wychodzi. Będę musiał chyba wrócić do tego pomysłu z wykorzystaniem tej przegrody jako kanału. Myślałem, żeby w tej przestrzeni między wymiennikiem górny, a dolnym. wykonać takie pseudo regulowane powietrze wtórne. tj. w szamocie wywiercić otwory, a w nich umieścić śruby i w ten sposób ustalić odpowiednią ilość powietrza wtórnego. Dam znać jak to się sprawdzi, być może jeszcze jutro. -
Musiałbym sprawdzić jakiej mocy jest ten piec, gdzie tego szukać? Rzeczywiście nie jest nowy,podobno z 2000 roku. O ile mi wiadomo nigdy nie był serwisowany!. Od nowości w tym domu, ale kto inny był właścicielem, teraz ja się tym zajmuję i oglądam co i jak. Generalnie ogarnia mnie przerażenie! Nie wiem czy po prostu nie wezwać serwisu viessmanna, niech się wypowiedzą co i jak powinno być zrobione, co poprawić, może przy okazji wykonają serwis do porządku. Serwisant z Chorzowa. Zaśpiewał sobie za wizytę 100zł podczas której wyczyścił iskrownik? Tak się właśnie pali mosty za sobą! Zamiast na dzień dobry powiedzieć, że piec jest nieprawidłowo zainstalowany, że należałoby poprawić, to sugeruje się zakup nowego pieca!
-
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
@coondelboory Zgadza się ruszt jest duży, bardzo duży. Z tym kartonem gdzieś już czytałem i zastanawiam się, czy nie spróbować od razu z szamotem. Bawienie się z popiołem już przerabiałem przy okazji prób ze spalaniem dolnym i między innymi dlatego zrezygnowałem. Tak sobie myślałem żeby na bocznych i przedniej ściance wykonać coś takiego jak na rysunku, niżej postawiony szamot 3cm (jest dostępny 2cm?), wyżej mniej, ale grubszy szamot 6cm. Na tylnej jest wymiennik, więc tylko na tych wymienionych ściankach. Podobno szamot poprawia warunki spalania, a z tego co zaobserwowałem część paleniska nawet w połowie palenia jest nieaktywna. Dobrze kombinuje? EDIT: Przywróciłem początkową wielkość kanałów wtórnych i dym z czarnego zrobił się brązowy. W między czasie zapalił się już cały zasyp czyli znowu nie tak jak powinno być. Zastanawiam się czy nie popełniam błędu przy rozpalaniu czy nie czekać tak długo z uruchomieniem dmuchawy, dopóki nie wypali się całe drewno przez uchylone górne drzwiczki. Dmuchawa nie ma klapki blokującej dopływ powietrza, więc pewnie nawet jak nie pracuję to jakaś niewielka ilość powietrza dostaje się pod węgiel. -
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
Okazuje się, że nie... Wcześniej nie do końca byłem świadomy jak powinno wyglądać palenisko, czyli niebieskie, niskie wędrujące płomienie. U mnie występują punktowo wysokie jakby w palniku na gaz, a część paleniska jest przykryta zwęglonym drewnem i dymi. Tylko gdzieniegdzie pojawiły się właśnie takie niskie płomyki, ale duża część zasypu jest nieaktywna, dymi. Za kilka godzin po wygaśnięciu spróbuje jeszcze raz, może za dużo węgla, za grube drewno? -
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
Panowie jak radzicie sobie z rozpalaniem od góry? Po tygodniu bawienia się w palenie od dołu, prób przerobienia pieca, w większości nieudanych, wróciłem do koncepcji palenia górnego. Wydaje mi się, że łatwiej będzie zmusić tego UKN do czystego palenia od góry niż od dołu. Głownie chodzi o stykanie się płomienia z zimnym wymiennikiem... Niestety za nic w świecie nie potrafię rozpalić tylko górnej warstwy węgla. Drzwiczki już naprawiłem, piec wyczyszczony, komin wyczyszczony, kanały powietrza wtórnego zmniejszyłem. Po jakimś czasie pali się w rogach, przy ściankach, a środek i przy drzwiczkach czarno, dymi czyli nie tak jak powinno być. Wygląda na to, że powietrze nie chce się przeciskać przez środek, więc najpierw pali się węgiel w rogach, dość intensywnie niemal jak w palniku kuchenki, a ten niebieski płomień który jest najważniejszy występuję punktowo. Zwęglone drewno przepala się w rogach, a w środku zostaje. Czy jedyne rozwiązanie to zmniejszenie komory szamotem, może sypać mniej węgla. Sam efekt wędrujących płomyczków już widziałem, ale przy mniejszej ilości paliwa, właściwie pod koniec i zastanawiam się czy zamiast wyłożenia komory szamotem po prostu nie sypać tak wysoko? -
Dziękuję za odpowiedź, czyli przynajmniej dwa telefony mogę wrzucić do kosza, jeden należy do człowieka, który instalował ten piec, drugi do serwisanta viessmana, obecnie działa na własną rękę, który wymieniał wentylator i jakoś nie przyszło mu do głowy, by zwrócić uwagę na błędną instalację. Słowo daję, ręcę opadają człowiek musi się znać na wszystkim, bo inaczej... Z tym kominem to jak to wygląda, może być tylko kratka w ścianie?
-
Po przyłożeniu dłoni czuć, że ciągnie tamtędy powietrze. Może to nie jest komin, a obudowa komina. Zdaje się właściwy komin, to taka wąska rurka tylko? http://img151.imageshack.us/img151/7672/kopiowaniep1290892.jpg Uploaded with ImageShack.us Rozwijając trochę: Założyłem wcześniej wątek na forum ogrzewanie http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=7916, niestety nie dostałem tam odpowiedzi na wszystkie pytania, więc postanowiłem poradzić się tutaj. Generalnie dużo by pisać, zaczęło się od tego, że skondensowana para z komina leje się do pieca i dodatkowo piec nie działa płynnie. Na ten pierwszy problem poradzono mi założenie ociekacza, tylko czemu nie zrobił tego instalator? Mam też wątpliwości czy aby komin jest prawidłowy, wystaje z piwnicy w kształcie w kształcie litery " L " z daszkiem. Co do działania to wentylator startuje i za chwilę wyłącza się i tak w kółko. Obecnie używany jest tylko do podgrzewania wody, ale nawet z tym ma problem. Pomaga otwarcie okienka w piwnicy, ale też nie zawsze, zresztą dotychczas o ile mi wiadomo takiej potrzeby nie było. Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno w tym piecu wystarczy do odprowadzenia spalin kratka w ścianie nic więcej, żadnych kominów.
-
Panowie, mam taki piec vitodens 100. Zastawiam się czy nie został źle zainstalowany. W tym momencie jest takie nacięcie przy pierścieniu, wiec jeśli dobrze rozumiem, bierze powietrze ze środka, przy czym piec wisi w kotłowni gdzie jest piec na wegiel. Już raz był wymieniany wentylator, czy to może być przyczyną usterki? Czy w takim pomieszczeniu instalator nie powinien ustawić pobierania z zewnątrz?
-
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
@coondelboory Po 12 godzinach zgasło.. Mniej więcej pół godziny temu rozpaliłem ponownie i ponownie z komina ciemny dym, jest noc, ale mam wrażenie, że jest czarny, czyli jednak musi być za mało powietrza wtórnego. Przedwcześnie się cieszyłem, na domiar złego piec wszedł w tryb nadzoru, więc nici z czystego spalania. Prawdopodobnie jutro spróbuję wykonać zaproponowaną przez ciebie rurkę lub po prostu przebuduję dotychczasowe uszczelnienia. Wcześniej sugerowałeś, by przegrodę za wymiennikiem wykorzystać do transportu powietrza wtórnego, a z korespondencji z TMK, który ma ten sam kocioł, wynika, że tak właśnie ma to rozwiązane i działa. Co do tego jak się pali to pisałem wcześniej generalnie jest żywy ogień, nie wiem co cię dokładnie interesuje. -
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego
arthi odpowiedział Last Rico → na topic → Kotły na paliwa stałe
@hamlet też mnie to dziwiło, ale tłumaczę sobie to w ten sposób, że nie mam zaworu czterodrożnego. Na wyjściu może i jest te 60, ale wlatująca woda wychładza piec i stąd te 45 na czujniku, gdzie tylko sam producent wie, w który miejscu został umieszczony. Zobacz gdzie w tym piecu jest zasilanie zimną wodą, a gdzie wyjście ciepłej. Mam wrażenie, że przy zmianie metody palenia na górne, potrzebna jest minimalnie niższa temperatura na sterowniku, by osiągnąć te 60 na wyjściu. Do dziennika: 9 godzina 45 zadane, 44 na piecu, dymu brak, dmuchawa pracuje. Do dziennika 10 godzina 44 zadane, 43 na piecu, dymu brak, dmuchawa pracuje. Do dziennika: 11 godzina, chyba już się kończy zasyp zadana 44, na piecu 41, brak dymu... liczyłem na trochę dłuższą pracę.