-
Liczba zawartości
614 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
-
imię i nazwisko
Aneta B
anetabo's Achievements
DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)
10
Reputacja
-
Akurat też użytkuję te wkłady i potwierdzam, że główną zaletą jest czysta szyba. Oczywiście nieskazitelnie czysta szyba to trochę przesada. Czyszczenie szyby to raczej formalność wynikająca z generalnych porządków domowych niż z chęci utrzymywania sterylnej szyby wkładu. Podstawowa sprawa to palenie od góry, którego mnie nauczono przy instalacji kominków - to wiele zmienia, ale nigdy mi szyby nie zasyfiło. Owszem delikatne smugi po bokach się pojawiają ale to bardziej wpływa na urok. Ale nigdy nie było tak jak u znajomych gdzie ognia nie widać.
- 32 odpowiedzi
-
Jak pisałam to moje bardzo subiektywne odczucie pobudzone odwiedzinami u znajomych i rozpoczęciem sezonu w tym roku. Pod pojęciem czystej szyby - ukrywam brak efektów z tych najgorszych przykładów wkładów. Oczywiste, że płomienie posmyrają szkło tu i tam, ale bez jaj. Żeby ognia nie widzieć po dwóch dniach palenia?
-
To są moje, osobiste całkowicie subiektywne oceny. Co do trzech ostatnich, nie słyszałam o problemach - natomiast przy wybieraniu w sklepach albo była to kwestia estetyczna albo kwestia znacznych różnic finansowych przy lepszym wyposażeniu (podwójna szyba, dobre wyłożenie) lub brak takich opcji. Co do czterech pierwszych to po kolei, bo akurat stwierdzone u znajomych: 1. Market -najtańsze, szyba zawsze brudna, jakieś świsty i gwizdy i powietrze brane z pomieszczenia - porażka, jednemu jakiś deflektor zleciał i nie dało się dokupić, drugi coś pękło i to samo - nie naprawialne. 2. Kratki - zawsze brudna szyba, po prostu masakra - jeden znajomy bardzo zadowolony z samej idei kominka - po każdym paleniu mył szybę i ustawiał opał na następne - to było w pierwszym roku użytkowania, w drugim - już nie wiadomo kiedy się pali, w ogóle nie czyści tylko czasem żyletką zedrze, żeby patrzeć czy jeszcze coś się tli, rozbierali mu obudowę bo spaliny uciekały do pomieszczenia, innemu znajomemu jeszcze zanim zabudował dwa razy przyjeżdżał serwis i całą górę odkręcał i uszczelniał od nowa, ten to nigdy szyby nie czyścił bo stwierdził, że po co. 3. KFD - szyba brudziła się w kornerze zawsze po pół godzinie palenia, było ledwo widać co jest w środku, zero jakiejkolwiek kontroli nad spalaniem. 4. Arysto - tu trochę lepiej z szybą, ale spalanie strasznie szybkie bez żadnej regulacji, serwis stwierdził, że coś się odspawało w regulacji, a kiedy się urwała klamka to się okazało, że była przyklejona i trzeba było nawiercać i gwintować drzwiczki żeby wstawić nową. Wszyscy ci znajomi, albo przestali palić w kominku albo wymienili je na porządne wkłady. Za każdym razem się dziwiłam, że może być tyle problemów z kominkiem. Pewnie to kwestia ceny - bo te cztery były wyraźnie jedne z najtańszych. Najgorsze dla mnie było to, że trzeba było w sprawie napraw rozbierać obudowy, a niektóre naprawy kończyły się tylko stwierdzeniem, że trzeba palić tylko suchym drewnem. Szkoda, że w salonach nie wywiesza się takiej informacji - albo nakleja nalepki na szybę - jeśli nie masz drewna 3 lata suszonego - szyba będzie zawsze brudna. Jakoś w tych droższych wkładach się da utrzymać czystą szybę.
-
Proszę w takim razie przekazać wyrazy uznania koledze. Porównuję wkłady na podstawie własnych doświadczeń (zresztą, nie śmiałabym nawet wypowiadać się porównując na papierze), wkłady które widziałam przed wyborem mojego aktualnego wodniaka Robirena to no-name marketowe, Kratki, KFD, Arysto, Lechma, Unico i Hajduk - te uznałam za tę półkę cenową. I wybrałam Robiren, nie da się ukryć, że opierając się też na opiniach znajomych. Pierwszych czterech za darmo bym nie wzięła - bo widziałam co przeżywali ich użytkownicy. Pozostałe to raczej kwestia gustu. Mi nie odpowiadały. Ceny droższych producentów niestety nie przekonowały mnie co do różnic. Spojrzałam też na Lavę - ale jeśli ktoś twierdzi, że to ma długo pracować to chyba nigdy nie palił w kominku i nie zaglądał od środka w górę.
-
Skoro pytasz o paleniska zduńskie - to mogę się wypowiedzieć bo mam Robiren APZ w ciepłej zabudowie zamkniętej z wymiennikiem stalowym. Miałam brać z kostkami ale okazało się, że do celów zdrowotnych czyli ciepłej zabudowy typu hipokaust - zestaw Robirena apz z wymiennikiem stalowym i zawiesiami w zupełności wystarcza. Wybrałam to z tego powodu - że oprócz ciepła promieniującego jak słońce z obudowy, chciałam też oglądać ogień. Pali się bardzo intensywnie ale też krótko, to znaczy nie hajcuje się jak w wodniaku, tylko wrzuca się drewna cały załadunek i szybko i intensywnie spala. Potem drugi i zostawia. Obudowa się nagrzewa i jak kiedyś piecyki kaflowe długo i przyjemnie oddaje ciepło. Już bez palenia - ale można się napatrzeć na ogień podczas nagrzewania. Wychodzić się z tego pomieszczenia nie chce. Warunkiem, jest wysuszone drewno. Mokrym i podsuszanym to sobie można w wodniaku z rusztem podpalać - a w tym palenisku, wrzuca się suche które zapala się praktycznie od zapałki - jest piękny ogień i mnóstwo ciepła.
-
Mogę się wypowiedzieć na temat wkładów Robiren wodnych - rewelacja. Przede wszystkim czysta szyba. Koniecznie w zestawie z optymalizatorem spalania. Powiem tak, że jeśli chodzi o czystą szybę to nie widziałam w tym przedziale cenowym lepszych wkładów. Jedyny mankament to ich dostępność - trzeba zaczekać na swój egzemplarz. Ja mam dwa wkłady Robirena - wodniaka i palenisko zduńskie w ciepłej obudowie.
-
jeśli nie gaz to co?
anetabo odpowiedział renjul → na topic → Sondaże - zapraszamy, zadaj pytanie, odpowiedz na nasze
A co jest tendencyjnego w tym pytaniu? I o jakim marketingu mamroczesz? -
jeśli nie gaz to co?
anetabo odpowiedział renjul → na topic → Sondaże - zapraszamy, zadaj pytanie, odpowiedz na nasze
Gaz mam w ogrodzeniu praktycznie, świadomie wybieram kominek z PW (opalanie brykietem i drewnem) i grzałki na prąd do buforów CWU i CO. Po prostu nie uśmiecha mi się płacenie abonamentu tylko za CWU i CO, koszt instalacji gazowej również jest wzięty pod uwagę przy tej decyzji. -
OGRZEWANIE PODŁOGOWE - jakie rury do ogrzewania podłogowego
anetabo odpowiedział KotSylwester → na topic → Ogrzewanie
Multyrama - Diamond. Nie ma różnicy. Pozdrawiam.- 487 odpowiedzi
-
OGRZEWANIE PODŁOGOWE - jakie rury do ogrzewania podłogowego
anetabo odpowiedział KotSylwester → na topic → Ogrzewanie
Konkretnie co jest lepszego w polskim Wavinie co pozwoli Ci spać spokojnie? Bo jeśli cena to współczuje. Jakieś 10-15 lat temu wszystko w hydraulice robiło się ze stali jeśli chodzi o mieszkania i domki jednorodzinne .... Co dziś się robi z tą stalą?- 487 odpowiedzi
-
OGRZEWANIE PODŁOGOWE - jakie rury do ogrzewania podłogowego
anetabo odpowiedział KotSylwester → na topic → Ogrzewanie
To ciekawe, że czytając wypowiedzi nie zawierające żadnych merytorycznych argumentów dałeś się nabrać na marketingowy bełkot. "trochę lepsze, też ok, fajniej się gną, chińskie to chińskie"... Musicie być nie lada fachowcami od materiałów plastycznych skoro tak fantastycznie potraficie zeskalować jakość rurek Pex, a także podważać certyfikaty ITB. No i nieśmiertelne porównania w skali aby pokazać jakie to tanie są rurki 2 razy droższe. Dlaczego nie porównać ceny rurek do kosztu zapałek używanych do rozpalania kominka? Tylko zaraz wkładać to koszt połowy domu aby uzasadnić potężne przepłacenie za kawałek RURKI. Najlepsza moim zdaniem złota myśl: to że nie widać różnicy teraz nie znaczy że za 10-20 lat też jej nie będzie.... Dla mnie argument gwóźdź. Precz z chińszczyzną. Ja mam tanie rurki (>1km) i nie mogę zasnąć co wieczór myśląc co też ci chińczycy tam ukryli. Anegdotka: Marketingowiec -Przywieźliśmy wam 100tys ton ziemniaków. tłum - Hurrrrraaaaaaaaaaaaaa. -Ale wszystkie są zgniłe. tłum - Buuuuuuuu, Powiesić!, Na stos! -Ale za darmo! tłum - Niech żyją!!! Wiwat!- 487 odpowiedzi
-
Płyty gk - uchwyty na profile
anetabo odpowiedział Mikord → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Pytałeś które lepsze... -
Płyty gk - uchwyty na profile
anetabo odpowiedział Mikord → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Bo właśnie tak się folię układa... I tak ją za chwilkę przygnieciesz płytą GK. -
Płyty gk - uchwyty na profile
anetabo odpowiedział Mikord → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Flashback ma racje. Ani pierwszy ani drugi ani trzeci. Lepsze są grzybki. -
schody strychowe nie mieszczą się między jętki , co robić ?
anetabo odpowiedział pawelurb → na topic → Podłogi, schody, taras
No toś mu doradził Masz multum rozwiązań. Od przełożenia jętek, poprzez zestruganie do zrobienia wymianu. Ja bym strugała. Jeśli masz tam z 8cm to po 3cm z każdej jętki wiele nie zmieni. Najwyżej odciąż te jętki do najbliższych belek wymianikami przed zwężeniami.