Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomasz Mi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    182
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana Tomasz Mi w dniu 25 Grudnia 2019

Użytkownicy przyznają Tomasz Mi punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kaszuby
  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Tomasz Mi's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

75

Reputacja

  1. Mam podobny problem z grawitacyjnym rozładowywaniem sie bufora. Mi udało się rozwiązać problem zmieniając sterownik do pompy i zaworu 3D. Sterownik po wyłączeniu pompy zamyka zawór 3D od strony ciepłej wody. W Twoim przypadku pomóc może zrobienie syfonu aż na sam dół do powrotu z instalacji. Zawór termostatyczny powinien być na dole, aby nie był narażany na stałe działanie wysokiej temperatury.
  2. Nie udało mi sie znaleźć łatwego sposobu obliczenia potrzebnej pow. wymiany dla wymiennika płaszczowo rurowego do CWU. Wiec pozostała metod prób i błędów. Spiąłem 4 wymienniki - po stronie CWU połączone szeregowo a po stronie wody kotłowej 2 szeregowo i 2 równolegle. Pow. wymiany wynosi 2 metry. Przy temperaturze bufora 50 stopni trzeba ograniczać przepływ wody, aby uzyskać wodę o temp. 40 stopni. Przy 60 stopniach w buforze woda ledwo osiąga 40 stopni. Dopiero przy wyższych temperaturach 70 i wyżej uzyskuje się ciepła wodę ze sporym zapasem. Zamontowałem naturalnie zawór termostatyczny na wyjściu z wymienników ustawiony na 50 stopni. Podsumowanie: Dla przepływowego podgrzewania CWU przy pomocy wymienników płaszczowo rurowych 2 metry pow. wymiany to absolutne minimum. Optymalnie byłoby zastosować wymiennik z większą pow. wymiany lub pomieszać wodę na wejściu do wymiennika. Naturalnie to pierwsze jest łatwiejsze ale droższe.
  3. Pod względem ceny to pewnie najtaniej wyjdzie przeróbka klimatyzatora zwłaszcza używanego. Ale 2 opcja niewiele droższa to jednostka zewnętrza sterowana za pomocą ahu. Wprawdzie trochę droższa ze względu na koszt ahu, ale za to dużo łatwiejsza w sterowaniu. Można też w łatwy sposób rozbudować funkcjonalność, np zwiększać moc w 2 taryfie, lub gdy ma sie nadwyżkę energii z PV.
  4. Zdecydowałem, że zamontuję 4 wymienniki. Po stronie CWU połączone szeregowo a po stronie wody kotłowej 2 szeregowo i 2 równolegle. Pow. wymiany wyniesie 2 metry. Nie ma sensu porównywać wymiennika do wężownicy w buforze. Dzięki przeciwprądowemu przepływowi wody zwiększa się znacząco efektywność wymiany. Ale zanim wezmę się do roboty chciałbym się upewnić czy to wystarczy. Czy jest może jakiś kalkulator, który pomógłby mi to przeliczyć? Albo czy ktoś może robił podobna instalację?
  5. Tomasz Mi

    Podłogówka w ścianie

    Dlaczego chcesz chować rurki w izolacji (biały pustak to całkiem dobry izolator) to tak jakbyś grzejnik chciał zabudować styropianem. Rury od ogrzewania ściennego muszą być całe zalane w tynku, który sie do tego nadaje albo w glinie. Im więcej dasz tynku/gliny tym lepiej.
  6. Wkładka 50 z hakiem to bardzo niska nastawa. O tym ile kocioł generuje energii i jak szybko nie decyduje wkładka tylko to jak? co? i w czym palisz? Ile zajmuje podniesienie temperatury w kotle o 10 stopni? 5 minut? Czy dla tych 5 minut warto ryzykować zmniejszenie efektywności spalania i przyspieszoną korozję kotła? Im bardziej poniżej 50 stopni tym gorzej - im wyżej tym lepiej! Powinieneś mieć tak dobrana wkładkę, aby kocioł mógł jak najszybciej pracować na max. temperaturze.
  7. Robię aktualnie CWU przepływowe. Nie mam górnej wężownicy w buforze więc postanowiłem zamontować wymiennik płaszczowo-rurowy. Kupiłem na promocji 2 o mocy 60 KW każdy i wydawało mi sie że jeden powinien wystarczyć, ale niestety okazało się, że pomimo temperatury 80 stopni w buforze udaje się uzyskać max 25 stopni. Więc musze dołożyć drugi. Ale obawiam się, że jak temperatura w buforze będzie niższa (50 stopni) to 2 wymienniki tez nie dadzą rady. Chyba większe znaczenie niż moc wymiennika ma powierzchnia wymiany. Mój wymiennik ma zaledwie 0,5m pow. wymiany. Czy ktoś wie jak powinna być powierzchnia wymiany wymiennika, aby uzyskać temp CWU na poziomie 42 stopnie, gdy czynni grzewczy ma 50 stopni?
  8. Ostatnio napełniałem bufor wodą z wodociągu i temperatura wody wynosiła zaledwie 6,5 stopnia. Wodociąg można uznać jako DZ. Czy o tej porze roku faktycznie z gruntu można uzyskać zaledwie 6 stopni? Poprzednio jak napełniałem bufor na początku lata woda miał ponad 9 stopni. Trochę mnie to dziwi bo zima była łagodna.
  9. Optymistyczny wariant: Paliłeś dobrym węglem z dobrą sprawnością 7,5 KWh/kg x 90% sprawności to daje 13.500 KWh z 2 ton czyli COP wychodzi 4,5 (bardzo dobrze) Ale w wariancie bardziej pesymistycznym 6,9 KWh/kg x 80% sprawności to daje 11.040 KWh z 2 ton i COP wychodzi 3,68 (w porównaniu do powietrznej dalej na plus ale już bez rewelacji) Jak Ty oceniasz sprawność twojego rozwiązania?
  10. 1 Tak jak wyżej pisał kolega możesz zrobić rozdzielacz na trójnikach jeżeli wyjścia z bufora maja większe średnice niż te które idą na instalację 2 Możesz zlecić wspawanie dodatkowych przyłączy, każdy średniej klasy spawacz Ci to zrobi. 3 Przy dużych przepływach z czasem zrobi sie ruch wirowy, ale warto pomagać, wykorzystywać i działać zgodnie z fizyką. Najgorsze jak przy zasilaniu bufora jest goła rura to woda wlatująca rozprasza się po buforze i niepotrzebnie miesza. Niektórzy producenci maja wspawane takie blachy które nie powalają wodzie płynąć na wprost tylko kierują ją na boki. 4 Wpinanie sie na różnych wysokościach nie daje żadnych dodatkowych korzyści. 5. Jeżeli z jednego ujęcia ciągnie kilka pomp to powinieneś dać zawory zwrotne 6. Ja mam grzałki w buforze i praktycznie z nich nie korzystam. Zanim grzałki zagrzeją wodę mija za dużo czasu lepsza jest grzałka w rurce i pompka. 7. Bufor jak najwyższy i jak najwęższy
  11. Miedzy kotłem i buforem dajesz najtańsza pompę. Ona pracuje kilka godzin więc różnica w cenie między drogą a tanią pompą nigdy sie nie zwróci. Cos lepszego możesz dać do podłogówki, zwłaszcza gdy masz jakieś sterowanie pętlami.
  12. Jedynym obiektywnym kryterium dobrobytu jest ilość konsumowanej energii. Nie chodzi tylko o energię elektryczną ale całą energię począwszy od tej znajdującej się w pokarmie, energię związaną z nabywaniem usług i dóbr, energię potrzebną do transportu, ogrzewania, chłodzenia oraz energię, która zastępuje pracę ludzi i zwierząt. Aktualnie żyjemy w czasach dużej konsumpcji energii, czyli obiektywnie w okresie wysokiego dobrobytu. Dobrobyt przeciętnego człowieka żyjącego dzisiaj w Polsce jest porównywalny do jakiegoś ziemianina żyjącego 200 lat temu, który posiada z 2 służących kilka koni zaprzęgowych i spory kawałek ziemi. Jeżeli polityka skutkuje zmniejszeniem konsumpcji energii to nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia dobrobytu. Jeżeli mamy jakaś infrastrukturę do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, do której wytworzenia zużyliśmy bardzo dużo energii i teraz decydujemy się zastąpić ją jakiś inną technologią, choć stara jeszcze się nie zużyła, czy to nie jest marnowanie energii?
  13. Ja ma wpięte bojler do bufora. Plus taki, że nie trzeba codziennie rozpalać, aby mieć ciepłą wodę, gdy nie potrzebne jest ciepło na grzejnikach. Minus bojler wolno się nagrzewa. Mam bojler i grzejniki na jednym obiegu i to jest duży błąd lepiej żeby był na osobnych obiegach. Uważam, że wężownica do cwu w buforze to bardzo dobry pomysł.
  14. Nie dziwie się, że przy takich parametrach domu proponują Ci pompę ciepła. Wystarczy Ci bufor 1000 litrów i kocioł ok 20 KW, Jeżeli chcesz większy bufor to musisz wziąć większy kocioł bo na jednym załadunku nie nagrzejesz go do 100%. Ale nie przesadzaj przez podłogówkę masz dużą akumulację ciepła w podłodze i przy dobrej izolacji nawet jak na kilka godzin 3-4 zabraknie zasilanie to temperatura w domu nie spadnie o więcej jak 1-2 stopnie. Zrezygnowałbym z osobnego bojlera i zainwestował w wężownicę cwu. Mam bojler i przy buforze kiepsko się sprawdza. Lepiej zamiast wkładać grzałki w bufor, zastosować tzw. grzałkę w rurze 2 calowej. Przemyśl jeszcze kilka razy, czy faktycznie potrębujesz tego kominka.
  15. A dokładniej 7000 W / 7 (delta temp 9 stopni na zasilaniu ze studni i 2 powrót z pompy) / 1,16 = 862 litry Jeżeli delta większa 9 stopni to wystarczy 670 litrów ale COP pompy będzie mniejszy. Jeżeli studnia wydajna i pompa głębinowa pewnie 750W daje ok 2500 litrów/godz to COP będzie bliski 5 przy delcie 1,75
×
×
  • Dodaj nową pozycję...