Cześć,
podłączę się z kilkoma pytaniami, bo też mam zamiar wykonać insatalcję samodzielnie.
Nie bardzo rozumiem czyli opory dla poszczególnych kanałów nie sumują się jeśli chodzi o wyliczenie minimalnego sprężu dla rekuperatora?
Załóżmy że planuję w budynku 5 nawiewników każdy doprowadzony kanałem fi 75 mm o wydajności 25 m3/h i o oporze 32 Pa przy prędkości 2 m/s to minimalny spreż dla rekuperatora będzie 32 Pa? Zawsze myślałem że opory się sumuje i w tym przypadku niezbędny byłby rekuperator o sprężu co najmniej 5x32 czyli 160 Pa?
Jest to dość istotne bo ze względu na sumę oporów jakie by u mnie wystąpiły będę musiał zastosować rury fi 75 mm, i zastosować grubszą warstwę styropianu w posadzce na piętrze. Natomiast jeśli dla wyliczenia minimalnego sprężu liczony jest tylko maksymalny jednostkowy opór to spokojnie mogę zastosować fi 50 mm przy prędkości ok 4-5 m/s
Pytanie jeszcze jedno jak liczyć wydajność dla rekuperatora dla powyższych założeń. Czy podawana przez producentów wydajność dotyczy nawiewu/wywiewu czy ich sumy. Tzn czy w przypadku 5 nawiewów 5x25 m3/h wydajność rekuperatora powinna być 125 m3/h czy łącznie z wywiewem 250 m3/h.