
jarek_izw
Użytkownicy-
Liczba zawartości
11 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
jarek_izw's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
No właśnie nie wiem czy to tak do końca działa bo interpretując te przepisy las musi być na terenie przeznaczonym pod cele nieleśne. U mnie plan jest dla mojej działki pod mieszkaniówkę, ale sąsiednia działa jest Ls bez planu.
-
a jakieś konkrety?
-
Cześć, mam działkę bezpośrednio przy lesie. Moja działka jest w planie budowlana, sąsiednia działka nie ma planu ale w ewidencji jest leśna. W planie odległość od lasu wynosi min. 4m, ale z rozporządzenia wynika chyba 12m. Działka ma długość 22 m więc oddalenie się od lasu o 12 m i od drogi 4 m znacznie ogranicza zabudowę. Czy ktoś ma wiedzę na temat zmniejszania tej odległości do 4m od lasu? Coś czytałem że trzeba wtedy zwiększać klasę odporności przeciwpożarowej, ale nie daję głowy że tak jest. Pozdrawiam.
-
Oczywiście, że najlepiej robi się samemu dla siebie, a nie liczy na kogoś. Jednak jeżeli ktoś nie ma o tym zielonego pojęcia to zajmie mu to trochę więcej czasu (również żeby się oswoić z tematyką).
- 39 odpowiedzi
-
- bez?
- budowlanej
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Sądząc po tym co napisałeś to albo był wcześniej plan, a teraz go nie ma, albo pokazali mu mapę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Taki dokument nie daje podstawy do nazywania działki budowlaną, ale na jego podstawie sporządza się miejscowe plany. Jeśli nie ma planu i nie ma warunków zabudowy to działka nie jest budowlana. Aby zmienić przeznaczenie działki należy wystąpić o warunki zabudowy (decyzję wydaje wójt). Wydanie warunków zabudowy jest możliwe gdy łącznie spełnione są następujące warunki: - co najmniej jedna działka sąsiednia – dostępna z tej samej drogi publicznej – jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji zabudowy. Kontynuacja powinna dotyczyć funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jest to tzw. zasada dobrego sąsiedztwa - teren ma dostęp do drogi publicznej - istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla planowanej inwestycji. Warunek ten będzie spełniony, jeśli przedstawisz umowę gwarantującą wykonanie uzbrojenia terenu. Umowa powinna być zawarta pomiędzy tobą (jako inwestorem), a właściwą jednostką organizacyjną - teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne - decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi (np. dotyczącymi ochrony środowiska, czy prawa budowlanego)
- 5 odpowiedzi
-
- budowa domu
- działka
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Cześć, jeżeli działka 355/54 jest drogą gminną (pewnie wewnętrzną) to masz przez nią dostęp do drogi publicznej (tej asfaltowej). Prawny dostęp będzie zatem zapewniony. Nie musisz się przejmować jeśli nikt tamtędy nie jeździ. Stan fizyczny nie ma znaczenia. Fajnie by było jakbyś na etapie budowy sobie jakoś z tym poradził (gmina nie będzie pewnie zbyt chętna do ponoszenia kosztów tylko dla Ciebie)
-
Cześć, wczytaj się w miejscowy plan żeby wiedzieć ile musisz się oddalić z zabudową i czy wmieścisz sensowną zabudowę. Cena atrakcyjna, ale oczywiście każde miasto powiatowe jest inne.
-
Cześć, budowa na terenie rolnym sprzecznym z zapisami miejscowego planu będzie niemożliwa. Starostwo odmówi wydania pozwolenia na budowę ze względu na niezgodność z planem. Można wnioskować o zmianę planu dla jednej działki, ale nie sądzę żeby ktoś uruchamiał całą procedurę z tego względu (taka sama jak przy uchwalaniu planu). Sprawdź jakie przeznaczenie jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jest tak jak w miejscowym planie to trzeba dodatkowo zmienić studium. Jeśli w ogóle by się udało to zajmie pewnie kilka lat.
-
Cześć! opłaty nie dotyczą całej działki, tylko powierzchni zabudowy + teren utwardzony (np. podjazd).
- 7 odpowiedzi
-
Cześć! Na jakiej podstawie Twój tata sądzi że działki są budowlane? Czy został dla nich sporządzony plan, czy mają może wydane warunki zabudowy?
- 5 odpowiedzi
-
- budowa domu
- działka
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Cześć, jeżeli nie macie pojęcia o rynku nieruchomości to lepiej byłoby żeby ktoś mógł Wam doradzić. O ile szukać możecie sami, to przy działkach jest więcej ryzyk niż się wydaje. Pośrednicy częściej sprzedają mieszkania i domy niż działki. Warto przy wyborze pośrednika porozmawiać i spytać czy mają jakiekolwiek doświadczenie w temacie. Pośrednik musi wiedzieć czy oferowana przez niego nieruchomość jest budowlana (warunki zabudowy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Można spytać czy ma jakieś dokumenty potwierdzające stan prawny i przeznaczenie. Bez tego nie warto nawet zaczynać współpracy. Zawód pośrednika nie jest już regulowany prawnie więc każdy może nim być. Spytajcie czy pośrednik ma ubezpieczenie OC. Tak naprawdę każdy pośrednik jest inny i trudno uogólniać poziom usług. Na co zwracać uwagę przy kupnie działki? Ryzyk jest bardzo wiele. Począwszy od położenia na terenach zalewowych, w obrębie obszarów chronionych, strefach archeologicznych i innych wyłączających lub ograniczających zabudowę, przez przeznaczenie i uwarunkowania prawne, po stan fizyczny nieruchomości i to co może Koszt działki budowlanej waha się w zależności od odległości od miasta. Warto porównywać różne oferty wnikliwie. Na niektórych może być linia wysokiego napięcia, inne mogą być w dołku. To zaburzy ogląd bo z pewnością będą tańsze. Górnej granicy nie ma Prowizję pośrednika warto negocjować bo do kosztów poza działką trzeba doliczyć notariusza (w tym PCC 2%). Standardowo, tak jak już inni wspominali jest to 1-3% ceny ofertowej lub transakcyjnej (warto zwrócić uwagę na zapisy). Pozdrawiam!
- 39 odpowiedzi
-
- bez?
- budowlanej
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami: