Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zwolek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

zwolek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam zainstalowane drzwi Prestige Termolux z pochwytem, trzema elektrozaczepami i samozamykaczem (listwowy, chowany, wzmocnienie pod zamykacz). Całość wygląda i pracuje świetnie, z jednym wyjątkiem. Samozamykacz działa bardzo mocno i zamyka drzwi z dużym impetem, trzaskając nimi niemiłosiernie. Boję się, że w dłuższej perspektywie czasu takie uderzenia będą działały destrukcyjnie na całość. Dlatego mam pytanie - czy jest jakaś możliwość regulacji tego typu samozamykacza albo zamontowania jakiegoś tłumika, spowalniającego drzwi pod koniec zamykania?
  2. Niestety tak. Obserwując cień z drzew wędrujący po dachu, w zależności od pory roku oraz godziny, praktycznie każdy fragment połaci jest zacieniony stopniowo przez kilkadziesiąt minut. Niby dach prawie idealnie na południe a dom na skarpie. ale poza działką jest kilka bardzo wysokich i starych drzew, które zmuszają mnie do szukania rozwiązania innego niż standardowe.
  3. Faktycznie po przestudiowaniu zapisów tej grupy, nie zauważyłem jakiegoś większego narzekania na awaryjność SE. Wraca więc podstawowe pytanie: co z technicznego punktu widzenia jest rozwiązaniem lepszym: 1. Optymalizatory na wszystkich panelach (SolarEdge, Huawei lub Tigo) 2. Mikroinwertery (Hyomiles lub APS)
  4. Dzięki - zaraz sprawdzę co tam piszą i postaram się znaleźć jakieś pozytywne informacje. Bo w sumie dotychczas system na SE był moim faworytem.
  5. No właśnie o to chodzi. Cień z drzew (raczej wiekowych, więc już niewiele będą się zmieniały) przechodzi mi od rana do wieczora przez całą połać dachu. Więc w ciągu dnia każdy z paneli będzie przez jakiś czas zasłonięty. A dodatkowo Żona posadziła kilka mniejszych drzewek, które z kilka lat będą stanowiły dodatkowe zacienienia. Dlatego rozważam optymalizatory na wszystkich panelach (obojętnie czy SolarEdge czy Tigo) albo mikroinwertery (niezależnie czy Hyomiles czy APS). Waham się tylko, które z rozwiązań będzie dla mnie najlepsze.
  6. Facet prowadzący tą stronę chyba dosyć skutecznie mnie zniechęcił do SolarEdga... Czy w Polsce ktoś też zaobserwował wysoką awaryjność tych urządzeń? Czy może ktoś potwierdzić, że ktoś instaluje SolarEdga i robi to dłużej niz 5 lat bez żadnych problemów?
  7. Super! Bardzo dziękuję. Mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji.
  8. Dzięki. Tak własnie robię: drążę, pytam, studiuję różne fora... Myślałem, że może ktoś po prostu mi odradzi jakieś rozwiązanie. Bo, tak jak napisałeś: pewnie będą decydowały drobiazgi. Skoro cena, sprawności, gwarancje są porównywalne, to co jeszcze? Za mikroinwerterami przemawia bezpieczeństwo pracy z niższym napięciem i elastyczność rozbudowy o kolejne moduły. Ale są też chyba mniej popularne i co za tym idzie - mniej sprawdzone. Chyba też są mocna zależne od komunikacji Wifi, która czasami potrafi płatać figle. No i przy ewentualnej awarii trzeba zawsze wychodzić na dach. Inwerter centralny, to sprawdzone rozwiązanie z mnóstwem pozytywnych i niewielka ilością negatywnych opinii. A optymalizatory mocy rozwiązują problem zacienienia dachu. W przypadku awarii mamy dużą skrzynkę do sprawdzenia w komfortowych warunkach, ale pewnie na dach też trzeba wyjść... A jak to ktoś, gdzieś napisała - ta skrzynka wisi, zajmuje miejsce i buczy... (chociaż mi się podoba) I bądź tu mądry...
  9. Ojej... przepraszam. Pewnie mogłem i może nawet powinienem, ale forum MURATOR jest z założenia techniczne, a nie towarzysko-adoracyjne. I nie bardzo rozumiem hasło "śmieciowy wątek".., może dla Ciebie jest "śmieciowy", ale dla mnie niezmiernie istotny. Gdyby tak nie było, to pewnie nie przestudiowałbym kilkuset stron różnych wątków i nie pisałbym tutaj.
  10. Dzień dobry, przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200. Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.
  11. Dzięki za pomoc. Ad.1. Będę zmiękczał do 4dH. Tyle mam teraz i bardzo mi to odpowiada. Ad.2. OK. A Twoje zdanie? Może być na priva Ad.3. Pisałem - odpisali, żeby kupować u nich... Na Śląsku maja tylko serwisanta. Ad.4. OK - przypilnuję tego. Ad.5. Dzięki - tyle mi wystarczy. Można gdzieś znaleźć dokumentację (chociaż schemat elektryczny) tej głowicy? Pozdrawiam.
  12. Dzień dobry, w czerwcu przeprowadzamy się do nowego domu i po raz pierwszy spotykam się z tematem twardej wody. W miejscu, gdzie aktualnie mieszkam woda z wodociągów ma twardość 4-6dH więc nie stanowiło to żadnego problemu. Przestudiowałem wszystkie możliwe wątki/fora i ostatecznie zdecydowałem się (prawie) na zmiękczacz Aqua-Soft Basic 25 w wersji objętościowej (ewentualną alternatywą jest Clack Pallas CK Lewatit 25, ale to chyba prawie to samo). Twardość wody w nowym domu 22dH (zmierzone testem kropelkowym - według wodociągów 17dH), zużycie ok.10m3, pełna kanalizacja. W żaden sposób nie ogranicza mnie miejsce. Mam jednak klika pytań: 1. Czy powyższy wybór jest dobry? (liczy się dla mnie jakość, trwałość i niezawodność). 2. Czy jest jakaś lepsza alternatywa do Aqua_Soft? 3. Czy ten zmiękczacz można kupić gdzieś lokalnie na Śląsku, czy też tylko przez internet ze strony Aqua-Soft? 4. Czy zmiękczacz może być podpięty na elastycznych wężach, czy też konieczne jest sztywne podpięcie? 5. Czy głowicę Clack można w jakikolwiek sposób podpiąć pod instalację inteligentnego domu (np. Greenton)? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  13. Mogę Cię prosić o info, co się nie zgadza w tych pompach?
  14. Dzięki za zainteresowanie się tematem. Opis domu: Dom parterowy, podpiwniczony z użytkowym poddaszem, powierzchnia zabudowy 124m2, powierzchnia użytkowa 234m2. Twój kalkulator pokazuje następujące dane: http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/6kq Podstawowe parametry wynikające z charakterystyki energetycznej (jeżeli je dobrze odczytuję...) Roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody oraz chłodzenia EP=60,87kWh/m2*rok Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji = 3158.35kWh/rok. Pompy zaproponowane przez dostawców: DAIKIN: SkyAir Smart FBA125A+RZAG125MY1 MITSUBISH ELECTRIC: Zubadan PEAD-M125JA+PUHZ-SHW140YHA W obu przypadkach centrala wentylacyjna z rekuperatorem Jeżeli jeszcze coś potrzeba to proszę o info.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...