Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Madala

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Madala

  1. Droga Elfir, mam pytanie. Chciałabym przesadzić pysznogłówki, orliki, rozchodniki (te strasznie zmarniały i muszę im zmienić stanowisko). Czy lepiej to zrobić teraz czy wiosną? Jak dla roślin będzie lepiej? Chciałabym też założyć nową rabatę m. in. z gailardiami, bodziszkami (te rośliny kupię w doniczkach). I tu to samo pytanie. Czy lepiej teraz, czy poczekać do wiosny? Pozdrawiam, M.
  2. Właśnie nie chciałabym tego robić, bo kocimiętki pięknie się tam komponują z różami i nie chciałabym już tego zmieniać. Myślałam też, żeby dosadzić kocimiętkę w miejsce bodziszków, ale już będzie ich za dużo. Już mam ich 15, więc wolałabym coś innego. Wczoraj w jakimś programie widziałam gipsówkę rogownicowatą. Może więc to? Jest biała wpadająca w róż, więc myślę, że pasowałaby, ale nie znam zupełnie tej rośliny. Nie wiem czy sprawdziłaby się dobrze na rabacie. Może masz Elfir jakieś doświadczenie z tą gipsówką? Albo może ktoś z forumowiczów ma może u siebie?
  3. Dzięki Elfir, wiosną/latem tak właśnie było, ale moja kocimiętka to niska odmiana (chyba cat's pajamas) i teraz przy drugim kwitnieniu jest jeszcze bardziej niska i zwarta, a bodziszki rozrosły się w mega dużą kopułę i zupełnie ją zasłoniły (patrząc z domu). Właśnie planując tę rabatę myślałam, że będzie ok, i wiosną było, ale nie przewidziałam, że jesienią będzie tak.
  4. Witaj Elfir i pozostali ogrodnicy, mam rabatę przed tarasem, na którą cały czas mamy widok z domu Na rabacie rosną Lilak meyera Palibin, orliki, róże, kocimiętki, floks szydlasty oraz, z przodu rabaty, bodziszek czerwony Elke. I to właśnie z tym bodziszkiem mam problem Tak się rozrósł i w górę i wszerz, że zasłania (patrząc teraz z domu) ponownie kwitnące róże i kocimiętki. Czy mogłabyś mi polecić jakąś roślinę, którą byłaby niska, lub bardzo niska, którą mogłabym posadzić w miejscu tych bodziszków? (Dla nich mam już inne miejsce) Byłoby super gdyby kwitła w odcieniach różu, fioletu. Ziemia jest gliniasta, ale mocno rozluźniana i użyźniana kompostem. Miejsce słoneczne/półcień. Będę wdzięczna za każdy pomysł. Pozdrawiam
  5. Elfir, bardzo dziękuję za top 5. Super inspiracja! Nawet nie wiedziałam, że czarny bez ma tyle odmian. U mnie gliny, więc na pewno któryś zagości w moim ogrodzie Może ktoś jeszcze napisze jakie są jego ulubione, sprawdzone rośliny? To bardzo inspirujące! Pozdrawiam, M.
  6. Cześć, chciałabym poprosić Ciebie Elfir, oraz wszystkich zaglądających tu, o wypisanie swoich ulubionych, sprawdzonych roślin, takie TOP 5! Ja wiem, że różne wymagania, stanowiska, mrozoodporność i oczywiście gust ogrodnika, ale na pewno macie w swoich ogrodach rośliny, które są waszymi ulubionymi Oto moje top 5: 1. Żurawka Paris - długo kwitnie, piękny kontrast liści do kwiatostanów 2. Bodziszek Rozanne - mam go od niedawna a już pięknie się rozrasta i ma mnóstwo kwiatów 3. Pysznogłówka Monarda - przepięknie kwitnie, dosłownie kępa kwiatów i zwabia mnóstwo pszczół i trzmieli 4. Świdośliwa - wspaniałe drzewko, piękne o każdej porze roku! Pięknie kwitnie na biało, później pyszne owoce i na jesieni wspaniałe kolory liści 5. Ognik szkarłatny -soczyście zielone przyrosty, kwitnie na biało i te wspaniałe owocostany! Napiszcie, jakie są wasze ulubione rośliny! Pozdrawiam, M.
  7. Bardzo dziękuję za odzew w sprawie bodziszków Właśnie u Godlewskich już sprawdzałam. Na stronie widziałam, że prowadzą też sprzedaż wysyłkową. W katalogu sprawdzałam, że Rozanne są, więc dzwoniłam, ale wysyłek nie prowadzą bezpośrednio, a przez sklep funkie.pl, a Rozanne i tak nie mają na chwilę obecną. Pozdrawiam, M
  8. Cześć, Elfir, może Ty, albo ktoś wie gdzie, i czy w ogóle, kupię bodziszki Rozanne? Chodzi mi o zakupy on-line. Szukam i szukam, ale nigdzie nie jest dostępny... Dzięki poprzednim postom wiem, że warto kupić bodziszki mieszańcowe, ale może są jeszcze jakieś sprawdzone odmiany? Szukam alternatywy, gdyby nie udało mi się jednak zdobyć Rozanne. Pozdrawiam, M.
  9. Witaj Elfir, planuję rabatę z pysznogłówkami i odętkami. Pysznogłówki mam czerwone a odętki chciałabym białe. Czy możesz mi podpowiedzieć, którą odmianę odętek wybrać? Znalazłam takie: Summer Snow, Alba, Cristal Peak White. Którą wybrać? Chyba, że polecasz jeszcze inną...Które będą najładniejsze i najłatwiejsze w uprawie? Glebę mam gliniastą (w suszę robi się skała), ale wzbogacaną w kompost.
  10. Elfir, mamy działkę rekreacyjną, na której chcielibyśmy posadzić wzdłuż siatki jakieś rośliny, które osłonią nas trochę od drogi. Na działce rosną bardzo duże modrzewie (kiedyś przesłaniały tę drogę, a teraz na poziomie wzroku są same pnie). Ziemia jest bardzo słaba, piaszczysta, sucha. Miejsce raczej cieniste (słońce przez około 2 - 3 godziny) Co posadzić? Nie musi być zimozielone, bo jesteśmy tam tylko latem. Nie musi być super ozdobne, ważne żeby urosło
  11. Elfir, mam 8 letni dąb szypułkowy. Ma już dobre 5 m. Chciałabym go trochę podkrzesać, ale nie wiem kiedy najlepiej to zrobić. Teraz? Wiosną? Latem? Rośnie sobie tak naturalistycznie, ale dolne gałęzie są przy samej ziemi i nie wygląda to ładnie...
  12. Elfir, bardzo dziękuję za odpowiedź. Wczoraj zrobiliśmy test wody z oczyszczalni na zawartość azotanów (testy do badania wody w akwarium) i wyszło, że są w śladowych ilościach. Nie wiem jak inne związki azotu, ale czy na tej podstawie można uznać, że tą wodą można podlewać też po 15stym sierpnia?
  13. To mój pierwszy post na forum, chociaż czytam wątek już od długiego czasu. Mieszkamy w domu już 6 lat, ogród urządzamy powoli, ale jesteśmy zadowoleni z efektu. Ogród mamy bardzo naturalistyczny, wiejski, nieformalny. Mam dwie kwestie: 1. Mam kompostownik i zasiliłam rośliny kompostem na wiosnę. Chcę jeszcze teraz podsypać nim rośliny. Zastanawiam się jeszcze, do kiedy najpóźniej można to robić. Wiem, że nawozów azotowych nie stosuje się już jesienią, ale co z kompostem? Można go stosować bez ograniczeń? 2.Mam biologiczną oczyszczalnie ścieków. Zamontowaliśmy sobie zbiornik do gromadzenia już tej oczyszczonej wody i czasem używam jej do podlewania roślin. Pytanie mam podobne jak w kwestii kompostu. Do kiedy najpóźniej mogę używać tej wody do podlewania? Pozdrawiam, M. P.S. Elfir, jesteś moim guru. Twoje podejście do ogrodu jest bardzo bliskie mojemu. Podziwiam i dziękuję
×
×
  • Dodaj nową pozycję...