Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

X_ray

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    33
  • Rejestracja

O X_ray

  • Urodziny 11.10.1978

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Kod pocztowy
    58-160
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

X_ray's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Hej. Jak Twoja pompa ciepła Panasonic 9 kw tcap ? Obawiałeś się taktowania, a jak to wyszło ogólnie, taktuje, czy nie ? Jesteś zadowolony z tej pompy ciepła?
  2. No tak ,ale kolega nie grzałby grzałką bo ma pompę ciepła i dla tego wydaje mi się lepszą inwestycją w fotowoltaikę która zasili pompę niż kolektory. Jak miałbym grzać wodę grzałką to wolałbym chyba przepływówkę założyć.
  3. Też mam kolektory (próżniowe 40 rur) i pompę ciepła, ale tylko dla tego że kolektory miałem wcześniej (podobnie jak u kolegi marcinbbb wiszą już ponad 10 lat) i szkoda mi było ich wywalać. Do pompy i tak musiałem nowy zbiornik kupić więc kupiłem z 2 dużymi wężownicami. Jeżeli miałbym kupić teraz kolektory to uważam że szkoda kasy, to już lepiej zainwestować w fotowoltaikę.
  4. Styczeń 842kWh w tym 175kWh CWU . Temp w domu 22-23st
  5. Dzięki Panowie za wszystkie sugestie i podpowiedzi, bardzo mi pomogliscie.
  6. Z tą rozbudową to już osiągam limit, bo mam 6kWp na dachu więc więcej będzie przekroczenie granicy opłacalności. Dodatkowo mam problem z miejscem żeby upchać coś więcej. Teraz planowałem dołożyć 8 paneli na gruncie i kombinowałem, że dam 4 za domem i 4 przed chatą, wszystkie skierowane na południe. Sprawdziłem tego konfiguratora którego polecił kolega d7d i wyszło że ten falownik 4.5 daje radę, tyle że nie pozwala mi na rozdzielenie po 4 panele. Za każdym razem poprawia mi że ma ją być w jednym łańcuchu, a myślałem że skoro ma 2 wyjścia to mogę do każdego podłączyć 4sztuki.
  7. W zasadzie to parametry mają identyczne, po 2 trackery, sprawność 3kW ma 96.5% 4.5kW ma 97%, napięcie zadziałania mają jednakowe 200V, o MPPT nic nie znalazłem. Co masz na myśli " jak pasują do tego wybrane panele"? Myślałem że jakie bym nie wziął to będą pasować
  8. Cześć, planuję rozbudowę swojej Fotowoltaiki o ok. 4kWp, nie wiem do końca czy to będzie 3.6 czy równe 4. Chcę kupić falownik Froniusa i do wyboru mam w tej samej cenie( różnica może 100zł) 4.5kW lub 3kW oba trójfazowe. Wszędzie czytam że optymalnie jest wówczas gdy moc paneli jest przewymiarowana od falownika o jakieś 20%, ale czy to oznacza że jeżeli będę miał większy falownik od instalacji to będzie ona gorzej pracować, będę miał z niej mniejsze uzyski niż przy mniejszym falowniku? Jeżeli chodzi o ekonomię to rozumiem że jeżeli miałbym kupić droższy i większy falownik to może nie mieć to sensu, ale jeżeli są w tej samej cenie, to który lepiej wybrać? Dodam że w grę wchodzą te 2 które wymieniłem wyżej , wiem że jest jeszcze wersja o mocy 3.7kW ale jest ona droższa od tych dwóch.
  9. Ja mam zbiornik 300l i z 38st do 48st nagrzewa 20-30min( nie mierzyłem z zegarkiem w ręku, ale bardzo szybko). Pierwsze grzanie zbiornika wiadomo dłużej.
  10. U mnie Panowie za grudzień 1024kWh CO +CWU odczyt z podlicznika, pompa pokazuje jakieś 50kWh mniej czyli 970. Wł/Wył przez cały okres od października wychodzi j 2.7/h -mogło być lepiej.
  11. U mnie ustawione na 48*C, zbiornik 300l Joule 3.2m2 wężownica. 5 osób + pies i po skończeniu grzania na zbiorniku 50* i zauważyłem że musi ze 3x na dobę dogrzewać. Wydaje mi się to trochę dużo, ale 3 baby w domu rozwalają system.
  12. Zamówiłem swojego monobloka z końcem marca, z montażem na sierpień. Do tej pory jeszcze nie mają maszyny i nie wiedzą do końca kiedy przyjdzie, a sprzęt zamówiony został w tym samym dniu kiedy przelałem na niego kasę ponad 3 miechy temu. Wydawało mi się że to ostatni dobry moment na inwestycję, ale chyba spóźniłem się ze 2-3 miesiące. Jak bym teraz zamawiał to bez szans na montaż w tym roku, tak mam nadzieję że może jeszcze się uda. Ogólnie jest lipa.
  13. Kurcze to lipa, myślałem że jak baniak jest z 2 wężownicami- bo jedna pod kolektory słoneczne ( więc nie jest typowo tylko do pompy) to może się uda
  14. Mam małe pytanko. Do dofinansowania łapię się na poziom podstawowy, wnioskuję o dotację na wymianę źródła ciepła na pompę pw i z tego tytułu mogę otrzymać 13500zł, oraz na modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z czego dodatkowo mogę uzyskać 4000,czy 4500zł. Sam koszt pompy i jej montażu wystarczy żeby zgarnąć te 13500zł. Osobno kupiłem zasobnik cwu ,bo pomyślałem że może udałoby się go wciągnąć do kosztów modernizacj instalacji cwu. Macie jakąś wiedzę czy przejdzie taki pomysł?
  15. No u mnie przyłącze jest chyba 16,1kW. Dodatkowo wszystko na prąd- indukcja, piekarnik, pompa studni głębinowej, pompa oczyszczalni, trójfazowy podgrzewacz wody 12kW( teraz bedzie odłączony ale w rezerwie zostanie) i inne pierdoły. Do jednofazowej musiałbym wydzielić jedną fazę tylko pod pompę wszystko poprzepinać w skrzynce plus kabel 6mm, więc mie wiem czy gra warta świeczki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...