Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bakalia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    malopolskie
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

bakalia's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dziekuje dobry czlowieku:) A co do zdjec to walczylam z nimi i nie ogarniam dlaczego mi te zdjecia (z telefonu) ciagle przekreca . W kompie sa ok.
  2. A jeszcze dopytam, moze jakis dobry czlowiek zerka tu w przerwie swiatecznej. Czy musimy izolowac termicznie kabel do ktorego bedzie podlaczony piec? Mamy taki zwykly kabel 5 zylowy, do +70 stopni prawdopodobnie. Widzialam, ze sa jakies koszulki z wlokna szklanego na kable. Warto w to isc czy sztuka dla sztuki? Piec bedzie 10cm nad podloga wiec teoretycznie mega wysokich temperatur tam nie bedzie.
  3. Aktualizacja. Po kilku dluzszych wieczorach, przymierzaniu sie, kalkulacji odleglosci, projekt nabral ksztalt wykonawczy. Zamieszczam go tu, bo pewnie tez ktos bedzie walczyl z ograniczona przestrzenia. Tj juz pisalam wczesniej, u nas front wneki na saune (od sciany do sciany) 137cm, a bok 150cm, no wiec malo... Do budowy konstrukcji uzylismy kantowki 6x6cm, welna 5cm, na welne folia i na to boazeria bez dodatkowej juz dylatacji. Po polozeniu boazerii wyszlo 121cm sciana frontowa i i 137cm boki. W saunie bedzie lawka dolna, gorna i ruchoma dostawka do lawki dolnej, ktora zarazem bedzie pelnila funkcje podestu, ulatwiajacego wejscie na lawke gorna. Sauna poki co jeszcze w robocie, planujemy wyrobic sie przed sylwestrem. Na ten moment moge powiedziec, ze wychodzi latwiej i ladniej niz sie spodziewalismy. Jasna osika naprawde robi robote. Przy drzwiach tylko sie urobilismy, bo ciezko bylo je idealnie ustawic tak, zeby a) same sie nie otwieraly b) szyba nie tarla o podloge. Po ilus tam probach i bledach doszlismy do tego o co chodzi. Ponizej koszty: osika boazeria 23m2 2285,49zl osika deska na lawki 554,88zl transport osika 283,2zl klamry do boazerii 30zl kantowki 6x6 i cwiercwalki swierk 462zl zasuwka wentylacyjna i kratka osika 80zl transport 17,5zl drzwi osika 69x189cm 599zl transport drzwi 39zl folia aluminiowa 79,9zl tasma 24,79zl welna 188,36zl sznurek do welny 8zl piec Vega BC60 1150zl 2x plyta osb 1200x2500 98zl rura wentylacyjna 20zl kratka wentylacyjna metalowa pod piec 8zl SUMA 5928,12zl Czyli jakies 5k zostaje w kieszeni, biorac pod uwage wyceny firm, ktore dostalismy jakis czas temu. Do tego dojdzie koszt oswietlenia led, kinkiety zrobimy sami. wiec to juz male koszty tymbardziej, ze akcesoria saunowe dostalismy wlasnie na gwiazdke od rodziny:) :) Kroi sie saunowanie na sylwestra, wiec ta domowka nie bedzie taka zla.
  4. U mnie kantowki i boazeria zamowione ale ciagle dlubanina w projekcie. Mam takie moze durne pytanie - czy mozna piec umiescic POD lawka gorna? Zakladajac, ze wysokosc pieca to jakies 54cm a lawka gorna bedzie na wysokosci 1m to dawaloby nam 46cm miedzy piecem a lawka. Nie chodzi mi o specjalny piec podlawkowy, bo takie sa kosmicznie drogie ale normalny, elektryczny piec. Umieszczenie lawki gornej na wysokosci 1m u mnie ma sens bo wtedy ten co na lawce dolnej (czyli ja), spokojnie sobie w pozycji pollezacej posaunuje.
  5. Piotrulex, zdjecia Twojej sauny to ja mam juz dawno na dysku wszystkie bo z Twoich postow m.in. sie ucze:) Forum przeczytane od A do Z. Piec przewidywalam umiescic na prawo od wejscia (na dluzszej sciance ktora ma 1,5m). Wtedy od pieca do drzwi 30cm i od pieca do dolnej lawki 38cm, od pieca do gornej lawki ... no kilka cm ale tam nikt nog spuszal nie bedzie. Ciasno, ale kurcze nie wiem czy cos sensowniejszego wyjdzie. Pokombinuje z opcja o ktorej pisal marcelix. Update: pokombinowalam ale gra nie warta swieczki, jedna lawke trzebaby sciac zeby sie piec zmiescil, a juz i tak ta lawka dluga nie jest.
  6. Witam wszystkich czytajacych i budujacych. Po otrzymaniu kilku kosmicznych wycen, podobnie jak wiekszosc tutaj, my rowniez postanowilismy podjac wyzwanie i samodzielnie zbudowac saune. Tym bardziej, ze byla ona planowana juz na etapie stawiania scian domu i elektryka jest dostosowana. Sauna bedzie w lazience na poddaszu w przygotowanej do tego wnece. Wneka jest juz otynkowana, zbudowana z pustakow ceramicznych (11cm) ma wymiary 1.37 x 1.5 x 2.5m, na podlodze gres, na to dojdzie taka platforma drewniana z odpadow po wykonaniu lawki. Wejscie do sauny (niestety) na krotszej sciance (1.37m), planowana wysokosc wewnatrz ok 2.2m. Konstrukcja z kantowki swierkowej 6x6cm, do izolacji na scianach welna 5cm (na sufit 10cm), na to folia aluminiowa i boazeria (podobnie jak piotrulex nie planujemy wiekszej dylatacji, mam nadzieje, ze sie to na nas nie zemsci). Na scianke wejsciowa pojdzie dodatkowo od zewnatrz OSB, to samo na sufit. Boazeria bedzie z osiki 16×94mm (krycie 84mm), na lawki rowniez osika tyle, ze 28x92mm. Piec 6KW przy wymiarach jakie mamy powinien wystarczyc, pewnie Harvia ale decyzja jeszcze nie podjeta. No i tyle na razie z planow. Teraz mam pytania do doswiadczonych budujacych tutaj: 1. Czy kantowka 6x6 bedzie ok do konstrukcji lawek? 2. Jaka lambde welny macie? Gdybym miala wybierac, to pewnie wolalabym plyty PIR (dedykowsane do saun) takie juz z folia aluminiowa z jednej strony, bo lepsze parametry i przyjemniejszy montaz ale znacznie drozsze to jest. 3. Czy moja konstrukcja (wyrysowana w sketchupie) ma sens? Najwiecej watpliwosci budzi u mnie gorna lawka., czy aby nie potrzebuje jeszcze jakiegos punktu podparcia (np nogi od lawki do podlogi). Nie mam jednak pomyslu jak takowy zrobic zeby to nie zabieralo miejsca oraz zeby mozna bylo to estetycznie obrobic pozniej, bo przeciez kantowka piekna nie jest. Pytania pewnie beda sie mnozyc jak bedziemy budowac, ale lektura tego forum juz dostarczyla nam mnostwa informacji za co dziekuje aktywnym forumowiczom:).
  7. Stoje przed wyborem desek na elewacje. Egzotyki odpadaja (cena). Na shortliscie mam: swierk krajowy bezseczny, modrzew krajowy lub swierk skandynawski. Deski polozone poziomo, na pioro-wpust. To beda raczej wstawki z desek na elewacji miedzy oknami - latwo dostepne, ale bedzie tez miejsce dosc trudne do konserwacji - spora lukarna. Czy jakis spec od drewna moglby sie wypowiedziec jaki wybor bylby najsluszniejszy? Pozniej bede robic taras, ale tutaj raczej na pewno zdecyduje sie na modrzew.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...