Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mjkmjk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

mjkmjk's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dziękuję za bardzo rzeczową odpowiedź. Bardzo mi pomogła.
  2. Cześć. Proszę o radę. W kupionym od dewelopera domu mam niestarannie wykonane połączenie podbitki lukarny na styku z dachem. Po tym jak rok temu zauważyłem, że na poddasze wchodzi kuna, deweloper zakleił nieszczelności jakąś grubą gumą (folią), która oczywiście okazała się być nieskutecznym zabezpieczeniem. Dzisiejszej nocy kuna to pogryzła i otworzyła sobie ponownie wejście pod dach. Chciałbym zapytać czy mam prawo wymagać od wykonawcy, aby połączenie w tym miejscu zostało wykonane na tyle starannie, aby nie mogła tamtędy wejść kuna? Z góry dziękuję za pomoc.
  3. Cześć Poradźcie mi proszę jak zabudować taki wodomierz i główny zawór wody? Instalacja znajduje się w łazience, wzdłuż krótkiego boku wanny i jest kilkanaście cm powyżej poziomu wanny, więc po zabudowie płytą k-g i płytkami powstanie niewielka półka. Do zaworu potrzebuję mieć dostęp sporadycznie, do zegara co najmniej raz na 2 miesiące w celu odczytu. Woda tam się nie będzie lała, ale sąsiedztwo wanny powoduje, że to będzie idealne miejsce na jakieś kosmetyki itp., które raczej będą stawiane mokre. Przy takiej zabudowie jak jest teraz licznik da się wymienić - sprawdzałem da się założyć klucz i przekręcić o dostatecznie duży kąt. Bardzo proszę o radę jak to rozwiązać.
  4. Zdecydowałem się na zakup Vacuflo TC 488q. Czy na forum jest jakiś dystrybutor, u którego mógłbym kupić go w dobrej cenie? Ewentualnie może ktoś z użytkowników mógłby polecić jakiegoś dystrybutora, u którego mógłbym kupić jednostkę centralną bez przepłacania? Proszę uprzejmie o informacje na priv. Z góry dziękuję za pomoc.
  5. mjkmjk

    Problem z turbiną DGP

    No to u mnie instalacja działała bardzo efektywnie (póki działała). Z 4 kratek w pokojach na piętrze dmuchało bardzo gorące powietrze. Co prawda na początku śmierdziało, ale z czasem coraz mniej. Zanim przestało tośmy z dwójką małych dzieci nawdychali się oparów stopionego styropianu. Darku B Zdunie, co byś radził w mojej sytuacji. Odłączyć tę instalację DGP i zrobić nową rozprowadzoną na strychu, czy używać takiej jak jest? Czy wkład kominkowy nie powinien mieć trochę więcej przestrzeni w zabudowie? Na jednym ze zdjęć widać, że jest bardzo ciasno obudowany. Czy to aby na pewno jest prawidłowe?
  6. mjkmjk

    Problem z turbiną DGP

    Zdunie Darku B Jest jak jest. Nie kop leżącego tylko doradź co zrobić w mojej sytuacji.
  7. mjkmjk

    Problem z turbiną DGP

    Znalazłem jeszcze fotografie sprzed ułożenia wylewek. Widać na nich jak zostały wykonane kanały DGP. Naprawdę muszę zrezygnować z używania tego? A może rzeczywiście zażądać od dewelopera zaślepienia tego wszystkiego, usunięcia kratek wylotowych i rozprowadzenia instalacji DGP od nowa na strychu (wyloty DGP w sufitach)?
  8. mjkmjk

    Problem z turbiną DGP

    Jeszcze raz dziękuję za rzeczową odpowiedź. 1) Filtra raczej nie ma. Zrobiłem dokładniejsze zdjęcie komory, w której była turbina i nic tu nie ma oprócz rur. Wyjąłem też przed chwilą górną kratkę i zrobiłem trochę zdjęć przestrzeni nad kominkiem i jest tam tylko końcówka rury ssącej powietrze do turbiny oraz komin. 2) Rozumiem, że kratki trzeba bezwzględnie wymienić. Czy kiedy piszesz o wielkości kratki "szóstka/dziewiątka" to masz na chodzi o jej długość czy szerokość (wysokość szczeliny otworu)? 3) Swoją drogą jak zrobiłem te fotografie, to mam wrażenie, że wokół wkładu wewnątrz zabudowy nie ma przestrzeni, którą powietrze mogłoby unosić się spod kominka do góry. Może się mylę, ale wygląda to jakby cały wkład był ciasno zabudowany. No to którędy ma powietrze przepływać? 4) Czy jest jakiś sposób, aby bez rozwalania obudowy można było sprawdzić prawidłowość podłączenia dolotu powietrza z zewnątrz? 5) Niestety nie żyjemy w normalnym kraju, przynajmniej z normalnie funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości. Moja koleżanka w podobnej sprawie sądzi się już z wykonawcą 5 lat, mimo że biegły wyraźnie wykazał fundamentalne błędy wykonawcze w instalacji CO (połączonej z płaszczem kominka). Chyba sobie odpuszczę i jeżeli nie będzie innego wyjścia to spiszę tę kasę na straty i postawie nowy kominek bez DGP. Szansy na korzystne dla siebie rozwiązanie sprawy nie widzę, bo nawet jeżeli po latach wygram, to nic nie wyegzekwuje. Firma jednoosobowa, facet ledwo wiąże koniec z końcem. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby nawet nie był ubezpieczony. Z drugiej strony może coś jeszcze wyegzekwuję, bo DGP kupiłem wraz z domem od dewelopera (więc w tym zakresie to jego odpowiedzialność), a kominek stawiany był już na moje zlecenie (chociaż ten sam podwykonawca).
  9. mjkmjk

    Problem z turbiną DGP

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie wiem, ale nie podejrzewam go o tak daleko idącą pomysłowość. Zrobiłem fotografię, która powinna dać pogląd jak wygląda sytuacja. Jak widać na załączonej fotografii, przekroczyło to wyobraźnię wykonawcy. Aby wyjąć turbinę i odesłać do producenta, musiał wyciąć pokaźny otwór w obudowie. Dopiero teraz zasugerował, aby założyć tam kratkę wentylacyjną. Rozumiem zatem, że konkluzja jest taka, że nie ma co kombinować z tą lub inną turbiną i wkładać ją do zabudowy tak jak było dotychczas. Czyli najlepszym rozwiązaniem byłoby pojechanie z rurą przez 1 piętro na strych, tam wpięcie turbiny i następnie znowu rurą przez 1 piętro i wpięcie jej na powrót do kanałów DGP w podłodze? Oczywiście zakładając, że nie rujnujemy wszystkiego i nie stawiamy kominka od początku umieszczając turbinę pod kominkiem (producent turbiny zasugerował takie rozwiązanie). Może i mam, ale nigdy go na oczy nie widziałem. Jeżeli cokolwiek było, to zostało zabudowane. Włącznie z regulacją termostatu. Na zbity pysk go nie wyrzucę, ale zakończę z nim współpracę na pewno. Chcę tylko, aby naprawi to co schrzanił. Muszę mu dać szansę, bo jak postawię sprawę twardo i zażądam przebudowy kominka od nowa to przypuszczalnie się wypnie i więcej go nie zobaczę. No chyba, że się okaże, iż kominek jest obarczony kolejnym błędem wykonawczym. Otóż na moje niefachowe oko, nie działa regulacja dopływu powietrza z zewnątrz. Mogę sobie przesuwać cięgno regulacji od prawej do lewej i nie widzę po płomieniu żadnej zmiany. No chyba, że tak ma być (co mnie dziwi). Szybra na kominie nie mam, więc innej regulacji zastosować nie mogę (wkład ZIBI z Kratek). Jeżeli okaże się, że nie podłączył tego prawidłowo, to chyba nie zostanie nic innego niż rozwalić całą zabudowę i postawić od nowa. Z ciekawostek dopowiem, że tenże "wykonawca" na kanałach DGP położył cienki styropian przed ułożeniem wylewek, który jak sądzę pięknie się stopił (o ile nie zapalił) bo chyba przy 3-4 paleniu (takim mocniejszym) na piętrze pojawił się biały gryzący dym o bardzo charakterystycznym zapachu. Oj nawdychaliśmy się rakotwórczych oparów dzięki temu panu. Nie znam się na tym, bo to mój pierwszy dom, ale intuicja podpowiadała mi, że tam nie powinno być styropianu, więc go nawet o to zapytałem. Ale usłyszałem, że: Panie tam nie ma takich temperatur, żeby coś się z tym styropianem stało. Pozdrawiam i proszę o dalsze sugestie.
  10. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z kominkiem W domu na pierwszym piętrze jest rozprowadzona instalacja dystrybucji gorącego powietrza w podłodze do 4 pomieszczeń. Turbina DGP (Darco AN1) została zainstalowana w zabudowie nad kominkiem. Początkowo działała prawidłowo, tj. załączała się przy określonej temperaturze. Po kilku miesiącach używania (palone było może ok. 20 razy) turbina zaczęła się zachowywać nieprawidłowo, tj. włącza się przy ustawionej temperaturze, ale przy dalszym wzroście temperatury wyłącza się i włącza ponownie przy niższej temperaturze. Oczywiście doprowadza to do bardzo niebezpiecznego nagrzania kominka, bo ciepło jest wypromieniane tylko przez kominek i obudowę. Producent powiedział mi, że to zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika i że turbina nie powinna być zabudowana. Co zrobić w takiej sytuacji? Wykonawca proponuje wykonanie dodatkowych kratek wentylacyjnych z przodu zabudowy kominka i/lub w ścianie za kominkiem. Drugie rozwiązanie to umieszczenie turbiny DGP na strychu i poprowadzenie do niej tam i z powrotem rur. Pierwsze rozwiązanie nie podoba mi się, bo niszczy całą estetykę zabudowy. Drugie rozwiązanie oznacza prowadzenie rur (i ich zabudowę) przez pokój na pierwszym piętrze. Czy nie ma jakiegoś innego rozwiązania? A może są turbiny, które mogą pracować w zabudowie i wystarczyłoby tylko wymienić turbinę? Z góry dziękuję za pomoc.
  11. Gleba ma pH ok. 6,0-6,5. Nie sądzę aby zgniło, albo czegoś nie rozumiem. Trawa ładnie rosła i ciągle rośnie (dosiewałem miejsca, gdzie deszcz wymył nasiona), ale jakby przestała rosnąć. Nie powiedziałbym aby obumarła. Po prostu z ciemno zielonej zrobiła się jasno zielona, niektóre źdźbła są żółte na szczytach, rzadko ale zdarzają się uschnięte. No i przestała rosnąć ta najstarsza (najwcześniej wysiana). Chciałem kupić kosiarkę, ale nie ma co kosić, bo trawa się zatrzymała. Mówili mi, że kostrzewa trzcinowa relatywnie wolno rośnie, ale ta jakby przestała. Błędy na początku na pewno zostały popełnione, ale tak to jest jak żona pogania z trawnikiem, a na dodatek pogoda jest niekorzystna. Na razie niestety wygląda to jak na zdjęciu. To co, nic z tego nie będzie? Zaorać i zaczynać od nowa?
  12. Mam prośbę o radę dot. nawożenia niedawno zasianego trawnika. Przez ostatnie 1,5 miesiąca siałem na raty niewielki trawnik. Na raty, bo walczyłem z nieprzewidywalną pogodą, tj. deszczem, który regularnie zmywał mi albo świeżo wysiane nasiona, albo słabo ukorzenione kiełki, o nawiezionej ziemi ogrodowej nie wspominając. Ostatecznie jednak trawa całkiem przyzwoicie skiełkowała i wyrosła. Niestety od kilku dni obserwuję, że ma się coraz gorzej - ewidentnie słabo rośnie (nie zdążyłem jej jeszcze ani razu skosić, bo ma ok. 6-10 cm) i na dodatek straciła żywy zielony kolor. Całkiem przyzwoity, gęsty trawnik, robi się coraz bardziej żółtawy, pomimo tego że intensywnie i regularnie podlewam (oczywiście wieczorem). Niestety podejrzewam, że winna jest słaba jakość gleby. Co prawda na wierzchu jest warstwa ziemi ogrodowej (może dlatego początkowo ładnie rosło), ale pod spodem twarda glina, która tylko została przekopana glebogryzarką i nie była nawożona. Proszę o radę w sprawie nawożenia trawnika. Czy taki świeży trawnik można nawieźć? Jeżeli tak, to jakim najlepiej nawozem? Aha, wysiana trawa to Barenbrug Water Saver, a więc głównie kostrzewa trzcinowa. Z góry bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi i rady.
  13. Mam prośbę o radę dot. nawożenia niedawno zasianego trawnika. Przez ostatnie 1,5 miesiąca siałem na raty niewielki trawnik. Na raty, bo walczyłem z nieprzewidywalną pogodą, tj. deszczem, który regularnie zmywał mi albo świeżo wysiane nasiona, albo słabo ukorzenione kiełki, o nawiezionej ziemi ogrodowej nie wspominając. Ostatecznie jednak trawa całkiem przyzwoicie skiełkowała i wyrosła. Niestety od kilku dni obserwuję, że ma się coraz gorzej - ewidentnie słabo rośnie (nie zdążyłem jej jeszcze ani razu skosić, bo ma ok. 6-10 cm) i na dodatek straciła żywy zielony kolor. Całkiem przyzwoity, gęsty trawnik, robi się coraz bardziej żółtawy, pomimo tego że intensywnie i regularnie podlewam (oczywiście wieczorem). Niestety podejrzewam, że winna jest słaba jakość gleby. Co prawda na wierzchu jest warstwa ziemi ogrodowej (może dlatego początkowo ładnie rosło), ale pod spodem twarda glina, która tylko została przekopana glebogryzarką i nie była nawożona. Proszę o radę w sprawie nawożenia trawnika. Czy taki świeży trawnik można nawieźć? Jeżeli tak, to jakim najlepiej nawozem? Aha, wysiana trawa to Barenbrug Water Saver, a więc głównie kostrzewa trzcinowa. Z góry bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi i rady.
  14. qubek17 Mam szambo więc zależy mi na niskim zużyciu wody. Jaki producent ma urządzenia które spełniają wszystkie podane przez Ciebie warunki. Może źle szukałem ale nie mogę znaleźć. Może mógłbyś zaproponować konkretne urządzenie dopasowane do moich potrzeb. Widzę przecież ze się b. dobrze znasz to na pewno coś Ci konkretnego przychodzi do głowy. Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...