Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

xDonx

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Rzeszów
  • Kod pocztowy
    35-309
  • Województwo
    podkarpackie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

xDonx's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Czy mogę kupić używany adapter sieciowy (CZ TAW1) jeżeli było na niego rejestrowane już konto ? Dam radę to jakoś zresetować i zarejestrować na siebie bez dostępu do tamtego konta ?
  2. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Łączycie się normalnie z Service Cloud ? u mnie od 2 dni prawie cały czas brak połączenia a jak się uda to za chwilę mnie wywala.... Resetowałem i bez zmian ale ostatnio to były problemy u nich to wolę zapytać zanim stracę więcej czasu...
  3. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Wie ktoś do jakiego poboru mocy potrafi zejść SDC H 9kW ale w wersji 3f ( WC09H3E8 ), widzę, że jest sporo mocniejsza w ujemnych temperaturach od wersji 1F. Drugie pytanie czy przegląd gwarancyjny musi wykonać firma, która instalowała pompę czy dowolna z autoryzacją jak to wygląda w praktyce...? - spotkałem się z cenami od 200 do 500zł... to jednak jest trochę różnicy biorąc pod uwagę nawet tylko okres gwarancyjny.
  4. Witam, może proste pytanie... ale zawsze widziałem przykłady, że nadwyżka w WT przechodzi na NT a co jak będzie odwrotnie ? Chodzi o rozliczenie z PGE aktualnie mam G12W ( muszę poczekać na możliwość zmiany ) i sporo produkuję w niższej taryfie co z ewentualnymi nadwyżkami z niższej taryfy gdyby teoretycznie np. wyszło zużycie NT 3000kWh, zużycie WT 7000kWh a produkcja oddana NT 5000kWh, WT 5000kWh - płacę pewnie za różnicę cen ???? Znalazłem teraz w umowie ciekawy zapis: "W przypadku zastosowania w umowie grupy taryfowej wielostrefowej, w pierwszej kolejności rozliczenia dokonuje się odrębnie dla każdej strefy czasowej, a w następnej kolejności nierozliczoną, w danej strefie czasowej, energię elektryczną wprowadzoną do sieci rozlicza się w innej strefie." Czyli jednak nadwyżka z niższej przejdzie do wyższej ??.
  5. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Chyba wszystko jedno... Ja akurat mam Techster ST-292, czarny bo taki mi sie podobał, kupiony ze 2 lata temu jak jeszcze nie miałem pompy ale działa super. Ważna dokładność zadawania temperatury i histerezy.
  6. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Każdy będzie miał inaczej... Zależy czy chcesz żeby pompa chodziła cały dzień czy tylko np NT wtedy trzeba tak podnieść krzywą zeby w NT dostarczyła większość ciepła. I tak wyjdzie samo jak sie zacznie grzanie, u mnie mam początek na 26*C przy 10 i 31*C przy -15 ale jak podepnę termostat to i tak będzie całkiem co innego ale od czegoś trzeba zacząć i obserwować....
  7. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Jeżeli sam termostat zewnętrzny załatwia temat pompki obiegowej to super, wydawało mi się, że ktoś opisywał, że działa dalej. W takim razie zacznę od samego termostatu. Rozumiem, że krzywą grzewczą nadal można wykorzystać do regulacji zmian temperatur zasilania i jak ją podniosę to w zasadzie mam regulację mocy pompy. Zapomniałem napisać u siebie mam też przewidziane ewentualne chłodzenie co wiąże się oczywiście z odpływem skroplin z jednostki wewnętrznej do kanalizacji. Jedynym zabezpieczeniem przed wyziewami z kanalizy jest syfon jednak wg mnie nie ma szans żeby nie wysechł do przyszłego roku... Dlatego żeby nie myśleć czy już trzeba dolewać wody dałem na odpływie dodatkowy plastikowy zawór i mam pewność, że elektronika pompy jest bezpieczna. Wiadomo zanim włączę chłodzenie trzeba go otworzyć i uzupełnić wodę w syfonie ale bezpieczeństwo na 100%....
  8. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Też długo się zastanawiałem nad najlepszym sterowaniem tą pompą bo niestety oryginalne nie spełnia moich oczekiwań, liczyłem na krzywą grzewczą ale tu jest to słabo pomyślane..., najchętniej sterował bym ilością ciepła jaką pompa ma wytworzyć przy dany zapotrzebowaniu na ciepło. Np wiem ze przy średniej zewnętrznej x trzeba dostarczyć w ciągu doby np 30kWh a oprogramowanie pompy dostarcza np 2/3 kiedy temperatura dobowa jest powyżej średniej a tylko 1/3 w mniej korzystnych warunkach. Tu z krzywej najniższa temperatura jest w nocy czyli wtedy pompa będzie dostarczała wiecej ciepła a w dzień w okresach umiarkowanych mrozów może nic... To samo z niższą taryfą oprogramowanie pompy i nie umożliwia optymalnego ustawienia. Wg mnie jedyna szansa na kontrolę to zewnętrzny termostat z histerezą 0,2*C i harmonogramem pracy - na szczęście mam taki jeszcze z poprzedniego układu choć nie myślałem, że do niego wrócę... Pompka jest wg mnie do ogarnięcia ale jeszcze tego nie przetestowałem, jeżeli sygnał z termostatu puścimy jednocześnie jako sterowanie wejścia "przełącznik zewnętrzny" oczywiście przez przekaźnik bo jest to wejście, które trzeba tylko zewrzeć. Wtedy zakładam, ze po jednoczesnym podaniu sygnału z termostatu na te dwa wejścia pompa się dopiero uruchomi i zacznie grzać. Mam nadzieję to przetestować ale teraz nie mogę jak ktoś ma jak to proszę o info.
  9. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Pisałem o zaworze jaki ma kolega, podał symbol to zerknąłem w kartę katalogową. Ale jak jestesmy przy zawodach to moze komuś się przyda wiedza o mojej przygodzie... Zawór Afriso mam aktualnie u siebie, wcześniej miałem ten "oryginalny z zestawu" z siłownikiem Siemensa ale mocno przepuszczał przy grzaniu CWU do CO. Była próba wymiany na drugi ale miał tą samą wadę fabryczną, w zasadzie to nie udało sie wtedy (początek lipca ) znaleźć takiego, który byłby sprawny - czyli poszła taka seria. Trzeba było przerobić układ na Afriso z czego bardzo się cieszę bo to prawdziwy zawór strefowy z dużym przepływem. Jak ktoś ma trójdrogowy Siemensa od Panasonica radze sprawdzić czy przy grzaniu CWU rurka od wyjścia CO nie jest mocno ciepła... Z opisu kolegi faktycznie może to być błąd oprogramowania, niestety ale nie byłbym bardzo zaskoczony, z moich doświadczeń z tą pompą oprogramowanie mówiąc delikatnie to najsłabszy punkt tej pompy, pomijając drobne wpadki w konstrukcji obudowy. Masz gwarancję, nie zastanawiaj się tylko dzwoń... U mnie nie zauważyłem tego problemu ale poza testami przełączania zaworu to dziś w nocy pierwszy raz odpaliłem CO. CWU grzeję raz dziennie ( 350l na razie spokojnie wystarcza ) z harmonogramu aktualnie w okienku 15-17 bo jest niższa taryfa i ciepło..., w weekendy od 12 też żeby było już ciepło. Jak chcesz "obejść system" spróbuj normalnie zaprogramować CO a samo CWU np dwa razy dziennie, jak skończy grzać CWU to teoretycznie powinno wrócić do grzania CO.
  10. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Zacznij może od sprawdzenia czy masz poprawnie zamontowany, to zwykły zawór ze sprężyną powrotną. Bez napięcia przepływ jest z AB do B i zakladam, ze jest normalnie założony na wyjściu cieplej wody z pompy. Do B ma być podłączona rura do grzania CO a do A rura od CWU. Jak tak jest to ok. Kable interesują cię trzy, uziemienie - standardowo żółto-zielony, niebieski - neutralny i brązowy - faza. Złącza Masz na dole płyty elegancko opisane, dajesz niebieski pod N, a brązowy pod Open, uziemienie wiadomo.. W zasadzie wszystko jedno czy podepniesz pod sterowanie zaworem dwu czy trzy drogowym. Faza na Open pojawia sie tylko w czasie grzania CWU po jej zaniku sprężyna ma przełączyć zawór na grzanie domu. Tyle - jak wszystko sprawne to ma działać. Zapomniałem o dźwigni - to tylko awaryjne otwarcie zaworu na CWU przy braku zasilania. Przy takim zaworze hydraulicznie prawidłowo podpiętym nie ma szans żeby dawało ciepłą wodę na dwa wyjścia chyba, ze pakuły... po hydraulikach go blokują i sie nie domyka.
  11. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Walczyłem z tym przedwczoraj też tak miałem, najpierw nie chciało się łączyć z routerem mimo mocnego sygnału ( oczywiście przy użyciu WPSa pomogło chyba zresetowanie przez długie trzymanie środkowego przycisku i odłączenie zasilania. Potem w końcu zaświeciła się lampka od połączenia ale nadal przy rejestracji na stronie wyskakiwał komunikat o błędzie systemowym a lampki nie świeciły ciągle tylko migały. Po krótkim wciśnięciu środkowego przycisku do rejestracji na stronie ich stan zmieniał się tylko na chwilę a powinien utrzymywać wg instrukcji około 30min. Pomogło czekanie... Podobno adapter po włączeniu i połączeniu z Internetem jakiś czas może się łączyć z serwerem Panasonica. Efekt był taki ze po kilku godzinach jak wyłączyłem iwłączyłem ponownie zasilanie adaptera wszystkie 3 lampki ładnie świeciły w sposób ciągły a po krótkim naciśnięciu środkowego przycisku rejestracji chyba dwie boczne migały na zmianę ze środkową i to przez długi czas a po kolejnym odpaleniu rejestracji urządzenia wszystkie komunikaty o błędach zniknęły i w końcu się udało zarejestrować. Na stronie dla użytkowników jest mało parametrów i ustawień ale jak się zarejestrujesz także jako instalator i poprosisz siebie samego o pełny dostęp do pompy to jest już więcej możliwości niż na panelu pompy.
  12. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Jeżeli chodzi o ciepłomierz wg mnie jest dość wiarygodny, dwa miesiące przed założeniem pompy miałem CWU na grzałce z podlicznikiem i produkcja pompy mniej więcej pokrywa się z tamtymi wynikami. Zresztą problem z liczeniem zużytej energii to nie problem modułu pomiarowego tylko oprogramowania które te wyniki obrabia... a błędy są tym większe im mniejsze jest zużycie a ponieważ produkcja ciepła jest kilkakrotne większa od zużycia to przy niej błędy z zaokrągleń są mniejsze.
  13. xDonx

    Panasonic Aquarea

    Witam wszystkich, mam pompę 5kW, od czerwca obserwuję jej działanie tylko przy grzaniu CWU. Muszę niestety potwierdzić to o czym piszą inni statystyki z pompy to bzdury. Według mnie jest tak..... 1. Pompa nie zlicza zużycia ok 8W na czuwaniu - to jeszcze mogę zrozumieć. 2. W ogóle nie zlicza zużycia przez jednostkę wewnętrzną ( sterownik, pompa obiegowa ) bo moduł mierzący zużycie znajduje się w jednostce zewnętrznej przy kompresorze... 3. Pomiar prądu ( na jego podstawie obliczona moc ) przez elektronikę pompy jest w miarę poprawny ( jeżeli chodzi o kompresor ) - wystarczy sprawdzić chwilową moc pobieraną przez pompę u mnie różnice wynikają z zaokrągleń do 0,2kW i braku doliczania jednostki wewnętrznej. 4. Oprogramowanie zliczające jest do niczego... to pewnie kopia oprogramowania z T-Capa 9kW i na małych mocach zaokrąglenia są tak duże, że wychodzą straszne bzdury. Np pompa startuje i przez chwilę dochodzi do stabilnej mocy ( max 3-5min do 35Hz ) - na wyświetlaczu pompy moc 0,4kW ( z licznika 0,56... ) pracuje tak grzejąc wodę przez 1h i 15min po czym w podsumowaniu stwierdza, że zużyła 0,2kWh. Ciekawym przykładem jest gdy u mnie przy częstotliwości 24Hz pompa przy ciepłej pogodzie ( ok 25*C ) produkuje 2,6kW a zużywa 0kW... Przy częstotliwościach ~35Hz i ładnej pogodzie pompa "podlicza" wartość COP nawet do 19 - bardzo bym się z tego cieszył gdyby choć w połowie była to prawda.... COP-y z pompy: lipiec -10,1 sierpień - 11,7 Rzeczywistość... za sierpień - 5,1 - liczone oczywiście tylko ze zużycia w czasie pracy pompy, w przypadku tak małej pompy zużycie na czuwaniu ma znaczenie i COP z całkowitego zużycia to 3,8 - przy czym to nie wina pompy, że tak mało ma pracy . Ogólnie z pompy jestem bardzo zadowolony ale te statystyki mnie wnerwiają, uważam, że przy sprzęcie za takie pieniądze to przesada, wiem, że te statystyki są tylko orientacyjne i nie są podstawową funkcją urządzenia ale gdybym kupił lodówkę z zegarkiem pokazującym przybliżona godzinę spodziewałbym się niedokładności w minutach a nie porach dnia... Wg mnie można by tu stwierdzić, że urządzenie jest niepełnowartościowe ponieważ nie posiada wszystkich cech opisanych w ulotkach producenta i żądać usunięcia wady lub obniżenia ceny... - ja bym wolał, żeby to działało... Poniżej przykładowe zdjęcia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...