Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adamf88

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez adamf88

  1. Witam, jakiś czas temu pytałem o zmiękczacz, ale mam okazję odkupić: "BWT Aquaperla 20 BIO C" (użytkownik musiał kupić większy gdyż w miejscu gdzie został zamontowany było zbyt duże zużycie i nie dawał rady). Pytanie, czy jest to sprzęt godny polecenia ? (Wcześniej planowałem Hydro Technic Logix 30L) Docelowo będzie używany w rodzinie 2+2 zużycie wody poniżej 10m3/mies. Woda miejska, twardość wody w okolicach 400mg/l/
  2. Powoli muszę się zdecydować na zakup. 3 tys. na pewno nie chciałbym przekroczyć. Rozważam na teraz 3 opcje: https://sklep.technikawody.pl/produkt/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze/ -> ten mi oferował kiedyś hydraulik, warto o tym myśleć w ogóle ? https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ-WODY-WATERLIFE-HYDRO-TECHNIC-LOGIX-30L%2C-MONOSFERYK-LEWATIT%2C-AUTORTOL-LOGIX-255760%2C-ZAWOR-BY-PASS%2C-ZAWOR-MIXING%2C-GRATISY-PENTERUSA/868 - Wspomniany już był wcześniej. Budżetowo jeszcze by się mieścił, warto dopłacić ? https://www.gastrro.pl/mijar-zmiekczacz-do-wody-automatyczny-objetosciowy-inteligentny-maxi-elegant-ei-75-kg-maxi-elegant-ei.html - co sądzicie o tym ? (Frima z okolic). Na razie skłaniam się do tego Hydro Technic Logix 30L. Chyba, że Hydro Plus byłby w zupełności wystarczający ? Mam jeszcze kilka pytań: - jak mocno zmiękczać wodę ? Głównie poszukuję zmiękczacza, gdyż przy obecnej twardości po miesiącu wychodzi wszędzie kamień. - tą wodą mam zalaną podłogówkę od kilku miesięcy. Warto wymienić tę wodę, czy już zostawić tak jak jest ? Teraz grzeje ok, ale zastanawiam się czy będzie to mieć negatywny efekt w przyszłości.
  3. Z badania jakie przeprowadzałem: Twardość: (372 +/- 37) mg/l Żelazo: 11.6 (+/-2.7) ug/l Faktycznie wodociągi również udostępniają te informacje. Tam podają twardość nawet nieco ponad 433mg/l na grudzień 2021. (https://pwik.gliwice.pl/parametry-wody/ Ostropa) Jeśli chodzi o zużycie to tak jak mówię jest to dom nowo budowany w trakcie odbioru (170m^2), nie mieszkamy tu jeszcze w pełni więc zużycie jest nieadekwatne a drugie dziecko w drodze więc te +2 to tak za rok dopiero. Docelowo zużycie pewnie będzie jakieś standardowe dla rodziny 2+2. Na razie zużycie za 2mies to 7m3.
  4. Czesc, Czy może ktoś polecić zmiękczacze w rozsądnej cenie ? Woda miejska więc parametry w normie, ale za to bardzo twarda (Gliwice). Po miesiącu użytkowania widać naloty na prysznicu/kranach. Zuzycie ciężko określić bo jeszcze nie do końca mieszkamy (rodzina 2+2). Jakie rozwiązanie najlepiej zastosować?
  5. Jaki jest obecnie koszt wykonania ocieplenia domu bez (wszystko bez położenia tynków)? (Tynki będziemy robić za około 2 lata). Ocieplenie 20cm grafit. Obecnie dostałem wycenę na kwotę ~140zl/m2 z całym materiałem. (Styropian 20cm grafit, siatka, klej, grunt .. ). Do ocieplenia około 300m^2. Próbuję to policzyć i na dobrych materiałach powinienem się zmieścić spokojnie w 60zl/m^2. Więc na robociznę pozostaje przynajmniej 80zł/m^2. Wydaje mi się to bardzo drogo. Jakie są obecnie ceny rynkowe takich prac z materiałem / samej robocizny ?
  6. Dokładnie tak. Chodzi oczywiście o wylaz na dach.
  7. Dzień dobry, W trakcie budowy zrezygnowałem z komina (będzie pompa ciepła i rekuperacja). Jestem teraz na etapie dachu i zastanawiam się czy montować wyłaz dachowy. (wykonawca twierdzi, że bez sensu, ale pewnie dlatego, że dla niego byłoby taniej ) Czy jest sens montowania wyłazu w takim przypadku ? A może jest to wymagane tym bardziej, że w projekcie jest ? Jeśli będzie się coś dziać to będzie można zawsze wyjść po drabinie. Do krawędzi dachu jest około 3.20m. Dom parterowy z użytkowym poddaszem.
  8. Dzięki za odpowiedzi (Obie są dla mnie cenne i tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, żeby to zmienić). Trochę poczytałem na ten temat i zacząłem zastanawiać się czy nie dałoby się całkowicie zrezygnować z tego komina (skoro będzie rekuperacja). W projekcie mam jednak kocioł 24kW (powierzchnia domu 168m^2 z garażem. Wskaźnik EP 92 kWh/m^2rok). Niefortunnie dzieli mi on łazienkę na 2 małe po 2,5m^2 ;/ Tak byłaby jedna 5m^2. Czy jest szansa, że kocioł 21kW (z tego co wyczytałem to max na piec gazowy bez komina) da radę i weryfikować to z instalatorem ? Czy lepiej zostawić już ten komin z piecem 24kW ? Mimo wszystko wybieram komfortowe temperatury w domu (Myślę jeszcze o powietrznej pompie ciepła, ale wtedy to już nie byłoby problemu z rezygnacji z komina). Dzięki za pomoc!
  9. Dzień dobry, Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego, 160m^2. W projekcie jest kocioł gazowy jednofunkcyjny 24kW z zamkniętą komorą spalania. 1. W projekcie domu mam 1 komin systemowy ceramika. (zaproponowano mi system Skorsten) 2. Wykonawca dał do rozważenia, aby zastosować kształtki wentylacyjne Ø150 do których wprowadzona zostanie rura ze stali kwasoodpornej Ø80, (mogłem nieco przekręcić słowa) Czy jest w ogóle sens zastanawiania się nad propozycją wykonawcy ? Totalnie nie znam się na systemach kominowych i nie chciałbym popełnić tutaj błędu. Postanowiłem zainstalować również w rekuperację. W kominie przewidziane są kanały wentylacyjny. Rozumiem, że mając rekuperację mogę zrezygnować z wszystkich kanałów wentylacyjnych ? Czy przy stosowaniu rekuperacji nadal stosuje się kanał wywiewny z kanalizacji sanitarnej ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...