Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Audirs4

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Zawartość dodana przez Audirs4

  1. Dzięki bardzo Panowie, tak zrobię.
  2. Dzień dobry. Zrobiłem szalunki na fundamenty, ale mam problem, bo nie przemyślałem jednej rzeczy... Grunt mam piaszczysty, więc koparkowy zbierał ten piasek pod szalunki i urobek dawał do środka fundamentu i w efekcie mam górki, które teraz blokują mi możliwość zmierzenia przekątnych. Teraz nie wiem, czy jest jakiś sposób, aby zmierzyć przekątne szalunków.. Czy poziomicą można to zmierzyć np. przykręcić ją do rogu szalunku i wtedy dokonać pomiaru, czy trzeba łopatować?
  3. Dzień dobry, mam pytanie do doświadczonych. Buduję sam domek 60m2 i jestem na etapie szalowania Od poziomu gruntu docelowego mam wybraną ziemię na 50cm i teraz chcę zacząć szalować i kopanie ręczne 30cm w szalunkach co daje 80cm. (Teren równy, sprawdzałem niwelatorem) Moje pytanie brzmi, bo u mnie strefa przemarzania jest na 80cm, czy Muszę kopać w szalunkach jeszcze głębiej np. na 40cm co daje 90cm od powierzchni gruntu czy może być te 80cm? Nie wiem jak to rozumieć. Dodam jeszcze, że mam same grube piaski w wykopie. Pozdrawiam
  4. Tak może być słabsza, a pręty główne mam AIII500 Dzięki za pomoc, teraz wszystko jasne.
  5. Dzięki za podpowiedź, ale już kupiłem sobie pręty AIII 500 i giętarkę. Z drugiej strony mogłem tak zrobić i kupić gotowce. Dzięki. Czyli musi być koniecznie te 20x30 po zewnętrznej stronie?
  6. Dzień dobry. Przygotowuje sobie strzemiona na fundamenty o wymiarach 30x20 z pręta fi6 Chciałem się zapytać, czy muszę robić kąt 135stopni tak jak jest w projekcie, czy nie jest to aż takie ważne i może być 90 stopni? Druga sprawa. W projekcie mam 30x20 + zakład z każdej strony po 7cm Nie wiem czy dobrze mi wychodzi bo druta gnę dokładnie na środku zaznaczonego pręta a wychodzi mi po zewnętrznej stronie 21cm odległość wewnętrzna jest tak jak w projekcie czyli 20 Nie wiem czy tak może być, czy jest to aż tak istotna taka różnica. Z góry sorry, może pytania idiotyczne, ale chce sobie już przygotować to wszystko na wiosnę, a kiera jeszcze nie mam. Przesyłam zrzut projektu mojego fundamentu.
  7. Dzięki za wyjasnienie, już wszystko wiem Pozdrawiam
  8. Rozumiem, czyli ważny jest wpis przed upływem 3 lat, że dany etap został zakończony. Ok, ale właśnie nie chciałbym czegoś przegapić, np. tego, że moim obowiązkiem jest zaktualizowanie dziennika budowy w urzedzie, aby wiedzieli, że moja budowa trwa i nie cofnęli mi pozwolenia.
  9. Dzięki za odpowiedź. Czyli jak zrobie fundamenty wraz z wpisem do dziennika budowy o np. zakończeniu fundamentów, to nie muszę chodzić po urzedach, tylko będę miał kontrolę i poproszą mnie o wgląd do dziennika budowy i wtedy przedłużają o kolejne 3 lata?
  10. Dzień dobry, mam pytanie dotyczące pozwolenia na budowę, a konkretnie chodzi mi o to, jak zapobiec wygaśniecia pozwolenia. Wiem, że od decyzji mam 3 lata na rozpoczęcie budowy, ale skąd urząd będzie wiedział np. że rozpocząłem budowę np po 2.5 roku, z dziennika budowy? Czy ten dziennik trzeba aktualizować w urzędzie przed upływem trzech lat, aby pozwolenie nie wygasło? Oczywiście dziennik mam w wersji papierowej, z drugiej strony szkoda, że nie wziąłem elektronicznego, ale cóż.
  11. Dzięki za odpowiedzi. Tak też właśnie myślałem, przykryje podwójną plandeką i tyle
  12. Dzień dobry, chciałbym sie zapytać Państwa, co myslicie na temat kupowania materiałów grubo przed budową? W planie mam fundamenty w przyszłym roku w marcu, a ściany i wieniec, albo pod koniec 2025, lub wiosna 2026 i chciałbym kupić już solbet na ściany, na zasadzie niech sobie stoi. Czy to dobry pomysł? Czy coś się stanie tym pustakom? Ogólnie w mojej okolicy solbet jest za 12zł bruto szt. i chciałbym już go kupić, bo z cenami różnie.
  13. Też tak właśnie uważam. Nie wiem czy Państwo kojarzą projekt domu 63m2 z projektów zbuduj sam dom" Ja mam identyczny z innej firmy, tylko że przez środek domu idzie jeszcze dodatkowa ława i ściana nośna, a w projekcie domu 63m2 tego nie ma. Do tego w moim projekcie są też ławy fundamentowe 60cm, to chyba też lekka przesada? Czyli w jednym projekcie da się oszczędnie, a w drugim już nie. U mnie architekt dostał wszystko jak na tacy. Były robione odwierty i badany grunt. Wszystko mu zawoziłem, a mimo to nie zmienił tego.
  14. Czy się podpiszę to nie wiem, tego mi nie powiedział.
  15. Rodzaj stali to A-IIIN 500MPa klasa ciągliwości B wg PN EN 10080 Całkowita długość prętów na ławy to 184m. 1metr fi 16 waży 1.6kg, a fi 12 0,9kg więc prawie połowę mniej ok.(150kg) No niby oszczędność żadna, ale zawsze te pięć stów jest, na całej budowie robi się suma, no i ogólnie wolałbym nie wydawać na coś, co jest niepotrzebne. Co do bloczków, moim zdaniem jest to niepotrzebny wydatek pod taki mały lekki parterowy dom, z tego co wiem ludzie stawiają z 500, 600 piętrowe i stoją. No i z tego co mi wiadomo taki bloczek jest zimniejszy. Oczywiście to z tego co ja wiem, ale może jednak jest coś, czego nie wiem
  16. Tak, jest też projektantem. Projekt był kupiony gotowy, a architekt tego nie zmienił też, nie wiem dlaczego. W projekcie mam też bloczki na sciany klasy 800, więc to na pewno jest źle i architekt też tego nie zmienił. Nie dopilnowałem tego, ponieważ nie znam się. Na działce ogólnie panują doskonałe warunki gruntowe pod fundamenty, same grube piaski.
  17. Dzień dobry, chciałbym zamawiać powoli materiał na mój dom. Chce wybudować dom 63m2. W projekcie na ławy fundamentowe pręty główne mam fi16, kierownik mówił, że można dać fi12, ale nie wiem czy dobrze mówi i czy mogę mu zaufać. Wiadomo tego poprawić już nie można, a chciałbym mieć pewność czy taka zmiana może być? Dom bez poddasza użytkowego, strop drewniany, taka niska parteroweczka Pozdrawiam
  18. Wychodzi drożej jak blaszak, ale za to jest solidny. Od używki 5000zł netto + transport (staramy się szukać jak najbliżej naszej budowy) po nowy 11.500netto to raczej max Ale później odsprzedajemy i się zwraca. Taka inwestycja to jak Ktoś ma w planie dłuższą budowę, na krótszy okres nie warto kupować kontenera.
  19. Kontener przywiózł mi HDS, zrzucił bez problemów Działka jest spora, a domek mały, więc nie będzie problemów z zabraniem kontenera. W moim przypadku, gdy budowa będzie trwała trochę czasu, to kontener wydawał się najlepszą opcją, nie boję sie w nim trzymać elektro narzędzi których dorabiałem się większość życia, agregaty itd. Garaż blaszany zaś nie jest solidną konstrukcją, wbijasz większy nóż i tniesz tą blachę jak chcesz, a jak by zgineły narzędzia, to nie wiem czy bym zaoszczędził. Dodatkowo jeden większy wiatr i tego garażu może nie być. Przestawić taki kontener też można, wystarczy sąsiad z 60-tką i porządne łańcuchy:) Garaż blaszany jest ok dla tych, którzy budują max rok czasu. Kontener morski jest też trochę inwestycją przed inflacją, za 5,6 lat powinienem sprzedać go z zyskiem, a na pewno nie będę stratny
  20. Dzień dobry. Pytanie może głupie, ale mam problem, bo nie mogę znaleźć konkretnej informacji (chyba, że źle szukam), bo jestem na etapie zamówienia stali na fundament pod swój domek 60 m2. Problem jest w tym, że nie wiem jakiej długości zamówić pręty zbrojeniowe, czy np. odcinki po 6 metrów wystarczą i można je łączyć na zakład np. prętami o długości 1.5 m po 75 cm z każdej strony, czy trzeba zamawiać 12 metrów Wymiary mojego domu to 11.5m na 7.5m. W projekcie mam tylko zakłady w narożnikach, ale nie widzę nic w odcinkach prostych. np szerokość domu jest 7.5m i jak zamówię odcinki 6m to będę musiał dołożyć 1.5 i do tego zakład np. 1.5m aby było po 75cm od łączenia z każdej strony Pytanie czy można tak robić? Pozdrawiam
  21. A więc Mareks77 miał 100% racji. Byłem w starostwie odebrać dziennik budowy i pytałem jeszcze innej pani, to mogę śmiało bez zgłoszenia i pozwolenia postawić taki kontener na potrzeby budowy domu - To tak dla innych. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.
  22. Cześć, jak zalegalizowałeś ten kontener, na zgłoszenie, czy pozwolenie? Sam chcę kupić właśnie kontener na czas budowy, ponieważ jest solidny, bezpieczny itd. Później w planie chciałbym właśnie go zostawić na domek ogrodowy czy coś w tym rodzaju. W przyszłości nawet gdybym chciał postawić taki z drewna, to taniej by na pewno nie wyszło. Budowałem teraz głupią altanę, to 8000k pękło za sam materiał.
  23. Ok, tego będę się trzymał. Ciekawe co wyjdzie jeszcze w przyszłości z tym projektem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...