
CzarnyLewis
Użytkownicy-
Liczba zawartości
25 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez CzarnyLewis
-
Witam, jak to czasami w życiu bywa, budowa ścian nośnych rusza za 2,5 tygodnia, a ja dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad wybranym materiałem. Z wykonawcą i projektantem ustalone było Ytong PP4/0,6, ale po przeczytaniu przez weekend o właściwościach akustycznych pomyślałem, czy jednak czegoś nie zmienić. Lubię ciszę - dom jest budowany w spokojnej okolicy, poza miastem, droga dojazdowa 15 metrów od budynku, a droga miejska około 80 metrów. Wykonawca powiedział, że nie ma czasu w tym roku murować bloczkami silikatowymi (bo te mi spasowały pod kątem akustycznym) bo już mu duże opóźnienia i następnie prace - a wykonawcy nie chcę zmieniać (jest dokładny i robi zgodnie z projektem). Także szukałem innych materiałów, które miałyby lepsze właściwości akustyczne i może przy okazji lepszą pojemność cieplną. Na coś takie godzi się wykonawca: Ytong PP5/0,7, a parametry ma wyraźnie lepsze od 600-setki: Nazwa Materiał Grubość Długość x wysokość Klasa gęstości Waga bloczka Znormalizowana wytrzymałość na ściskanie fB Współczynnik przenikania ciepła U Poj. cieplna Cp Ciężar powierzchniowy muru Izolacyjność akustyczna RA1 (do oceny ścian wewnętrznych) Izolacyjność akustyczna RA2 (do oceny ścian zewnętrznych) cm mm kg/m³ kg N/mm² W/(m²K) kJ/(m²K) kg/m² dB dB Zewnętrzne Silka E Wapienno-piaskowy 24 333 x 199 1500 23,5 15 1,65 336 353 - 51 Ytong PP5/0,7 Gazobeton 24 599 x 199 700 20,03 5 0,73 168 176 - 48 Ytong PP4/0,6 Gazobeton 24 599 x 199 600 17,16 4 0,6 144 151 - 44 Czyli 4 dB lepiej niż 600-stka i 3 gorzej niż silka. Zmierzyłem też pojemność cieplną domu parterowego, składowe: płyta fundamentowa + słupy żelbetowe + ściany nośne + strop +ściany działowe (tę będą z silki) i wyszły takie różnice: Ściany nośne z Ytong PP5/0,7 -> 278030 kJ/K Ściany nośne z Silka E -> 328430,4 kJ/K Różnica wydaje się być mała, a nie ma w tym jeszcze wyposażenia, które też ma swoją pojemność cieplną. Czy ktoś ma doświadczenie w budowie domu parterowego z Ytong PP5/0,7 i powie coś na temat własności akustycznych ? Czy lepiej jednak przeczekać do wiosny i zmieniać terminy następnych wykonawców?
-
Płyta fundamentowa - zabezpieczenie na zimę boków i góry
CzarnyLewis odpowiedział CzarnyLewis → na topic → Fundamenty i piwnice
Dziękuję za odpowiedzi. W sprawie górnej powierzchni zapomniałem powiedzieć że mam wypuszczone startery na wysokość około 70cm (zbrojenie pod 16 słupów po obwodzie płyty) także z folią może być problem. Wykonawca mówił, że do tej pory żadnej płyty nie zabezpieczali z góry na zimę. Słoma i folia - mógłby to zrobić, ale raczej pierwszy silniejszy wiatr i rozerwie tę folię przez te startery. Jeżeli chodzi o boki to klej i siatkę Wykonawca mi podpowiadał, ale Architekt i hydraulik już nie, ze względu na to, że powstanie mostek termiczny po obwodzie płyty o grubości siatki z klejem (3-5mm). Czy taką siatkę z klejem da się łatwo usunąć na następny sezon? Jeżeli tak, to wtedy faktycznie siatka z klejem to dobry pomysł. A może zamiast siatki z klejem to zagruntować bok, położyć silikon i na to folię, aż do chudziaka i przycisnąć deskami? Obecnie wygląda to tak (dziś ściągnięte szalunki): [ATTACH=CONFIG]466314[/ATTACH] Wygląda na to, że beton zakrył górne 5 cm styroduru.... -
Na ten rok zostały zakończone prace przy budowie domu. Sytuacja przedstawia się obecnie tak: [ATTACH=CONFIG]466300[/ATTACH] I teraz mam takie problemy (jak na szkicu): Jak zabezpieczyć boki styroduru przed UV (deski, folia, klej z siatką...)? Jak zabezpieczyć miejsce między chudziakiem a styrodurem przed przedostawaniem się wody (a może nie trzeba tego robić)? Jak zabezpieczyć górę i boki płyty przez przemarzaniem (jakaś folia, może czym wyłożyć, czy pozwolić jej oddychać)?
-
Tak, ale niestety wszystkie 600 i mniejsze mają kiepskie parametry akustyczne. Czemu według Ciebie 500 to optimum ? Mój błąd, że tak to nazwałem, chodziło mi o paroprzepuszczalność To trochę psuje mój pomysł, ponieważ właśnie do wewnątrz myślałem dać tynki gipsowe. W domu będzie rekuperacja, także myślałem, iż dzięki temu ew. wilgoć ze ścian będzie wyciągana od wewnętrznej strony. Czy to jest zły pomysł? No to super. Czy taka folia będzie ok? Folia hydroizolacyjna IZOKPOL
-
Witam, Jestem na etapie doboru bloczków i izolacji. Nad wszystkim czuwa konstruktor, ale każdy ma swoje specyficzne wymagania. Dom parterowy o powierzchni 250 m2 z garażem w bryle. Planowana izolacja termiczna to styropian grafitowy 20cm o λᴅ w granicach 0.031-0.032 W/(m*K) Obecnie zainteresował mnie najbardziej bloczek Xella Ytong PP5/0,7. Jego parametry to: Rodzaj: Beton komórkowy Gęstość: 700 kg/m³ Przenikalność cieplna: 0,195 W/(m*K) Izolacyjność akustyczna właściwa: 53 dB Wytrzymałość na ściskanie: 5 MPa Wstępnie wybór padł na ten bloczek ze względu na to, iż chciałem pogodzić kilka rzeczy t.j. ciszę, dobrą izolację termiczną oraz oddychanie ściany. Od wewnątrz chciałbym zrobić tynki gipsowe. Martwi mnie tylko podciąganie kapilarne w przypadku betonu komórkowego. I teraz pytanie. Czy przy płycie podłogowej zmniejsza się zagrożenie wynikające z podciągania kapilarnego betonu komórkowego? Tzn. czy płyta w jakiś sposób izoluje ściany nośne przed "dostarczeniem im wody" ?
-
Witam przedstawiam część koncepcji domu parterowego. Rzut Kolorem niebieskim zaznaczyłem ściany nośne, czerwoną ramką linię dachu płaskiego. Czy jest możliwość zbudowania tak konstrukcji domu aby w strefie zielonej (która jest przeszklona, wymiary drzwi tarasowych na rysunku) nie był potrzebny żaden filar, kolumna?
-
Witam, przeglądam dostępne materiały na budowę ściany nośnej i w niektórych kalkulatorach (dotyczących współczynnika przenikalności cieplnej materiału) pojawia się pozycja Szczelinowy pustak keramzytowy 24 cm np: Kalkulator 1 - trzeba kliknąć na kółeczko na ścianie i wybrać np. ścianę dwuwarstwową Kalkulator 2 Czy ktoś wie gdzie taki materiał można kupić? W kalkulatorach ma dobre właściwości termoizolujące. Dzięki
-
Być może trochę niefortunnie się wyraziłem. Modbus TCP jest obsługiwany przez dodatki w większości darmowych systemów (HA, OH, Domoticz). Wcześniej korzystałem z Raspberry, teraz korzystam z Docker-a i do tej pory wszystkie wtyczki działają - obecnie korzystam z ioBroker-a (wcześniej z Domoticz-a i HA). Teraz chcę kupić dla testu jakiś moduł modbus-owy i sprawdzić jak działa to w praktyce. Tak jak mówisz, przed podjęciem decyzji sprawdzę to.
-
Wydaje mi się, że każdy ma swój indywidualny na to pogląd. Dla kogoś ważna jest tylko cena, dla innego sprawdzony system którym opiekuje się serwis. Tych dwóch rzeczy nie pogodzimy bo jedni mogą zainwestować swój czas w "swój" system, a inni wolą o tym nie myśleć i zapłacić za spokój. Oczywiście pojawi się jeszcze strona, która powie "po co to wszystko?", kiedy ktoś sam woli podejść do ściany i coś włączyć/wyłączyć. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale też każdy ma inne preferencje i wymagania. Dlatego prosiłbym jeszcze o jakieś sugestie dotyczące sterowania wejściami/wyjściami z poziomu serwera NAS. Z mojej strony dodam, iż skłaniam się obecnie do Modbusa TCP (serwer na NAS-ie) + dodatkowo bramka Modbus TCP<-> Modbus RTU, ponieważ dużo pomp ciepła, klimatyzatorów etc. opiera się na RS485. W ten sposób mam do wyboru duży wachlarz modułów Modbus wejściowo-wyjściowych zarówno pod złącze Ethernet jak i RS485.
-
Jeżeli kiedyś mnie zabraknie, przyjdzie jakikolwiek elektryk i wymieni włącznik. Instalacja będzie działać dalej. Dlatego uznaje, iż w domu muszą być instalacje w których można wezwać serwisanta i on to naprawi - nie tylko właściciel. Obecnie w takiej formie mam wykonaną instalację automatyki w mieszkaniu i jestem z tego zadowolony. Rozumiem też, że każdy widzi to na swój sposób i ma inne priorytety co do działania takiego systemu. Jako alternatywę widzę jeszcze ewentualnie instalację w gwiazdę, w której zwykły włącznik ścienny monostabilny wyzwala przekaźnik bistabilny, który steruje układem wykonawczym. Jednostka centralna również by wyzwalała przekaźnik bistabilny. I w ten sposób też mamy układ zabezpieczony przed awarią jednostki z automatyką. Jeżeli chodzi o instalacje bezprzewodowe, jak najbardziej przewodowa jest "pewniejsza", jednak obecnie mam dużo włączników WiFi i ZigBee - nie sprawiają problemu. Obecnie jestem na etapie rozważań i wyciągnięcia wniosków na podstawie których wybiorę rozwiązanie. Jakie ono by jednak nie było wejścia/wyjścia będą potrzebne i aby nie odchodzić od tematu wątku wolałbym się nad tym skupić.
-
Posiadam obecnie włączniki ZigBee oraz WiFi na mieszkaniu. Działa to obecnie około 2-3 lat. Nie mam z tym żadnych problemów, poza jednym przypadkiem, w którym przekaźnik po prostu przestał działać w jednej puszce. Cenię sobie to rozwiązanie za niezależność względem jednostki centralnej - w razie awarii jednostki centralnej włączniki działają dalej manualnie. Gdy popsuje się jakiś włącznik WiFi lub ZigBee to przestaje działać tylko jeden punkt zasilający i w każdej chwili można go wymienić na zwykły. Nie jest to przejrzyste rozwiązanie, ale lepsze moim zdaniem od gwiazdy, gdzie awaria jednostki centralnej powoduje paraliż wszystkich elementów bezpośrednio sterowanych.
-
Witam, Problem tyczy się wszystkich systemów (HA, OpenHUB, Domoticz itd.). Ze względu na wygodę i małe koszty fajnie skorzystać z istniejącego systemu i postawić "ulubiony" przez siebie system automatyki na posiadanym serwerze NAS. O ile połączenia bezprzewodowe w takich rozwiązaniach są łatwe do zrealizowania to gorzej z przewodowymi. Wolałbym uniknąć sprzętu typu ekspander Arduino na ESP ze względu na brak gwarancji. Obecnie się zastanawiam nad takimi: - Moduł rozszerzeń ModBus TCP + wtyczka ModBus Serwer do systemu - np. Weidmueller, ODOT - PLC S7-1200 + wtyczka ModBus Serwer do systemu - PLC S7-1200 + wtyczka S7 do systemu (tu akurat nie każdy system to potrafi Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
-
Wielkie dzięki - nie znałem tej firmy, a mają w ofercie ciekawe rozwiązania, np.: Homematic IP Floor Heating Actuator – 12 channels, motorised lub Homematic IP Floor Heating Actuator – 10 channels, 24 V Czy faktycznie nie mam możliwości włączenia grzania dwóch pomieszczeń, a reszty nie, z pompą ciepła?
- 36 odpowiedzi
-
- bms
- podłogowego
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dobrze, rozumiem bezwładność. Pozostaje kwestia załączenia grzania np. w łazienkach na początku sezonu grzewczego, a dopiero później reszty - po prostu tak aby w łazienkach temperatura była wyższa - poza tym milej jest wychodzić na ciepłe kafelki niż na zimne. Czy w takim razie nie można zamontować prostych zaworów bistabilnych na rozdzielacz i móc włączyć grzanie podłogi w niektórych pomieszczeniach, tylko po to , żeby nie było zimno w stopy ? Np. we wrześniu chciałbym włączyć ogrzewanie w kuchni, łazience.
- 36 odpowiedzi
-
- bms
- podłogowego
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, w zasadzie temat wyjaśnił konfigurację. Otóż chciałbym przemyśleć sprawę dobrania zestawu ogrzewania domu w konfiguracji z kablami w podłodze + dogrzewaniem klimatyzacją (czyli pompą powietrze-powietrze). Za: - brak pompy ciepła do centralnego ogrzewania -> klimatyzacja i grzanie w jednym urządzeniu - brak instalacji wodnej do podłogówki - bardzo proste sterowania ogrzewaniem podłogowym (termostaty na każde pomieszczenie) - wykorzystanie wysokiej sprawności ogrzewania dzisiejszych klimatyzacji (praca nawet do -25C, SCOP około 4 przy mocy grzewczej około 5,5kW) Do zasilania chciałbym wykorzystać fotowoltaikę + akumulator. Rekuperator przecwiprądowy do zestawu. Budynek o powierzchni użytkowej około 200m2. Czy ktoś ma doświadczenie i może się wypowiedzieć na temat działania takiej konfiguracji ? Może ktoś już ma taką instalację?
-
Ok, poczytałem - już trochę rozumiem. Jednak będę miał trzy pomieszczenia w których będę chciał utrzymywać niższą temperaturę t.j. spiżarka (około 19 stopni), garaż (minimum 6 stopni), schowek (około 19 stopni). W takim wypadku jak kontrolować temperaturę w tych pomieszczeniach ?
- 36 odpowiedzi
-
- bms
- podłogowego
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dom jest projektowany, ja jestem automatykiem, BMS to w moim wypadku po prostu system zarządzania. Jak się chce mieć fotowoltaikę, akumulator, pompę ciepła x2 (c.o., c.w.u. i do basenu), klimatyzację , rekuperację, kamery, sterowanie podlewaniem itp, to jednak lepiej mieć to na jednym dotykowym ekranie niż na kilku różnych panelikach. Jeżeli sądzicie, że i tak się to skończy zdjęciem siłowników to ok - taka wiedza na takim etapie jest dla mnie przydatna. Czyli w takim razie jak się reguluje temperaturę w pomieszczeniach ?
- 36 odpowiedzi
-
- bms
- podłogowego
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, W domu przyjąłem założenie, że jeżeli system BMS przestaje działać, to nadal inne podsystemy mogą funkcjonować tylko z ograniczoną funkcjonalnością (np. oświetlenie, rekuperator, wyciągi i etc.). Wszystkie podsystemy mają komunikacje takie jak: ModBus RTU, ZigBee, WiFi. Przy doborze natknąłem się jednak na problem sterownika ogrzewania podłogowego. Chciałbym aby spełniał następujące wymagania: Miał jeden panel sterujący (sterowanie w jednym pomieszczeniu kilkoma strefami: temperatury + programator tygodniowy) - panel użyteczny w razie awarii BMS Obsługa 10 stref (mogą być dwa sterowniki) -> sterowanie elektrozaworami na rozdzielaczu + sterowanie pompy CO Możliwość podłączenia czujników temperatury z każdej strefy Możliwość zmiany temperatury i działania stref z systemu nadrzędnego (BMS) poprzez jakąś komunikację np. Modbus Myślałem, że nie będzie z takim czymś problemu, ale poległem. I teraz pytanie. Czy istnieje jednak taki sterownik, tylko go nie znalazłem? Czy będzie trzeba to jednak zrealizować na osobnym podsystemie (np. sterowanie ogrzewaniem na sterowniku PLC)?
- 36 odpowiedzi
-
- bms
- podłogowego
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, szukam i nie mogę znaleźć. Czy jest już jakieś nowe rozporządzenie na następne lata co do wymagań energetycznych budynków (obecnie mamy WT2021) ? Czy pojawiły się jakieś dyrektywy Unii Europejskiej co do przyszłych wymagań energetycznych, na przyszłe lata, które mogą w Polsce narzucać zmiany w warunkach technicznych?
-
Podłogówka, box z zaworem RTL oraz elektroniczny zawór termostatyczny
CzarnyLewis odpowiedział CzarnyLewis → na topic → Ogrzewanie
Dziękuję za odpowiedzi. Tak, ten dodatkowy termostat który mam zamontować ma działać tylko jak włącznik/wyłącznik ogrzewania podłogowego - sterowanie oparte na Domoticz-u. Nie mam możliwości podłączenia tam zasilania elektrycznego, dlatego też chcę skorzystać z termostatu elektronicznego zasilanego bateryjnie. Ten zamontowany już zawór to RTL. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pozbycie się odpowietrznika nie stanowi w tym wypadku problemu?- 4 odpowiedzi
-
- podłogówka
- zawór rtl
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, Chciałbym wykorzystać posiadane przeze mnie elektroniczne zawory termostatyczne (Bluetooth) na grzejnik (M30x1,5mm) do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie z ciepłowni (mieszkanie), w każdym pomieszczeniu znajduje się skrzynka z zaworem ograniczającym temperaturę wody na powrocie. Poniżej przedstawiam układ: Czy do takiego układu, w tej skrzynce, mogę podpiąć elektroniczny zawór termostatyczny? Jeżeli tak, to w które miejsce? Dziękuję za odpowiedzi.
- 4 odpowiedzi
-
- podłogówka
- zawór rtl
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: