Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lortt

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez lortt

  1. U mnie pompa pracuje od połowy października, temperatury DZ cały czas w okolicach 6-5, 4-3 wiec stabilnie. Pojawił mi się natomiast niepokojący mnie problem. Pompa zaczęła dziwnie hałasować. Do tej pory pracowała cicho jak lodówka, a teraz hałasuje tak, ze słyszę ja w domu, pompa stoi w piwnicy. Wszystkie parametry w normie, pracuje z taka sama sprawnością, tylko ten hałas... jest tak mocny ze wyczuwalne są delikatne wibracje, odgłos podobny do wirującej pralki. Nadmienię ze moje DZ to odwierty pionowe. Może ktoś coś podpowie? Po niedzieli dzwonię do serwisu
  2. Dziękuje za odpowiedz. W takim razie przechodzę dalej w tryb obserwacji i czekam na mrozy
  3. Witam posiadaczy PC. Obserwuje temat od dłuższego czasu, ponieważ od początku października moj dom grzeje PC. Obserwuje jej działanie codziennie i nagromadzilem już wiele pytań na które szukam odpowiedzi. Moje DZ to 3x90m odwierty pionowe. Grzeje dom z lat 80tych o powierzchni 150m, solidnie ocieplony, z rekuperacja, dół grzejniki kermi, góra w całości podlogowka. Moc mojej pompy to 12kW. Wiem wiem, solidnie przewymiarowana, ale takie zapotrzebowanie wyliczyli mi „specjaliści” z gminy. Pompę mam dofinansowana w ramach modernizacji systemu ogrzewania. W domu jest cieplutko, pompa grzeje dwa bufory po 300l każdy, jeden na CWU, drugi na przygotowanie wody do obiegu grzewczego. Przy dotychczasowych temperaturach zewnętrznych, temperatury mojego DZ utrzymywały się na poziomie 8-9 stopni na zasilaniu, 5-6 na powrocie. Dziś natomiast zauważyłem spadek temperatur do wartości ok 3-4 na powrocie i 6-7 na zasilaniu. Pompa jest wyposażona w grzałkę elektryczna o mocy 8kW. Do dnia dzisiejszego była ona wyłączona. Jednak z tego co tutaj piszecie, jeżeli nadal będę grzał bez wspomagania, mogę doprowadzić do wyziębienia DZ. Czy dobrze myśle, ze włączenie grzałki elektrycznej może spowolnić lub zatrzymać ten proces? Próbowałem już ja włączyć w tryb automat, ale nie startuje. Komunikat który mi wyskakuje to - biwalentne wyłączone. Z opisu w instrukcji wynika, ze komunikat ten świadczy o tym ze istnieje zapotrzebowanie na dodatkowe źródło ciepła ale jest ono wyłączone. Domyślam się ze grzałka jest wyłączona gdzieś w ustawieniach serwisowych? Nie mam żadnej innej opcji włączenia tej grzałki. Pompa OCHSNER TERRA 11 HPLA. Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.
  4. Dokładnie tak, PC steruje mi pompkami od cyrkulacji. Temperatura na grzejniki i podłogówkę z bufora idzie taka sama. Dziś, przy temperaturze na zewnątrz oscylującej ok 0, temperatura na buforze to 30,5 stopnia. Sterownik pokojowy mam na dole, ustawione na nim 23 stopnie. Grzejniki spokojnie dają radę, dziś rano w salonie miałem 22,5 stopnia, teraz jest 24,5. Na gorze również w normie, temperatura ok 24 stopni.
  5. Tak jak napisałem w poprzednim poście, wpływu na to nie miałem żadnego, bo inwestycje prowadziła gmina. Jestem laikiem czy w związku z tym ze jest ona prawie dwukrotnie przewymiarowana wiążą się jakieś problemy? Domyślam się ze tak, pytanie kiedy one wyjdą na jaw. Dodam jeszcze tylko, ze w ramach inwestycji założyli mi również instalacje fotowoltaiczną o mocy 5,4kW
  6. PC instalowała mi gmina, w ramach programu modernizacji dotychczasowego ogrzewania (kocioł na ekogroszek). Zapotrzebowanie wyliczał mi przedstawiciel firmy która dokonywała instalacji PC. Zadzwonił, zadał szereg pytań o powierzchnię, instalacje jakie mam w domu itd. Posiadam sterownik pokojowy na którym ustawiam temperaturę jaka chce mieć w domu. Z tego co zdążyłem się zorientować, temperatura która ustawiam na sterowniku pokojowym jest składowa krzywej grzewczej, na której to podstawie dobierana jest temperatura wody w obiegu. Widzę ze ta temperatura zmienia się samoczynnie w zależności od temperatury atmosferycznej.
  7. Witam serdecznie, to moj pierwszy wpis w tym temacie. Od 3 tygodni pracuje u mnie w domu pompa ciepła OCHSNER 12kW, odwierty pionowe 3x90m. Dom z lat 80tych, po generalnym remoncie, ocieplony styropian 10cm, dach 20+30cm wełna, rekuperacja, powierzchnia użytkowa 140m2. Dół grzeją grzejniki kermi, poddasze w całości podłogówka. Przy pierwszym uruchomieniu pompa nagrzała ok 800l (300 bufor, 300 cwu, ok 200 w obiegu) zimnej wody w jakieś 45min. Obecnie PC załącza się na 10-15min średnio co godzinę. Temperatury DZ wahają się w granicach 9-7/6-5 stopni. Czy wyglada to prawidłowo?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...